Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Аси
На 3.07.2021 г. at 18:01, Kalam Mekhar написа:

За резници в саксия става въпрос. Млади растения, които имат проблем с растежа. Ако трябва, ще ги полея отново. Надявам се на по- добър резултат. 

и аз да се включа в темата, та  моите резници от тази пролет имат по около 5 листа, това достатъчно ли е да смятам че имат добър растеж или да гледам и друго нещо. Другата чуденка, дали на есен да засадя на постоянно място или когато минат студовете в ранна пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
преди 9 минути, Аси написа:

и аз да се включа в темата, та  моите резници от тази пролет имат по около 5 листа, това достатъчно ли е да смятам че имат добър растеж или да гледам и друго нещо. Другата чуденка, дали на есен да засадя на постоянно място или когато минат студовете в ранна пролет.

засаждането по- добре да е на пролет (съвета го четох от собственик на разсадник в Пловдив) .   

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Аси написа:

и аз да се включа в темата, та  моите резници от тази пролет имат по около 5 листа, това достатъчно ли е да смятам че имат добър растеж или да гледам и друго нещо. Другата чуденка, дали на есен да засадя на постоянно място или когато минат студовете в ранна пролет.

Пет листа за колко време? Когато растението е здраво, непрекъснато израстват нови листа. Нов лист се появява, още преди да се е развил добре предходния. Когато има проблем с корените се получава застой и не се формират нови листа. Засаждането на смокиня е добре да се прави пролетта, след, като минат пролетните студове. Краят на Април в последните години и дори началото на Май. При мен е студено до третата седмица на Април.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Аси

пак ще погледна довечера колко точно са и има ли нови, засадени са края на март веднага след като ми ги изпрати и ги сложих в кофи

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Анна99

IMG_20210717_192905.thumb.jpg.b63c49252f9085402c75c284b69c4473.jpgЗдравейте, вкъщи имаме няколко смокини, за първа година сърцевината изглежда по този начин, какъв е проблема?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Това ми прилича на неузряла Далматинска. Кухината в центъра не е проблем. Проблем е, когато отворът на окото е свързан с нея и влага и насекоми влизат в плода. Ако е пожълтяла и е повяхнала преди да узрее, причината е засушаване. При едрите сортове е така, особено, ако са  млади дървета с още слаба коренова система. При сортовете с дребни плодове, те могат да узреят много по- бързо и дори да са маломерни, плодовете ще са с добро качество. Голямата разлика в размера на плодовете при някой щамове на М10 (от 15-35 грама) е точно приспособяване към такива условия. При други сортове с по- стандартен размер, плодовете вместо да узреят ще изпаднат в хибернация или дори ще окапят. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Моята измръзнала смокиня така и не изби, вероятно няма смисъл да се надявам повече. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Миленка® написа:

Моята измръзнала смокиня така и не изби, вероятно няма смисъл да се надявам повече. 

За да не избие смокиня се сещам за три причини. Може да е засадена есента и самите корени да са измръзнали, което може да стане само при някакъв брутален студ, какъвто наскоро не е имало. Другата, по- вероятна е наскоро засадено растение с плитък корен да не е поливано и да е загинало от суша. И, третата, също толкова вероятна е да има човешка намеса - хербицид, сол и нафта в корените и т.н. Ако е засадена до съсед и той е чул, че смокинята пуска много издънки, напълно вероятно е да ѝ е видял сметката.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Засадих я през есента на 2019-та, до март тази година изглеждаше добре. От южната страна на къщата е, на завет... Досега трябваше да се е събудила. Около нея има други насаждения, т. е. не е засушена. Нищо, ще си търся ново растение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, Миленка® написа:

Засадих я през есента на 2019-та, до март тази година изглеждаше добре. От южната страна на къщата е, на завет... Досега трябваше да се е събудила. Около нея има други насаждения, т. е. не е засушена. Нищо, ще си търся ново растение. 

Просто не се е събудила (загинала е надземната част) или няма никакви издънки. Аз разбрах второто.

До пролетта, има време да търсиш. Но, не я засаждай точно на същото място. Поне метър встрани от сегашният корен, че не се знае причината за смъртта на предишното растение. И, близостта до стени не е толкова добре. Големи клони на една смокиня, засадена до стената на къщата ми загинаха от разликата в температурите през деня и нощта. Появиха се големи пукнатини в основата на клоните и те изсъхнаха. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Анна99
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

Това ми прилича на неузряла Далматинска. Кухината в центъра не е проблем. Проблем е, когато отворът на окото е свързан с нея и влага и насекоми влизат в плода. Ако е пожълтяла и е повяхнала преди да узрее, причината е засушаване. При едрите сортове е така, особено, ако са  млади дървета с още слаба коренова система. При сортовете с дребни плодове, те могат да узреят много по- бързо и дори да са маломерни, плодовете ще са с добро качество. Голямата разлика в размера на плодовете при някой щамове на М10 (от 15-35 грама) е точно приспособяване към такива условия. При други сортове с по- стандартен размер, плодовете вместо да узреят ще изпаднат в хибернация или дори ще окапят. 

На капково напояване са не мисля, че сушата е проблема. На допир са меки - узрели, ако се оставят за още няколко дни презряват, сърцевината от зелена започва да покафенява, но остават сочни, не изсъхват.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 минути, Анна99 написа:

На капково напояване са не мисля, че сушата е проблема. На допир са меки - узрели, ако се оставят за още няколко дни презряват, сърцевината от зелена започва да покафенява, но остават сочни, не изсъхват.  

А, вкусни ли са ? Далматинската докато не узрее напълно, направо нагарча. Ако са вкусни, няма проблеми с кухината в центъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Загинала е надземната част и сега няма издънки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 18 минути, Миленка® написа:

Загинала е надземната част и сега няма издънки. 

Значи, ако не е дебело мулчирана и мулчът да пречи на издънките е загинала напълно. Странно нещо се е случило, без човешка намеса. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Едната ми смокиня измръзна до земята зимата. Гледам, че още не е покарала от корена. Да я отписвам ли вече? Другата стана два метра, а бяха почти еднакви есента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Едната ми смокиня измръзна до земята зимата. Гледам, че още не е покарала от корена. Да я отписвам ли вече? Другата стана два метра, а бяха почти еднакви есента.

И без това не можеш да засаждаш нищо по това време. Нямаш голям избор. Ако е ценен сорт, поливай да не би да избие някоя издънка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При мен са малки и мръзнат до земята, и още не намирам логика. Две един и същи сорт, на еднаква възраст, една до друга и при еднакви условия, едната измръзнала до долу, другата си е добре. Други две - едната измръзна миналата година и възкръсна, а тази, на която нищо й нямаше, измръзна тази година. Объркана съм. 
Тази година не са торени изобщо, заради съмнения, че може да мръзнат поради късно торене -  ще видим как ще презимуват. Във всеки случай, с годините очаквам да развият по-добра коренова система и да са по-устойчиви.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Анна99
На 18.07.2021 г. at 13:41, Kalam Mekhar написа:

А, вкусни ли са ? Далматинската докато не узрее напълно, направо нагарча. Ако са вкусни, няма проблеми с кухината в центъра.

Не нагарчат, но са безвкусни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Като казахте мръзнене: моята до сега е само на една невърла зима и е на добро място, но майка ѝ е на върлия североизточен вятър Поряз, идващ директно през Дунава и усилен от съседния блок. Нормално дръвче е, не си личи да е измръзвала сериозно. Плодовете ѝ не бих ги нарекъл впечатляващи, но миришат на смокиня и са сладки. Май е находка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Микроклиматът е много важен, особено в населените места. Два метра разстояние може да са от голямо значение. Тази година, нагледно видях, какви поражения може да причини топлината през зимата. Нагряване през деня и рязко свиване през нощта.  При едно, доста силно дърво се отвориха пукнатини в основата на дебелите клони и те изсъхнаха от основата към върха.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване