Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

алина

Поръчка на растения от Украйна, Русия - как и защо

Recommended Posts

алина
На 3.07.2019 г. at 17:22, Славянски написа:

Ама какво - те са умрели от неполиване, не от болест?

Много сортове. Но и хърватските май са били по 50-60 лв. без транспорта?

Парите за ЕС не са толкова много. За нашия пазар са. Иначе, да. Аз например от Украйна мога да си взема оригинални техни сортове виргинска хурма на 5-10 лв., докато в Белгия са по 25 евро същите. Само че с транспортът работата не става.

Между другото, нещо спомена за неотхвърляне на присадките? Знам, че кестените имат този проблем. Как го преодоляват? Защото най-евтиният вариант е с калеми, ако се намерят.

От Украина няколко разсадника отговорили, че нямат право да пращат в България..Как  уреждате своите поръчки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, алина написа:

От Украина няколко разсадника отговорили, че нямат право да пращат в България..Как  уреждате своите поръчки?

Да, така е. Не могат да пращат в страни от ЕС легално без фитосанитарни сертификати, които са много скъпи, растения и дори семена. Остава варианта за скришно внасяне през границата и риска да бъдете хванати и растенията/семената/калемите конфискувани. В свободния свят е така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В свободния свят не е така, просто Украйна и Русия не са част от него...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Правят им сечено, за да ги прилапат, да влязат на общите пазари и так далее. Иначе там имат много ценни неща. Ако имате някой познат там, може и да станат нещата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Боби Димитров написа:

В свободния свят не е така, просто Украйна и Русия не са част от него...

Сте админ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 12 минути, Славянски написа:

Правят им сечено, за да ги прилапат, да влязат на общите пазари и так далее. Иначе там имат много ценни неща. Ако имате някой познат там, може и да станат нещата.

В Русия се продават по широк спектър растения. и е по-евтино. Да,  може  да донесат скришем. носи рискове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

В свободния свят не е така, просто Украйна и Русия не са част от него...

Така е и в САЩ. Не знам от коя част на света я слагате. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Слагам САЩ на другия бряг на атлантическия океан... Дори така, не съм имал проблеми да пратя семена домати и чушки натам, както и да получа семена. Иначе предпочитам ЕС, ако има избор. Макар че и до Австралия съм пращал семки... Бакла, of all things!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Слагам САЩ на другия бряг на атлантическия океан... Дори така, не съм имал проблеми да пратя семена домати и чушки натам, както и да получа семена. 

За фиданки ставаше въпрос. Без фитосанитерен сертификат. Пращал ли сте такива ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз съм вкарвал семена на времето и по пощата също са минавали, но пак семена и луковици. Растения трудно. Отделно че растенията там са супер скъпи. А и сега с тия скенери, ще вземат да ни екстрадират в Гуантанамо за един резник или мини-фиданка. Боби едва ли е вземал дръвчета, пък и дали ще признае публучно под зоркия поглед на Големия брат! Той едно хори-хори не ще да вземе :)

ПП: Сега се сетих, че на един американец му бях подарил семена от домати и други работи в България и му ги конфискуваха там. После му пратих наново в писмо за 2 лв. и пристигнаха в Айдахоу, safe and sound.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Славянски написа:

Аз съм вкарвал семена на времето и по пощата също са минавали, но пак семена и луковици. Растения трудно. Отделно че растенията там са супер скъпи. А и сега с тия скенери, ще вземат да ни екстрадират в Гуантанамо за един резник или мини-фиданка. Боби едва ли е вземал дръвчета, пък и дали ще признае публучно под зоркия поглед на Големия брат! Той едно хори-хори не ще да вземе :)

ПП: Сега се сетих, че на един американец му бях подарил семена от домати и други работи в България и му ги конфискуваха там. После му пратих наново в писмо за 2 лв. и пристигнаха в Айдахоу, safe and sound.

Кореспондирал съм с членове на американски форуми. По принцип, там се санкционира получателя, но не съм сигурен, че са се интересували, какво става с изпращача. Нямам желание да попадна в някакъв списък за което да ме арестуват, ако им вляза някога в страната. Например за контрабанда или някое друго престъпление по тяхното законодателство, което при нас, може и да не е наказуемо. Реално, изпращане на растение, които не са проверени за заболявания си е действие с огромни потенциални щети. За справка - филоксерата в Европа. Семена в писмо е на принципа - "ако мине". По тази логика и семена от опиумен мак могат да се изпращат без санкция.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 минути, Kalam Mekhar написа:

Нямам желание да попадна в някакъв списък за което да ме арестуват, ако им вляза някога в страната. Например за контрабанда или някое друго престъпление по тяхното законодателство, което при нас, може и да не е наказуемо

Едно време хората са пренасяли какво ли не, но сега са усложнили процедурите и най-вече искат да прибират едни пари. Та свободната търговия с растения е едно от предимствата на членството ни в ЕС. А ако почнат да вкарват хората по затвори за изпращане на "забранени семена", значи краят им наистина е наближил.

Гошев беше вкарвал калеми от там, но не знам как е станало - сигурно бая документи. В интерес на истината от всичките семена от вирджинки, които взех от там, нито едно не поникна - и не знам дали причината е изцяло в мене, или ги минаха с нещо и убиха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 минути, Славянски написа:

Гошев беше вкарвал калеми от там, но не знам как е станало - сигурно бая документи. В интерес на истината от всичките семена от вирджинки, които взех от там, нито едно не поникна - и не знам дали причината е изцяло в мене, или ги минаха с нещо и убиха.

Може да си вкарваш легално, колкото искаш растения. Гошев може и да изнася легално. Може да си го позволи. Но, ние за друго пишем. Семена в пощенски пликове, резници и дръвчета в калъфи за цигулки и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://ec.europa.eu/food/plant/plant_health_biosecurity/non_eu_trade_en

https://sustainableseedco.com/products/phytosanitary-certificate-fee?variant=3171177529384\

Само не знам тия сто долара дали са на растение, вид растение или за всичко в поръчката. Но и с цените там, то кестените на Любо от Италия ще са по-изгодни. А и транспортът не е за пренебрегване. Това не е писмо.

phyto.png

преди 7 минути, Kalam Mekhar написа:

Но, ние за друго пишем. Семена в пощенски пликове, резници и дръвчета в калъфи за цигулки и т.н.

Аз миналата година се бях бях навил за семена от паупау по един познат, но нямахме достатъчно време и пропадна. После намерих от другаде. Калъф за цигулка звучи добре :) Но ми е интересно една поръчка на резници в лек пакет, за повече бройки, колко би дошла със сертификата. Този последният е по 75 долара.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване