Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar

@Лозан Нарежи го на няколко резника, премахни всички листа и ги потопи във вода. Поне един възел да е под водата. Просто, отрежи дръжките по средата и останалото само ще падне след 2-3 дни, ако резникът е жизнен. Ако умира, дръжката ще изсъхне, без да се отдели от клона. Ако имаш къща с двор, където да можеш да държиш саксиите, вкореняването през лятото е по- лесно от пролетното. Щом започнат да пускат коренчета във водата (това ще стане до десет дни при тази температура), пресаждаш в саксии с пропусклив субстрат и поставяш някъде на двора на сянка.

П.П.: Дръж ни в течение за сорта. Ако имаш възможност, снимай както Бреба-та, така и основната реколта. Вероятно е Далматинска, но не се знае на какво си попаднал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ще ги сложа във вода, вътре в къщата, защото нощем външната Т пада до  12-14°С все още, а вътре се движи м/у 24 и 18-19. Ще изпълня всички препоръки с надеждата да се получи. Друго впечатление освен видяното и споделеното нямам, но размерите на плодовете са внушителни и дори само заради това си заслужава. След точно 5 седмици ще съм отново там и се надявам да я опитам. Ще споделя снимки и впечатления.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 50 минути, Лозан написа:

Ще ги сложа във вода, вътре в къщата, защото нощем външната Т пада до  12-14°С все още, а вътре се движи м/у 24 и 18-19. Ще изпълня всички препоръки с надеждата да се получи. Друго впечатление освен видяното и споделеното нямам, но размерите на плодовете са внушителни и дори само заради това си заслужава. След точно 5 седмици ще съм отново там и се надявам да я опитам. Ще споделя снимки и впечатления.

Във вода, дори е по- добре да ги държиш в къщата. След това, при засаждането е добре да са навън. Десет дни ще са достатъчно при температура над 25 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Доста интересни екземпляри се намират по дворовете в Северозападна България. Кой, каквото е намерил по време на почивката на море, все е донасял. Този сорт ме вкара и мен в недоумение. Силно издължени плодове с ясно изразена киселинност в профила и характерно лилаво месо. Ранна, но, доста по- дребна от Далматинската. Не повече от 100-120 грама, въпреки дължината, която подлъгва, че са по- едри. Един колега го определи, като Поморийска 6, внесена в миналото от Албания. Много е вкусна с необичайно богат за Бреба реколта вкусов профил. 

Unkn-Adriatic-GV.jpg

Unkn-adr-GV-int2.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

на това само вътешноста може да се яде или да се обели...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, kokorko написа:

на това само вътешноста може да се яде или да се обели...

Яде се и кожата. Изглежда груба, но в действителност е доста мека. Забележи, как се е огънала, където съм я пипал. За мен е важен вкусът, защото от две години си търся сорт с висока киселинност. Изглежда доста неугледно, но има много добър баланс между сладост и плодови киселини. Четох за сорта, че по- тъмното оцветяване е от прозирането на лилавото месо през зелената кожа. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Гледам че една съседка е решила да махне листята около смокините ( плодовете) за да ги грее повече слънцето и по-бързо да узреят.

Мислите ли че това премахване на лисята  помага? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 49 минути, mphenix написа:

Гледам че една съседка е решила да махне листята около смокините ( плодовете) за да ги грее повече слънцето и по-бързо да узреят.

Мислите ли че това премахване на лисята  помага? 

Мисля, че е простотия. Листата хранят плода. Те му осигуряват хранителните вещества от които е изграден. Самият плод, може да си узрява на пълна сянка под 70-80 см. слой от листа. Важното е листата да получават достатъчно слънчеви лъчи. Някои гении ги мажат с масла, при което те узряват преждевременно, като повредени или червивите. Не съм сигурен, но, мисля, че причината беше, че се натрупва високо ниво на етилен в тях. Такива плодове, никога не могат да бъдат с качеството на естествено узрелите.

Изрових пример от снимките. Това са плодове от основата на клоните и над тях има един метър слой от клони с листа. Но, именно тези плодове узряват първи, просто, защото са си достигнали нужното време от 75-80 дни за пълно узряване.

kadota-fruits.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това ми е подарено като Black Cadota, имам ли шанс?

20220717_161227.jpg

20220717_161245.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Щом е стигнала до това състояние, шансът е доста голям. Черната "Кадота" се оказа Доменико Тауро. Вече, какво са ти подарили е друг въпрос. Щом толкова рано е задържало бреба, вероятността да е такава е много голяма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Пускам ъпдейт с бребата на Надежденската смокиня (потенциална Далматинска), от която само един от резниците пусна корен, останалите само точкуваха, но ги метнах в саксия с торф и прегорял оборски тор 2:1 и сега разлистват:

IMG_20220726_111847.jpg

IMG_20220726_111645.jpg

Плодовете са доста сладки, сочни, но нямат характер. По скоро са за количествен добив.

Пускам и снимка на резниците от 07,07,2022:IMG_20220707_205650.jpg.156caec3c818eacd5e2ad3343ee486d8.jpg

Развитието е от 20,06,2022

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Още един ъпрейт на М10 от село (800мнв) от 19,07,2022IMG_20220719_091757.jpg.4bce990d534f1944b373e0a984060cf2.jpgIMG_20220719_091817.jpg.59adf254ea952f01705a1c46b96b1230.jpgПлодовете са по-сладки от тези на предполагаемата Далматинска и с по-изразен аромат.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Лозан написа:

Още един ъпрейт на М10 от село (800мнв) от 19,07,2022IMG_20220719_091757.jpg.4bce990d534f1944b373e0a984060cf2.jpgIMG_20220719_091817.jpg.59adf254ea952f01705a1c46b96b1230.jpgПлодовете са по-сладки от тези на предполагаемата Далматинска и с по-изразен аромат.

Доста късно узрява Бреба-та при теб. На доста места, вече стартира основната реколта.

Относно горната смокиня, при този асиметричен участък в бяло, мисля, че наистина е Далматинска.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 20 часа, Kalam Mekhar написа:

Доста късно узрява Бреба-та при теб. На доста места, вече стартира основната реколта.

Нощем, най - редовно си е под 15 градуса, а преди 2 седмици имаше сутрини с 8 градуса. Предполагам това + че през деня става 32 и нагоре е причината да се бавят.

Пролетта също се разлистиха с поне 2-3 седмици след мичуринката в Овча купел. Студено си е...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Лозан написа:

Нощем, най - редовно си е под 15 градуса, а преди 2 седмици имаше сутрини с 8 градуса. Предполагам това + че през деня става 32 и нагоре е причината да се бавят.

Пролетта също се разлистиха с поне 2-3 седмици след мичуринката в Овча купел. Студено си е...

И при мен, пролетта дойде 2-3 седмици след град Монтана, но в Събота, термометърът върху стената на къщата показваше 46 градуса. Сложен е на сянка, но, самата стена се беше нагряла. Мисля, че ще стопят повече от седмица от закъснението и по мои изчисления на база формирането на плодовете, около 5 Август ще почнат да зреят ранните сортове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Аз тази година за първи път пробвам да вкореня смокини в голямо количество (досега само само по една-две пръчки съм вкоренявал). Вижте какво получавам до момента - всички са боднати през април, но различно развитие имат 

IMG20220727110925.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Екстра, есента ли ще ги садиш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@kokorko : По- малко грижи ще има, ако ги засади пролетта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

@kokorko : По- малко грижи ще има, ако ги засади пролетта.

Да, може би пролетта ще е по-добре, но най-добре развитите, мога да ги засадя и есента. Тези съм ги вкоренил от една стара смокиня на вилата. Но ще се радвам, ако есента някой от вас има някой по-интересни сорт и направим бартер:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Може и да е случайност или микро-климатична особеност, но садени на есен смокини, при мен не са се хващали и спрях да повтарям една и съща грешка.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   1 потребител

    • Ру®
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване