Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Гост

Кофти инцидент, определено имаш нужда от нещо силно... 

Растенията умряха ли, или за момента не стават? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Днес ги напръсках с пръскачка в която е имало нафта и труда за една година ми замина.

Толкова ли пък да е фатално това? Нали не са напръскани с нафта, ами с нещо друго, като просто е използвана пръскача, в която е имало нафта някога? 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Наистина съжалявам... като един голям фен на смокините се уча от Калам.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Димо 33 написа:

Кофти инцидент, определено имаш нужда от нещо силно... 

Растенията умряха ли, или за момента не стават? 

Растенията няма да умрат. Листата започнаха да лъщят и да се спаружват. Дървета ще се оправят, но, мисля, че съм приключил с реколтата или поне няма да е навреме. Ако оцелеят върховете ще генерират нови плодове с новите листа, но отивам много далеч във времето с реколтата. И без това, пролетта беше студена и развитието им при мен закъсня с около три седмици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Ру® написа:

Толкова ли пък да е фатално това? Нали не са напръскани с нафта, ами с нещо друго, като просто е използвана пръскача, в която е имало нафта някога? 

Някога е било предишния ден. И, изглежда в помпата и по стените е останало достатъчно, щом листата се покриха с мазен слой. Първо, забелязах поражението по младата череша. Листата и започнаха да се разлагат по краищата, все едно, че се разтапят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Страшна работа. А защо е била тая нафта в пръскачката? Кой пръска с нафта?

Толкова ли беше наложително това пръскане? Да би мирно стояло, не би чудо видяло. И не миришеше ли по време на пръскането? Преди години бях взел прясно мляко сипано в бутилка от нафта - отвратително!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

Страшна работа. А защо е била тая нафта в пръскачката? Кой пръска с нафта?

Толкова ли беше наложително това пръскане? Да би мирно стояло, не би чудо видяло. И не миришеше ли по време на пръскането? Преди години бях взел прясно мляко сипано в бутилка от нафта - отвратително!

Баща ми е чул, че убива капошите и е напръскал дървените части в кокошарника. Но си има друга пръскачка за хербициди и други подобни боклуци. Тази и електрическата я ползваме само за препарати. За миришене, нямам навика да душа отвора на пръскачката, където се слагат всякакви препарати. Видях, че е празна и разбих разтвора. При пръскането усетих, че мирише малко особено за Карате, но не направих навреме асоциация с нафта. За пръскането - беше наложително само за Чикаго Харди и препоръчително за останалите. В Монтана съм разглеждал непръскани смокини по дворовете и са пълни с листни въшки. Някои показват доста  силни симптоми на FMV, включително по плодовете, което означава, че има и много акари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Човек, когато използва или си играе с опасни оръжия, трябва да бъде подготвен и за инциденти, които се случват с тях потенциално. Като например да се простреляш в крака без да искаш. Такива са рисковете. Нещата, с които аз пръскам, са достатъчно безопасни, за да имам подобни притеснения, че ще нанеса такива поражения или ще се натровя. Този случай е нагледен пример за опасностите от използването на вещества като нафта в стопанството. И това са видими и неотложни повреди, а невидимите?

Прочее, ако беше напръскал само чикагската, пораженията щяха да бъдат в пъти по-малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Прочее, ако беше напръскал само чикагската, пораженията щяха да бъдат в пъти по-малко.

Без съмнение щяха да бъдат десетина пъти по- малко. Но, не смятам, че е наказание, че пръскам изобщо. Просто инцидент, вследствие от недомислицата на баща ми. На такава глупост друг път не съм бил свидетел. Ще купя нова пръскачка и ще я заключвам.  Самите оръжия нямаха никаква опасност. Меря дозата доста прецизно със спринцовка и досега не съм имал изгаряне от фунгицид или инсектицид. Самият инсектицид (контактен) е с карантинен период от няколко дни или до следващият дъжд, а аз не очаквах реколта до 15 Август.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето, че обърканата слива, която излезе смокиня, отново ме изненада. Оказа се, че дръвчето не само се разлисти, а и се кани да роди плодове. Вчера видях на няколко места миниатюрни смокини. Това може би разкрива мистиката и неизвестните за сорта на сбърканата слива. Мисля съм чел, че от смокините на тазгодишен летораст плододава само М10. Очаквам Калама да се включи с опита и знанията си.spacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 43 минути, Александър Ал написа:

Ето, че обърканата слива, която излезе смокиня, отново ме изненада. Оказа се, че дръвчето не само се разлисти, а и се кани да роди плодове. Вчера видях на няколко места миниатюрни смокини. Това може би разкрива мистиката и неизвестните за сорта на сбърканата слива. Мисля съм чел, че от смокините на тазгодишен летораст плододава само М10.

Основната реколта винаги е на нов прираст, така, че няма как да е запазена марка на М10. Друг е въпросът, дали сортът е с достатъчно кратък срок на узряване, за да ядеш плодове. При мен, едната Кадота в момента е завързала (по- скоро беше завързала), а я засадих през м. Май в това състояние.  kadota-config.jpg

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Александър Ал : С обилна поливка (предполагам, че си наторил малко пролетта) ще разбереш, кой сорт е да началото на Септември. Ако засушиш растението, плодовете могат да изпаднат в хибернация и да не узреят дълго време. При някои сортове, плодовете направо падат при суша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 30 минути, Kalam Mekhar написа:

@Александър Ал : С обилна поливка (предполагам, че си наторил малко пролетта) ще разбереш, кой сорт е да началото на Септември. Ако засушиш растението, плодовете могат да изпаднат в хибернация и да не узреят дълго време. При някои сортове, плодовете направо падат при суша.

Ще поливаме значи:grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

А защо моите 3-годишнисмокини, които съм вкоренил от резници, още нямат плод? Тази смокиня почвам да я поливам с шербет от патешка тор. Тя радостта е кратка... Ако дойде една здрава добруджанска зима от баира над селото.... няма да останат смокини, че и лозите може да дадат фира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Александър Ал написа:

А защо моите 3-годишнисмокини, които съм вкоренил от резници, още нямат плод?

Ако не са мръзнали, причина №1 е сорта. Брънсуик, Далматинска, Napolitana Negra са сортове, които бавно влизат в плододаване. Не знам, дали се отнася за Мадлен и LdA (продавана от един търговец с доста спорна репутация, като Perretta), но според мен те са родствени сортове на Брънсуик и при тях е същото.

За торенето с птичи тор - спирай. Време си имал досега да ториш. Ще направиш така, че смокините да не могат да се подготвят за зимата с това стимулиране по никое време. Каквото си вкарал до момента, трябва да се използва и до Септември, повечето нитрати трябва да се изчерпят. Аз съм торил още зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Ако не са мръзнали, причина №1 е сорта. Брънсуик, Далматинска, Napolitana Negra са сортове, които бавно влизат в плододаване. Не знам, дали се отнася за Мадлен и LdA (продавана от един търговец с доста спорна репутация, като Perretta), но според мен те са родствени сортове на Брънсуик и при тях е същото.

За торенето с птичи тор - спирай. Време си имал досега да ториш. Ще направиш така, че смокините да не могат да се подготвят за зимата с това стимулиране по никое време. Каквото си вкарал до момента, трябва да се използва и до Септември, повечето нитрати трябва да се изчерпят. Аз съм торил още зимата.

Поне още една от смокиновите фиданки има плодчета колкото грахови зърна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Александър Ал написа:

Поне още една от смокиновите фиданки има плодчета колкото грахови зърна.

Напълно е възможно да даде узрели плодове. И моите закъсняха. Догодина ще завърже по- рано. Важното е, че е почнало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Доста странен сорт видях в двора на един познат. Плодът е огромен (над 150 грама), a собственикът каза, че и основната реколта е такава. На вид е тип Адриатика (зелена отвън и червена отвътре), но няма никаква прилика с далматинската. Листата са съвсем друг тип с по-къси и широки дялове, а има и монолитни, без "пръсти". Най- близката прилика за която се сетя е Сетимо, но този сорт е още от дядото на собственика, баща му се е опитал да го унищожи десетина години и най- накрая са оставили отново дърво. Тези плодове, дървото е отгледало върху много бедна и камениста почва. Даже издънки нямаше. Да припомня, че се намирам в Северозападна България, да не ме питате за опрашване.

https://i.postimg.cc/xTT8vNh5/green-unkn-1.jpg

https://i.postimg.cc/3Rt5YN1r/green-unkn-2.jpg

https://i.postimg.cc/nzzSKkKZ/green-unkn-3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ето го и плода на едната, дето я водим Брънсуик.

 

 

20200712_122455.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Моля за идентификация на смокинята от снимките. Единични плодове на по-огретите места вече имат сладост и изглеждат така:

DSC0828.jpg

DSC0829.jpg

DSC0830.jpg

DSC0831.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване