Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Тодор Гинчев

Кедър - сибирски и други

Recommended Posts

Дианабел

Има още един кедър , който прилича на атласки. Може ядките да са от него. В градина на малка площ има 2 кедъра и едно двойно тип ела освен този на снимката. Старите  дървета са над 8 метра и като разлюлеят клони  ще ме отвеят.При нас е много ветровито.Това дръвче беше оставено да расте защото беше обещано, но не го взеха.Не мога да го изкопая.Ако съдя по корените на другите  саморасли сигурно са надолу в метри,а има и в страни . Така че...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 21 минути, Дианабел написа:

Има още един кедър , който прилича на атласки. Може ядките да са от него. В градина на малка площ има 2 кедъра и едно двойно тип ела освен този на снимката. Старите  дървета са над 8 метра и като разлюлеят клони  ще ме отвеят.При нас е много ветровито.Това дръвче беше оставено да расте защото беше обещано, но не го взеха.Не мога да го изкопая.Ако съдя по корените на другите  саморасли сигурно са надолу в метри,а има и в страни . Така че...

С удоволствие  бих го взела. И аз съм от Варна. но изкопаването му ще създаде проблем, не че  трудно, а че да не навредим на дървото. Ядливи са семената на Бор Сабина  (Pinus sabiniana)и на бор Арманда (Pinus armandii), на атласки кедър семената също не са ядливи. Покажи снимка на другото иглолистно. И още , ако не затрудни, да ми дадеш тези ядливи семена да го размножа ..Става ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дианабел

С удоволствие Алина - и за двете.само със семената е малко трудно,защото ги намирам случайно. Вероятно това,което са изтървали птиците и катериците. Обади се,когато решиш да ги видиш 0878933392.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дианабел

IMG_20210115_115320.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дианабел

Горното е ситуацията.А това са игличките

IMG_20210115_115512.jpg

IMG_20210115_115417.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

На долна снимка игличките приличат на атласки кедър. Горната снимка възможно и от ядлив бор, но на  кой точно бор трябва да се гледат и  шишарките и семена.но  ясно, че не е Бор Сабина  (Pinus sabiniana),  при нея игличките растат по три . А на бор Арманда (Pinus armandii) иглите много са дълги,и много са големи шишарките. На горната снимка приличат на сибирска лиственница, която има доста сълги игли от европейска лиственница(Larix), но сега е зима и би трябвало да са голи клонките й. И семена на Сибирика Ларикс, лиственница, имат крилца.

През пролетта ще се обадя за борчето. Интересно ми, не прорастват ли тези ядливи семена  в естествена среда, като падат на земята?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дианабел

Прорастват . 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 3 часа, Дианабел написа:

Прорастват . 

Запази, моля,  няколко прораснали за мен, разбира се ако не затрудни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дианабел

Алина, когато дойдеш ще преровим мястото и ще си ги отнесеш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Ок, Дианабел.

Май, на горната ти  снимка е бяла мура или другото й название е балкански, или румелийски бор (Рinus peuce) .  Тя е внесена в Червена книга на ЕС. За семената нищо не знам,знам само, че от кората правят лековит терпентин.   https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/byala-mura.html

 

http://sadik.tomsk.ru/catalog/kedovie_sosni/

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

// Лесоводы нашей страны, среди них первым, наверное, надо назвать В. В. Ассанова, опровергли бытовавшее мнение о том, что разводить кедр чрезвычайно трудно и что растет он медленно. В естественных условиях, в тайге, кедр начинает плодоносить в 40—50 лет. Семенные периоды повторяются через 5—8 лет. В окультуренных посадках, с подкормкой, уходом, некоторые формы кедра дают до полуметра прироста в высоту за год, плодоносить начинают через 15—20 лет после посадки и плодоносят через 2—3 года, а то и ежегодно.. Подробнее: https://nashkedr.ru/sibirskoe-chudo-derevo-sibirskoe-chudo-derevo/ //

Подтвърждавам, при мен корейски кедров бор даде 30 см прираст. Смятам да го подхраня с естествен тор и да донеса плодородна почва от гората. Двете европейски кедърчета чувстват се добре,   наддали 20 см, само един някъде 25  см, но  явно му липсват  някои минерали. Прочетох, че кедров бор обича цинк, ще търся тор с цинк ,да го подхраня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Прочетох, че на пазара започнали са да продават чистени  кедрови орехчета, които нарекли сибирски орехчета от Китай. И се оказа, че подмесват семена от бял бор на Армана, който е вреден за черен дроб. Реших да предупредя.

// 

Сосна Армана также съедобна, она имеет семена "промежуточного" размера – между сосной сибирской и сосной корейской, и вполне вероятно, что в каких-то партиях она может попадаться. Но это не означает, что данная партия орехов несъедобна, поэтому поводов для сильных опасений нет.

Однако токсикологи заметили, что именно китайские орехи вызывают приступы тошноты, боли в подреберье и аллергические реакции. Их токсичность и заставила начать исследования. Специалисты говорят о том, что в данный момент идет отбраковка китайских образцов. И в будущем на рынке не должно остаться орехов, расфасованных в Китае. Они будут упаковываться на родине, в тех местах, где их собрали. // 

 

// 

Ученые благодаря анализу белков смогли рассортировать смешанные партии кедровых орехов на съедобные сибирские и чужеродного вида китайские. Российские исследователи с помощью генетических методов определили видовую чистоту партии чищенных семян. Орехи сибирской кедровой сосны вывозились производителями в Китай для обработки и расфасовки. Было определено, что к реэкспортируемым кедровым примешаны идентичные по виду семена китайской сосны Армана, которые опасно употреблять в пищу. Они вызывают нарушение вкусового восприятия и заболевания печени.

Впервые потребность в исследовании кедровых орехов возникла еще в 2010 году, когда смешанная партия реэкспортированных из Китая семян вызвала волну обращений от потребителей. Люди жаловались на аллергические реакции, не проходящую на протяжении нескольких дней тошноту и боль в печени. Тогда российские сборщики, отправлявшие орехи на обработку в Китай, обратились в Институт общей генетики имени Н.И.Вавилова РАН с просьбой проверить продукцию на однородность генома. Ученые нашли способ не секвенировать весь геном (то есть определять последовательность аминокислот), а сравнить орешки по белкам, обладающим ферментативной активностью.

https://iz.ru/760345/anastasiia-sinitckaia/rossiiskie-genetiki-smogli-raspoznat-dvoinikov-kedrovykh-orekhov

//

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Zhelyazko Georgiev
преди 9 часа, алина написа:

Кой ще направи поръчка от Полша http://www.szmaragdoweogrody.pl/sosna_limba_pinus_cembra.php?pro_id=659&sosna_syberyjska_-_pinus_cembra_var._sibirica_#read

30 злоти е някъде 13 лв 

Аз бих си поръчал 3 - 4 дръвчета, но ако е за малко количество няма ли да е скъпо ? Ако можем да направим поръчка 100 + дръвчета може би ще си струва. Всъщност някой знае ли колко струва доставката от полша? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 9 часа, Zhelyazko Georgiev написа:

Аз бих си поръчал 3 - 4 дръвчета, но ако е за малко количество няма ли да е скъпо ? Ако можем да направим поръчка 100 + дръвчета може би ще си струва. Всъщност някой знае ли колко струва доставката от полша? 

 Аз никога не правих поръчки през границата.  Затова и открих тема-питанка  в поръчките за кедър. В полски сайт има и други растения, но аз искам само кедър оттам. И не знам нито за цената  за транспорт, нито присадените ли или от семки .От снимката  определих, че са от семка, никъде не се вижда присадка. В темата -питанка запитах кой  иска и колко за да има предства колко  фиданките ще се съберат. Но никой, освен Варела, не написа, че иска. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

За тази тема ще оставя статия, който иска може да сложи превод транслит. https://nashkedr.ru/sibirskoe-chudo-derevo-sibirskoe-chudo-derevo/

 

spacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MimiRose

Здравейте,  аз бих искала Сибирски кедър. Доколкото разбирам от полския сайт той продава Pinus Cembra, a ne Pinus Siberica. Информацията е подвеждаща. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 7 минути, MimiRose написа:

Здравейте,  аз бих искала Сибирски кедър. Доколкото разбирам от полския сайт той продава Pinus Cembra, a ne Pinus Siberica. Информацията е подвеждаща. 

Pinus cembra subsp. Sibirica,

https://medpedia.framar.bg/ботаника/сибирски-кедър-сибирски-бор-сибирски-кедров-бор?fb_comment_id=570851836374924_1461212454005520

http://www.mustila.fi/ru/flora/pinus/cembra_sibirica

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Svetlana Draganova

MiniRose, 

 

Права сте. Разлика има, макар че Pinus sibirica се класифицира като ssp. т.е. подвид на Pinus cembra.

Както става ясно от текста, има малко по-големи шишарки и три каналчета за смола  вместо две при швейцарския кедър. 

Siberian pine is treated as a variety or subspecies of the very similar Swiss pine (Pinus cembra) by some botanists. It differs in having slightly larger cones, and needles with three resin canals instead of two in Swiss pine.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване