Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

алина

При мен Мичуринката  върви бавно, но през зимата оцеля, не беше покрита, завита. Смокиня от семе, което засадих от смокиня от пазара, върви добре, дано да повтори сорта си, казват, че не винаги от семената стават същите. Плодчета ,купени на пазара,  били са светло-кафяви, сладки и големи. Името на смокиня не знам. като даде плод, ще снимам и покажа тук. Има едно бяла едра смокиня засадена, но явно от топлите краища, през зимата измръзна, даде нови издънки, но още са млади и няма плодове и за нея ще пиша, като даде плод.Засега няма смисъл да ги снимам.

от една стара баба от Созопол знам, че издънки от смокиня вземат напролет, тогава хващат. Моята смокиня от семе растеше в саксия  на селото даже не покрита и и не поливана...Мислих, че загине, но не, оцеля и порасна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 27 минути, алина написа:

Смокиня от семе, което засадих от смокиня от пазара, върви добре, дано да повтори сорта си, казват, че не винаги от семената стават същите.

Всъщност, 50% е само шансът да е женска смокиня, а не Каприфиг. Даже, има коментари, че процентът на мъжките се оказва много по- голям на практика. Вероятността да е същата, като майката е близък до нулата, защото мъжките смокини от които са половината гени, нямат сорт. Те винаги са хибриди и обикновено се обозначават с номера, когато са  получени в контролирана среда. В най- добрият случай, може да е подобна на майката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Пускам един ъпдейт от февруарските резници М10, които отиват в 5 литрови контейнери вече. 

IMG_20220729_223302.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Браво на теб! Че даже и плод са завързали! 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Един ъпдейт и на купеното на 11.03.2022 за браун търки от Баухаус и въпрос:

Да отчупя ли връхната пъпка на бай-големият от трите клона, за да го настигнат другите два?

IMG_20220804_094829.jpg

IMG_20220804_094815.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Лозан написа:

Един ъпдейт и на купеното на 11.03.2022 за браун търки от Баухаус и въпрос:

Да отчупя ли връхната пъпка на бай-големият от трите клона, за да го настигнат другите два?

IMG_20220804_094829.jpg

IMG_20220804_094815.jpg

Стига да е достигнала желаната от теб височина. С растенията в саксия нямам такива проблеми, но при дърветата в земята, когато някой клон расте по- силно от останалите и започва да доминира му ограничавам растежа. Тук не е от голямо значение. Ограничи му растежа когато прецениш, че е достигнал достатъчна височина. Няма никаква гаранция, че другите клони ще започнат да растат повече, защото пензираният ще почне да генерира странични клонки. Просто даваш шанс на останалите да го настигнат. 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Маги

Здравейте! Искам да попитам много лаишки въпрос вероятно. Миналата година ми подариха студенокръвна смокиня на 1 година,  отглеждана в търговищко.  Засадих я на есен в двора ни в западна България, между Радомир  и Кюстендил. Мислех, че не се прихванала, но е и сега има листа на около 10-15 см от пръстта. Та въпросът ми е как да я защитя през зимата, защото тук температурите падат до и под -  20°? Миналата година бях направила "инсталация"  от пластмасови шишета, влизащи едно в друго. Четох книга, в която пише, че за да оцелее смокиня на по-суров климат, се изкопава и се заравя цялата хориозонтално сложена, легнала демек. Благодаря за търпението, ако някой е прочел целия пост :) Хубав ден на всички! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Здравей, Маги. През ноември-декември може да натрупаш върху растението една хубава купчина слама или сено, която може още отсега да започнеш да си събираш, скубейки плевелите. Бонус пластмасова конструкция, както си правила, е добре дошла. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Маги
преди 10 минути, Котарак без чизми написа:

Здравей, Маги. През ноември-декември може да натрупаш върху растението една хубава купчина слама или сено, която може още отсега да започнеш да си събираш, скубейки плевелите. Бонус пластмасова конструкция, както си правила, е добре дошла.

Благодаря много, Котарак без чизми! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Маги написа:

Здравейте! Искам да попитам много лаишки въпрос вероятно. Миналата година ми подариха студенокръвна смокиня на 1 година,  отглеждана в търговищко.  Засадих я на есен в двора ни в западна България, между Радомир  и Кюстендил. Мислех, че не се прихванала, но е и сега има листа на около 10-15 см от пръстта. Та въпросът ми е как да я защитя през зимата, защото тук температурите падат до и под -  20°? Миналата година бях направила "инсталация"  от пластмасови шишета, влизащи едно в друго. Четох книга, в която пише, че за да оцелее смокиня на по-суров климат, се изкопава и се заравя цялата хориозонтално сложена, легнала демек. Благодаря за търпението, ако някой е прочел целия пост :) Хубав ден на всички! 

Здравей ! Всички смокини са студенокръвни или по- точно са студеносокови. Ако стъблото не надхвърли 50 см., тогава го засипи с пръст и сложи един найлон отгоре, колкото да не я отмие дъжда. В земята нищо няма да измръзне. Не натрупвай слама и боклуци, защото ще се завъдят мишки (полевки), които ще изядат кората на дръвчето и ще го ликвидират. В нея се натрупват много захари през зимата. Ако стъблото стане по голямо, тогава забий около него четири кола и нахлупи два слоя брезент, но не и найлон. Аз ползвам чували от жито за посев. Отвътре не слагай никакъв пълнеж, който да спира топлината на земята. Затисни краищата с камъни или нещо друго и превържи брезентите с канап отстрани.

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Маги
преди 4 часа, Kalam Mekhar написа:

Здравей ! Всички смокини са студенокръвни или по- точно са студеносокови. Ако стъблото не надхвърли 50 см., тогава го засипи с пръст и сложи един найлон отгоре, колкото да не я отмие дъжда. В земята нищо няма да измръзне. Не натрупвай слама и боклуци, защото ще се завъдят мишки (полевки), които ще изядат кората на дръвчето и ще го ликвидират. В нея се натрупват много захари през зимата. Ако стъблото стане по голямо, тогава забий около него четири кола и нахлупи два слоя брезент, но не и найлон. Аз ползвам чували от жито за посев. Отвътре не слагай никакъв пълнеж, който да спира топлината на земята. Затисни краищата с камъни или нещо друго и превържи брезентите с канап отстрани.

Ооо, много благодаря, Kalam Mekhar! Много се старах да не напиша "студенокръвни" и пак това съм изпляскала, студеноустойчива имах предвид. Май се води жълта, някакъв такъв спомен имам. Когато ми я подариха беше около метър дълга и с малки плодчета. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Потвърждавам за мишките, които обичаха да си правят жилища в такива купчини, чак дръвчета не са ми яли, но откакто започнах да ги обогатявам и аранжирам с листа от коприва, бодливи стъбла от рози, трънки, къпини, паламида, върхове на магарешки бодил и лепкавите топчета на още един плевел, на който ми избяга името, интересът им към купчините намаля до минимум.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Мда, и аз постъпих така, като котето без чизми. Резултатът е - смокинчетата отново измръзнаха до земя и като бонус, около тях изобилно пораснаха бодили. :D 
За тази зима съм се снабдила с дишащи зимни покривала - до където стигнат, че са ми много бебетата, които още мръзнат. 
След 3-4 години без защита, най-старите вече започнаха да избиват от клонче, а не от земята и плодчета се появиха. Струва си чакането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Маги , аз все още съм начинаещ в отглеждането на смокини (и изобщо в градинарството), но все пак няма да навреди ако споделя тук и своя опит и наблюдения.

През пролетта и лятото на 2020, купих от Палм Център и засадих в моята градина, намираща се в Търговищки окръг, общо 4 броя смокинови дръвчета -- 2 броя Мичуринска 10 и 2 броя  Жълта Студоустойчива. През зимата реших за затрупам стъблата на тези дръвчета, предвид че бяха малки и затрупването е лесно, а също и предположих, че дървесината им може да не е узряла достатъчно. Зарових 2 от дръвчетата предимно с листа, а другите 2 предимно с пръст. Зимата на 2020/2021 се оказа доста топла -- друга моя смокиня, неизвестен сорт, в друга зона на градината ми, която предишни зими измръзваше до земята (и после избиваше от корена), през пролетта на 2021 нямаше поражения от студ. В крайна сметка, през 2021, едната ми Мичуринска 10, която през зимата е била затрупана с листа, не се разлисти изобщо и се доказа, че е загинала напълно! При направения оглед и разбор, не успях да открия никакви очевидни или видими причини за загиването, например, нямаше следи от увреждане от гризачи. Надземните части на  другите ми 3 смокинови дръвчета също не се разлистиха, но поне корените бяха оцелели и съответно 3 смокинови дръвчета, покараха от кота 0.  През следващата зима, т.е. последната зима 2021/2022, без никаква защита, една Мичуринска 10 и една Жълта студоустойчива си прекараха добре и надземните им части оцеляха. (Третото смокиново дръвче, не може да служи за сравнение, защото го местих през изминалата зима, надземната му част загина, но изби наново от корена, тази пролет. )

След така изложените факти, съществува вероятност, аз сам чрез зариването на 4-те смокиновите дръвчета, да съм създал проблем довел до пълното загиване на едно от тях. За съжаление, обаче, не мога  посоча ясна причнинно-следствена връзка между зариването и (точната причина за) загиването.

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Маги
преди 11 минути, embedeo написа:

@Маги , аз все още съм начинаещ в отглеждането на смокини (и изобщо в градинарството), но все пак няма да навреди ако споделя тук и своя опит и наблюдения.

През пролетта и лятото на 2020, купих от Палм Център и засадих в моята градина, намираща се в Търговищки окръг, общо 4 броя смокинови дръвчета -- 2 броя Мичуринска 10 и 2 броя  Жълта Студоустойчива. През зимата реших за затрупам стъблата на тези дръвчета, предвид че бяха малки и затрупването е лесно, а също и предположих, че дървесината им може да не е узряла достатъчно. Зарових 2 от дръвчетата предимно с листа, а другите 2 предимно с пръст. Зимата на 2020/2021 се оказа доста топла -- друга моя смокиня, неизвестен сорт, в друга зона на градината ми, която предишни зими измръзваше до земята (и после избиваше от корена), през пролетта на 2021 нямаше поражения от студ. В крайна сметка, през 2021, едната ми Мичуринска 10, която през зимата е била затрупана с листа, не се разлисти изобщо и се доказа, че е загинала напълно! При направения оглед и разбор, не успях да открия никакви очевидни или видими причини за загиването, например, нямаше следи от увреждане от гризачи. Надземните части на  другите ми 3 смокинови дръвчета също не се разлистиха, но поне корените бяха оцелели и съответно 3 смокинови дръвчета, покараха от кота 0.  През следващата зима, т.е. последната зима 2021/2022, без никаква защита, една Мичуринска 10 и една Жълта студоустойчива си прекараха добре и надземните им части оцеляха. (Третото смокиново дръвче, не може да служи за сравнение, защото го местих през изминалата зима, надземната му част загина, но изби наново от корена, тази пролет. )

След така изложените факти, съществува вероятност, аз сам чрез зариването на 4-те смокиновите дръвчета, да съм създал проблем довел до пълното загиване на едно от тях. За съжаление, обаче, не мога  посоча ясна причнинно-следствена връзка между зариването и (точната причина за) загиването.

@embedeo, ехеее, много изчерпателно и полезно, както всички мнения досега! И вече и аз съм объркана какво би било най-добре. Но разбрах едно от това, което пишете и Вие,  и @Антоанета, и което се е случило явно и с моята мила смокиня, че измръзва и после тръгва от земята. Значи моята измислена защита с пластмасовите шишета не върши нищо. Доста полезно е, че писах тук. Не разбирам нищо от градинарство. Пилотно посадих миналата година смокинята, божур, лавандула и няколко рози. Много са ми полезни всички коментари, за което много благодаря! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Маги ,  според мен има и добра новина: дори да не вземете никакви мерки за защита на смокинята през тази зима и ако смокинята вече е направила достатъчно дебело стъбло, както и в зависимост от състоянието до което са узрели или ще узреят клонките, то има вероятност смокинята да си оцелее най-спокойно, да плододава и да Ви радва :) !

С течение на годините, ако смокинята не загива до земята (през зимата), то стъблото ѝ и скелетните ѝ клони ще стават все по-дебели, така че студоустойчивостта ѝ ще се повишава, макар и с малко. В моето село има четири добри примера на смокини, от които аз сега ще спомена само двата, които лично съм видял с очите си (номерацията е моя и за мое удобство, според реда на научаване за случая) :

Пример 1 (СиГ): Смокиня с дребни типични за нашия край плодове, най-вероятно Мичуринска 10 или неин местен "щам", на над 10, вероятно 15 и повече, години, оформена е като чашовиден храст с повече от 4 основни стебла, като най-дебелите стебла са по над 5 - 6 см в диаметър и високи над 175 см. Стопаните ѝ са поставяли защита в продължение на над 10 години, но вече смятат че няма нужда от затита и последната зима, например, не са я защитавали поникакъв начин.

Пример 4 (бД): Смокиня, неизвестен сорт, с необичайно едри за нашия край плодове, плодовете приличат на тези на Жълта Студоустойчива, но фактите засега сочат, че е малко вероятно да е този сорт. Дръвчето е на над 12 години (вероятно и над 15) и стопанката не си спомня то някога да е измръзвало (до корен). Оформено е като цилиндричен или леко конусовиден храст или дръвче, защото няма много стебла, но и няма твърде изявен водач, върхът му е висок над 175 см. Интересното при това оформление (или по скоро липсата на такова) е, че най-ниските клони опират в земята и погледнато отдалеч не прилича на дръвче ами на огромен (като за нашия климат ;-) ) храст. От северната (север- северозапад) страна на това дръвче има лека стопанска постройка опираща в клоните, която може да е спомогнала за неговото оцеляване през толкова много зими.

Имам снимки но не мога да ги приложа, защото забравих да питам съответните стопани за разрешение за публикуване, ами само исках разрешение за снимане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Какъв сорт е тази смокиня? (Правят впечатление много слабо нарязаните листа.)

 

20220816_105931.jpg

20220816_105918.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Като роди, снимай цял и разрязан плод. Такава форма на листата имат доста сортове, включително тези, родствени на Виолетов Дофин.  Монолитните листа също се срещат при почти всички сортове при повишена влажност. Мисля, че на Созополска 20 беше сортова характеристика.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 16.08.2022 г. at 14:00, embedeo написа:

@Маги ,  според мен има и добра новина: дори да не вземете никакви мерки за защита на смокинята през тази зима и ако смокинята вече е направила достатъчно дебело стъбло, както и в зависимост от състоянието до което са узрели или ще узреят клонките, то има вероятност смокинята да си оцелее най-спокойно, да плододава и да Ви радва :) !

С течение на годините, ако смокинята не загива до земята (през зимата), то стъблото ѝ и скелетните ѝ клони ще стават все по-дебели, така че студоустойчивостта ѝ ще се повишава, макар и с малко. 

И понеже не съм начинаеща със смокинята, а я  отглеждам близо 16 години, ще се включа в разговора  с натрупаното знание от опита.  

Да вярно е, че дебелите клони на смокинята презимуват успешно, въпросът е обаче как да достигне до такива дебели клони растението,  след като всяка зима младият едногодишен прираст мръзне и всяка пролет започваме от нулата. Отговорът е много лесен и прост  за неща, които са минали  през главата ти. След като близо шест години, зазимяване със  шума, царевични снопи и найлон обвити около храста не дадоха резултат, преминах на варианта със навеждане на клоните до земята и затрупване с пръст. Така за няколко поредни години клоните надебеляха и  същевременно плододаваха, което в крайна сметка е нашата цел,  защото след всяко измръзване и рестартиране смокинята избива нови леторасти върху които хвърля плод, но той не може да узрее и отглеждането на смокиновия  храст губи своя смисъл.

Така че, докато клоните на смокинята се подават на огъване, привеждайте ги до земята, притискайте ги с дървени греди, циментови колове да останат хоризонтирани и нахвърляйте максимално пръст върху тях. Дори да не са перфектно заринати, през зимата, земята излъчва топлина и ги пази от измръзване. При този начин на зазимяване за може би четири години, клоните на смокинята при мен надебеляха и станаха невъзможни за навеждане  и прекратих заниманието си с тях, буквално безсилна се предадох, като очаквах първата година без укритие да измръзнат, но стана ЧУДО- напролет смокинята разлисти, отрупа се с плод от който ядохме, правихме сладко и ракия.... И така вече четвърта година!

Основното, нужни са 4- 5 години зазимяване на клоните, докато  станат зрели, стабилни и самостоятелни без нашето угрижване, от там нататък почистване на млади избили  от  земята леторасти и беритба.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен М10 ще има първа реколта, ако не й изядат листата животните. До нея наблизо имаше млад ясен - той опасан до шушка, тя не. Ама това не ме успокоява, щото изкачат животните.

@ivanina. Добре дошла!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване