Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Гинчев

Кедър - сибирски и други

Recommended Posts

Жоро

И цената си я бива...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, Mincho Georgiev написа:

И цената си я бива...

Кефът цена няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Статия на английски за (американските) ядивни борове: https://www.skilledsurvival.com/eating-pine-how-to-eat-a-pine-tree/

Видеоматериалите в статията предоставят още информация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Бор Bunya, ядивен, но с големи шишарки, много големи.  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8627719/Rare-Bunya-pine-tree-forces-woman-wear-hard-hat-gloves-backyard.html

Естествен хабитат - Австралия, но при подходящи условия расте и на други места по света - в статията горе става дума за Сакраменто, САЩ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova

Здравейте, 

Аз съм Светка и мога да помогна с кедрови ядки. Допреди няколко години можеха да се намерят доста често из нета, тази година намерих само един продавач в e-bay и се наложи да чакам месец и половина, че и два почти за доставка. Ето линк:

 

https://www.ebay.co.uk/c/7034498763

https://www.ebay.com/itm/Siberian-cedar-Pinus-Sibirica-seeds-20-extra-pine-nuts/264631542007?hash=item3d9d44e0f7:g:MrAAAOSwhJteQ1xV

 

Не мога да разбера защо сасйтът на Владимир Мегре няма семки за продан. По-късно, през есента може и други да се обяват.  

Дано към помогнала. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Първия линк в коментара на @Svetlana Draganova е с произход Руска федерация. РФ не е в ЕС, съответно е възможно да възникнат проблеми с фитосанитарния контрол при внос.

Вторият линк е от Литва, която е в ЕС, не би трябвало да има проблем при вноса в България.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova

Здравейте, г-н Матеев,

Бързам да В предупредя, че за семенен материал ине се изисква фитосанитарен сертификат.

You bought this item | View order details

Opens image gallery

Mouse over image to zoom

Have one to sell? Sell it yourself

Shop with confidence

eBay Money Back Guarantee

Get the item you ordered or your money back. Learn more- eBay Money Back Guarantee - opens in new window or tab

Seller information

andriotty (8 )

90% Positive Feedback

 Save this seller

Contact seller

See other items

Siberian cedar seeds 100 pcs (Siberian giant pine) stratified by airmail

Condition:

--

Quantity:

7 available2 sold

 

US $9.90

Approximately £7.58

Buy another

Add to basket

  

Watch this item 

 

A seller you've bought from

Collect 7 Nectar points

Redeem your points | Conditions

Postage:

US $7.90 (approx. £6.04) Standard International Shipping | See details

International postage of items may be subject to customs processing and additional charges.  

 

Item location:

Томск, Russian Federation

 

Posts to:

Worldwide See exclusions

 

Преди месец и нещо си купих семена от Томск. Никакви проблеми освен чакането.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 19.07.2020 г. at 22:27, MimiRose написа:

Здравейте,

и аз се интерисувам от семена или порастнал сибирски кедър. Бих ли могла да участвам в поръчката?

Санджаров написа, че  вече изпрати на някои хора от България по съвместен им проект:"Сибирски Кедър в България". Не знам , кои са тези хора, за да взема семената.. Смятах да озеленявам гората до селото. Кедрите , които Саджаров пазеше за България, но понеже пратката е невъзможна, той изпрати за Полша.Чудна работа: Полша също от ЕС, но  за там пращат растения и оттам получават пратки за Русия..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Сега относно  кедрите.

Имам засаден корейски кедров бор, с присадка е. Имам още три европейски кедъра. Имам и мъничек около метър хималайски кедър, расте в сянка на дърветата.. Но понеже имам селото на височина доста е висока от нивото на морето, някъде 2000 и косур метра, през ноща е хладничко  и през лятото , зимата е понякога снежна и мразовита, хем сме Варненска област,. кедрите растат добре, но изискват обилно поливане, не понясат засушаването около стъблото.

Садих преди години сибирските кедрите от семки, които ми пратеше един от форумите. Имаше покълнването, но  изкопа ги  гарванчето, което редовно  ивваше на балкона. После получих в подарък една фиданка на сибирски кедър, този издържа 2 години, после внезапно изсъхна. Доста са нежни създания. И прорасналите трябва да пазите от птиците, те кълват мъничета, нямам обяснение за това. Трябва да ги държите в сянка  и слагате мрежичка от птиците докато са мънички..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Писах ви за проект България. Разсадник Зеленоградските кедри пише:

Зеленоградские Кедры

1 ч

  · 

Всем привет!

Этот ролик посвящён продвижению кедрового проекта по странам Европы.

Напоминаю, что подобно проекту "КЕДРЫ РОССИИ", прорабатываются проекты "КЕДРЫ БОЛГАРИИ", "КЕДРЫ ИТАЛИИ", "КЕДРЫ КАЗАХСТАНА", "КЕДРЫ ПОЛЬШИ", "КЕДРЫ ЛАТВИИ, ЛИТВЫ, ЭСТОНИИ".

Появляются кедровые энтузиасты в Германии, Швеции и Финляндии.

Поступали предложении об организации проекта "КЕДРЫ БЕЛАРУСИ", но пока по ним нет движения.

Напоминаю, что нашему проекту "КЕДРЫ РОССИИ" всего 1 год и 3 месяца.

Оглядываясь назад, удивляюсь что так много удалось сделать.

И при всём том, что наш кедровый проект спонсирует 90% блогер натуропат Катя Чи - я её называю кедровой богиней. Если бы не её помощь, мы бы не смогли вырастить более 2,5 млн сеянцев кедра.

Также ежемесячно поступают пожертвования от участников нашей группы.

Всем искреннее спасибо за поддержку кедрового проекта.

https://vk.com/video-160776015_456239103

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Zhelyazko Georgiev

Здравейте, някой случайно да има излишни семена на сибирски кедров бор? От ебей мога да поръчам, но ще дойдат късно. А още по - добре ако има поникнали дръвчета в повечко, бих си купил няколко веднага.  

Четох доста за сибирския кедров бор и съм много ентусиазиран да засадя няколко такива. Имам много място, до момента съм засадил 23 дръвчета - кедър, от които 7 ливански, 5 атласки и 11 хималайски, засадил съм и 2 бели бора - веймутови и 2 сребърни смърча. Ако някой има в излишък сибирски кедров бор и може да продаде няколко ще съм му много благодарен. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova

Здравейте,

Ето линк към един ebay продавач на семки от сибирски кедър. Купувала съм от него и гарантирам, че семките са читави. Не се притеснявайте, че времето е малко. Просто завийте семената в кухненска хартия, навлажнете пакетчето  и гж сложете в пластмасов вакуумен плик в хладилник до края на март. После ги посадете в лека пръст, т.е. пръст с вермикулит, за да не се спича. Не поливайте, просто пръскайте със спрей бутилка. На два пъти купувам по 100 семена и имах чувството, че са изникнали 150. Много загинаха, докато разбера защо. Кедърът обича висока влажност на въздуха. Оставите ли въздуха да се засуши, никакво поливане няма да му помогне. 

Ето линка

https://www.ebay.co.uk/itm/Siberian-cedar-seeds-100-pcs-Siberian-giant-pine-stratified-by-airmail-/392704770541

Дано съм помогнала.

Светана - Светка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 19.12.2020 г. at 20:41, Zhelyazko Georgiev написа:

Здравейте, някой случайно да има излишни семена на сибирски кедров бор? От ебей мога да поръчам, но ще дойдат късно. А още по - добре ако има поникнали дръвчета в повечко, бих си купил няколко веднага.  

Четох доста за сибирския кедров бор и съм много ентусиазиран да засадя няколко такива. Имам много място, до момента съм засадил 23 дръвчета - кедър, от които 7 ливански, 5 атласки и 11 хималайски, засадил съм и 2 бели бора - веймутови и 2 сребърни смърча. Ако някой има в излишък сибирски кедров бор и може да продаде няколко ще съм му много благодарен. 

Давах тук телефон на Тихомир, той продава ацери. Той гледа и сибирски кедърчета. Питайте него.  https://www.olx.bg/ad/yaponski-klen-acer-palmatum-CID262-ID7PvWx.html  Понеже там даден е и телефон, то го давам тук. 089 637 6602

 

в Продавалника има обява , продават семена на иглолистни.Не съм поръчвала, не давам гаранция за продавача. Копирах от инета. https://www.olx.bg/ad/semena-ot-iglolistni-vidove-sekvoya-bor-smarch-kedar-ela-tis-kiparis-tuya-CID262-ID7RNft.html#53f6dd350b

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Zhelyazko Georgiev

Благодаря за насоките, ще се чуя с тихомир дали има готови дръвчета, ако не ще поръчам семена от ebay.co.uk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova

Здравейте, Светка съм,

Искам да разсея опасенията на Михаил Матеев за евентуални проблеми с фитосанитарен сертификат от Русия. Не знам как ще бъде след 1 януари, но ако решите да си купите до края на декември тази година от следния линк - продавач andriotty - , ще си получите кедровите семки на български адрес без проблеми. Е, коледното чакане, разбира се.

https://www.ebay.co.uk/itm/Siberian-cedar-seeds-100-pcs-Siberian-giant-pine-stratified-by-airmail/392704770541?hash=item5b6f0741ed:g:fJ4AAOSwahheV-kz

Преди да започнете да се косите за митнически контрол и документи, прочетете докъде изпращат. Обикновено пишат цял свят, но има изключения. Ако държавата, в която очакване доставката, не е в списък, няма за какво да се кахърите. 

Успех  с покупката и оглеждането. 

P. S. 

От същия продавач си посадих някъде около 50 семенца. Поникнаха най-малко 100, шегувам се, разбира се, просто всички поникнаха. След това умряха за жалост, защото ги пратих във Варна и сухият въздух ги уби. Моля, имайте предвид. 

Днес говорих с Тихомир. Няма кедърчета. Каза ми, че всичко е раздал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Zhelyazko Georgiev

Да, Тихомир няма  кедрови борове, ще трябва да се засаждат семена.... Искаше ми се да засадя направо дръвчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 10 часа, Zhelyazko Georgiev написа:

Да, Тихомир няма  кедрови борове, ще трябва да се засаждат семена.... Искаше ми се да засадя направо дръвчета.

Написах в Полски разсадник, запитах за фиданките  на кедърови борчета.Чакам отговора им.От Саджаров от Зеленоградски разсадник на кедър днес получих мъглив отговор, той писа че имат семена, но не написа, как да ги получа и могат ли да ми пратят....  пак го питах вече за семена и  за тези хора в България , които водят проект Кедър в България. И от него чакам отговора .

Мисля, че ще успеем, ако търсиме навсякъде. . В нашето село никой не вярваше, че ще имаме пак вода:  липсваше 6 години. Задвижих нещата, проявих и настойчивост и търпение и вежливост И ето я  !Имаме пак водата  в селото ни !!!

Ах да,  ето го сайта на полски разсадник, където изпратих запитване: http://www.broda.polagro.ru/ru.html

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova

Здравейте, г-н Георгиев, 

Звъннах в Полша  и защо ли!? Тън-мън и от сорта. Разгледах и сайта. Ето основния проблем:

 

Наша главная специализация - размножение хвойных и лиственных растений через прививку.

 

Признавам, че и през ум няма да ми мине да си купя присаден кедър. Вие решавайте за себе си. Вчера си купих още едно пакетче кедрови семки от Андриоти (линк, който Ви изпратих). Той предупреди, че от днес полетите Англия - Русия са прекратени. Ще чакам. Но присаден сибирски кедър в градината ми корен няма да пусне. 

Весел и спорен ден Ви желае

                  Светлана

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Zhelyazko Georgiev
преди 58 минути, Svetlana Draganova написа:

Светлана, напълно съм съгласен с вас, аз искам чист сибирски кедров бор и не ми е нужно друго. Оказва се че кълняемоста на семките е 4 години и намерих семки които са на 2 години от един приятел който ги е купил от Украйна във форма показана на ebay. Ще пробвам да видя дали ще покълнат, ако не, ще поръчам нови и пак ще пробвам. Ще пиша тук, ако пожъна успех. 

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване