Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 10 минути, Лозето ме наби! написа:

Ъхъ, с каквото торя навсякъде: компост + дървесна пепел. :) Дано се уредя за малко птичи тор от близката птицеферма, но той ще трябва да почака.

Птичият тор също го сложи през зимата и то на повърхността, да се изпари амоняка. Лично за мен, на смокиня много азот не ѝ трябва. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Вместо "азот" предпочитам хлебна мая. Не знам дали имат нещо общо, но ефектът е същия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, Лозето ме наби! написа:

Вместо "азот" предпочитам хлебна мая. Не знам дали имат нещо общо, но ефектът е същия.

Аз не искам никакъв нитратен ефект. До момента не съм виждал друго плодно  дърво, освен прасковата, която наистина да се нуждае от допълнително торене с азотен тор. Азот постъпва отвсякъде - отгоре (при дъжд) и отдолу (от дейността на микроорганизмите).  На 11 дървета, само смокини и не съм ги броил колко от други овощни видове, трябва да почвам да произвеждам дрожди, за да смогна с торенето. Има общо, защото гъбичките съдържат много аминокиселини, които се разграждат до различни азотни съединения.

П.П.: Това, което съм писал не важи за растения в саксия, които са в изолирана среда. Там си трябва и малко допълнителен азот.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ааа, за хлебната мая го дадох само за идеята, но поне при по-дребните растения предизвиква буен растеж, освен това няма нужда да се прилага по-често от 2-3 пъти годишно. Познатата ми рецепта е кубче мая (около 25ст.) на 10 литра вода, сложи по кубче на дърво - без пари!

Това ако искаш растеж, разбира се. Ама тръгнахме от азотните торове...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 минути, Лозето ме наби! написа:

Ааа, за хлебната мая го дадох само за идеята, но поне при по-дребните растения предизвиква буен растеж, освен това няма нужда да се прилага по-често от 2-3 пъти годишно. Познатата ми рецепта е кубче мая (около 25ст.) на 10 литра вода, сложи по кубче на дърво - без пари!

Това ако искаш растеж, разбира се. Ама тръгнахме от азотните торове...

Сложих хлебна мая на заложените за вкореняване резниците по тази рецепта, но за две седмици не виждам големи резултати. Два умряха, един тръгна и останалите са си на същото ниво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За резници нямам опит. Казаха ми го за саксийни растения и след две седмици наистина имаше видим резултат.

Подсети ме да снимам едно колче от ябълка... Колче наистина!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 54 минути, Лозето ме наби! написа:

За резници нямам опит. Казаха ми го за саксийни растения и след две седмици наистина имаше видим резултат.

Подсети ме да снимам едно колче от ябълка... Колче наистина!

За резници в саксия става въпрос. Млади растения, които имат проблем с растежа. Ако трябва, ще ги полея отново. Надявам се на по- добър резултат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

За маята трябва да се добави и две лъжици захар и да се изчака два часа малко да ферментира и тогава се разрежда с десет литра вода и се полива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 минути, Ангел Димитров написа:

За маята трябва да се добави и две лъжици захар и да се изчака два часа малко да ферментира и тогава се разрежда с десет литра вода и се полива.

Малко ме е страх да направя това. При мен, проблемите са с гниенето на корените, а в такъв случай вкарвам мощна доза въглероден двуокис в почвата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Дрождите трябва да имат храна за да се развиват и умножават те използват захарта за тая цел. Така го гледах по руските сайтове иначе без захар нищо не правиме се едно с вода поливаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ама аз няма да меся хляб, цветята ще поливам! :) Дрождите все ще намерят нещо за ядене в саксията и може би точно това е целта на задачата. Но 2 лъжици захар на 10л са нищо както и да го погледнеш, пък ще помогнат на маята да набере сила. Хайде да си тиснем ръцете по средата: една лъжица! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Приготвям разтворът с мая така - сутринта разтварям кубче мая и лъжица захар в 10 л. вода. Оставям на слънце и вечерта поливам. Не съм се сещала да поливам с това резниците, но си мисля, че по мъничко може да се капне. Всъщност, докато са в кутията, изобщо не ги поливам. Ако имам възможност да ги заложа с вкоренител, то тогава не не мисля, че е нужно нещо да се добавя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Из града. Черна, колкото тенис топка.  Презрялата в дясно беше добра.

IMG_20210711_122232.jpg

IMG_20210711_122244_1.jpg

IMG_20210711_122911_1.jpg

 

IMG_20210711_123001_1.jpg

IMG_20210711_123227.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Листата и плодовете приличат на тези на калифорнийската Браун Търки и на Дофин. Но, по моя край не съм ги виждал толкова тъмни. Обикновено са кафяви със зеленикави участъци.   

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Листата и плодовете приличат на тези на калифорнийската Браун Търки и на Дофин. Но, по моя край не съм ги виждал толкова тъмни. Обикновено са кафяви със зеленикави участъци.   

Предполагам, че е семенно растение случайно получено. Два пъти съм я опитвал през годините, но не ме кефи много!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 39 минути, peterstamov написа:

Предполагам, че е семенно растение случайно получено. Два пъти съм я опитвал през годините, но не ме кефи много!

Възможно е. Щом има Бластофага и опрашване. Плодове на Калифорнийска Браун Търки (Сан Пиеро) ям всяка година, защото няколко познати имат дървета. Тя дава страхотна бреба реколта. Като вкусов профил не е нищо особена (захар), но има някаква свежест, която я прави по- вкусна от много други прехвалени сортове. Две смокини са ти достатъчни за десерт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 часа, Kalam Mekhar написа:

Листата и плодовете приличат на тези на калифорнийската Браун Търки и на Дофин. Но, по моя край не съм ги виждал толкова тъмни. Обикновено са кафяви със зеленикави участъци.   

Почти сигурно е Василика Мавра. Виждал съм ги в Гърция, дори имам две, но са малки. Едната тази година може и да даде. Това е бребата, доста едра. На мен ми харесват много на вкус, затова и съм взел директно от растение майка резници. Чувал съм, че и по Варненско се среща доста този сорт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моята смокинка я изби на растеж (не съм я торил). Чудя се дали да подрежа клоните защото на есен ще я местя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 23 минути, Лозето ме наби! написа:

Моята смокинка я изби на растеж (не съм я торил). Чудя се дали да подрежа клоните защото на есен ще я местя?

Пролетта е по - добре да се подреже и премести.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Лозето ме наби! написа:

Моята смокинка я изби на растеж (не съм я торил). Чудя се дали да подрежа клоните защото на есен ще я местя?

Зависи с каква цел ще го правиш. Аз и днес отрязах един клон, който върви навътре в короната. Премахнах го целия от основата. Но, ако мислиш да ограничиш растежа, като отрежеш върха, няма да стане. Ще избият нови клонки от долните пъпки. Както ти каза колегата, изчакай дървото да влезе в покой и тогава подрязвай. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване