Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Гинчев

Кедър - сибирски и други

Recommended Posts

Ангел Димитров
преди 8 часа, алина написа:

Имам 100 семена на сибирски кедър, които са свободни, ако някой иска, ще пратя.Ако за Варна,  ще предам лично. Засадих семена, вече са прораснали, 10 сложих в саксиите,  останалите оставих  ги да растат заедно. Преди застудяването  ще сея, и напролет. Ще видя, кое е по-добре.

Какъв беше процента на поникване? При мене от шишарките от сибир от близо 400 семена едва 10 поникнаха. от поникналите 4 умряха от прекалено поливане и сега само с 6 кедърчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

1635073665445967015571232658781.thumb.jpg.a98be68e56da49678d20e38471bf4122.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 11 часа, Ангел Димитров написа:

Какъв беше процента на поникване? При мене от шишарките от сибир от близо 400 семена едва 10 поникнаха. от поникналите 4 умряха от прекалено поливане и сега само с 6 кедърчета.

От 100 поникнаха половина, но не знам как ще издържат, понеже оставих ги навън: и мишки има и катеричка  търси храна в градината.Десет пресадих в саксии, останалите  растат заедно в кутия. Ако искаш ще ти пратя тези 100, които останаха в пакета., ако някои не издържат по някои причини, да има  за засаждане за после.  Ако всички ще издържат, то  можеш да ги подаряваш .  , Семената да ги засееш  през студеното време , или преди зимата, ако не изядат мишките или ранна студена пролет, това ще бъде естественно стратифициране.  Ако имах тенекии, като листове, бих изкопала защита от мишки.но нямам.Освен стари  керамиди да ги ползвам за лехи, като защита от мишки и слепи кучета..

Посипи  своите фиданки с пепел за през зимата и ги защити от прякото слънце от южната страна, от север и отгоре остави отворено за да дишат. Остави ги навън, не ги изнежвай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

В тази тема Светлана искаше семена, изпратих за нея л. с. но тя така и не отговори. За нея пазих тези 100 семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Аз имам 6 кедърчета който няма и иска да ги вземе а ако никой не иска нямам нищо против колкото повече толкова повече ( мечо пух) :smile:. На лични ще ти изпратя къде да ми ги изпратиш но нека изчакаме някой друг мераклия за семената.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 41 минути, Ангел Димитров написа:

Аз имам 6 кедърчета който няма и иска да ги вземе а ако никой не иска нямам нищо против колкото повече толкова повече ( мечо пух) :smile:. На лични ще ти изпратя къде да ми ги изпратиш но нека изчакаме някой друг мераклия за семената.

Мога да изпратя семената. кажи къде. А на Светлана ще дам вече порасналите кедърчета, ако се появи  в темата. Явно е заета засега  с нещо по-важно за нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Аз имам 6 кедърчета който няма и иска да ги вземе а ако никой не иска нямам нищо против колкото повече толкова повече ( мечо пух) :smile:. На лични ще ти изпратя къде да ми ги изпратиш но нека изчакаме някой друг мераклия за семената.

@Ангел Димитров много бих искала сибирски кедърчета. 

Напролет живот и здраве, бих могла да върна жеста, ако ти хареса нещо от моите растения. Заложих интересни резници, но са все още рискови, в момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 5 часа, Антоанета написа:

@Ангел Димитров много бих искала сибирски кедърчета. 

Напролет живот и здраве, бих могла да върна жеста, ако ти хареса нещо от моите растения. Заложих интересни резници, но са все още рискови, в момента.

Сега видях как съм написал отговора към алина и излиза че имам излишни кедърчета но имах предвид за семената на алина да ги вземе някой който няма кедърчета и да си ги отгледа. А иначе мога да ти дам от мойте двечки че за четири съм им намерил място като порастнат. А ако искаш свържи се с алина тя дава сто семена от кедър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Семена отглеждах и не ми се получи - изключително слаба кълняемост и в крайна сметка нищо не оцеля, поради което предпочитам малки кедърчета. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 6 часа, Антоанета написа:

Семена отглеждах и не ми се получи - изключително слаба кълняемост и в крайна сметка нищо не оцеля, поради което предпочитам малки кедърчета. :)

Семената са безплатно. Мога да ти пратя и фиданчици.Искаш ли? Трябва да взема празни кофички от мляко на селото и ще изкопая от тези, които растат заедно. Ще оставиш  кедърчета навън, само закопай ги в почвата, да не измръзнат корените ич и  засенчай с нещо от юг. А аз ще сея още. На Ангел ще пратя семената, а вие ще ги разделите. Аз държах семена един месец в хладилника, първо ги измих с розов разтвор перегаманат. за дезинфекция. Но ако под зимата или ранната пролет изобщо може да не се слага в хладилника. Сееш на разкопана почва семената без да ги задълбочаваш, а отгоре ще наръсиш торф смесен с пепел. Поливаш обилно с престояла вода. Отгоре нещо от птиците  , като мрежа., например тази която за кокошки, сгъваш  обло и ще стане като покритие, без да се докосва до фиданките с възможност да растат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 19 часа, Антоанета написа:

Семена отглеждах и не ми се получи - изключително слаба кълняемост и в крайна сметка нищо не оцеля, поради което предпочитам малки кедърчета. :)

Слаба е кълняемоста защото тия семена за ядене ги сушат. А на Алина са сурови за покълване от разсадник при нея 50 проц. кълняемост а при мене 2 проц. хем мойте ми ги изпратиха от сибир на шишарки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 13 часа, алина написа:

Семената са безплатно. Мога да ти пратя и фиданчици.Искаш ли? Трябва да взема празни кофички от мляко на селото и ще изкопая от тези, които растат заедно. Ще оставиш  кедърчета навън, само закопай ги в почвата, да не измръзнат корените ич и  засенчай с нещо от юг. А аз ще сея още. На Ангел ще пратя семената, а вие ще ги разделите. Аз държах семена един месец в хладилника, първо ги измих с розов разтвор перегаманат. за дезинфекция. Но ако под зимата или ранната пролет изобщо може да не се слага в хладилника. Сееш на разкопана почва семената без да ги задълбочаваш, а отгоре ще наръсиш торф смесен с пепел. Поливаш обилно с престояла вода. Отгоре нещо от птиците  , като мрежа., например тази която за кокошки, сгъваш  обло и ще стане като покритие, без да се докосва до фиданките с възможност да растат.

Аз мойте кедърчета те са ми в кофички съм решил да ги сложа във бараката но ме е страх че има мишлета да не ги изгризкат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Аз мойте кедърчета те са ми в кофички съм решил да ги сложа във бараката но ме е страх че има мишлета да не ги изгризкат.

По-добре на открито, вкопани кофички в почвата и отгоре мрежа за кокошки. Мисля че през кофички няма да гризят, а отгоре мережата е метална, и тя ще пази. Само да има сянка, слънцето да не ги изгаря. Аз моите сложих до стената, те са в високи, саксии. Ще натрупам листа, за да не мръзнат корените. А тези , които са заедно, в почвата и покрити с мрежа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
wesdon

Привет на всички! От около година живея на село и съм обзет от идеята да си посея някой полезни дръвчета между които и сибирски кедър. Много време търсих вариант за това и случайно попаднах на ващият чат. Дали ще е възможно да си закупя от някой семенца или вече покарали дръвченца от този специялен вид? Много съм запален да проверя дали наистина живеят по 700 години. 

Редактирано от wesdon
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Radostina Mileva
преди 1 час, wesdon написа:

Привет на всички! От около година живея на село и съм обзет от идеята да си посея някой полезни дръвчета между които и сибирски кедър. Много време търсих вариант за това и случайно попаднах на ващият чат. Дали ще е възможно да си закупя от някой семенца или вече покарали дръвченца от този специялен вид? Много съм запален да проверя дали наистина живеят по 700 години. 

:) това незнам дали ще успееш да го разбереш "дали наистина живеят по 700 години", освен ако невъзнамеряваш да поживееш 700 години :D, но как да си закупиш  борче можеш да разгледаш чатовете от стр.7 там ще разбереш как да се сдобиеш с кедърче. Мога да ти пратя линк за Полша

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 15 часа, wesdon написа:

Привет на всички! От около година живея на село и съм обзет от идеята да си посея някой полезни дръвчета между които и сибирски кедър. Много време търсих вариант за това и случайно попаднах на ващият чат. Дали ще е възможно да си закупя от някой семенца или вече покарали дръвченца от този специялен вид? Много съм запален да проверя дали наистина живеят по 700 години. 

От кой град си? напролет ще видя, колко са прораснали и колко са оцелели. Напролет ще дам безплатно фиданки, но са мънички. Ще ги къткаш , понеже са капризни първите три години. Като пораснат, можеш да сложиш върху някоя клонка калем от  друг по-възрастен кедър. Ако  на доста години ще бъде, то ще видиш и реколта. А колко години живеят..някои кедри секат без да дочакат старините си.. Даже ако 100 години  живеят, и то е хубаво. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
wesdon

 

 

преди 9 часа, алина написа:

От кой град си? напролет ще видя, колко са прораснали и колко са оцелели. Напролет ще дам безплатно фиданки, но са мънички. Ще ги къткаш , понеже са капризни първите три години. Като пораснат, можеш да сложиш върху някоя клонка калем от  друг по-възрастен кедър. Ако  на доста години ще бъде, то ще видиш и реколта. А колко години живеят..някои кедри секат без да дочакат старините си.. Даже ако 100 години  живеят, и то е хубаво. 

Благадаря Алина! Бях от Варна, но сега съм в едно Търновско село. Ще бъда наистина благодарен на такъв жест от твоя страна. Ако сме живи и здрави до напролет освен тук, може да ми пишеш и на wesdon@abv.bg. Още веднъж наистина благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 16.12.2021 г. at 21:40, wesdon написа:

 

 

Благадаря Алина! Бях от Варна, но сега съм в едно Търновско село. Ще бъда наистина благодарен на такъв жест от твоя страна. Ако сме живи и здрави до напролет освен тук, може да ми пишеш и на wesdon@abv.bg. Още веднъж наистина благодаря!

За кедрите до Търново ще бъде , мисля, че е добре. Дано  да преживеят зимата  и кедърчета и семеначета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
Отговорено (Редактирано)

Бебета кедри. С благодарност към Алина за семената. Много добра кълняемост може би 50%, моите където ми ги пратиха от Сибир 1-2% .

20220528_113840.jpg

Редактирано от Ангел Димитров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Petar Mitchev

Здравейте, 

Има ли някой семена или фиданки от сибирски кедър?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване