Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Тцтцтцтц... явно трябва да се откажа от акваристиката... имах риба, но @yanev направо я изби!

:mrgreen:

От къде да те почна - ееей, напълни ми душата с това включване! А най-много паветата от червен пясъчник, интересно ми е от къде ги крадна? :D

Я директно на въпросите!

  1. Колко корена домати гледа и как ги полива - имам спомен, че ходиш само събота/неделя и то не всяка?
  2. Навесът на пещта ме изкърти с детайли, а пещта - още повече, макар да не е моя цвят това :) И аз като Варелчето ще искам детайли по направата й, материали, процеси, стъпки и тн. Гледам си ползвал стоманен комин, предполагам тия с ватата вътре? Интересно ми е и как е разположена спрямо къщата.
  3. Списъкът с растенията ме остави без живот в аквариума... към 350 броя, тури ги по 7 лв средно, яката раута, моите адмирации и поздравления! Само като гледам датите и се изумявам за 1 ден колко дървета си посадил, по 30 че и нагоре... аз за един ден не мога 2 дупки да изкопая без да ме прекъснат 1001 пъти, а ти... Браво! Всъщност това ме води към въпроса - КЪДЕ ги сади? Имаш ли някаква схема на двора? Защото примерно 10 ореха, мчи това си е полвин декар... А са над 300 нещата... Върнах нагоре темата в началото и не ми се вижда чак толкова мястото като площ. Та затова са ми интересни отстояния, гъстота, логика, локации и тн. И също, директно в дупка в ливадата ли садиш или правиш някаква подготовка авансово?
  4. Другото, което ми е интересно, е от къде си вземал растенията? Гледайки списъка, доста неща се застъпват с асортимента на френската поръчка - от екзотик плантс ли ги поръчва или друг източник напипа?
  5. Предпоследно: как обгрижваш цялата тази плантация? Как поливаш? Кога и колко? Мулчираш ли? С какво и кога? Плевиш ли? Косиш ли ливадата?
  6. На финала: в крайната снимка се вижда до къщата нова постройка, която е в сходна стилистика, малко на гараж ми замяза :) Сподели що е то?

Айде мерси и ти пожелавам по-често да се включваш!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, Боби Димитров написа:

@yanev

... към 350 броя, тури ги по 7 лв средно, яката раута, моите адмирации и поздравления! Само като гледам датите и се изумявам за 1 ден колко дървета си посадил, по 30 че и нагоре... аз за един ден не мога 2 дупки да изкопая без да ме прекъснат 1001 пъти, а ти... Браво!

Паупаутата и китайските черници само са по доста повече от седем лева... Особено от Екзотикплантс, откъдето би трябвало да са.

Иначе аз съм садил и по 15 растения на ден (основно дръвчета), но плътно работа и с малко помощ от втори човек при разчистването и поливането. Обичайно ми отива по половин час на фиданка, като има значение какви са тревите и храсталаците и коренищата, които са на пътя и колко е кално. А и зимата денят е кратък, почвата замръзва... Очевидно Янев е доста организиран. А и Боби много позволява да го прекъсват и разсейват ;)

Иначе зимата слагах фиданка в песъчлива почва и за секунди с правата лопата (без кирка) направих дупка 45 см надолу... Такава при мен и за час не мога да изкопая.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Здравей @алина, и аз съм попадал на тези клипчета :) Формата и техниката много ме радва, дори си бях намерил от къде мога да копая чиста глина, защото глинена пещ беше един от вариантите които обмислях. Накрая се спрях на нещо като хибрид между класическа европейска и неаполитанска пещ с модерни материали(най вече изолацията). Искаше ми се да мога да я ползвам за повече начини на готвене и мисля че успях. До сега  за краткото време от как я имам съм пекъл хляб и неаполитанска пица, готвил съм разни манджи, варил съм супи, пържил съм на скара или на тиган и плоча, сушил съм  плодове и всякакви комбинации от горните. Така че @Варела, според моя опит с чугунена скара в пещта е супер. Аз не бих правил допълнително барбекю, освен ако не държа на някакви точни техники на изпичане (в пещта е комбинация от скара и лъчисто печене от тухлите на тавана и на мен това ми допада). Реално размерите и пропорциите на моята пещ са добър компромис, за да може да се ползва за всичко. На кратко пещта е 80см-ва със сравнително ниска маса (около 650кг) и много добра изолация(повече в отделната тема). Крайния резултат е че като я заредя с 10-12кг дърва и я запаля, мога да я зарежа и след 40/60 минути да почна да готвя при 200+ температура и много активна жар. Мога да сготвя няколко неща, да изпека хляб и да оставя една тиква пълна с мушмули за през нощта. А на следващия ден да си притоплям яденето в нея или да запаля малък огън и да почна с високите температури от начало.

@Боби Димитров, паветата ги купувах(той камънака не е скъп много), ма то това е лесното, голямата драма е как да си ги докараш, щото никой не иска да се занимава с транспорта на тон и половина камънак и дори и да го навиеш, ще ти излезе по скъпо от камъните. Накрая виках неволята :) А после реденето пак с неволята и помощ от баща ми.

Я да видим сега по списъка:
1. Доматите бяха 1 тавички с разсад 7/10 (или по скоро 8 на нещо си) съдени на първо същинско листо в първата половиня на май месец.  Основното за тях бях заделил едно място в градината: ливата + кашони + 15 см огнила оборска тор (3-4 годишна) + стара слама дето някой беше изхвърлил в близкото дере. Там бяха три реда по 10-на корена. Второто място беше до едни дървета със следобедна сянка, където първата година бях садил малко купешки разсад и само там станаха. Пак същото количество разсад, като ги покрих обилно със слама(на същото място есента горих един дънер, капинак и корени, та не се притеснявай за трева, а исках да задържа влагата колкото мога). Третото място беше неуспешно и почти не допринесе( но си беше важен урок, така че не е пълна загуба). Интересно е че тая година тествах също картофи върху ливада. Малко ала Рут Стаут. Няколко колички тор, оформих я като лехи, а в долините направо върху тревата наредих семето. После отгоре много слама и още едно добавяне на слама като подкараха(тая пролет беше пролетта на сламата). Цялото приключение завърши със сравнително поизмряла трева и добро количество картофи събрани на рака. Ще трябва да измисля какво да засадя до година на мястото на картофите. Единственото е че имаше картофи нагризани от мишоци,  ама в рамките на приемливото. До година ще гледам на селските котаци, като на събратя градинари :)


2. Навеса има още за довършване(снимката е от към най - представителната страна :) ), но така го оставих за зимата, а цвета е беглия ми опит да докарам нещо от същата гама като "индигото" на плочките, но по светло :) . Няма да стана бояджия. Рових, но нямам подходящи снимки(все забравям да снимам), но реално  къщата е в средата на двора, от западната страна е бараката, а от запад на бараката има "г" образен покрит навес, като на далечната стена се намира пещта.Навесите и бараката правят нещо като вътрешен двор. Като правих къщата не съм си мислел нито за барака нито за пещ. Но от едно на друго 2 години след като вече се бях развихрил на мястото, намерих доста запазения, гигантски зид под формата на "п" ,остатък от старата селскостопанска постройка. Разчистих доокрепих и в единия край направих бараката .... другата част остана отвън защото уш стената беше по зле, но на другата година се захванах да я стегна за навес и по естествен начин там се появи и пещта. Не е оптимално, защото най-често вятъра е от северозапад, но поне разнася дима при мен а не пълзи да дразни съседите :) . Бонус е че пещта като загрее гори мнооого чисто :)


3. С растенията сметката не е точно такава както я правиш и цената на храсталаците е по ниска понякога :) . Над половината посадъчен материал си е мое производство, другите са купувани и в таблицата изобщо ги няма геройски загиналите през тия 5 години(имам 5-10% който не се прихващат и 15-тина % които не преживяват втората си зима). Реално го брой: 5 години пролети и есен по два три уикенда всеки по 20-тина растения + още няколко през лятото от саксиите който не съм смогнал да закопая през неактивния сезон. Така ще си по близко до реалната сметка ( 500-600 растения:)) Като пример, първата година бях взел по 2 растения от всички сортове лешници дето намерих (повечето от Елит). В таблицата има в момента 18 лешника, като повечето са точно оцелели от тия първите дето исках да ги помня какви са точно и част от тяхно потомство.  Две години по късно каквото още беше живо ги орязах и закопах и си произведа мой материал. В момента лешниците са над 50, като целта им е да оформят по-бързо и по-плътна стена към съседските имоти. От всичките само тия 18 ги знам какви са, а останалите са на случаен принцип, каквото е дошло от количката с издънки. Втори пример, три от сортовете паопао са от семка (реално бяха 4 и от всяко имаше по 6-10 броя, но почти всичко или не поникна, или не преживя присаждането, или загина след това). Останалите са от Екзотик плантс :) присадени, а те са си доста пари. Докато не почнах да ги съдя на сянка до някое друго дърво, загубих доста паопао-та(направо ме е срам да си призная). От купените сигурно 1/3 са на Ексотик плантс. Цените са си цени, но шапка им свалям ,че внасят и налагат в България такова разнообразие.

Иначе датите са малко подвеждащи. Ако се загледаш това е все някой уикенд и реално под една дата е всичко дето е посадено през тоя уийкенд + копане на дупки преди това :)

За мястото. Всичко е на едно място. В по-преден пост бях писал, че двира е почти 5 декара, та за сега място има и не смятам да забавям темповете с много. Почвам повече да се занимавам с по ниските слоеве. Надявам се скоро да мога да почна да размножавам храсталаците които се понасъбраха из двора, но за сега повечето са много хилави. При мен всичко расте много бавно вероятно защото не поливам. Скоро ще има и схема, вече я правя, на нея нанасям само номерата от таблицата.

Орехите (между другото голям зор ми е и присаждането на орехи, много малко ми оцеляват), са почти изцяло на отстояние по северната ми граница която е с общинска гора. Надявам се няма да се сърдят общинарите от малко сянка над гората им след 30-тина години. Почти съм сигурен че това няма да са и последните орехи които засаждам, защото повечето в таблицата са на под две години и съдбата им не е ясна. Ако се загледаш има и 2 пекана. Това са оцелелите до сега от 10-тината поникнали семеначета (пак собствено производство).

Относно гъстота, логика и т.н. Най-лесно ще е да си говорим по схемата или направо на място. Но доста грешки и уроци научих през тия 5 години, а съм сигурен, че тепърва почвам да се опознавам с мястото. С доста проби и грешки си обособих няколко зони. Цялото място е под наклон и е доста отточно, но никога не съм забелязал при проливен дъжд да има повърхностни води и ерозия, затова за сега  няма никакви земни дейности на контур. Като бонус над половината двор е глинеста почва с едър камънак и основната скала, на места, е по-малко от метър на дълбочина. Там се мъча да съдя по устойчивите видове и си остава основното място където губя растения ежегодно. На друго място имам 400/500 м2 по песъчливо парче, което беше обрасло с капини. Там са боровинките и другите по киселолюбиви (внесал съм и не малко торф в ямките при засаждане и в мулча). Имам не малко стари дървета и самозалесено(най вече акация бъз и череша). Покрай тях съдя това което има нужда от смесена сянка или завет.


4. За разсадниците, по скоро няма с какво да те зарадвам. Все стандартните места които се повтарят из темите тук. От чужбина най-вече съм си поръчвал или са ми носели само семена. Вчера прочетох за поръчките на посадъчен материал в форума и ме хвана яд, че съм ги изтървал. Имало е доста интересни неща, а до сега никога не ми е хрумвало да разглеждам разсадници извън България.  


5. Как обгрижваш цялата тази плантация? Като цяло не аз се грижа за мястото а то за мен. Там си почивам и си празня главата и не се чувствам привързан към никое от засъдените растения. Давам каквото мога от себе си пък каквото стане. Малко ги оставям на Дарвин и късмета нещата :)  Малко ми е чудно какво ще правя като свърши мястото и няма къде да съдя вече, но тогава съм го оставил да го мисля като му дойде времето. 

Как поливаш? Кога и колко? - Поливам само при засаждане с кофа и маркучи, ако се задържи над 3-4 седмици без дъжд и имам възможност и вода, пак поливам(същото се отнася и за градината). В по преден пост мисля че бях писал, че нямам много вода, въпреки че имам водопровод. Водата стига до моя имот само от време на време и дори когато я има, за да я кача до къщата ползвам хидрофор и малък допълнителен резервоар. Това доста ме тормозеше, затова преди две години като правих бараката й прикачих и втора функция. Събирам дъждовната вода от покрива й в една 5м2 цистерна която намерих. По план искам да си улесня живота още малко, като закопая една тръба на плитко и на няколко места в дрога си направя изводи за маркуч. Но дори и тогава не мисля че ще почна да поливам по често, а просто ще ми е по лесно и приятно. Поливането е едно от нещата което ме тормози, особено мъкненето на тежките маркучи.

Мулчираш ли?  С какво и кога? - Мулчирам с каквото намеря и с колкото може повече. Основно за да задуша тревата и да дам някакъв шанс на дръвчета да пораснат над нея(в началото имаше и не малко дръвчета загинали при коситбата, ако не ги маркирам както трябва) и за да намаля риска от изсъхване. Първоначално ползвах само черно фолио(от това плетеното на квадрат 80х80) и окосената тревата от имота и остатъците от къпините които растат почти навсякъде. После си намерих един местен съмишленик който ми кара много стара огнила тор от едни обори. За късмет, преди три години някак по чудо докарах един огромен камион дървесен чипс от разчистването при ремонта на петрохан, но за жалост май няма да ми се случи пак това чудо. Дървения чипс много ми хареса, защото е по траен и изкарва поне два сезона при мен(колко гъби нараснаха не е истина, най-вече сърнелки).

Плевиш ли? - Не специално(ако не броим константното мъкнене на къпини:) и камъни:) ), но ако минавайки видя нещо дето ме дразни ще се наведа и ще го разкарам особено ако е до стеблото на дървото/храста. 


Косиш ли ливадата?  - Кося за сега. Два пъти в годината. Това си ми е основния източник на мулч, а и така малко от малко контролирам къпините. Последните две години почнах да си маркирам дърветата доброволци (акация, дъб, сливи, круши, череши, глог и един орех даже) с идеята да ги пазя при косенето. Което мога ще присяда, останалото ще го ползвам за мелене за мулч (Coppicing) като му дойде времето. Иначе желанието ми е след време като се настанят повечето дървета и храсни да намаля косенето само да пътеки.

 

6. Това зеленото на снимката е бараката построена върху зида на стария обор, а зад нея е навеса с пещта. Конструкцията по скоро е като на американска дървена къща (и тоновете клипове в ютуб) с покрив от стари керемиди. Даже ако се вгледаш и имаш въображение, се вижда и част от соларния парк който ми е съсед от тая година. Съседа реши да диверсифицира :) Поне сега през деня напрежение е що годе стабилно, че иначе преди циркуляра не можеше да завърти от време на време. когато напрежението падна дълбоко под 190V.

 

@Славянски. Половината пао-пао-та и китайското че е точно от ексотикплантс и си съвсем прав за цена им :) Жалко че нямат рефърал политика, иначе сигурно щях да съм си ги избил част от скъпите растения, че яко надувам главата на всеки с моето говорене за дървета :) Това си е моята краста ... не пия кафета, не пуша цигари, не пускам еврофутбол, а си купувам растения ха ха ха :)

Иначе и при мен лимита е някъде към 15 дравчета ако нямам подготовка... ако имам поне част от дупките го докарвам до 20-тина на ден и после спя като пън :) 

Все едно сме в един и същ балкан та и при мен повечето дупки са мъка ... особено като махна големите камъни(след като съм млатил с кирката няколко минути), често ми се налага да докарам по половин количка нова почва и тогава е далеч над 30 мин за дръвче.

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

@yanev Благодаря ти.. Съсипа ме..

Баш такова като поддръжка и работа си го мечтая на Лясково.. при мен земята е рохка и направо потъва.. има камъняк, но дребен.. местенцето е 1,25 + 0,4 дка от съседния двор.. и пещта ще е там.. навеса има вече две каменни стени суха зидария, които ще запазя..  

@Бай Ли Шъсей, братей, чИтьеш ли?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@yanev .Благодаря за обясненията. Уникално.

Открих съмишленик. За мен градинарстването е начин да забравя всичко друго наоколо. Харесва ми да се занимавам с ровене в земята, дава ми сили, колкото и странно да звучи. След уикенд занимание с растения ми е по-леко на душата. Може пари за друго да нямам, но щом ми хареса някакво растение винаги ще намеря начин да го имам. Интересно ми да експериментирам. Понякога знам, че опита е почти обречен, но въпреки всичко отвътре ме чопли да пробвам.

Двете пау-паута, които успях да отгледам от семки мисля тази пролет да ги засадя в градината. Изгледах доста клипове от интернет, трябва им засенчване, за да се прихванат и тръгнат. Тъй като нямам в тоя участък от градината други дървета ще правя арт инсталации- сенници  от подръчни средства. От Екзотикплантс мисля също да взема пау-пау. До 4 броя мисля, че ще имам място да вместя. Освен засенчването забелязал ли си нещо друго да изискват в първите години като особена грижа? При нас се надявам тая година поливната система частично да е готова и да няма проблем с водата. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Брей, много подробен този Янев, сериозно отговаря, подобаващо на въпросите. Благодаря!

Аз няма да мога да се хвана за всичко, а и дискусията ще стане невъзможна, но ще коментирам някои неща, основно покрай моите питания. Паупаутата наистина тъжно, че толкова много си изгубил, но поне от твой разсад. Но и като казваш 6-10 от сорт, пък някои семки не поникнали... Тези непоникналите не мисля, че можеш да ги броиш. Винаги има непоникнали семки. Аз от Украйна си внесох от един вид мисля двайсет семки или трийсет и ми поникнаха само две (бяха мухлясали семената след три и половина месеца в пликчетата, та дори тези двете са си успех при обстоятелствата). От други взех осем и поникнаха всичките. Но надявам се да си взел поука за допуснатите грешки. Като цяло без поливане е трудно, особено за растения като паупауто. (И аз изгубих две в саксии това лято от ненавременно поливане лятото, въпреки че бяха на сянка.) И може би трябва да мислиш повече в тази посока, защото за мен това са прекомерни загуби. При мен много малък процент растения не са се хванали. Имам няколко загинали праскови от костилка и една скоруша, от болест някаква може би, плюс мушмула и вишнапи, които аз си бях размножавал, една слива овцете я съсипаха. Но почти всичко купешко още е живо. Едно-две избиха от подложката, а аз не поливам много. Веднъж-дваж годишно по под пет литра да кажем. Забелязваш ли разлика между пролетното и есенно садене като прихващане между впрочем?

Та как ти вървят живите асимини? Колко са големи? Ако искаш пиши в темата за тях. Моите семенаци за три сезона са по 50 см, а някои и по-малко. Тази пролет ще ги торя и мулчирам. Сети са директно в земята, само две разсадих. Общо са към 8 семенака и два семенака от Екзотик плантс, но ще добавям още от тези украинските и семенаци от Сънфлауър. Само да им намеря място :)

Относно дупките: на теб ти е по-трудно. Аз камъни в горния слой почти нямам. Но яка глина и по-дребни камъчета под 30 см обичайно. Колички с тор не съм добавял - това е бонус. Но с къртици нямаш ли проблеми? Те обичат това, което е в тора.

Бадемите ти цъфтят ли вече? Сравнено с другите овошки колко са ранни ранните и колко късни късните? Близо до теб в района над Драговищица съм виждал бадеми с плод, та очевидно стават.

А защо взе толкова кудрании или сам си ги размножавал? Аз също размножих с калеми и семена, но са ми много малки.

Това с цистерната за вода е добре имаш независим източник, а за земеделие и овощарство поливка си трябва, ако искаш по-добри резултати. Старите дървета не ги поливам :) ама твоите младенци!

Радвам се, че си захванал от сортовете ябълки. Ще имаш време да планираш как да съхранявате продукцията един ден, че мръзнат навън.

А със сърни проблеми имаш ли? Язовци? А пеканите откъде взе? Моите опити от ядки и дори с фиданка засега претърпяха пълен крах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Прочее да додам за мушмулата без семки. При мен се хвана калеме микро, но се разви много добре и дори даде 4 плода (имаше повече цвят, но го ороних). Като размер плодовете бяха 1/2 от тези на майката мушмула. Вътре нямат семмки, а тук-там по 1-2 прото-семки, като ципичка нещо. Демек плюе се много по-малко. И по-важното за мен е, че ще могат в бъдеще да се минават през машинка. Мармалад от мушмули е конкуренция на шипковия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Колко бързо расте мушмула?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На втора-трета година след облагородяване дава плод. При мен на третата година имаше към 15 плода. Догодина може да са 50. На всяко връхче мушмулка. Безсеменна не съм виждал или опитвал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

И при мен пролетта дойде. За щастие за сега само маргаритки, жълтурчета и кокичета. Дърветата и храстите още не са се разлистили, но при резитбата видях, че соковете са тръгнали, та побързах да орежа всичко по критично за един ден.

IMG_20210206_110608.jpg.5af8e180ef290075960c9e69158f0aa5.jpg

 

@Venetka Моя опит с пао-пао-тата е повече да ги губя(като в статистиката въобще не включвам непокълналите семена), така че може да не съм най-правилния човек за съвети. След първата вълна на загубени пао-пао-та, започнах да ги съдя на сянка и им вдигнах приоритета с поливането. Ако се случи да съм на място ги проверявам, проблема с тях е че веднъж ако видиш че са им замалели листата, обикновено и да ги полееш не се възстановяват. Хубавото е че често на следващата година продължават, така че само губиш сезона. Това е причината всичките ми оцелели растения да са все още дребосъци. Имам едно което е 20мм диаметър, към метър и нещо на ръст.

@Славянски Няма много къртичини при мен, но миналото лято, без много причини ми изсъхнаха няколко дръвчета, а привидно бяха в добро здрави(на по 2+ години) и все още валеше редовно. Какъв е шанса точно къртица да ги е погубила? Още не съм ги сменил, но като разкопавам дупките, ще внимавам да огледам за тунели. Едното дръвче беше ябълка на която тъкмо зрееше плода за трета поредна година. Много беше вкусна, а дори не я знаех какъв сорт е. Много ме е яд.

Иначе за торта и къртиците. Аз торта гледам да я държа на купчина поне още една година. Тя си е на 2-3 години и самото докарване я размесва хубаво, така че след още една година е напълно компостирана. В нея по скоро има мицел от колкото червеи и насекоми, та си мисля, че няма какво да и е интересно на къртицата.

При мен мушмула от разсадник е давала още първата година, така че бързо започват да плододават, но иначе не са особено бързорастящи.

Бадеми за сега не съм брал, но последната година имаше единични цветове, показаха се малко след повечето джанки. В района не съм виждал бадем, та е малко експериментално. Може след някоя година да се окаже че не стават и да ги сменям.

Последно за кудрании-те. Нямах намерения да са толкова. Бяха две женски и една мъжка, но първата зима изсъхнаха и трите. Реших че е някаква болест от разсадника или нещо такова, защото бяха средно отдалечени и при сравнително различни условия. На следващата година взех нови, но ги засадих на ново място. В последствие се оказа, че корените на първите три не са загинали и изкараха издънки. Нямам идея каква е подложката, но е доста трънлива и непозната за мен. Това не ме спря да ги присъдя с калеми от новозакупените фиданки.

Ще гледам останалите отговори да ги разхвърля по съответните теми, като намеря време :) 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 39 минути, yanev написа:

И при мен пролетта дойде...

@Venetka Моя опит с пао-пао-тата е повече да ги губя(като в статистиката въобще не включвам непокълналите семена), така че може да не съм най-правилния човек за съвети. След първата вълна на загубени пао-пао-та, започнах да ги съдя на сянка и им вдигнах приоритета с поливането. Ако се случи да съм на място ги проверявам, проблема с тях е че веднъж ако видиш че са им замалели листата, обикновено и да ги полееш не се възстановяват. Хубавото е че често на следващата година продължават, така че само губиш сезона. Това е причината всичките ми оцелели растения да са все още дребосъци. Имам едно което е 20мм диаметър, към метър и нещо на ръст.

Само да вметна, че и при мен са корави, но са и на полусянка, а и ги поливам най-много от всичко. Едно беше 2-3 см след първата година, но оцеля и сега е към 20 см. Поддържам ги. На слънце не съм оставял или садил, но едно в кофичка го бях пропуснал в поливането (защото не беше при другите паупаута) и загина. Едно по-голямо също изтървах и му изсъхна целия растеж, но коренът може и да е жив - ще видим. Но в богата почва растат много по-добре. Първите ми разсади от 2018 г. с голям процент тор от калифорнийски червеи (от кози) станаха по 30-40 см някои. Последните по 15-20.

Цитат

@Славянски Няма много къртичини при мен, но миналото лято, без много причини ми изсъхнаха няколко дръвчета, а привидно бяха в добро здрави(на по 2+ години) и все още валеше редовно. Какъв е шанса точно къртица да ги е погубила? Още не съм ги сменил, но като разкопавам дупките, ще внимавам да огледам за тунели. Едното дръвче беше ябълка на която тъкмо зрееше плода за трета поредна година. Много беше вкусна, а дори не я знаех какъв сорт е. Много ме е яд.

Трябва да разбереш причината - дали е болест или някаква напаст. При мен загиват праскови и мисля, че е цитоспороза. Тя е и по кайсиите също, по слаби дръвчета. Ако не ги поливаш и се мъчат...

Цитат

При мен мушмула от разсадник е давала още първата година, така че бързо започват да плододават, но иначе не са особено бързорастящи.

От разсадник да. Аз имах присадена с плодчета още на първата година. Но като ги присадиш върху глог и тръгнат добре и мощно на място (без да се местят), бързо се развиват. Моята едната е така. Другата беше на "под кора" присадена и върви зле, едва ли ще я бъде. Присадката е много оф-център, не зарастна добре.

Цитат

Бадеми за сега не съм брал, но последната година имаше единични цветове, показаха се малко след повечето джанки. В района не съм виждал бадем, та е малко експериментално. Може след някоя година да се окаже че не стават и да ги сменям.

Какви сортове бяха? Ако се водят с късен цъфтеж и са малко след джанките, не е много добре. Искам да взема Диамар/Мардиа, който е с най-късен цъфтеж от испанските след Тардона. Насадих наскоро Пента, който също е много късен и ще го видим. Уж след прасковите цъфти... Също сложих Маринада и Вайро от Екзотик плантс.

Цитат

Последно за кудрании-те. Нямах намерения да са толкова. Бяха две женски и една мъжка, но първата зима изсъхнаха и трите. Реших че е някаква болест от разсадника или нещо такова, защото бяха средно отдалечени и при сравнително различни условия. На следващата година взех нови, но ги засадих на ново място. В последствие се оказа, че корените на първите три не са загинали и изкараха издънки. Нямам идея каква е подложката, но е доста трънлива и непозната за мен. Това не ме спря да ги присъдя с калеми от новозакупените фиданки.

Подложката е маклура (Maclura pomifera). Дали са измръзнали оригиналните? Аз имах едногодишен семенак кудрания и загина първата зима. Моя грешка, че го сложих в градината есента, а не пролетта. Сега имам нови, плюс три-четири малки облагородени маклури. За съжаление присадките на по-големите маклури не бяха сполучливи. Много рано ги направих очевидно. Трябваше април.

Цитат

Ще гледам останалите отговори да ги разхвърля по съответните теми, като намеря време :) 

Може. Мерси за отговорите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@yanev long time no see. Как е положението?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване