Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Александър Ал

Мисля, че е добре да я закалиш постепенно(като разсада) през май започваш да изкарваш през деня на завет и вечер да я прибираш.. Когато направиш няколко пъти упражнението, втората половина на май и намери мястото и я сложи в земята.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Ру® написа:

Моята смокиня вече почва да превзема стаята с огромните си листа.... При какви температури ще мога да я изнеса навън? 

Другите смокини, които са засадени навън ще ти покажат. Когато им станат листата с този размер, изнасяш и нея, но на сянка, докато се адаптира.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Хмм моята  Мичуринска, едва се разпъпчва на балкона..Сложих я  в по-голяма саксийка с по-плодородна почва. Купешката саксийка беше купичка от кисело мляко..

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Поредните бизнесмени https://bazar.bg/obiava-32240410/smokinia-zhalta-krushovidna

 

Снимката от Интернет https://www.wallpaperflare.com/figs-fig-tree-green-green-figs-fruit-sweet-mediterranean-wallpaper-emlpw

 

А, тук е посочено, че има реална снимка на продаваните растения. Снимката със снопчето фиданки, подпряно на стената. Останалите са снимки на различни сортове, свалени от интернет.

https://bazar.bg/obiava-31694876/smokinia-sort-black-mission-1-40-1-60sm

 

И на тези хора не им е лесно. Ако се пошегувам и ги питам, ще дадат ли плод в Кнежа ми е напълно ясно, какво ще отговорят. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Смокиня на гол корен как и кога трябва да се пресажда? Аз вземах една, която не покара.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Славянски написа:

Смокиня на гол корен как и кога трябва да се пресажда? Аз вземах една, която не покара.

Изчакай 1-2 седмици и засаждай. Все пак, погледни прогнозата за времето за десет дни, но не ми се вярва през Април да има сериозни студове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ако ще мре- по-добре сега. Не да я гледаш 2 години и за изсъхне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Проблем!

Няколко смокинчета, които бях оставила в дома на моите родители, са с тези петна по листата. Целите растения не изглеждат жизнени и “весели”. Каква може да е причината? А решението?

D9AC756D-ACBD-4D50-8DE3-AB0A4D3869D3.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

 Бебешорка се е “сложила” в снимката - едва сега видях. :mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 46 минути, Антоанета написа:

Проблем!

Няколко смокинчета, които бях оставила в дома на моите родители, са с тези петна по листата. Целите растения не изглеждат жизнени и “весели”. Каква може да е причината? А решението?

Това след изнасяне навън ли се получи ? Може да е от студ или пряка слънчева светлина. По- малка е вероятността да е от неправилно торене или поливане, но я има. Ако ще се засаждат в земята, изчакайте почвата в саксията да изсъхне и я засадете. Тези листа и без това ще паднат. Ако ще го оставяте в саксията,  ще трябва профилактично да го напръскате с някакъв инсектицид, евентуално, ако има акари и да контролирате влажността на почвата. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Kalam Mekhar, не, така си бяха. И мен ме съмнява за акари. Имаше кестенче с паяжинка. Иначе поливането при майка ми е, като пресъхнат, се преполиват - мъка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Антоанета написа:

@Kalam Mekhar, не, така си бяха. И мен ме съмнява за акари. Имаше кестенче с паяжинка. Иначе поливането при майка ми е, като пресъхнат, се преполиват - мъка...

Напръскай профилактично с някакъв инсектицид и следи поливките да са редовни. Вероятно, тези листа ще си заминат, но поне новият растеж да е добър. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

И на мен на живи акари ми заприлича, но си замълчах защото не съм разбирач по смокините. Казах си "Дано не е вирус!" и "Откъде по това време акари?!".

Сега, на втори прочит забелязах, че са презимували вкъщи, и саксията видях - аха! Най-вероятно акарите са измрели при изнасянето навън, но е добре профилактично да напръскаш два пъти през две седмици с нещо акарицидно (главно отдолу на листата!) - и без това тази година смокини няма да ядеш, май и догодина.

Акарите не обичат влага и студ (май), не се забелязват лесно, но видиш ли ситна паяжинка - те са!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 17 часа, Лозето ме наби! написа:

И на мен на живи акари ми заприлича, но си замълчах защото не съм разбирач по смокините. Казах си "Дано не е вирус!" и "Откъде по това време акари?!".

Сега, на втори прочит забелязах, че са презимували вкъщи, и саксията видях - аха! Най-вероятно акарите са измрели при изнасянето навън, но е добре профилактично да напръскаш два пъти през две седмици с нещо акарицидно (главно отдолу на листата!) - и без това тази година смокини няма да ядеш, май и догодина.

Акарите не обичат влага и студ (май), не се забелязват лесно, но видиш ли ситна паяжинка - те са!

Не всички акари образуват паяжина. Най- обикновен инсектицид от типа на Циперметрин и производните ми убива и акарите. При мозаечният вирус има много характерни петна. Трудно се бърка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Шест месеца разлика между двете снимки. Тази Кадота беше подготвена за приземна формировка още в саксията. 

kadota-config.jpg

 

kadota1.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Kalam Mekhar кога започваш да ториш смокините? ...и кога ти е последното торене за годината?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Антоанета написа:

@Kalam Mekhar кога започваш да ториш смокините? ...и кога ти е последното торене за годината?

 

Приключило е. Торя през зимата с по една шепа микс от фосфорен и калиев тор около дърветата. Ако държиш на точност - по 25 гр. на квадратен метър от всяка. И по 2 кофи оборски тор, поне на половин метър от стъблата. С това приключва торенето ми за годината. Азотен тор в минерална форма не ползвам да не стимулирам прекален растеж.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз мислех с копривена “чорба”, но явно съм закъсняла. Миналата година май месец направих едно поливане с коприва и повече не са пипани. Даже на някои имаше по 2-3 изсъхнали плодчета. В момента надземните им части не изглежда да са живи, включително М10. Една жълта от близко село покара отдолу, но снощи беше минус 4.6 (след вчерашните 19) и заминаха пак доста неща..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Антоанета написа:

 Една жълта от близко село покара отдолу, но снощи беше минус 4.6 (след вчерашните 19) и заминаха пак доста неща..

При мен също имаше слана в Неделя сутринта.  Много зле се отразява тези температурни разлики на дърветата и един брезент спестява много ядове. Имам загинали дебели клони на голямата Кадота с дълбоки пукнатини по тях. Намира се до стената на къщата и, вероятно зимата са се нагрявали повече през деня от отразената светлина. Малката Кадота от горната снимка беше покрита с брезент през зимата и поне до вчера нямаше нито една измръзнала пъпка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 26.04.2021 г. at 9:35, Антоанета написа:

Аз мислех с копривена “чорба”, но явно съм закъсняла. Миналата година май месец направих едно поливане с коприва и повече не са пипани. 

Разхвърляй по една шепа калиева и фосфорна тор (продават се смесенни) около дърветата, вкопай я леко и повече не се занимавай. По всяко време има полза, особено калия, защото смокинята, ягодите, тиквите и картофите извличат много калий от почвата.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване