Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Nikolay Kolev
преди 14 минути, Kalam Mekhar написа:

По принцип, изобщо не мисля да я залесявам. По- скоро ще я дам на някой да я коси срещу част от субсидията, която взема, за да не се залеси. За овощна градина, става официално, ако засадиш само 1,5 декара от нея с дървета. Иначе, вероятно ще трябва смяна на предназначението. 

Това е интересно. Значи, имаме ливади, но за да ги превърнем в овощни градини, трябва смяна на предназначението? А това, че пустеят и са се самозалесили през последните трийсетина години никой ли не го интересува? Тази държава май само намира начини да прибира пари от хората... Самият факт, че не си участвал в някоя програма, е достатъчно доказателство за неефективността на системата. Аз от моите 25 декара   в Старозагорско също не съм взимал субсидии или рента. Но какво мога да ги правя? Има ли начин държавата да подпомогне?  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Nikolay Kolev в Борилово, явно сте на слънчев склон. Нашите малки смокинчета са на десетина километра от Борилово и до сега всяка година мръзнат до земята и избиват наново повечето. Искам да кажа - това, че мястото е в старозагорско, не е достатъчно условие. Ако е някоя инверсионна зона с късни слани, смокините са доста неустойчиви. Ако обаче имате място и време, аз бих посъветвала все пак да пробвате с някои сортове изброени по-горе от @Kalam Mekharособено щом има такова оцеляло дърво. А плод яли ли сте от него? За водата - сонда... 
Нашите за първи път са с по-леки поражения за сега, но още не е свършил рисковия период при нас. Снощи минус 15...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 9 часа, Антоанета написа:

@Nikolay Kolev в Борилово, явно сте на слънчев склон. Нашите малки смокинчета са на десетина километра от Борилово и до сега всяка година мръзнат до земята и избиват наново повечето. Искам да кажа - това, че мястото е в старозагорско, не е достатъчно условие. Ако е някоя инверсионна зона с късни слани, смокините са доста неустойчиви. Ако обаче имате място и време, аз бих посъветвала все пак да пробвате с някои сортове изброени по-горе от @Kalam Mekharособено щом има такова оцеляло дърво. А плод яли ли сте от него? За водата - сонда... 
Нашите за първи път са с по-леки поражения за сега, но още не е свършил рисковия период при нас. Снощи минус 15...

Хубаво е, че и вие имате опит със смокините в тази част на България (Старазагорско). Всъщност в двора ни в Борилово смокиня нямаме, но в центъра на Стара Загора имаше, и то две, като всяко ваканция там си хапвах с удоволствие от плодовете. Така че, съгласен с Вас за това, че не е важно само мястото да е в Южна България, а и как точно е защитено. В Борилово явно зимата е доста по-сурова от зимата в Ст.З.

А иначе, аз имах предвид, че бадем и кайсия нямат проблем в района около Стара Загора,  защото пролетта няма такива късни слани и снегове както в Северозападна България. Та затова на моите ливади около Борилово мисля да се фокусирам върху  бадеми, лешници, орехи и други подобни :)

Смокините обаче ще си ги садя на вилата във Врачанско, защото виждам, че условията позволяват и се раждат смокини (поне от тази, която е там). Сега съм взел малко резници и се опитвам да ги вкореня. Но се надявам нашият експерт тук (@Kalam Mekhar) също да ми помогне със  съвети и малко резници.  Ще се радвам и с Вас да обсъдим повече детайли около смокините, по-специално размножаването им :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Nikolay Kolev написа:

Това е интересно. Значи, имаме ливади, но за да ги превърнем в овощни градини, трябва смяна на предназначението? А това, че пустеят и са се самозалесили през последните трийсетина години никой ли не го интересува? Тази държава май само намира начини да прибира пари от хората... Самият факт, че не си участвал в някоя програма, е достатъчно доказателство за неефективността на системата. Аз от моите 25 декара   в Старозагорско също не съм взимал субсидии или рента. Но какво мога да ги правя? Има ли начин държавата да подпомогне?  

Ако се обработват, все някой взема парите. Ако косиш/пасеш овце и поддържаш ливадата без храсти, можеш да се регистрираш и да вземаш прилична субсидия. Допуска се 10% залесеност. Правила трябва да има, защото един иска да прави градина, друг хотел, а трети - мина за добив на нещо си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 29 минути, Nikolay Kolev написа:

...Всъщност в двора ни в Борилово смокиня нямаме, но в центъра на Стара Загора имаше, и то две, като всяко ваканция там си хапвах с удоволствие от плодовете. ...

 

О, в Стара Загора израснах покатерена на смокиново дърво (не храст) с изобилен плод. Сигурно и затова продължавам да упорствам въпреки неподходящите ни условия. 
Смокинови дървета в града колко щеш - нямат изкореняване. Не така стоят нещата обаче в уж близките, но доста по на високо села и паланки. На Старозагорските бани имаше едно плододаващо дръвче, пробиваше тротоара всяка година. Ходих да го търся тази пролет за резници, но къщата е новозакупена и тротоара е "почистен". В Сулица има голямо дърво, но плодът всяка година е разпукан докрай и годен само за птици и насекоми. В Остра могила не съм виждала, в Борилово - също. Както казах, това не ми пречи да упорствам на инат.
Ще пиша инфо периодично - ако при нас потръгнат нещата и при вас ще! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 минута, Антоанета написа:

Смокинови дървета в града колко щеш - нямат изкореняване. 

Много пъти съм го писал. Много важно е да са дървета, а не храсти при които всяко стъбло е вкарано в конкуренция с другите. На знам, от лакомия, глупости или мързел, хората си унищожават само смокините по този начин. Може би са и трите причини.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Не бе, по нашенско просто измръзват периодично затова не могат да станат дървета, иначе "храстите" се разреждат. Наблизо в града в запустял вече двор има голяма смокиня, от дете я помня, ще взема някой резник. Там има и дърво-хинап с много семенаци отдолу, но е дребен, пък и не ми се влиза вътре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, Лозето ме наби! написа:

Не бе, по нашенско просто измръзват периодично затова не могат да станат дървета, иначе "храстите" се разреждат. Наблизо в града в запустял вече двор има голяма смокиня, от дете я помня, ще взема някой резник. Там има и дърво-хинап с много семенаци отдолу, но е дребен, пък и не ми се влиза вътре.

От 2012г. не е е имало достатъчно студена зима, за да измръзнат възрастни дървета. А, цикълът храст - измръзване, храст - измръзване, може да продължи до безкрайност, ако не бъде прекъснат. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Според снимките на Google (не съм се задълбавал) майката на моята мичуринка на два пъти е измръзвала от 2010г. насам. Аз я забелязах на стадий "храст", в момента пак я мъчат за дръвче. Просто не е на завет и е към края на града (така е и по селата), а старото дърво за което писах по-горе е уютно сгушено с южен изглед.

Между другото 6-7г преди 2012г по нашенско имаше ужасен замръз и ние го нацелихме. Слизайки от автобуса само притичвахме от магазин до магазин, безразборно купувайки по-дебели дрехи, шапки, шалове и т.н., и пак не се прибрахме без няколко спирки за чай с ром :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Лозето ме наби! написа:

Според снимките на Google (не съм се задълбавал) майката на моята мичуринка на два пъти е измръзвала от 2010г. насам. Аз я забелязах на стадий "храст", в момента пак я мъчат за дръвче. Просто не е на завет и е към края на града (така е и по селата), а старото дърво за което писах по-горе е уютно сгушено с южен изглед.

В студени райони на дървото трябва да се помогне през първите две години, докато узрее дървесината, като се поставя защита. В особено студени, може да се подрязва и покрива всяка година. За ранните и плодовити сортове, като RdB и М10, това силно подрязване не забавя узряването с повече от 5 дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моята М10 след -19,5 от януари има измръзвания в горната част на клонките, но сякаш надолу е добре. Тя е може би малко по ниска от мен, разклонена на около метър. Ако удържи само с тези измръзвания ще съм доволен.

Имам и Жълта студоустойчива взета от Палм Център Пловдив. Тя е към 50 см и съм я увил в папрат. Беше тогава изцяло под снега. Ще ги отвивам сигурно другия месец като настъпи. Дано и тя не ме разочарова. Досега плод не съм брал, изключае от една в саксия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 18 часа, Славянски написа:

Моята М10 след -19,5 от януари има измръзвания в горната част на клонките, но сякаш надолу е добре. Тя е може би малко по ниска от мен, разклонена на около метър. Ако удържи само с тези измръзвания ще съм доволен.

 

Според мен, може да не ти е бил верен термометъра. Все пак, не знам за каква част от клоните става въпрос при теб. При мен, смокини от сорт М10 на 4-5 години са с измръзнали върхове при не повече от -14 тази зима. Но и другите атмосферни условия са от значение. Едната ми градина е на хълм и студеният въздух, който се оттича от Стара планина не я засяга. Там имам една RdB, оставена само за резерв с минимални грижи. Днес я подрязах и няма измръзване дори по зелените клони. На другата, където минава студеното течение, нямам смокиня, оставена на открито без измръзнали върхове. Не, че това ме засяга. Важното е сега, когато почне сокодвижението да не се получат пукнатини по големите клони  и стъблата от температурните разлики през деня и нощта. Тази сутрин е било -8 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Верен си е. Три термометъра. И в съседни села са замерили около минус 20. Наистина беше голям студ, в който аз ходих да заривам със сняг смокини и райски ябълки. Та ги затрупах докъм метър. Но не бързам да се радвам.

Повече ме притеснява лошото време, което почти не ми позволи да свърша сериозна градинска и овощарска работа тоя месец. Имам сума овошки още да подрежа, а ми излизат все повече други задачи. Ще вземам почивка от писане и четене...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Славянски написа:

Верен си е. Три термометъра. И в съседни села са замерили около минус 20. Наистина беше голям студ, в който аз ходих да заривам със сняг смокини и райски ябълки. Та ги затрупах докъм метър. Но не бързам да се радвам.

Повече ме притеснява лошото време, което почти не ми позволи да свърша сериозна градинска и овощарска работа тоя месец. Имам сума овошки още да подрежа, а ми излизат все повече други задачи. Ще вземам почивка от писане и четене...

И аз вчера рязах ябълки във втората градина и ме болят ръцете. Не знам защо, но ми беше много мъчно рязането. Дървесината беше твърда, като на слива. Много съм се разнежил последните години. Някога, когато отглеждахме копринени буби и режех черници всеки ден, не ме боляха. Сега ме е най- страх за смокините и особено тези до стената на къщата. През деня слънцето нагрява, а през нощта е много студено. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Това е проблем и при нас - не че е толкова чак студено, но през нощта минус 15, през деня 16. Големи амплитуди. Далеч по неприятни за смокинчетата обаче (в сравнение с други овошки), са късните слани. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
На 20.03.2022 г. at 23:24, Антоанета написа:

Това е проблем и при нас - не че е толкова чак студено, но през нощта минус 15, през деня 16. Големи амплитуди. Далеч по неприятни за смокинчетата обаче (в сравнение с други овошки), са късните слани. 

Да, това с температурните амплитуди явно е най-големия проблем за смокините. За мен като момче от Северозапада смокините при баба и дядо в Стара Загора си бяха чиста екзотика навремето (преди 30 години). Чудни плодове за мен бяха и нарът на двора в града, бадемите на село, все неща, които във Враца просто не можеше да ги вкусиш от природата. Зимите бяха доста по-студени, докато сега студовете се изместват към март/април. Но това глобално затопляне променя ситуацията и затова мисля, че и Северна България може да стане подходяща за топлолюбиви култури. Всъщност, трябва да се подготвим за тая промяна, защото някои култури, които сме гледали досега, ще имаме трудности в бъдеще. Смокините са едни от моите фаворити за бъдещето, но на първо място съм си поставил хинапа - това е култура, която ще се адаптира много добре към условията на северна България. Има ли някой от вас интерес към хинапа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Аз имам хинап на морето. Дръвчето е около 2,50м. високо и дори миналата година събрахме малка кофа с плодове. Иначе съм съгласен ,че доста се изменя климата и например на селото на баба ми в Ивайловградско ще могат да се гледат маслини вече и мисля да пробвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 22.03.2022 г. at 7:51, Nikolay Kolev написа:

Да, това с температурните амплитуди явно е най-големия проблем за смокините.

Направо бъди сигурен, че е така. Чикаго Харди, засадено до стената на къщата, която отразява топлина е със страхотни щети. Клоните съхнат и са с огромни и дълбоки пукнатини по тях. Вероятно ще oстане само стъблото и варосаната основа на клоните. Това място е проклето за смокини, защото миналата година имах същите големи щети по друга смокиня, засадена до същата стена. Цяла зима останаха свежи, само с измръзване на неузрелите върхове и пролетта им се разказа играта за нула време. В този смисъл, за в бъдеще ще се въздържам от стандартните съвети да се засажда на завет и до стена. Ако възстановя дървото, следващата зима ще ги покрия с тънък слой агрил.  За да го запазя не от студ, а от нагряване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера ходих да чистя  в двора на леля. Има 3 смокини. Двете са на място отворено само от запад, а третата е до една чешма, която и прави завет от север, но на доста проветриво място. И трите според мен са съвсем добре, не се виждат поражения, а не са предпазвани по никакъв начин. А е Тутраканско и става доста студено. Сортове не знам, а и леля едва ли знае. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Подозирам, че последните зими според мен въобще не е ставало студено във вашия район. При баща ми в плевенско едва е падало до -10. Няма какво да измръзне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване