Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Миленка®

@Kalam Mekhar, моля за определяне! Плодът от първата снимка е значително по-едър от другите, засега не е узрял напълно и затова не съм го откъснала. Те снимките не са образец за разпознаване, ама...

IMG_20210729_171017.thumb.jpg.75a6b45b9fc4409e7bb34091cc87c660.jpg

IMG_20210729_171108.thumb.jpg.0979e5605b405472e956a88a9c89b3b5.jpg

IMG_20210729_171141.thumb.jpg.c16bdb0788ebbece3ff7bd50b720035c.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Според мен, това е Бреба реколта на сорт Брънсуик. Листата също са типични за този сорт. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

В Монтана, основната реколта на Мичуринска 10, стартира на 30 Юли. Ако не завали и дърветата не се поливат ще приключи доста бързо при тази суша.

M10-main-crop2.jpg

M10-interior.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 19.07.2021 г. at 19:28, Славянски написа:

Едната ми смокиня измръзна до земята зимата. Гледам, че още не е покарала от корена. Да я отписвам ли вече? Другата стана два метра, а бяха почти еднакви есента.

Тези дни я проверих пак и видях, че се подава малко растенийце от земята. Полях я. Много се забави, но е оцеляла.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Тези дни я проверих пак и видях, че се подава малко растенийце от земята. Полях я. Много се забави, но е оцеляла.

Няма шанс да оцелее през зимата. След, като паднат листата, натрупай почва около нея да спасиш част от стъблото. Пролетта я разрови, остави само една пъпка от северната страна и от нея формирай жизнено стъбло, което да може да направи зряла дървесина до есента. Развият ли се други пъпки, под избраната ги премахвай още при отварянето на първия листа, когато са най- крехки и се отчупват най лесно.

Кой сорт е този мъник ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси за съвета. Мичуринска-10 се води, расте майчиното растение на 850 метра на южния склон на Стара планина. Имах две, като другата е добре, но тази е на по-открито място и пострада.

Другата е вече с човешки ръст и се чудя дали няма да завърже сефте това лято 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

Другата е вече с човешки ръст и се чудя дали няма да завърже сефте това лято 

Вероятно ще завърже. Но се съмнявам да се стигне до узряване на плодовете. 60 дни трябват на М10 от формирането до узряването при добри условия. По- добре я поливай умерено да не расте много бързо и да узрее добре дървесината. Реколтата я отпиши. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 5.08.2021 г. at 11:48, Kalam Mekhar написа:

Вероятно ще завърже. Но се съмнявам да се стигне до узряване на плодовете. 60 дни трябват на М10 от формирането до узряването при добри условия. По- добре я поливай умерено да не расте много бързо и да узрее добре дървесината. Реколтата я отпиши. 

А в какъв случай се прави есенна резитба за узряване на дървесината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

А в какъв случай се прави есенна резитба за узряване на дървесината?

Не знам, дали е възможно това нещо. По принцип, узряването се ускорява при засушаване на растението. Ако има достатъчно влага, след подрязването избиват нови, още по- зелени клонки и нещата се влошават, вместо да се подобрят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
На 18.07.2021 г. at 14:11, Kalam Mekhar написа:

Значи, ако не е дебело мулчирана и мулчът да пречи на издънките е загинала напълно. Странно нещо се е случило, без човешка намеса. 

След като коментирахме, че не е поникнала издънка, започнах да поливам всяка събота и неделя и в средите. Ур-ра, смокинята е жива. 

IMG_20210814_200654.thumb.jpg.e0fd11f2613adb463d12bb29852bedd2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 часа, Миленка® написа:

След като коментирахме, че не е поникнала издънка, започнах да поливам всяка събота и неделя и в средите. Ур-ра, смокинята е жива. 

IMG_20210814_200654.thumb.jpg.e0fd11f2613adb463d12bb29852bedd2.jpg

Остави само една издънка. Ако трябва, задръж и втора известно време, докато тръгната добре и после премахни едната.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Вчера на гости в пловдивско, опитах няколко сорта от едно и също място. Бързам да напиша, че много ми се услади пренебрегваната от мен Вердоне - леко крушовиден, едър, вкусен, сладък и ароматен плод с тънка тъмна кожица. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Антоанета написа:

Вчера на гости в пловдивско, опитах няколко сорта от едно и също място. Бързам да напиша, че много ми се услади пренебрегваната от мен Вердоне - леко крушовиден, едър, вкусен, сладък и ароматен плод с тънка тъмна кожица. 

Вердоне не е пренебрегвана. Просто е много късен сорт (ако наистина е Вердоне) и за половин България е нерентабилно отглеждането му. Разбира се, ако имаш и други дървета и достатъчно място, можеш да си позволиш една късна смокиня от класа на Вердоне, Виолетова от Солие или някоя от Кол дьо Дам семейството. Когато се задържи топла есента можеш да получиш прилична реколта.

П..П. Кой ти каза, че това е Вердоне ?

https://www.ourfigs.com/forum/figs-home/612250-verdone-2019

Айра Кондит, страница 406 -407

https://drive.google.com/file/d/1_R0YOCF165M6u7lcZW2UgzG16bvlrhNw/view?fbclid=IwAR11MMmddWWhMfOBf3H9mmKyDaDid0dbyNBtVEPiZ687QRoInfmKeY-N6Oo

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

 

преди 22 минути, Kalam Mekhar написа:

...

П..П. Кой ти каза, че това е Вердоне ?

Донов

За другите, нямам представа, но аз го пренебрегвах този сорт. Не само, че не е от ранните, а ми се струваше посредствен. Сега обаче, имах база за сравнение на плодовете от поне 5-6 сорта и направих разликата. 
Имам място и мисля да го помъча няколко години, пък на късмет - вкусът си струва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

По тези листа ще може ли да се идентифицира?

 

20210905_160356.jpg

20210905_160335.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Ру® написа:

По тези листа ще може ли да се идентифицира?

 

20210905_160356.jpg

20210905_160335.jpg

Не. Листата са подобни на обилно поливана смокиня от семейство Мисия. Има десетки сортове от това семейство. 

Каква трябва да бъде по принцип? Като каква е закупена или взета ?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 58 минути, Kalam Mekhar написа:

Каква трябва да бъде по принцип? Като каква е закупена или взета ?

Наполитана Негра

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 23 минути, Ру® написа:

Наполитана Негра

Наполитана Негра си е, според мен. Типична Мисия. Дори, един от синонимите на Черна Мисия е Napolitana Negra Brevera (даваща Бреба). Самата Наполитана Негра, подобно на Bellona дава много малко Бреба. 

Все пак, гледай и дали ще направи някоя червена пъпка в края на сезона. 

SS853452.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Kalam Mekhar имаш ли Bellone? Какво ти е мнението?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера при вечерната ни разходка брахме и ядохме смокини от няколко места. Всичките с различен вкус.

И понеже ни е толкова акъла взехме та след това си купихме и тарелка смокини от магазина. Красиви, ама ... познайте дали са вкусни? Крайпътните бяха в пъти по-добри. 

Сортове не знам, със смокините ми е тъмна Индия материята и колкото повече чета повече се забърквам, така, че се отказах да се образовам в тая посока.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване