Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel

ето какво ми хрумна за охлювите:

ACtC-3eZ0dbrkvks69AZHkUnW4VxOvWCU4AliMTh

това е мрежа за сянка/градушка увита на фунийка около растението и стегната със скобичка до земята от тези:

ACtC-3fcEvRE92aXXia0udv8Ot2YgtFhmwqldZ_y

завих ги докато бяха малки, сега вече са нарастнали и все още са здрави ... за 3-ти път насявам тиквички, краставички, пъпеши и т.н. ... преди да сложа мрежите, охлювите изяждаха всичко още след ден-два ... сега вече седмица с дъждовно време нищо от завитите не е пипнато ... от другите има поражения ... ще оставя мрежите докато станат по-големи растенията и ще пиша ако има нахапани през мрежата в бъдеще 

  • Харесвам 2
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и един репортаж от днес :) 

много съм доволна от чесъна тази година

ACtC-3eIm2wR8L6punGnZTQHpI6XA3lk4KhGfcXh

февруари купих от Лидл едър чесън български и се получи същият

тази година е - тука има, тука няма ... едни неща стават, други не ... закъснях много с всичко ... но нищо ... ето поне този сорт от бобчетата, който изглежда за сега добре /шарен боб едър/

ACtC-3c9b8l8xdRUldyrmX0M7snhrUb56aF8wEPh

картофите и те се виждат на снимката горе - тези са които ще почна да вадя в края на юни

идеална сянка за котаците:

ACtC-3e9MdLSWIF2pOFC3WNZFdk3zWbCl4PWECcv

граха все пак поникна най-накрая, след като го сях поне 3 пъти 

ACtC-3c8zz1DyzuxxiU0TfF2YJiO2OPq1zId-ISv

тази година сея семенца направо в дупките на фолиото и доста неща изникнаха добре... ето броколи насято директно

ACtC-3crHJpbobGQaSjm4882s5yxSXTFkr7b4yAY

доматките също са много назад още ... но има вече малки доматчета

ACtC-3d0Vw_zoLPF4D9AgP_oRCNOskmd-C6TAIIL

ACtC-3fh5j7KpCQj_fkW6hFSi0lGiEoFPXPypWKV

ACtC-3dkqOGC-3ODSOOnPRjwi1b7LhHNGezknvJP

а тук има колтуци насяти преди 10тина дни и се изненадах че вече имат цвят

ACtC-3cGFvgS7jj8V3REC_wxZ_DZD2zi-VwRBD4c

интересно е че тази година патладжана не е нападнат от колорадеца - въпреки че картофите са пълни с него ... незнам дали чесъна насаден между доматите е помогнал 

ACtC-3fMb_hAjYLHxExpOze594T8b9pHSOrHF23e

и така .... каквото такова ... важно е да се кара лежерно :D 

ACtC-3fXZk3zfcT4_x8BvV_bXln-r4o6dwvwJARG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Isa BelИсе, поздрав от наш космат Жоро за твоите котки.

photo_2020-06-05_12-39-47.thumb.jpg.a7710c30e67fc8001f19cdfce5827c6d.jpg

Това с мрежата и охлювите ме срази. И колко корена опакова така? Всичко ти се получава прекрасно, не се коси. Нищо, че късно е засаждано.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@Venetka  Вени, котьо гледа с поглед "що ми се караш, не бях аз" ... сладур с бели чорапки

опаковах 4 тиквички и 4 краставички - ние не сеем много че че не им се насмогва после ... а за марулките и по дребните неща направо мрежата отгоре върху тях може да я мятам - поне за следващ път ще знам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако само метнеш мрежа отгоре, рискуваш да изпълзят изотдолу лигльовците, изпод фолиото... Опаковането ми се вижда по-практично (не че бих се хванал аз, но като за теб е супер занимавка).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Скобите не се виждат, ама да стигна до тях. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Ако само метнеш мрежа отгоре, рискуваш да изпълзят изотдолу лигльовците, изпод фолиото...

отстрани е затиснато с дъски няма как да изпълзят от там  - за другата година /живот и здраве/ зимата ще сложа мрежата върху фолиото затисната с дъските отстрани - това ще е подготвената леха за дребните растения .... на пролет само вдигам мрежата, насявам и пак затискам мрежата с дъските /поне дъски има много при мен/

преди 5 часа, Боби Димитров написа:

(не че бих се хванал аз, но като за теб е супер занимавка)

кака, гладен ми се видиш нещо ;) ... ще подмина и замълча .... :)

 

преди 4 часа, alys написа:

Скобите не се виждат

смених снимката - беше от нета :) .... всъщност скоби всякакви може да се ползват, може и с нещо да се вържат

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Isa BelИсе, днес незнайно как, но ми се появи ей това в youtube

Горките голи охлюви... Ама пак си е играчка рязане, увиване. Догодина непременно хостите така ще си упаковам. И тук Боби ще ме срита, че не е нещо дето се яде та да се хабя за него, ама цветарски мераци. Ко да праиш?

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, Venetka написа:

Догодина непременно хостите така ще си упаковам. И тук Боби ще ме срита, че не е нещо дето се яде

Хостите се ядат. :-)

https://foragerchef.com/eating-hosta-shoots/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Ру®Ха сега де! Исе, освен хости да взема да ти подаря, ако си нямаш достатъчно зеленилки за ядене. Аз ги копая, те пак си никнат. А кво чудо коренища имат, не е истина. Като дядо вади ряпа изглеждам отстрани и все нещо не съм изкарала от корените и те пак тръгват. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
На 15.06.2020 г. at 18:57, Venetka написа:

Исе, освен хости да взема да ти подаря, ако си нямаш достатъчно зеленилки за ядене.

:) не бих тръгнала да ги ям ако ще и да са най-вкусни ... цветята са за да създават настроение - има достатъчно храна в градините .... само една едничка хоста има на село 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

..

770416192_badandgoodnews.thumb.png.127000c6ba7df019aa91f3a202769d9d.png

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

поздрав за @alys и не само ;)

мини-микро-радост-за-очите :D ... скоро и не само за очите .... снимките са от миналия месец - сега марулките са педя вече 

ACtC-3crAALtjoXRlW85n1-Zg8QghFXG-fPxZMgO 

ACtC-3e6iNZ7H4WeGhjBKEo3SmNHGNkzyIVZWIUf

 

ACtC-3fad4VR575fa5dCIE2n9uuDw3gKeMaIvT4i

та това си го създадох да ми е зелено на душата :D 

даже и дръжковидно селъри успя да се появи: /вече е на село пратено, че не му стигнаха чашките/

ACtC-3f1kglR9hN8wsqouKcPx3MToQCzMuWC3HtW

това е едната беладжийка - коте Ники ... 

ACtC-3erOwNkvV-xu08_MzkGcK5Fwg8gvpgXJBhr

:) 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ааа, супер добра колекция! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

привет на всички .... да се впиша след 2 месеца отсъствие ... :)

с кратък /или не :D / разказ за разсади тази година ...

преправих един от старите парници и използвах старите лампички ...

първоначално идеята ми да предпазя разсадите от мустакатите бандити беше с мрежа за комари ... е, само няколко минутен оглед на обекта беше необходим ... и атаката последва  ... прилежно наредените ми чашки бяха избутани на земята и "солариума" заработи в полза на Ники - бандитка ...

spacer.png

... след обстоен преглед и дълги дискусии в един технически хипермаркет в града - измислихме решението!

предпазно фолио за мебели - дебело около 2-3 мм ... прозрачно, огъва се добре и наистина пази 

spacer.png

и за да мога лесно да местя лампичките, ги поставих на канапено въженце вързано за кабърчета ...

отначало лампичките бяха на около 10 см от разсадите

когато почнаха да никнат не се издължиха и останаха с плътни листа - така че за тези лед лампички 10 см е добро начало ... особено марулките показват много добре ... ако не им стига светлината се издължават и изтъняват

spacer.png

имам метео-станция която мери 4 места  -  2 тераси  /открита, остъклена/,  в стаята при нас и в парника ... температурата в парника е около 20-21 С през деня и около 17 С през нощта

след като разбраха, че не могат да стигнат до растенията, котаците започнаха да релаксират покрай тях :)

spacer.png

ето вече пикирани в малки чашки за кафе :

spacer.png

след като растенията станаха около 3-4 см - преместих лампичките отгоре ... това е на около 15-20 см от листата на растенията ... развиват се добре за сега ... а по натам ще ходят на остъклената тераса ...

spacer.png

хубав наситен цвят на листата, не се издължават, добре разлистени са, имат хубава коренова система ...

spacer.png

всички сме доволни :)

spacer.png

тъй като от края на 2019-та настъпиха много промени при мен, мислех че тази година няма да градинарствам, но .... НО ... явно не мога без да се занимавам с това - може за някой да е смешно, но 20 коренчета доматки, 3 краставички, 7 коренчета чушки и малко зеленийки ми радват душичката тук в апартамента ... почти като рибки в аквариум :) ... ако успея да ги опазя ще ги насея в градината и ще ме радват и там ... за мен не е важна бройката, а какво усещане ми носи това да се занимавам с тях ...

... те това е за сега spacer.png

 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

2022 липсва :huh:

нищо ... 2023 след 6 години нарчето даде плод ... посях го от семка от купен от магазина нар ... на завет до стената е, не е завиван с нищо зимите ... цъфтеше си до сега и ни изненада тази година с плодчета - 3 на брой :)

AIL4fc8fUpD1nyeX4Rspq-cSsbeTxIz363QERZEr

... градината е намалена с 1/3 тази година, оставена напълно на природните условия - никакво поливане /разчитам само на фолиото и дъждовете/ ... до юни беше доста дъждовно тази година ... после суша ... но има достатъчно и дори излишък за 3-ма човека - ягоди, картофи, домати, краставици, чушки, зелен боб, тиквички, тикви, марулки, манголд, кейл /това съм сяла/ ...

AIL4fc8l-QW510c_Qm1GbkFqT8o81LhaxQrpZYLb

AIL4fc9rVGIPa2eFWNSd27WUUIflirpvSm8ecv3V

пикирах направо под малки чашки - което пазеше и от охлювите :)

AIL4fc-63-4CYun1AAp9D5cBbO9vUSmYDcBTzrpy

кестена е с изобилен цъфтеж и вече има много завръз

AIL4fc_9tXVrPClNOpCDJ7GWAJuI5l_ep959Qzf_

единия сорт картофи пусна плодчета /семена/ 

AIL4fc9FDICwown3jHwGxPRHlPfZrdxutBf1Ov3J

и още малко ...

AIL4fc_sclqXZOJIuk-cPYRawECZ2px25lIhi6xi

AIL4fc-Jkpknjrpgnmku08C71adOB20Kym7teTwx

с @alys обсъждахме в чата поливните системи и уж щях да тествам тази година пръскала, часовници и т.н. ... май нещата отиват към все по-лениво градинарство и учудващо това дава все повече плодове :D

... другата година мисля да намаля още градинката - но какво мисля а какво става е друг въпрос ... та ще видим - да сме живи и здрави ... каквото такова :)

t113002.gif

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исе, прекрасно.. Много се радвам, че писа. Скоро си мислех за теб и за Миленка и къде се загубихте. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване