Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Антоанета
На 10.07.2020 г. at 18:12, Kalam Mekhar написа:

Доста странен сорт видях в двора на един познат. Плодът е огромен (над 150 грама), a собственикът каза, че и основната реколта е такава. На вид е тип Адриатика (зелена отвън и червена отвътре), но няма никаква прилика с далматинската. Листата са съвсем друг тип с по-къси и широки дялове, а има и монолитни, без "пръсти". Най- близката прилика за която се сетя е Сетимо, но този сорт е още от дядото на собственика, баща му се е опитал да го унищожи десетина години и най- накрая са оставили отново дърво. Тези плодове, дървото е отгледало върху много бедна и камениста почва. Даже издънки нямаше. Да припомня, че се намирам в Северозападна България, да не ме питате за опрашване.

https://i.postimg.cc/xTT8vNh5/green-unkn-1.jpg

https://i.postimg.cc/3Rt5YN1r/green-unkn-2.jpg

https://i.postimg.cc/nzzSKkKZ/green-unkn-3.jpg

Може ли да е 'Nazareth'? В момента се опитвам да я вкореня и май вървят на добре нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Антоанета написа:

Може ли да е 'Nazareth'? В момента се опитвам да я вкореня и май вървят на добре нещата.

Мисля, че Назарет е бронзова, като Брънсуик и със среден размер. Тази си е чист адриатически тип. Зелена отвън и червена отвътре. При тази, размерът на основната реколта е близък с този на Бреба-та. Доколкото четох за Назарет, тя е с отворено око, напада се доста от смокиновата муха и се налага пръскане при отглеждане в Израел. Там я пръскат и с някакъв химикал да не отхвърля Бреба-та. Както и да е, ще си опитам да прихвана едно дърво за отглеждане в саксия, докато се отвори място някъде за засаждане.

https://i.postimg.cc/44tHv68d/green-unkn4.jpg

https://i.postimg.cc/cCkfSZmb/Inkn-green-int.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Сетих се за това - сортове с описание, включително вкус и студоустойчивост:
http://www.feigensorten.de

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 5 часа, Антоанета написа:

Сетих се за това - сортове с описание, включително вкус и студоустойчивост:
http://www.feigensorten.de

Как измислиха, че Кадота произхожда от Гърция, не мога да разбера.

Nexoe и Bornholms Diamant са един и същ сорт. Разновидност на Браун Търки.

Малко по- сериозен източник. Може да съм го пускал и друг път.

https://ucanr.edu/datastoreFiles/391-296.pdf

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Някакви идеи за тези тъмни петънца?
Само по бялата Кадота ги има и то на 3 от двайс'тината листа (малка е - в саксия). Бялата и черната Кадота са едно до друго, но на черната, листенцата са чисти (и на останалите наоколо). Взети са от различни места, тази година.
Светлите петънца стоят на капки и не ме притесняват.


IMG_9193.thumb.png.7807dfdaeb7176e84dd1ea6b6baac8f2.png 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Tова не е естествен цвят за сорт Кадота. Листът е прекалено зелен. Помислете над това с какво я торите. Според мен е някакъв дисбаланс между торовете с прекалено много азот. Надявам се и да знаете от какво са светлите петънца. Ако пръскате за инсекти и акари е ясно от какво са. Понеже имам две Кадота в земята, имам достатъчно наблюдение над този сорт. Ето това трябва да е нормалния цвят на лист от този сорт. Никога не става тъмно зелен. Този лист, все едно, че е от Чикаго Харди или Браун Търки.

Dottato-1.jpg

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

"Покрай "новата реалност" обаче, имам повече време за четене и завъждам някои по-студоустойчиви сортове. ..."

@Антоанета : Не вярвай на тези басни за студоустойчивост. Повечето смокини издържат до около -18 без поражения или само с измръзнали върхове. Ако не премахваш издънките, измръзването може да стане и при -10/-12, но това си е по вина на собственика. Късното торене с азот и стимулиране на растеж на зелена маса също може дял свали много издръжливостта на студ. Клон със "зряла" дървесина не може да измръзне просто от слана. Няма как да стане това. 

Мичуринска 10 с нищо не превъзхожда останалите сортове по отношение на студоустойчивост. Но тя е в топ 3 на най- ранните смокини в света. Тази година ще видя, дали Чикаго Харди си заслужава отглеждането, откъм качество на плодовете и време на зреене. Като количество е генерирала  огромен брой и плодовете нямат преброяване. За студоустойчивост съм сигурен, че си е, като всяка друга смокиня. 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

62 дни след появата на плод с размер на оризово зърно, единият от щамовете на М10 започна да зрее. Три седмици след тези в Монтана. Пролетта при мен беше много студена и това е резултата. Миналата година ядох RdB на воля на 4 Август. Сега, нямат узрели плодове нито RdB, нито другият щам на M10, нито ранната италианска. Кадота нахвърля много смокини и спряха да нарастват. Чикаго Харди започна да отхвърля плодове, защото пропуснах да ги поливам две седмици, надявайки се на дъжд. Дъжд валя в Монтана, но не и в градината ми.  Дръвчето е прекалено младо и завърза прекалено много плод за възможностите си. 

M10-main.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

 Дръвчето е прекалено младо и завърза прекалено много плод за възможностите си. 

Можело е да махнеш малко зелени плодове, за да дадеш шанс на дръвчето. Не че не го знаеш, де. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Причината за петната стана ясна. Вчера говорих с човекът, който ми е даде - поливал е с коприва и е разлял по листата. Предполагам и от там идва и малко по- тъмно зеления цвят на листата или цветът на снимката не е точен.
Ето я бялата кадота на преден план, а зад нея за сравнение сложих Brown Turkey. На тази снимка цветовете ми се виждат по-достоверни.

IMG_0410.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Антоанета написа:


Ето я бялата кадота на преден план, а зад нея за сравнение сложих Brown Turkey. На тази снимка цветовете ми се виждат по-достоверни.

И на мен. 

Браун Търки (баща ми я е удавил от поливане) https://i.postimg.cc/FHWN1Jf4/BT1.jpg

Дава страхотна Бреба, която се слива с основната реколта. Миналата седмица ядох за пореден път от майчиното дърво.

Кадота в саксия от миналата година (малко е била преторена, защото и този лист е по- зелен от нормалното).  https://i.postimg.cc/hPg5P882/Dottato-in-pot.jpg

В земята, листата стават с мощна армировка отдолу, която е уникална за този сорт. Може да се познае сорта, само с пипане на лист.

https://i.postimg.cc/fy1Kx8Lg/Dottato-leaf-back.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Mihail Mateev написа:

Можело е да махнеш малко зелени плодове, за да дадеш шанс на дръвчето. Не че не го знаеш, де. :)

Ще му помогна, колкото дълго палто ще ми помогне при бягане. Това дърво има няколкостотин плода.  От загубата на сок и стреса при зарастването на раните ще загуби много повече ресурси. Която не може да отгледа, дървото само ще я отхвърли. Разликата между двата варианта е няколко кофи с вода. Доминиращите клони с по- бърз растеж съм ги пензирал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тази година стартирах колекционирането на смокини и нямам реколта, но да отметна стореното. Сортовете, с които се сдобих са Жълта студоустойчива, Вердино, Дофин Виолет, RdB, Селесте, Osborne Prolific, Violette de Argenteuil и първата - Брънсуик, която беше на гол корен и изсъхна. Всички са засадени до стена, нямат особен прираст, но се надявам, че пускат корени и догодина ще побеснеят. Предстои завиване с агрил за евентуалната зима, каквато се надявам да няма...

Въпрос : Вердино е завързала две смокинки, а е 50 см, да ги оставя ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

От рубриката 2 тъпи въпроса за 1/2 бира: :D

  1?:Тези недоизхранените смокини ли стават бреба догодина? ..или става от все едно избързала плодна пъпка?

  2 ?: Искам да снимам 3те в двора в Пловдив, но са яко саморасляци никакъв шанс за сорт, нали?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Mincho Georgiev написа:

 Вердино е завързала две смокинки, а е 50 см, да ги оставя ли?

Да. С нищо не променят растежа на растението, а и не ти трябва растеж. По- скоро ти трябва навременно узряване на дървесината. Премахването на плодовете е свързано със загуба на много сок и причинява стрес на растението. Ако не може да ги поддържа, то само ще отхвърли плодовете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Варела написа:

От рубриката 2 тъпи въпроса за 1/2 бира: :D

  1?:Тези недоизхранените смокини ли стават бреба догодина? ..или става от все едно избързала плодна пъпка?

  2 ?: Искам да снимам 3те в двора в Пловдив, но са яко саморасляци никакъв шанс за сорт, нали?

 

1. Не. Бребата е от плодна пъпка, формирана през текущата година, която се развива през следващата. От едната пъпка се развива основната култура, а другата остава в летаргия и се активира през пролетта.  Ако се формират две смокини на един възел (близнаци), тогава на следващата година на този възел няма да има Бреба.

2. И да не са саморасляци, без плод (цял и разрязан) трудно се познава сорта. Само възрастна Кадота мога да позная по арматурата на листата. Брънсуик и Далматинска имат много характерни листа със седем дяла, но, докато не видя плод  не мога да съм сигурен, коя от двете е.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Точно сега и трите са в средата на същинското си плододаване.. има и презрели и твърди и още много зелени..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Just now, Варела написа:

Точно сега и трите са в средата на същинското си плододаване.. има и презрели и твърди и още много зелени..

Покажи лист с характерна за това дърво декорация. Ако са два типа листа, покажи и двата. Покажи един цял и един разрязан плод (узрели).  Зелени ми трябват само за идентификация на мъжки смокини.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Mincho Georgiev написа:

Тази година стартирах колекционирането на смокини и нямам реколта, но да отметна стореното. Сортовете, с които се сдобих са Дофин Виолет, ......Violette de Argenteuil

Виолетов Дофин и Виолетова от Аржентьой са синоними. Това е един и същ сорт. Освен, ако не става въпрос за Ранна от Аржентьой (дребна, ранна, тип Етна), но не знам, да я има в България. https://frenchfigfarm.com/fig-trees/hative-dargenteuil

Узряване в средата на Август в Ню Джърси, означава първи Август в България.

Ако се окаже такава, ще ти искам резници след 1-2 години.

Откъде се сдоби със Celeste и, това обикновена Celeste ли е или подобрена ? Класическата Селест има доста недостатъци. Среден размер 14 грама, плодовете капят при жега, никаква Бреба реколта. Основното ѝ предимство е, че издържа на влага в почвата и коренови нематоди. За това на нейна база са разработили LSU хибридите за източното крайбрежие на САЩ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

За студоустойчивата става въпрос, виж новите сортове в екз плантс

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване