Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Антоанета

Аз съм една природна, не ти е работа...

А за магнезия? Добавяш ли магнезий?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Кефя се на Kalam Mekhar защото знае кое, как, колко и защо, нищо че е химия. Иначе: по-светлата и фина дървесна пепел (обикновено от съчки) е много богата на калий и не само. Но дали е по-малко "химия"?

Уф, магнезий: английската сол е без пари, но не съм я ползвал.

Онзи ден спорихме за варенето на ракия: слагали по две пакетчета сода бикарбонат на казан, за крилото от прилеп и кост от змия няма да кажа :) Казах, че особено ако е "изтърван" материала и 20 пакетчета са малко, но пък много се пенят, аз затова сипвам сода каустик. Ауу, какво чух от тъпунгерите... Содата каустик е отрова, а содата бикарбонат - безвредна :D

Не ми се смята, тук със сигурност има по-големи химици от мен - някой да каже как се отразява литър 30% натриева основа (уж) на 200 литра вода...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 часа, Антоанета написа:

Аз съм една природна, не ти е работа...

А за магнезия? Добавяш ли магнезий?

Не, добавил съм оборски тор с всичко в него през зимата. Нарочно слагам оборският тор по- рано, за да не остава много азот до пролетта. Не искам силен вегетативен растеж. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 часа, Лозето ме наби! написа:

Кефя се на Kalam Mekhar защото знае кое, как, колко и защо, нищо че е химия. Иначе: по-светлата и фина дървесна пепел (обикновено от съчки) е много богата на калий и не само. Но дали е по-малко "химия"?

Слагам и дървесна пепел, но много внимателно, на тънък слой и далече от стъблата. Много е агресивна (силно алкална) и изгаря живите тъкани. А, колкото до химията - всичко в прородата е химия и физика. Дали ще е фосфор от риба, кости на умрели животни или от преработена руда, растенията ще го усвояват точно във формата, която е приемлива за тях. Просто, трябва да се внимава за количеството и да се внася навреме. Ползването само на минерален тор без органичен съсипва структурата на почвата. Става твърда/плътна и задържа малко вода.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@Котарак без чизми, благодаря за мичуринската.

image.thumb.png.12413bc53963845dedf4c4790008e8c7.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
Отговорено (Редактирано)

До административната сграда на работата ми има смокиново дърво на десетина години. Края на септември се накъсахме да ядем смокини със средна големина. Зелени, с лек руменец от слънчевата страна. Цепят се при узряване, но не са много сладки. Сега пак е отрупана с бреба. Какъв е сорта?

PXL_20210506_133106460.jpg

PXL_20210506_133011252.jpg

PXL_20210506_133026365.jpg

Редактирано от Александър Ал
правопис
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Александър Ал написа:

До административната сграда на работата ми има смокиново дърво на десетина години. Края на септември се накъсахме да ядем смокини със средна големина. Зелени, с лек руменец от слънчевата страна. Цепят се при узряване, но не са много сладки. Сега пак е отрупана с бреба. Какъв е сорта?

Не съм видял нито плодовете, нито добре развити листа. През годината, покажи снимки на Бреба и основна реколта, както и развит лист. Новопоявилите се листа, приличат на тези на Verdino/Verte/Green Ischia, но пък тя има висока захарност. Знам една, която е по- водниста, но тя пък е жълта и трудно ще мине за зелена. 

Unkn9.jpg

П.П.: Тия няколко съцветия на снимката, не ми се виждат отрупване, а и не се знае, колко от тях ще се задържат. Възможно е, други клони наистина да са отрупани.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ако остана на работа, че имаме наблюдение. Тук- във Варна са по-развити листата, но бребата е като череши вече. по 3-4 на стрък. Постарах се да ги снимам в естествена среда. След седмица като отворят листата ще покажа

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Александър Ал написа:

Ако остана на работа, че имаме наблюдение. Тук- във Варна са по-развити листата, но бребата е като череши вече. по 3-4 на стрък. Постарах се да ги снимам в естествена среда. След седмица като отворят листата ще покажа

Само по листа се съмнявам, че ще стане. Пусни в търсачката "Verdino/Verte/Green Ischia" и виж, дали има някаква прилика, поне нея да отхвърлим, като алтернатива. Погледни и в книгата на Серафимова. Мисля, че тя беше описала поне два местни за черноморието сорта със зелени плодове и "посредствен вкус". Лошото е, че има само груба скица на плод. Няма нито снимки, нито рисунки на листата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

четох по темата, но тази вечер огледах листата по-аналитично... амииии 30 процента имат по 7 дяла в зачатък. Останалите са петички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Александър Ал написа:

четох по темата, но тази вечер огледах листата по-аналитично... амииии 30 процента имат по 7 дяла в зачатък. Останалите са петички.

Далматинската е със седем, тясно нарязани дяла, но пък е едра и много вкусна. Може и да е някакъв хибрид.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 6.05.2021 г. at 14:26, Любо Д написа:

@Котарак без чизми, благодаря за мичуринската.

Еха-а, майстор! Ще ми бъде интересно, а може и на друг някой, какво направи за да стигнеш до такъв резултат за около месец, мисля че. Моята на двора още е само с пъпки, няма листа, а всичко което отрязах е за боклука - никакво развитие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 11 часа, Kalam Mekhar написа:

Далматинската е със седем, тясно нарязани дяла, но пък е едра и много вкусна. Може и да е някакъв хибрид.

Ми не може ли семпъл Брънсуик да се окаже... Сега като се замисля...плодовете бяха по-скоро жълти, отколкото зелени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Александър Ал написа:

Ми не може ли семпъл Брънсуик да се окаже... Сега като се замисля...плодовете бяха по-скоро жълти, отколкото зелени.

Може. Брънсуик варира от жълтеникаво- кафява до почти лилава. Лилавото е изключение и могат да го постигнат само плодове от върховете на клоните на стари дървете. Тези, които са най- огрени от слънцето. Като ми покажеш добре развит лист ще ти кажа по точно. Но и Брънсуик прави доста добра захарност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Може би да съм очаквал повече захарност... не помня... Зная, че не спирахме да си избираме по-зрели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 8 часа, Котарак без чизми написа:

Еха-а, майстор! Ще ми бъде интересно, а може и на друг някой, какво направи за да стигнеш до такъв резултат за около месец, мисля че. Моята на двора още е само с пъпки, няма листа, а всичко което отрязах е за боклука - никакво развитие.

Ползвах този метод

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес ще споделя какво се случва със смокините при мен. Експериментално не хвърлих сено върху едно от дръвчетата. За момента само то няма признаци на живот. Предстои да го рязна, но мисля, че ще изкара ново клонче отдолу. Всички останали млади смокинови фиданки вече започват да разлистват. Напомням, че им правих стени за завет, и през зимата натрупах сено, над и около стеблата. Най- напред в разлистването е варненско коренче(крадена резница). Това дръвче посреща своя трети сезон на открито:

На третата снимка е смокинята с най-дълго стебло. Това е овърканата овошка от един разсадник. Тя е по-назад с разлистването. Общо имам 6 коренчета.

общ.jpg

моя.jpg

пенков.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Какъв ли е този сорт Смокиня? Смокинята е в София доста голяма и не е измръзнала. Другият въпрос е дали може сега да си взема резници от нея и да се пробвам да ги вкореня?

IMG_20210514_091134.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Според съпруга ми и трите смокини на вилата са умрели, както и двата нара. Бях ги завила с по няколко ката агривело. Рано ли ги отвих, що стана?? 

Хайде пак отново с това ще се занимавам, умирам си на ината да има там поне смокини. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В сайта на palmi.bg пише, че юни месец ще имат няколко сорта.

Brown turkey

Soultne de Marabout

Hardy yellow

Kadota black

Kadota white

Izmir

Мичуринска 10

@Kalam MekharАко ти трябва да избираш за 650 метра надморска височина на кой 3 сорта би се спрял? Моля за съвет.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване