Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 11 часа, Антоанета написа:

@Kalam Mekhar имаш ли Bellone? Какво ти е мнението?

Не. За догодина ще си търся Noire de Bellone, която е с по- умерен растеж. Bellone Unifere/Bellona/Черна от Ница, която се продава от Пландорекс е типична Mисия със силен растеж. Един колега получи плодове от нея тази година и каза, че е добър сорт. Според мен, няма голяма разлика между NN и Bellona. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Venetka написа:

Вчера при вечерната ни разходка брахме и ядохме смокини от няколко места. Всичките с различен вкус.

И понеже ни е толкова акъла взехме та след това си купихме и тарелка смокини от магазина. Красиви, ама ... познайте дали са вкусни? Крайпътните бяха в пъти по-добри. 

 

Защото тези от магазина не са за ядене, а за продаване. Иначе, ако си ги берете от дървото и те са хубави.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 6.09.2021 г. at 10:11, Kalam Mekhar написа:

Не. За догодина ще си търся Noire de Bellone, която е с по- умерен растеж. Bellone Unifere/Bellona/Черна от Ница, която се продава от Пландорекс е типична Mисия със силен растеж. Един колега получи плодове от нея тази година и каза, че е добър сорт. Според мен, няма голяма разлика между NN и Bellona. 

Защото, в Германия си прихванах резник от Bellone, но като си дойдох, я харизах на харен човек. Преди да го дам, си резнах от него и се чудя дали да го дундуркам и запазя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Пускането на израстъци от пъпките над листата( отрязаните ) гаранция ли е че резника е направил корени - вкоренил? Защото са ми в шишета със земя и не се вижда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 46 минути, Ангел Димитров написа:

Пускането на израстъци от пъпките над листата( отрязаните ) гаранция ли е че резника е направил корени - вкоренил? Защото са ми в шишета със земя и не се вижда.

Не. Никаква гаранция няма. Дори да има бели коренчета, те могат да изгният за два дни. Като тръгне силен растеж и почне през няколко дни да се разтваря нова пъпка, тогава може да се приеме, че ще го бъде.Но, дори и тогава, трябва да се изсипва вода по ръбовете на саксията, като един участък от 2-3 сантиметра около стъблото да остава сух или поне влажен, но да не се залива с вода. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Антоанета написа:

Защото, в Германия си прихванах резник от Bellone, но като си дойдох, я харизах на харен човек. Преди да го дам, си резнах от него и се чудя дали да го дундуркам и запазя. 

Естествено, че ще го запазиш. На мен ми домъкнаха от Бургас резници от Брънсуик и ги набодох в саксии, при условия, че никога няма да я садя и около мен е пълно с големи дървета. Просто ми е жал да ги изхвърлям. Ако някой от тях се хване, ще го подаря.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Пускането на израстъци от пъпките над листата( отрязаните ) гаранция ли е че резника е направил корени - вкоренил? Защото са ми в шишета със земя и не се вижда.

Хубаво е написал Kalam. При зелените резници във всяка фаза има вероятност да изгние от преовлажняване или изсъхне от засушаване, но първото е далеч по-вероятно. Както казват специалисти - "Повечето растения загиват от прегрижване".
Ще допълня само, да е на сенчица и завет в началото и ако ти се намира някакъв чист, стимулиращ препарат с антигъбично действие, би било от голяма помощ.
Успех!  :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Преди месец ги отрязах махнах листата и направих разрези по кората намазах ги с вкоренител и ги сложих в 1.5 л бутилки почти до дъното и засипах с почва за цветя. На сянка са и за един месец съм ги полял два пъти. Изглеждат свежи и пъпките набъбнаха. Какво ще стане незнам пробвал съм във вода гният пробвах и във вестник мухлясаха и изгниха това февруари месец.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

А тая смокиня е в София и не беше измръзнала и беше отрупана с плод дребни синьо лилаво смокини и много сладки вътре тъмно червени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 42 минути, Ангел Димитров написа:

Преди месец ги отрязах махнах листата и направих разрези по кората намазах ги с вкоренител и ги сложих в 1.5 л бутилки почти до дъното и засипах с почва за цветя. На сянка са и за един месец съм ги полял два пъти. Изглеждат свежи и пъпките набъбнаха. Какво ще стане незнам пробвал съм във вода гният пробвах и във вестник мухлясаха и изгниха това февруари месец.

Продължавайте да поливате по същият начин и не ги местете. Никакъв стрес не трябва да има, щом са тръгнали. Февруари не е време за вкореняване. И аз избързвам, но е грешка. Така или иначе е добре да се държат една година в саксия и тогава да се засаждат в земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Днес бяхме на гости на родителите на жената и смокинята им ме изненада приятно. Просто е засадена на възможно най-неподходящото място и за първи път я виждам със струващи внимание плодове. Едрички са, вътре червени, но не наситено, доста са сладки. Вероятен сорт?

IMG-9b1d2808fba3f6b6575e91790595c8d8-V.thumb.jpg.2ccaff0181e7222d551a727fdefa2450.jpg

Взех си резник и парче корен с издънки, мога да си взема още, ама се чудя сега или напролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 часа, Лозето ме наби! написа:

Днес бяхме на гости на родителите на жената и смокинята им ме изненада приятно. Просто е засадена на възможно най-неподходящото място и за първи път я виждам със струващи внимание плодове. Едрички са, вътре червени, но не наситено, доста са сладки. Вероятен сорт?

Направо си е сигурен. Брънсуик. Поради неизвестна за мен причина, тази есен, всички плодове са червени отвътре, независими дали са опрашени или не. Този сорт, отдавна не е уцелвал толкова подходящо за него време.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Резник или издънка? Кой е по-добрия начин за размножаване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димитър Брусалиев
преди 1 час, Emil написа:

Резник или издънка? Кой е по-добрия начин за размножаване?

Определено резник и то по-няколко причини. 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 часа, Emil написа:

Резник или издънка? Кой е по-добрия начин за размножаване?

Вкореняване на резник от плододавала  клонка е най- добрият материал за размножаване. Давам ти пример, а ти прецени. В момента, една малка Броджото Неро в саксия е завързала плодове на първата година от засаждането си. Майчиното дърво, донесено, като издънка от Италия е завързало плодове на петата година. Същото се получи и с Далматинската. Това са сортове, които по принцип влизат бавно в плододаване. На четвъртата или петата година. Има сортове, които и засадени от издънка ще завържат плодове на втората година (М10, Чикаго Харди, Кръгла от Бордо), но, пак има забавяне в сравнение с вкоренените от резник. 

Още по- лош материал от коренова издънка е растение, отгледано от тъканна култура. Такова растение има само едно предимство - ниската цена на производство, което засяга само търговеца.

Теоретично, тези растение са по- стерилни, защото се подбира материал от здрави растения. На практика, това не се знае дали е вярно и, дори да е така, приказката приключва с първото кацнало насекомо или полазил акар върху младото растение.

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Значи да не си играя с издънката, и без това е твърде дребна. Резникът е от края на плодна клонка, засега е във вода, оставил съм два подрязани листа.

Въпроси: Да го слагам ли в саксия (имам вкоренител) или да изчакам да заформи коренчета? Да премахна ли връхната пъпка? През зимата на градския балкон ли е добре (там всичко расте и дори цъфти) или на хладно и тъмно?

Ще си взема още някой резник след листопада. Комшията отсреща имаше цяла горичка такива смокини, плододаваха обилно, но докато се наканя да си взема новият собственик (циганин) ги минал с багера дори без да ги обере.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Лозето ме наби! написа:

 

Въпроси: Да го слагам ли в саксия (имам вкоренител) или да изчакам да заформи коренчета? Да премахна ли връхната пъпка? През зимата на градския балкон ли е добре (там всичко расте и дори цъфти) или на хладно и тъмно?

Ще си взема още някой резник след листопада. Комшията отсреща имаше цяла горичка такива смокини, плододаваха обилно, но докато се наканя да си взема новият собственик (циганин) ги минал с багера дори без да ги обере.

По принцип, нямам навика да вкоренявам през есента. Миналата година се вкорениха късно, но, поне бяха на няколко листенца и стояха на терасата (остъклена с PVC дограма).

Бих ти препоръчал да ги сложиш в саксията в момента, когато видиш поне зачатъци на коренчета. Измисли някаква почвена смес с добър дренаж. Да минава водата бързо през нея. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Благодаря много за разясненията на @Kalam Mekhar. Аз имам случай с растение засадено от издънка есента, презимувало в саксия в апартамента и плододало на следващото лято т. е. по малко от година. Пробвах с резници тази пролет, пуснаха корени във вода и после в почва. Оцеля един от осем, след различни експерименти. Това което според мен помогна много за успеха на последния резник е, че пекох предварително почвата във фурната преди засаждането, по съвет на (дано не бъркам) @Миленка®.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Jessy James тази страничка я зърнах преписана къде ли не в интернет, но без да се посочват авторски права :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 минути, Лозето ме наби! написа:

@Jessy James тази страничка я зърнах преписана къде ли не в интернет, но без да се посочват авторски права :)

Страница 104 от книгата "Смокиня" на Серафимова. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване