Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Лозан

Как се вкореняват лозови пръчки

Recommended Posts

Лозан
преди 18 часа, Пламен М написа:

Славянски, викам да вземеш и от четирите вида......добри са, ше останеш очарован....особено ако следиш "кръжока" в Гроздето. Знаеш ли как се вкореняват пръчки? Дано не те обиждам, но масово, дам им, те боднат веднага, и после те тръгнаха, ама след месец изсъхнаха. Боднеш пръчка, пиеш вино....нема как да стане.

Боби, точно заради тоя бич, филоксерата, не се занимавам с пръчки....аз си имам яд, и то два, за да каня и трети!

Пък на мен ми стана интересно как става с пръчките, щото и аз така, както си описал ги вкоренявам и нямам голям успех. Да не кажа никакъв...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз нямам директен опит, но ще споделя на жената вуйчото какво прави, от 10 години го наблюдавам, всяка година е едно и също, все с добър резултат. На пролет взема пръчки от някой, който си реже лозето. Тези пръчки ги реже на по около 50 см дължина и ги забожда  почти до дъното, по 10-20 броя, в кофа от сирене квадратна 10 литрова, която е с дупки на дъното е цялата е пълна с пясък. Кофата седи на северната страна на къщата и се полива с вода веднъж седмично ако е изсъхнала. Това се прави с Х на брой кофи, по 1 сорт в кофа, надписана със сиво тиксо и перманентен маркер.

На есен се изсипва и се разсаждат пръчките - обикновено от 20, поне 15 са вкоренени и то с бая корени, оплетени в кофата. Отгоре се скъсяват след посаждане на 2-3 пъпки и това е.

Този метод, макар и груб, ми харесва, защото:

  • не иска повече време от 15 мин да нарежеш и набучиш пръчки на пролет
  • всеки може да се грижи за кофата, вкл. баба ти - "излей една лейка вода"
  • не е нужно да се наглежда или прави друго през сезона
  • пръчки винаги има в огромно изобилие и не е трудно да се заложат много
  • получаваш много вкоренени пръчки, които можеш да подариш, или просто да насадиш повече

Не съм сигурен дали не е по-удачно да изместя тия лозовите мнения в тема за лозето?

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Не е задължително, коментара, да е в Гродзето! Та отговарям- ТОВА е метода, с една корекция, пръчките с изградена коренова система се засаждат на пролет. Сместа почва/пясък, следим да е земновлажна, северната страна добре, но за предпочитане мазе. Защо мазе....гарантирана тъмнина, хлад и влага, първи спомен от посещението ми в ИЛВ Плевен.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 5.02.2020 г. at 10:52, Лозан написа:

Пък на мен ми стана интересно как става с пръчките, щото и аз така, както си описал ги вкоренявам и нямам голям успех. Да не кажа никакъв...

Нарязвате пръчки, когато се реже лозето, правите бразда и ги подреждате под наклон, примерно 60 градуса. Заравяте, като оставяте само една пъпка над нивото на почвата. Поливате. И, след това, поливате цяло лято, защото лесно загиват от изсушаване.  Тези, които са се вкоренили (при мен е към 90%) ги изваждате през есента и ги засаждате на мястото, където желаете да растат лозите. Правите "шапка" от пръст над пъпките, които оставяте над земята за да не измръзнат през зимата. Аз нямам проблеми с филоксерата. След, като търговците ме излъгаха няколко пъти, последните десет години, предимно си вкоренявам сам лозите. И преди това съм имал вкоренени, никога не са боледували от филоксера.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 14 минути, Kalam Mekhar написа:

Правите "шапка" от пръст над пъпките, които оставяте над земята за да не измръзнат през зимата.

Това ще рече, че ги заривам или по-скоро нещо като пояс от пръст около тях?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Метода с тенекиената кутия го прилагам и аз,само че правя смес от пясък и дървени стърготини 1:1,защото стърготините задържат по-дълго влагата.След вкореняването в късната есен засаждам пръчката,като най-горната пъпка е на нивото на земята.Заривам с рохка пръст и чакам на пролет пъпката сама да пробие през пръстта.Относно изискването за тъмно,влажно и топло - прилага се при присаждане на резници.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

  Моите и без шапка оцеляха. Вероятно е въпрос на късмет каква е била зимата. По метода на Kalam Mekhar действах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Лозан написа:

Това ще рече, че ги заривам или по-скоро нещо като пояс от пръст около тях?

Покривате ги с пръст. Пролетта ги отравяте. При вкореняването, някъде се препоръчва цялостно заравяне с пръст. Но, това е без особен смисъл и доста опасно, защото на много малко места в България, почвата е достатъчно рохкава и пропусклива.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, alys написа:

  Моите и без шапка оцеляха. Вероятно е въпрос на късмет каква е била зимата. По метода на Kalam Mekhar действах.

Целта е да не се разчита само на късмет. Усилието е прекалено малко, за да си заслужава риска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тогава изобщо не знаех, че трябва да се зарие. А след това, като режа асмата, понякога забождам по някоя и друга пръчка за кеф в една малка градина. Знам, че звучи несериозно, ама ме кефи това, че се вкореняват, дори едната лоза даде плод миналата година и сега не знам какво ще правя, за да я запазя, защото иначе е полегнала между малините. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Покривате ги с пръст. Пролетта ги отравяте. При вкореняването, някъде се препоръчва цялостно заравяне с пръст. Но, това е без особен смисъл и доста опасно, защото на много малко места в България, почвата е достатъчно рохкава и пропусклива.

За да избегнем проблема с клисавата почва, просто използвайте трици, дървени стърготини или само пясък. Проблем с това не съм имал, един или два филиза които пробиват, обикновенно са достатъчно силни. Проблемите идват от домашните любимци, или поне при мен е така!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

20191116_154333.thumb.jpg.afd9848fe34fbd94753cede3abc571cb.jpg

Нагледно....ето така трябва да изглежда ново засадената ви лозинка! Успех.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vsharkova

Здравейте, аз имам опит с лозови пръчки и последващо вкореняване.

Сега, когато режете лозето (обикновенно се прави пролетна резидба), отделяте здрави, не по-дълги от 0,5м пръчки, не най-дебелите. Тъй като обикновенно сме селяни от града, ако ги сложите на село в почва (то по-скоро трябва да е пясък) трябва да е влажна непрекъснато, а без присъстивие няма как да я поливате почти всеки ден, моя способ е следния:

 - слагате ги в отрязано пластмасово голямо шише от минерална вода, прозрачно и пълните с вода, като гледате водата да не се изпари, по добре на топло пред пролетта, а лятото на вън.

 - като пуснат корени (т.нар. брада) така и изглежда, трябва да стане брада от корени и да има листна маса вече, ги местя в саксия. По възможност в саксията почвата трябва да е смес, 50:50 пясък и пръст за цветя.

 - те заспиват есента, но на пролет тръгват листенца и можете да садите.

Поливат се обилно първата година и вече на следващата пролет не се режат.

Успех Ви пожелавам . 

Само да допълня, лозата е лесно за засаждане растение и не изисква особени грижи. До скоро за мен това беше единствения познат метод за засаждане, не изисква кой знае какви усилия и е успешен най-вече. От няколко години почнах и да купувам и да садя, с цел разнообразяване на сортовете, но новите купени сортове носят и нови болести ми се струва.

Иначе старият и изпитан метод е поставяне на двора на по-сенчесто място на ред резници в пясък, поливане и на есен пресаждане и зариване в по-късна есен. Тази есен ми дадоха вкоренени пръчки и ще видя сега на пролет дали са се припванали. В предвид това, че беше много сухо имам опасения, но пък от друга страна беше много топло.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 34 минути, vsharkova написа:

Тъй като обикновенно сме селяни от града, ако ги сложите на село в почва (то по-скоро трябва да е пясък) трябва да е влажна непрекъснато, а без присъстивие няма как да я поливате почти всеки ден...

С всекидневно поливане ще ги убиете по- бързо, отколкото изобщо да не ги поливате. Ако годината е суха, достатъчно е да се поливат веднъж седмично. Ако не е, поливате само в периоди на засушаване. Когато има влага в почвата, няма нужда от поливане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Нямам търпение да се раззелени лозето. Да видя новите сортове как са се прихванали. Имам да довършвам един ред, ама не бързам.. Ще наблегна на широка палитра десертни. Евмолпията и Рубинът са достатъчни за винени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

С всекидневно поливане ще ги убиете по- бързо, отколкото изобщо да не ги поливате. Ако годината е суха, достатъчно е да се поливат веднъж седмично. Ако не е, поливате само в периоди на засушаване. Когато има влага в почвата, няма нужда от поливане.

Точно! Векидневно поливане на лози- пълен абсурд! За това беше идеята ми за мазето, при първоначална земно влажна смес, ще полеем, максимум, три пъти до есента.@vsharkova не разбрах какво точно не се реже следващата пролет?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vsharkova

Здравейте и честит празник на всички, които се занивамат с отглеждане на лозе и правене на вино!

Предполагам, че не сте ми разбрали правилно. Не става на въпрос за поливане на лози, младите лозички аз ги поливам когато ги видя - ако е сухо разбира се, иначе се оправят сами. Нали темата е вкореняване на резници?

За да пуснат резниците брадати корени трябва да бъдат във влажен пясък или във вода, както съм написала по-горе. При засаждането се поливат и после кой както иска. 

Нищо не искам да убивам, най-вече лози. Просто ви казвам моят изпитан метод за вкореняване на резници. При свекърва ми практикуваме следната схема: 1. Резниците в голямо шише с вода на сенчесто място, докато пуснат корени.

2. Слагане на пясък в шишето и държане на пясъка влажен. 3. Засаждане есента и зариване - това е в района на Драгоман, където не е най-прекрасното място за отглеждане на лозе, но мерлото вирее много добре.

Аз самостоятелно се справям с лозето от 15 години, а преди това заедно с родители. Гледам около декар и асми с ММ, гледаме силно казано, доста често само с гледане си остава. А преди това с родителите ми около 8 - 10 декара.

Вино сега "слагаме"- около 500 - 600л. по най-стария възможен начин на правене, като се опитвам да запазя технологията в най-първобитния и вид - т.е. с използването само на дървени съдове и в буре (та) разбира се. 

Имам обаче следният въпрос - има ли компетентни за болести по лозите? Виждал ли е някой филоксера? Справил ли се е някой с нея?

Предварително благодаря! 

И наздраве на тези които празнуват днес

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 минута, vsharkova написа:

Здравейте и честит празник на всички, които се занивамат с отглеждане на лозе и правене на вино!

Предполагам, че не сте ми разбрали правилно. Не става на въпрос за поливане на лози, младите лозички аз ги поливам когато ги видя - ако е сухо разбира се, иначе се оправят сами. Нали темата е вкореняване на резници?

За да пуснат резниците брадати корени трябва да бъдат във влажен пясък или във вода, както съм написала по-горе. При засаждането се поливат и после кой както иска. 

Нищо не искам да убивам, най-вече лози. Просто ви казвам моят изпитан метод за вкореняване на резници. При свекърва ми практикуваме следната схема: 1. Резниците в голямо шише с вода на сенчесто място, докато пуснат корени.

2. Слагане на пясък в шишето и държане на пясъка влажен. 3. Засаждане есента и зариване - това е в района на Драгоман, където не е най-прекрасното място за отглеждане на лозе, но мерлото вирее много добре.

Аз самостоятелно се справям с лозето от 15 години, а преди това заедно с родители. Гледам около декар и асми с ММ, гледаме силно казано, доста често само с гледане си остава. А преди това с родителите ми около 8 - 10 декара.

Вино сега "слагаме"- около 500 - 600л. по най-стария възможен начин на правене, като се опитвам да запазя технологията в най-първобитния и вид - т.е. с използването само на дървени съдове и в буре (та) разбира се. 

Имам обаче следният въпрос - има ли компетентни за болести по лозите? Виждал ли е някой филоксера? Справил ли се е някой с нея?

Предварително благодаря! 

И наздраве на тези които празнуват днес

Филоксерата са вид въшки. Има по листата, има и по корените. Американските лози са с устойчиви към филоксера корени. Тук идва въпросът ми: Означава ли това, че американските култивирани сортове(например Флайм сидлес /Flame seedless/са устойчиви към филоксера и могат да се садят с резница без присаждане?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Александър Ал : Само, ако в селекцията на тези сортове има участие на дива американска лоза. Иначе, няма значение, на кой континент се извършва селекцията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
Just now, Kalam Mekhar написа:

@Александър Ал : Само, ако в селекцията на тези сортове има участие на дива американска лоза. Иначе, няма значение, на кой континент се извършва селекцията.

А в конкретния случай с флайм?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване