Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 4 часа, Любо Д написа:

Получих горчив урок. Най-важното при вкореняване на смокини в почва е да няма мушици (fungus gnats), чиито ларви обожават да ядат младите коренчета и сърцевината на смокинити.

Не са в почвата. Гъбените мушици, снасят яйцата си по- късно по ъглите на саксията. Гранули Коломбо или по две капки течен циперметрин на нивото на долната част на резника.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@Kalam Mekhar гледам, че имаш виолетов дофин. Можеш ли да споделиш, дали тази прилича на него или на друг познат сорт?

https://photos.app.goo.gl/gfPXhjDknb4Z4TSq7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Прилича, но нямам Виолетов Дофин. Имам почти същата, която мисля, че е един сорт, наречен в САЩ - калифорнийска Браун Търки, а в Австралия и Европа я наричат Black Genoa. В България се оказа доста разпространен. Според мен и тази от снимката е такава. Листата имат отклонение в централния дял от листата на Виолетов Дофин, които съм виждал.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Аз си взех уж Кафява турска. Още не е тръгнала да се разлиства. Това беше февруари.

Веднага ще ти я позная. Интересно, че моята Чикаго Харди се разлисти първа, но има екран от стената на къщата. Листата са почти идентични с тези на Чикаго Харди е не можеш да ги сбъркаш. Върховете са заоблени, като Браун Търки има малко по- силно изразен централен дял. Наличието на остър връх, означава, че сортът няма никаква връзка с това семейство.

https://i.postimg.cc/Gpbtt4jH/chicago-hardy-leaf2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето я и моята късметлийска сливо-смокиня от Пламен Пенчев.

smok.jpg

smok1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Не стават ли снимките бе? Очаквам експертно мнение... и точа правата лопата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не бързай. Нека хубаво се оформи. По-добре да ти е тъпа лопатата, ако ще прибързваш.

И моята холандската почва да се разлиства. Ще пусна по-натам снимки за нашия експерт @Kalam Mekhar, ако не възразява.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не съм голям спец, но си мисля, че може да се отреже още и да се замаже отгоре, за да може да тръгне по-сигурно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 46 минути, alys написа:

Не съм голям спец, но си мисля, че може да се отреже още и да се замаже отгоре, за да може да тръгне по-сигурно.

Вече е свръх бюджетна, така че остава на мястото си до идентификация. Без никаква профилактика и екстри. Водата при мен не е фактор... Поливаме.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Александър Ал написа:

Не стават ли снимките бе? Очаквам експертно мнение... и точа правата лопата.

Снимката става, но листата не стават. Нека се разтворят добре. Не е добре, при идентификация, въображението да бъде основния критерий. 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Успешно презимува моето смокинче. Пробужда се. 

IMG_20200516_080417.thumb.jpg.1fdf7d3dc0df3c9a9bb196a2ced09152.jpg

IMG_20200516_080424.thumb.jpg.7e495ecce380b0119df0467c4ae061a4.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 17 минути, Миленка® написа:

Успешно презимува моето смокинче. Пробужда се. 

IMG_20200516_080417.thumb.jpg.1fdf7d3dc0df3c9a9bb196a2ced09152.jpg

IMG_20200516_080424.thumb.jpg.7e495ecce380b0119df0467c4ae061a4.jpg

Второ лято ли ще му бъде или трето?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Второ. Засадих четири - едното изсъхна още миналото лято, второто даде фира от косачката, трето оставих да зимува без да е завито, измръзна, но е избило  от почвата издънка, това завих с царевичак. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

и аз имам трички с подобни параметри. Може да са мааалко по-мънички. Бях ги загрибил през зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Kalam Mekhar Снимах холандската смокиня. Листата не са наедрели съвсем, но са вече оформени:

IMG_20200516_151406.thumb.jpg.d555b640623969c6d10dcf348eab5edb.jpg

IMG_20200516_151341.thumb.jpg.485e9b63bca0bc33f434945840f52d92.jpgIMG_20200516_151320.thumb.jpg.508dae7706db94dd0563a9f69c5b9da1.jpg

Доста по-различни от Мичуринската.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Трудно разпознаваеми за смокиня

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 часа, Славянски написа:

@Kalam Mekhar Снимах холандската смокиня. Листата не са наедрели съвсем, но са вече оформени:

IMG_20200516_151406.thumb.jpg.d555b640623969c6d10dcf348eab5edb.jpg

IMG_20200516_151341.thumb.jpg.485e9b63bca0bc33f434945840f52d92.jpgIMG_20200516_151320.thumb.jpg.508dae7706db94dd0563a9f69c5b9da1.jpg

Доста по-различни от Мичуринската.

На този етап не са по- различни от Мичуринската, която е расла при голяма влажност. Ако си я взел за Браун Търки, вероятно е такава, но ще трябва да пуснеш и снимка след 2-3 седмици. Вече ти писах, че има малко по- развит централен дял на листата. На този етап може да се каже, че със сигурност не е Брънсуик и Далматинска.

П.П.: Понеже от поливане и садене на пипер не ми остана време да си снимам дърветата в земята, сега снимах една Ronde de Bordeaux на терасата. Това растение има интересна съдба, защото беше само връхче от резник с дължина около 3 см. Жал ми беше да го изхвърли и го забодох в една саксия с изсъхнала петуния или друг подобен треволяк. Не знам, поради каква причина, но това мини-резниче надживя много други, засадени в хубава почва и с по над три възела под земята. Възможно е, точно заради това, че е високо и е далеч от дъното, където има излишна влага.

RdB-1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не, тази не е взета като някакъв сорт. Браун търки е от Пенков, съвсем млада издънка.

Мичуринската ми е още неразлистена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Не, тази не е взета като някакъв сорт. Браун търки е от Пенков, съвсем млада издънка.

Мичуринската ми е още неразлистена.

И при мен, Мичуринските сега са почнали да се разлистват. Тези в Монтана са се разлистили и имат доста едра Бреба. Не ми се вярва, холанската да не е била обозначена. Може би, не си намерил надписа или не му обърнал внимание.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами може и да е имало втори надпис освен българския. Това беше преди много години. То не съм я купувал аз. Пресаждах я. Дори плод имаше една година колкото за опитване. Но според мен това си е било шир-потреба растение и затова е било така етикирано. Като лоницера камчатиката на @Ivaylo Bogomilov, на която не пишело сорт. Може и да е семенак, но едва ли... А при смокините пък съвсем.

Въпреки че е в саксия, тя ни е най-голяма и мисля, че може да задържи някакъв плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване