Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Гинчев

Кедър - сибирски и други

Recommended Posts

Антоанета

Бях садила около 60 атласки, но по стечение на обстоятелствата, точно в началото бяха оставени без грижи и оцеляха само най-силните. Към десетина смърча също... После и разни други иглолистни дребчовци сях и садих единични бройки - каквото си харесам "по пътя". От тях почти няма загуби.
За Сибирския (звънтящ), ме увериха от няколко места, че няма смисъл да се мъча, защото може и 10 години да го дундуркам и накрая да си замине. Нямало да оцелеят. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 3 часа, Антоанета написа:

Бях садила около 60 атласки, но по стечение на обстоятелствата, точно в началото бяха оставени без грижи и оцеляха само най-силните. Към десетина смърча също... После и разни други иглолистни дребчовци сях и садих единични бройки - каквото си харесам "по пътя". От тях почти няма загуби.
За Сибирския (звънтящ), ме увериха от няколко места, че няма смисъл да се мъча, защото може и 10 години да го дундуркам и накрая да си замине. Нямало да оцелеят. 

По принцип може да расте тук Кипърски кедър(Cedrus brevifolia)  , пак е ядлив.Игличките му са къси, и  дава малка реколта от  плодчета-семена, но все пак те са ядливи.

Тази година  беше страшно суха за иглолистните. От 8 туички Теди  остана само една зелена.Изсъхна  пиния, елхичка. Клонките още са гъвкави, но иглите опадаха и не знам, ще оцелеят ли или не.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 5 часа, Svetlana Draganova написа:

Здравейте, г-н Георгиев, 

Звъннах в Полша  и защо ли!? Тън-мън и от сорта. Разгледах и сайта. Ето основния проблем:

 

Наша главная специализация - размножение хвойных и лиственных растений через прививку.

 

Признавам, че и през ум няма да ми мине да си купя присаден кедър. Вие решавайте за себе си. Вчера си купих още едно пакетче кедрови семки от Андриоти (линк, който Ви изпратих). Той предупреди, че от днес полетите Англия - Русия са прекратени. Ще чакам. Но присаден сибирски кедър в градината ми корен няма да пусне. 

Весел и спорен ден Ви желае

                  Светлана

 

 

Аз имам присаден  корейски бор, (кедър) Когато е присаден, то почва да дава реколта по-рано, отколкото от семената. Моите европейските кедърчета  май също на присадка, но  точно не мога да кажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova
преди 17 часа, алина написа:

Аз имам присаден  корейски бор, (кедър) Когато е присаден, то почва да дава реколта по-рано, отколкото от семената. Моите европейските кедърчета  май също на присадка, но  точно не мога да кажа.

преди 17 часа, алина написа:

По принцип може да расте тук Кипърски кедър(Cedrus brevifolia)  , пак е ядлив.Игличките му са къси, и  дава малка реколта от  плодчета-семена, но все пак те са ядливи.

Тази година  беше страшно суха за иглолистните. От 8 туички Теди  остана само една зелена.Изсъхна  пиния, елхичка. Клонките още са гъвкави, но иглите опадаха и не знам, ще оцелеят ли или не.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova

Здравейте, 

Нека се разберем - звънтящи кедри няма, има звънящи и те са един на сто или на хиляда. 

Да, права сте, кедрите наистина имат нужда от дундуркане, и то доста дълго време, но си струва.

Наистина ли ще Ви спре фактът, че някой Ви е казал такова нещо за кедрите!? Да, трудни са, но няма ли да е по-перспективно да опитате, преди да се откажете.  Още повече, ако съветът е даден от българи, чийто успешен опит в отглеждането на кедри е близък до нулата. Защо не потърсите информация в www.yandex.ru. Когато първите ми прораснали кедърчета започнаха да умират, се разстроих много. След часови висене из нета попаднах на знаток, който даде следната статистика: от всички поникнали кедърчета 1/3 умрат в рамките на година, още 1/3 - през втората година и ако оцелеят 1/3 - това е успех. Втората година оцелелите се пресаждат в по-големи саксии от типа

https://www.ebay.co.uk/itm/100-Pack-Black-PE-Nursery-Planting-Bags-Garden-Grow-Pots-With-Breathable-Holes/303679759781?hash=item46b4b965a5:g:JS4AAOSwaphfK6or

и се оставят в земята за още 3 години. След това саксията се разкъсва и, без да се разбутва коренът, се посаждат на предназначеното място. 

Имайте предвид, че кедрите обичат влажен въздух, не поливане а влажен въздух. Аз съм от Варна и когато при нас температурите бяха около 40, ги поливах често. Удавиха се, разбира се. Още нещо - котки и кучета са голяма напаст на малките кедърчета, изгризват им листенцата. Един колега от форума писа, че гарван му е изкълвал едното кедърче. Явно не само човешкият род  знае цената им.

Надявам се, че в това, което прочетохте, не сте намерили нищо обидно, защото не съм имала предвид нищо такова. Не вярвайте на никого - Вие сте критерият. Опитвайте и ще успеете. Поне аз Ви го пожелавам от все сърце.

Светлипразници

       от Светлана

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Получих отговор от Саджаров, Зеленоградски кедров разсадник. Дал телефон на жена , която , май, ще води проект Кедри в България. Тази вечер ще се обадя на нея и ще се разберем, как ще получим  семена на сибирски и  корейски кедри за България. Аз писах в същност от доста време в Министерството на ресурси БГ,   там препратили писмото ми в друго министрество за разрешение на превоз на растения и семена от Русия..Но от другото министерство не получих отговора. Затова ще  говорим по въпроса с Наталия, която ще води проекта Кедри в България.

А през другото  искам да знам колко човека ще искат семена и по колко. Все пак и Наталия трябва да знае, какво ще поръчваме и ние .

Весела Коледа на всички!

 

zelenogradskii-kedrovyi-pitomnik-logo-no

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Свързах се с Наталия. Зеленоградски  разсадник има  сертификат на изнасяне на семена и растения, документ с файл, тя ще ми изпрати.Но не знам трябва ли от българската страна да има разрешение  за преминаването през границата на семена и растения.Някой знае ли? Все пак ще пратя пак писмо в Министерството на околна среда запитване.с прикрепен файл на сертификат  от Зеленоградските кедри.

Намерих  тоз документ от фитоконтрола:

https://iasas.government.bg/wp-content/uploads/2019/11/NAREDBA___8_ot_27.02.2015_g._za_fitosanitarniq_kontrol.pdf

Понеж от 2015 година, то  важат ли още изискванията  за фитоконтрола при пращанете на пратки?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Zhelyazko Georgiev

Здравей Алина,  аз бих предпочел в пъти да доставят направо малки кедрови борчета в контейнерчета. Ако това няма как да стане, то тогава бих взел и семена, но до колкото виждам семена могат да се поръчат и от ebay и доставките са успешни. По - скоро има логика да се доставят директно малки сибирски кедрови борчета. За да уточня аз говоря за Pinus sibirica или както му казват Сибирски кедров бор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 13 часа, Zhelyazko Georgiev написа:

Здравей Алина,  аз бих предпочел в пъти да доставят направо малки кедрови борчета в контейнерчета. Ако това няма как да стане, то тогава бих взел и семена, но до колкото виждам семена могат да се поръчат и от ebay и доставките са успешни. По - скоро има логика да се доставят директно малки сибирски кедрови борчета. За да уточня аз говоря за Pinus sibirica или както му казват Сибирски кедров бор. 

Разбрах желанието Ви, но тук на форума има и такива , които искат само семена. Ще опитаме първо семена. После вече ще опитаме и фиданки. Възможно Саджаров ще изпрати прораснали семена. Днес получих от него писмо , и изпратих писмо за него,  как по законен начин  може да изпрати той семена за България. Намерих документ от български фитоконтрол и изисквания за превоза от Русия. 

Ако не може да осъществи по поща( по различни причини) , то след локдаун  ще се търси човек ,който ще поеме превоза, пак по законен начин.Аз съм законопослушна гражданка и търся законни пъти.))))

Семената ще бъдат от корейски бор(кедър) и от сибирски бор(кедър)

Не знам има ли някой , който притежава разсадник , то фиданките могат да изпратят на негово  име от Русия. А по авиа-поща или ebay, трябва да се сравни  време на пътуването и цените. 

Аз намерих колко ще струва на Саджаров изпращането на семена по Авиа-поща за България от Русия. Смятам, че е редно да му платим за пращането. Сумата не много голяма, ако ще разделим на всичките.Семената ще бъдат безплатно, само за изпращането редно да платим.

Намерих, от 23.12 2020 , че по поща приемат пратки от Русия за България по авиа-поща. Прочетох че поща поема всички попълванията и документи в митница, и няма да има големи проблеми в получаването на семена. За  ebay нищо не знам, нито цените им , нито времето на пътуването на пратката. Все пак по поща ще бъде въздушно, а това е бързо. Само да не замръзне във въздуха, тоест упаковането на семена трябва да е добро. По принцип не прорасналите семена ще издържат много ниска температура( стратификация),  за прорасналите ще питам Саджаров.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 23.12.2020 г. at 13:31, Svetlana Draganova написа:

Здравейте, 

Нека се разберем - звънтящи кедри няма, има звънящи и те са един на сто или на хиляда. 

Да, права сте, кедрите наистина имат нужда от дундуркане, и то доста дълго време, но си струва.

Наистина ли ще Ви спре фактът, че някой Ви е казал такова нещо за кедрите!? Да, трудни са, но няма ли да е по-перспективно да опитате, преди да се откажете.  ...

Здравей, Светлана!
Не, не съм се отказала от кедрите. :) Заедно с другите иглолистни сях, садих и имам сигурно над сто. Много ме радват. Тази година една корейска хубавица изсъхна, а я имам сигурно около 6 г. Неприятно...
Отказах се да опитвам със семена на сибирския. Ако намеря малки фиданки, бих посадила не заради ядките, ей така, за проба - без особени очаквания. 
Весели празници! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

Благодаря ви за помоща и информацията. 

Бих искала да споделя едно наблюдение: 

сибирския кедър е от рода бор, с 5 иглички, ядливи адки и  някои от дърветата звънят. 

бялата мура е от рода бор, с 5 иглички, ядливи ядки и има народни песни за запелите мури

има и черна мура - но тя е с две иглички, не знам дали ядките  и са ядливи.

Относно заплащането на ядките, за които Алина е писала ще участвам в плащането. В зависимост от цената може да платя цялата обща пратка до България.

Бъдете здрави! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Каквото зависи от мен , направих всичко. Сега  чакам , как и  колко семена ще прати Саджаров. Плащането за пратката  сигурно ще поеме Наталия, която му позната и води проекта Кедри в България. Аз намерих само за български фитоконтрол и за авиа пощите от Русия и България, понеже тя не знае български.. Когато Саджаров ще направи необходимото, аз веднага ще се обадя тук .Да се надяваме, че ще получим семена, ако прорасналите, то напролет. те някъде към април подават зелените кълнове. Ако ще упакова в мъх, то може и по авиа-поща. Ще чакаме! 

emoji_u1f91e_1f3fc.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

https://www.fessl.ru/pinus-koraiensis-siebold-et-zucc

Тук е информация за кедров корейски бор(кедър). Статия е на руски, който не разбира, може да включи транслит превод. Даже за мен беше интересна, хем вече четох доста за кедрите. Пишат  какви почви обича, сянка или слънце на каква възраст  и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

036159461.jpg?r=0Pinus halepensis

9792_71ffc11e.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Pinus brutia, калабрийски бор, е в Червената книга на България.

http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Pinbruti.html

Поне този бор би могли да раздават на хората за залесяване за  запазване , като вид от Червената книга.

Ето е документ , че на хартия го правили:

https://www.greenbalkans.org/natura2000/german_project/docs/d-b-43_Rakovodstbo EK_H 9530.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А каква е връзката с кедрите като качества на въпросния бор? Студоустойчивост, ползи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Славянски написа:

А каква е връзката с кедрите като качества на въпросния бор? Студоустойчивост, ползи?

))) В названието  последните думи са::"..и другите."  В същност за другите  ядливи също трябва да поговориме. Те не се таксуват , като кедри, но са ядливи ядки, хем са  ситни .Например: Чилгоза – (Pinus gerardiana) Семената му са едри над 25 мм и се използват за храна в сурово състояние или сготвени. Той расте  до към 3000 м  н.м.в. но не обича силни ветрове. Сигурно има повърхностна корнева система.

Чилийска араукария – (Araucaria araucana)  Семената са дълги 3-4,5 см. Те могат да се ядат и представляват деликатес. На вкус наподобяват кашу, но имат и лек аромат на пиньоли.

   у Сосны Ламберта самые длинные шишки из всех шишек хвойных деревьев, правда, уступающие по весу шишкам Сосны Культера («Pinus coulteri»). Внутри длинных шишек располагаются съедобные питательные орешки, похожие на наши популярные кедровые орехи. Сосна Ламберта является уважаемым видом многочисленного рода Сосна (лат. Pinus) семейства Сосновые (лат. Pinaceae), по сосудам которого струится сладкая смола.
Ссылка на источник: https://roza-zanoza.ru/derevia/sosna-lamberta-opisanie-i-osobennosti.html

и т.н.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дианабел

Здравейте! Подарявам кедър висок около 2 метра или повече. Прилича на хималайски.Условието е че трябва сами да го изкопаете, а техника не може да влезе до него. Намира се в кв.Галата Варна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дианабел

Ето го и него. Ядките му имат вкуса на тези, които продават

IMG_20210109_093105.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 36 минути, Дианабел написа:

Ето го и него. Ядките му имат вкуса на тези, които продават

IMG_20210109_093105.jpg

Красиво дърво. Защо ще го подарявате? Днес укорених клонка от подобно. Аз мислех го за хималайски. Как ще го изкопаете, това е въпрос. Защо не го засадите от северната страна на къщата си? Прекрасно дърво. Хималайски кедър обича подстригване и може да му намали височината, придавайки форма. но семената на хималайски кедър с не са ядливи

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване