Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Гинчев

Кедър - сибирски и други

Recommended Posts

Тодор Гинчев

Здравейте, темата е старичка, но пък полезна.

От известно време си търся сибирски кедър (2 години всъщност).

Ако някой има идея откъде да си вземем, бих направил една обща поръчка или ще се включа. Аз съм си взимал семена от e-bay но не покълнаха. Навремето стигнах и почти до оформена поръчка от руски разсадник, но. Но. Но условията има бяха минимум 1000 броя, 10см, с транспорта излизаше 160,000 рубли или около 6-7000 лева тогава. Да не гоорим за мястото, което би ми трябвало за 1000 фиданки.

Та пишете, ако някой знае откъде или има желание да измислим нещо от чужбина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

С две ръце "за" за всяко зимоустойчиво, ама силно зимоустойчиво растение, щото съм на 1000 м надморска височина. Сибирски кедър вероятно е имало в разсадник "Зелена пролет", защото сега има табелка "липсва".  Иначе семена - бол, на приказки. Ама дали ще изникне нещо, което да си заслужава да се сложи... знам ли...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Тодор Гинчев

О да, ходил съм много пъти в зелена пролет, даже им оставих 400 от 500 семена тогава, ако успеят да покълнат, просто им поисках 1 в замяна :)

Но както ми каза собственичката, едно такова растение изисква 10 години, за да се превърне във продаваем вид. Доколкото съм чел, първите 5-6 години расте със 1 см в година.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Еми ще борим семенца тогава, пък ако поникне. Ако видя, ще викам тук. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Тодор, Ани, аз съм отгледал около 20тина кедрови борчета от семена. Бяха доста повече, но командировки, почивки и други фактори ги сведоха до тази бройка. Тактиката е в стратификацията и хигиената. Трябва да се обеззаразят семената с калиев перманганат или кислородна вода, или друг подходящ за целта препарат, да се стерилизира и стъклена/ каменна вата или пясък и един буркан с капачка на винт. В защитена от патогени среда (в моя случай, понеже намам лаборатория, това се явяваше вряща тенджара с вода) над чиято пАра пълня буркана с пясък, семена, пясък, семена и т.н. докато се напълни, овлажнявам пясъка до мокро, а не подгизнало и затварям буркана. Това нещо влиза в хладилника (не фризера) за 2-3 месеца, след което излиза и отива на около 20 градуса, както си е в буркана. Постепенно покълват и се местят в почва, която също е спезиална, но за това по-нататък. Доста по-лесен вариант е на есен да метнеш в гората в/у мъх една - две шепи семена, да ги покриеш с друх мъх и на пролет отиваш и събираш стратифицираните и покълнали семена. Това на теория е ОК, но на практика има катерици :mrgreen:

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ADA

@Тодор Гинчев, мяркала съм, че Pinus koraiensis Silveray също има ядливи семена, но не съм се ровила за по-подробна информация дали успешно конкурира тези на сибирския кедров бор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 1.04.2019 г. at 10:44, Тодор Гинчев написа:

Здравейте, темата е старичка, но пък полезна.

От известно време си търся сибирски кедър (2 години всъщност).

Ако някой има идея откъде да си вземем, бих направил една обща поръчка или ще се включа. Аз съм си взимал семена от e-bay но не покълнаха. Навремето стигнах и почти до оформена поръчка от руски разсадник, но. Но. Но условията има бяха минимум 1000 броя, 10см, с транспорта излизаше 160,000 рубли или около 6-7000 лева тогава. Да не гоорим за мястото, което би ми трябвало за 1000 фиданки.

Та пишете, ако някой знае откъде или има желание да измислим нещо от чужбина.

Подкрепям . Ще се включа в поръчката. Само трябва да се поръчва  вече присадени, иначе роколтата ще се чака  след 20 години, а в гората и все 40. Колко е цената в руски разсадник? Но знам, че от Русия не приемат поръчки и не може да даставят фиданките. . В Калинградска област се премести човек, който  сади  сибирски кедри. https://vk.com/zelkedr  Хайде , да напишем там, в този разсадник  . На И.И. Санджаров вече изпратих писмо. С него се познаваме  през интернет отдавна. Но последно време той не пише, не знам защо.Може би заради неприятности му в Сибир, преместването в Калининградска https://sakhalin.info/news/152279   https://sakhalin.info/news/176192 В писмото си той на мен обеща също безплатно фиданки на кедър, но неможахме да се разберем ,как да ги  изпрати той за България. В село Голен Чифлик той има приятели, който живеят там постоянно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, алина написа:

В Калининградска област се премести човек, който  сади сибирски кедри. 

Има ли по-особен статут тая област? В смисъл, че е част от Руската Федерация и извън ЕС, което усложнява вноса на растения у нас. Семена може би, но растения?!

Гледам, че от разсадник "Зелена Пролет" са предлагали, но нямат налични (поне така пише):

https://zelena-prolet.com/Pinus_sibirica_Pinus_cembra_var_sibirica

Другаде у нас не се ли предлага? Не съм се интересувал от този вид.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 3 часа, Славянски написа:

Има ли по-особен статут тая област? В смисъл, че е част от Руската Федерация и извън ЕС, което усложнява вноса на растения у нас. Семена може би, но растения?!

Гледам, че от разсадник "Зелена Пролет" са предлагали, но нямат налични (поне така пише):

https://zelena-prolet.com/Pinus_sibirica_Pinus_cembra_var_sibirica

Другаде у нас не се ли предлага? Не съм се интересувал от този вид.

В България не продават. Получих писмо от Санжаров. Той по-нататък ще каже може ли да направим колективна поръчка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Ще събера желаещи за прораснали семена от кедрите(кедров бор) за да има представа колко  са бройките.. Фиданки не могат да донесат, само прорасналите семена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 22 минути, алина написа:

Ще събера желаещи за прораснали семена от кедрите(кедров бор) за да има представа колко  са бройките.. Фиданки не могат да донесат, само прорасналите семена.

А вие къде мислите да ги сеете тия кедри? Високо в планината? Нали искат по-студено? Може да се облагородят по-нататък.

Цената на семка каква е и колко е транспортът?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Славянски написа:

А вие къде мислите да ги сеете тия кедри? Високо в планината? Нали искат по-студено? Може да се облагородят по-нататък.

Цената на семка каква е и колко е транспортът?

Правя вид услуга за желаещи тук..Иначе, все едно за себе си ще поръчвам.Но трябва да ми напишат колко семена искат желаещите тук , ще включа . Кедри имам в градината си , корейски,  европейски и един хималайски. За цената въпрос  засега не става, и за транспорт също. Чакам писмо, ще вземат ли за мен. Защото ще носят за себе си. Колко ще тежат семки, хем  прораснали? Ако 1000 ще взема, 1 кг. нали?  Засега ще разбера колко искат другите. А останалото ще взема за себе си, ще правя "детска градина" за кедърчета. По-късно ще ги садя на постоянните места.  Те са в същност благородни. Само, че растат бавно. Казват, че присаждането  към обикновен бор е трудно. Бройки иглички им не съвпадат.  Аз  ще опитвам ...Засега не съм правила присаждането  на клонки. 

Селото , където градината ми е високо над морското  нивото. В посока Суворово.

 

този експеримент беше неудачен:

 Този е удачен:

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Ако може да е хималайски кедър, ето семена и разсади от Любо:
 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

Здравейте,

и аз се интерисувам от семена или порастнал сибирски кедър. Бих ли могла да участвам в поръчката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

Още един въпрос: Знете ли къде в България, градове и паркове има посадени кедрово дърво / дървета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
balkanika

аз се интересувам от фиданки сибирски кедър,както и от семена.Лично аз преди три години бях в Петербург и от там си донесох 50 гр семена сибирски кедър,но честно казано - до сега пълен провал.Първо,наистина много трудно се захваща от семка-поне при мен беше така,просто от всичките семена,се бяха захванали 5-6 само,после и те не оцеляха.Понеже,си правих ексеперименти със семената,като ги разделих на чести,от последната част,която ми остана,в момента имам едно захванало се,съвсем малко и не съм сигурна ,че ще оцелее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

От наблюденията и търсенията ми, забелязох че повечето посадени и растящи кедри в бг са атласки и китайски. За сега си събрах семенца от около дървото на атласки кедър. Ако намеря сибирски ще пиша.

Нермих още тази информация

https://forum.zelena-prolet.com/viewtopic.php?f=15&t=1071&hilit=сибирски+кедър

http://shop.erika.bg/2011/02/божествените-кедри.html

https://onegreenmillion.blogspot.com/2012/01/blog-post_7092.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

сибирските "кедри"  от ботаническа гледна точка са борчета -  pinus. от кедрите (cedrus)  няма такива с ядливи ядки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване