Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Румен74

Може ли мнение за новите сортове смокини, пуснати в Палм център?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Подобен въпрос имам, но конкретно за Celeste  - дали наистина е тя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 13 часа, Антоанета написа:

Подобен въпрос имам, но конкретно за Celeste  - дали наистина е тя?

Няма как да разберете без да видите майчиното дърво. Листата са с триъгълни върхове, като тези на римски меч Гладиус. Но при млади растения и дори при възрастни, идентификация само по листата е трудна. Celeste има смисъл да вземате, ако сте в много влажен район с високи подпочвени води. Иначе, недостатъците на сорта са много. 

П.П.: Едно закупувано дърво имам съмнение, че е Каприфиг. Засега са само съмнения, но за в бъдеще, смятам, всяко растение, на което не съм виждал майчиното дърво да го държа в саксия, докато роди и не видя плод от него.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Пък аз мисля поне 3-4 да отглеждам само в контейнер, но се питам, колко литра трябва да е един контейнер, че да не се мъчи много дървото, като се вземе предвид, че ще са и не повече от метър растенията, демек нещо, като бонсай?

В сортови семена има едни по 35л за по 5лв, но са сравнително ниски и широки, а за дървета знам, че е хубаво да е обратното.

Някаква идея от къде да се сдобия с подходящи саксии?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 30 минути, Лозан написа:

Пък аз мисля поне 3-4 да отглеждам само в контейнер, но се питам, колко литра трябва да е един контейнер, че да не се мъчи много дървото, като се вземе предвид, че ще са и не повече от метър растенията, демек нещо, като бонсай?

В сортови семена има едни по 35л за по 5лв, но са сравнително ниски и широки, а за дървета знам, че е хубаво да е обратното.

Някаква идея от къде да се сдобия с подходящи саксии?

На първата, саксия от 3-4 литра, на втората - 8-10 литра, на третата - 20 литрова. За повече, не се наемам изобщо да държа растението в саксия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 30 минути, Kalam Mekhar написа:

На първата, саксия от 3-4 литра, на втората - 8-10 литра, на третата - 20 литрова. За повече, не се наемам изобщо да държа растението в саксия

А как разбираш, че е станало време за местене? При мен за около 2 седмици се показват корените отдолу през дупките и местя. Вече съм ги местил 2 пъти от контейнер 330мл в контейнер 1,5л и пак започват да се показват корени. Има и такива преместени в 3л контейнери и там пак се показват корените...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Аз пък съм ги боднал моите резници в бутилки от минерална вода (10 литра) и се надявам да ги места чак есента :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 19 минути, Nikolay Kolev написа:

Аз пък съм ги боднал моите резници в бутилки от минерална вода (10 литра) и се надявам да ги места чак есента :)

Ако не са обхванали плътно с корените си цялата почва в бутилката, ще се наложи да ги местиш през пролетта. По принцип се прехвърля от малка в голяма саксия, когато корените изцяло изпълнят по- малката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 3 часа, Лозан написа:

Пък аз мисля поне 3-4 да отглеждам само в контейнер, но се питам, колко литра трябва да е един контейнер, че да не се мъчи много дървото, като се вземе предвид, че ще са и не повече от метър растенията, демек нещо, като бонсай?

Ето тази е на 3 години, засадена от издънка. Висока е 90 см над саксията, която е около 15 - 20 л. (30см диаметър). Няма корени извън саксията. Вече трета година е в София на терасата, която е вътрешна: от три страни прозорци на стаи. Само първата година я прибрах в стаята през студените месеци на зимата. Следя температурата, като падне под -5 завивам саксията, миналата зима не съм го правил, мисля че стигна до -8. Не знам какъв сорт е. 

smokinq.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Emil : Относно сорта, ми прилича на Мичуринска 10. Но, за три годишна ми се вижда малка. Тези в саксии, поставени в градината на две години са доста по- големи от нея. На терасата, смокините спират да растат в горещините. Тази година, при моите, това се случи доста рано.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз бих я развил чашовидно с по-ниска корона, примерно 20см стъбло > 3 скелетни клона с по 2 -3 разклоненияна третата година. След това ще подновявам, като режа по някое разклонение всяка година. Нз дали е правилно за смокина, но с други овошки се получава здраво, стегнато дръвче, което не увисва от плодовете и е удобно за обслужване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В реномиран немски разсадник пише - за дръвчета и едри храсти, саксията да бъде минимум 45 см.
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 13.06.2022 г. at 10:17, Kalam Mekhar написа:

...Celeste има смисъл да вземате, ако сте в много влажен район с високи подпочвени води. Иначе, недостатъците на сорта са много. 

...

Да, растението ще се сади във влажен район със съмнение за високи подпочвени, до река, но слагам там и доста други смокини за проба - има място и време. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 43 минути, Антоанета написа:

Да, растението ще се сади във влажен район със съмнение за високи подпочвени, до река, но слагам там и доста други смокини за проба - има място и време. 

За там е подходящ. Сортът се е приспособил точно за райони с високи подпочвени води. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Дълбочината ли трябва да е 45см, @Антоанета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Тази от снимката тръгна с три скелетни клона, както иска  @Лозан . Аз реших да отстраня два от тях по две причини: първо да заема по-малко място и второ да израсне над парапета на терасата, където има повече слънце. Вижда се че саксията е малка и ако реша да я задържа на терасата ще се наложи да я сменя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен
На 16.06.2022 г. at 10:38, Лозан написа:

Пък аз мисля поне 3-4 да отглеждам само в контейнер, но се питам, колко литра трябва да е един контейнер, че да не се мъчи много дървото, като се вземе предвид, че ще са и не повече от метър растенията, демек нещо, като бонсай?

В сортови семена има едни по 35л за по 5лв, но са сравнително ниски и широки, а за дървета знам, че е хубаво да е обратното.

Някаква идея от къде да се сдобия с подходящи саксии?

Аз купувам работни контейнери от Майер и съм доволен. Над 35л са с дръжки. https://meyerbg.com/index.php/pages/index/1/1/s/192

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 17.06.2022 г. at 10:33, Лозан написа:

Дълбочината ли трябва да е 45см, @Антоанета?

Поне 45 см. широка и дълбока - пише. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

размерът няма значение (стига да е голям) 

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Днес, докато се връщах от обяд видях човек в двора, в който дебна да видя човек отдавна, заради една смокиня. Веднага го питам знае ли сорта, а той - само знам, че е от Благоевград, от преди повече от 20 годин. Ражда много, едри и жълти стават, и много сладки. Докато река да го придумам за някой резник на есен и човека резна една сурвачка и вика вземи да си я натопиш във водичка и тя ще си пусне корени... Взех я, кво да правя, ама като знам, че сега не му е баш времето и си рекох, я да попитам тука, как да процедирам, че барем хвана някое.

IMG_20220620_144823.jpg

IMG_20220620_144925.jpg

IMG_20220620_144932.jpg

IMG_20220620_144940.jpg

IMG_20220620_144954.jpg

IMG_20220620_150532.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване