Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 2 часа, Jessy James написа:

Да, следя го с интерес този Dauphine, но честно казано ми изглежда силно стресирано растение - дали от транспортирането или от смяната на средата, но за два месеца не е мръднало. Дойде като 25 см с две едри смокини. Все още е толкова, няма много здрав вид, пресадено е в 15л саксия. Интересно, че след първия сериозен дъжд едното плодче се разцепи брутално направо - не узряло, но беше червено отвътре. Изобщо - странно изглежда и се държи странно този Dauphine.

Стрес винаги има. Но е повече при пресаждане в земята.  Обикновено, след изнасяне на саксийно растение навън, стресът е кратък, а след това почва много по- силен растеж. Растения, които бях отписал се оправиха, като ги поставих в градината. За Дофин, нямам наблюдения, как се държи при дъжд. Виолетова от Солие се пука, защото кожата и е плътна, но няма достатъчно еластичност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Основната реколта на неизвестната адриатика на един познат. Бребата беше над 150 грама. Основната реколта не я мерих, но е незначително по- дребна. Ръката ми се губи в нея. Валяло е няколко дни до тази сутрин, но, няма големи щети. Има силен аромат на пъпеш. Захарностт а е много висока и сокът лепне по пръстите. Дървото не е мое и не мога да се ангажирам да раздавам резници. Първо трябва да си засадя за мен и мои лични познати, които искат да им прихвана резници.

 

 

 

 

 

 

 

Прилича много на най-старото ни дърво, но - чак толкова големи не стават. Причината е може би, че около дървото е бетонирано навсякъде. Не долавям и пъпешов вкус, но това зависи вероятно и от почвени и др. условия. Нямам и аз сортова идентификация. Дървото е над 70 г. поне два пъти е измръзвало до корен, но не последните 30г. Някъде в Гърция е произхода му, трябва са се задълбае човек в гръцките сортове, макар че и там като у нас хората знаят смокините като черни и бели.

IMG_5036.JPG

IMG_5038.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ето една друга - доста популярна наоколо, която е неопределена. До скоро мислех, че е Black Bursa, но вече не мисля така. Освен листото, което се вижда (те са около 90%) има и 10% почти цели листа. Цепи се много при дъжд след засушаване, но вкусът е много добър - борбата между мен и насекомите за тези е страшна.

IMG_5026.JPG

IMG_5028.JPG

IMG_5032.JPG

IMG_5049.JPG

IMG_5051.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И още малко за разминаването в имената на сортове. Преди две седмици минах край една плантация - преди Мелник е - 20 дка много добре гледани дървета. Спрях и се заговорих с човека - от Гърция е, но явно опитва тук да развива нещо, много приятен човек. Разбира се попитах го за сорта - каза, че е Black Mission. Но мисля, че не е този Black Mission който е познат по света. Това по-скоро е Mission както е разпространен в Гърция. Независимо от това, смокините са чудесни наистина - не прекалено сладки, което разкрива и много други вкусови нотки.

IMG_5098.JPG

IMG_5099.JPG

IMG_5111.JPG

IMG_5131.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Стрес винаги има. Но е повече при пресаждане в земята.  Обикновено, след изнасяне на саксийно растение навън, стресът е кратък, а след това почва много по- силен растеж. Растения, които бях отписал се оправиха, като ги поставих в градината. За Дофин, нямам наблюдения, как се държи при дъжд. Виолетова от Солие се пука, защото кожата и е плътна, но няма достатъчно еластичност.

Мда, интересно какво се случва с тази тогава - за 2 месеца не е мръднала грам в развитието. Но дъждът, който я наваля точно след като я получих беше много силен - видът и след това беше такъв, че я бях отписал. Но това се случи и с една RdB, която обаче се възстанови и си тръгна нормално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 14 минути, Jessy James написа:

Мда, интересно какво се случва с тази тогава - за 2 месеца не е мръднала грам в развитието. Но дъждът, който я наваля точно след като я получих беше много силен - видът и след това беше такъв, че я бях отписал. Но това се случи и с една RdB, която обаче се възстанови и си тръгна нормално.

RdB от вода не се бои. Тя расте, като бамбук и не държи изобщо на суша. Ако не я поливаш, плодовете изпадат в стагнация и не узряват. Като я налееш здраво с вода и за 2-3 дни клоните се покриват с узрели плодове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Jessy James написа:

Но мисля, че не е този Black Mission който е познат по света. Това по-скоро е Mission както е разпространен в Гърция.

В Гърция, наричат Мисия сортът Султана на Марабу. Тип Смирна. Но отглеждат Черна Мисия и изнасят дръвчета за България. Почти всички дръвчета на гол корен от този сорт са внос от Гърция. Не знам, за колко гърците ги продават, но на мен са ми сваляли на шест лева за голяма фиданка на две години. От Султана на Марабу не съм виждал да изнасят дръвчета и да внасят плодове в България. Те са с по- висока цена в магазините. При нас се продава недозряла Черна Бурса от Турция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 18 часа, Jessy James написа:

Ето една друга - доста популярна наоколо, която е неопределена. До скоро мислех, че е Black Bursa, но вече не мисля така.

Имах Черна Бурса в офиса до миналата есен. Жал ми беше да я изхвърлям, засадих я на едно гробище и сега вече не я виждам. Вероятно е изсъхнала в жегата. Нищо общо нямат нито листата, нито плодовете. Листата са с къси лобове и с декорация на "коронка". Не са със заострени върхове. Плодовете на Черна Бурса имат доста затворено око, въпреки размера. 

Според мен, смокинята от снимката е един много разпространен сорт в Родопите. Никой не му знае името, но съм му виждал снимки много пъти. Плоска и с отворено око. Някъде четох, че я има доста и в гръцките села.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
На 30.09.2020 г. at 21:49, Kalam Mekhar написа:

Имах Черна Бурса в офиса до миналата есен. Жал ми беше да я изхвърлям, засадих я на едно гробище и сега вече не я виждам. Вероятно е изсъхнала в жегата. Нищо общо нямат нито листата, нито плодовете. Листата са с къси лобове и с декорация на "коронка". Не са със заострени върхове. Плодовете на Черна Бурса имат доста затворено око, въпреки размера. 

Според мен, смокинята от снимката е един много разпространен сорт в Родопите. Никой не му знае името, но съм му виждал снимки много пъти. Плоска и с отворено око. Някъде четох, че я има доста и в гръцките села.

Да, явно не е идентифицирана все още тази смокиня, но е факт, че не е случайна - среща се често. Аз взех наскоро растение Black Bursa и наистина е съвсем друго. Едно уточнение за листата на тази въпросната, неустановената - листата които се виждат на снимките не са единствени - това са предимно листата на старите клони, включтелно прираста. Младите клони и издънките има доста различен вид листа - дълбоко врязани, седем "пръста", почти като на Brunswick.

Ако някой иска резници от нея - насреща съм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

@Kalam Mekhar може ли в някакъв вид резюме на сортове, които сте гледали или виждали лично и опитвали? Като имам предвид - надеждност на плододаването, количество и качество (вкусът, разбира се е нещо субективно, но все пак), и каквото още е резонно да се спомене? Давам си сметка, че това си е доста работа, но би било полезно дори за начало примерно топ 5 или 10? Колкото и човек да гледа и чете по други форуми (чуждестранни предимно), условията на отглеждане често са много ограничени в сравнение с това което у нас е възможно. А от друга страна човек трудно може да засади десетки сортове в градината си. За мен мога да кажа, че на този етап от новите с които се сдобих тази година и които са все още в саксии, само Ronde de Bordeaux за сега е сигурен за постоянно в земята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Смокинките в саксии, на топло и светло ли да ги държа през зимата или може примерно в тъмен гараж? Имат ли нужда от определен брой часове студ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Пенков ми каза през зимата да сложа варели, с които да предпазя младите фиданки-смокини. Купих варели от доматена паста- големи, като петролните. Да режа ли дъното или да ги захлупвам на тъмно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, Ру® написа:

Смокинките в саксии, на топло и светло ли да ги държа през зимата или може примерно в тъмен гараж? Имат ли нужда от определен брой часове студ?

Трябва да се приберат на тъмно и хладно място след като им окапят листата. За предпочитане мястото да има сравнително постоянна температура. Изкарват се март-април, като се внимава да не ги хване някоя от късните "изненади" - тръгнат ли соковете да се движат в растението, става много уязвимо дори на лек мраз. Така че най-добре е да се изкарат възможно най-рано напролет на светло, но защитено място от температурите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 минути, Александър Ал написа:

Пенков ми каза през зимата да сложа варели, с които да предпазя младите фиданки-смокини. Купих варели от доматена паста- големи, като петролните. Да режа ли дъното или да ги захлупвам на тъмно?

На мен това ми звучи странен вариант за зимуването. Ако има сигурен начин да убиеш фиданка, това е да я омотаеш/похлупиш само в някакъв полиетилен - бидона не е по-различно. Целта на защита е също и да не допусне прегряване отвътре - представете си какво става обикновено февруари месец - почти винага има няколко дни особено слънчеви - ако сте нахлупили бидона просто върху фиданката, през тези няколко дни ще се свари буквално.

Най-добре е да се защити като около ствола и между клонките се слага слама, шума, или парчета текстил, след което растението се завива с някаква дишаща материя и върху нея полиетилен сложен така, че да препазва от проникване на валежи.

Бидоните мога да се ползват напролет, когато растението се остави без защита, но има опасност от слана - когато има такава опасност, вечерта слагате бидон, на сутринта махате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 2 минути, Jessy James написа:

На мен това ми звучи странен вариант за зимуването. Ако има сигурен начин да убиеш фиданка, това е да я омотаеш/похлупиш само в някакъв полиетилен - бидона не е по-различно. Целта на защита е също и да не допусне прегряване отвътре - представете си какво става обикновено февруари месец - почти винага има няколко дни особено слънчеви - ако сте нахлупили бидона просто върху фиданката, през тези няколко дни ще се свари буквално.

Най-добре е да се защити като около ствола и между клонките се слага слама, шума, или парчета текстил, след което растението се завива с някаква дишаща материя и върху нея полиетилен сложен така, че да препазва от проникване на валежи.

Бидоните мога да се ползват напролет, когато растението се остави без защита, но има опасност от слана - когато има такава опасност, вечерта слагате бидон, на сутринта махате.

Явно е имал предвид да махна дъното за да пази само завет от вятъра. Естествено, че ако я захлюпя с дъното, ще я открия сварена напролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 часа, Александър Ал написа:

Явно е имал предвид да махна дъното за да пази само завет от вятъра. Естествено, че ако я захлюпя с дъното, ще я открия сварена напролет.

Да, при вас вероятно това ще е достатъчно. Все пак ще трябва да следите ниските температури, ако във Варна падат много ниски, разбира се. Тогава би било добре през ноща да се покрива отвора с нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Попитах го. Каза да срежа не само дъното, а и от стените на варела да направя две полуцилиндрични повърхности, с които да защитя овошките от подветрената зимна страна- север-северозапад.

 

1045.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 часа, Ру® написа:

Смокинките в саксии, на топло и светло ли да ги държа през зимата или може примерно в тъмен гараж? Имат ли нужда от определен брой часове студ?

Няма нужда. Това не е пшеница. Добре е да е на хладно, но тя си знае, кога да изпадне в летаргия/покой, дори да я поставиш до парното. Но ще се активира не през Април, а през Февруари. Аз лично ги държа или в офиса или на остъклена тераса. На терасата, понякога листата им падат, а понякога си остават до пролетта. Каквато зима уцелят.

Уточнявам, че досега не съм държал смокиня в саксия с цел да ражда. В момента две от саксийните растения на терасата са завързали плод, но са вкоренени тази година и са за подарък през пролетта на следващата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 7 часа, Александър Ал написа:

Пенков ми каза през зимата да сложа варели, с които да предпазя младите фиданки-смокини. Купих варели от доматена паста- големи, като петролните. Да режа ли дъното или да ги захлупвам на тъмно?

Това същият човек ли е, който казва, че има Блек Джак и Celeste, а пък продава Брънсуик ?

Аз вече съм писал как ги защитавам. Три или четири кола или летви за опора, старо одеяло, китеник или каквото имаш и торба от жито за посев, която е от дишаща материя.Каквото и да правиш, трябва да осигуриш въздушен слой между покритието и клоните. 

winter.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 18 часа, Jessy James написа:

@Kalam Mekhar може ли в някакъв вид резюме на сортове, които сте гледали или виждали лично и опитвали? Като имам предвид - надеждност на плододаването, количество и качество (вкусът, разбира се е нещо субективно, но все пак), и каквото още е резонно да се спомене? Давам си сметка, че това си е доста работа, но би било полезно дори за начало примерно топ 5 или 10? 

Слабичка ми е базата за сравнение, като практически опит. За много сортове съм чел, но е смешно да се хабя да го преписвам. Има един сайт figdatabase в който е започнала да се събира глобално информация за различните сортове. Още е в процес на развитие, но това е начинът за мен. 1000 сорта не могат да се опишат от един човек. Серафимова беше описала десетина и на половината характеристиките се оказват различни, защото е ставало въпрос за по 1-2 растения, отглеждани само при определени условия. От американците в Калифорния разбрах, че Кадота трябва да се полива здраво при формирането на плодовете, за да даде ранни, големи и меки плодове. При тях е жега и те са патили, преди да го открият. 

Между другото - оказа се, че Кадота е развила доста силен аромат след днешното бране. Бях написал, че е слаб, когато започна да зрее. Обаче, не ми стига фантазията да правя аналогия на какво прилича. Не си е намалила и нивото на захарност, въпреки застудяването през миналата седмица. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване