Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

DiVv

Проблем с пропускливостта на почвата

Recommended Posts

DiVv

Здравейте! :) 
От няколко месеца се занимавам с едно дворно място, което не е обработвано от около 10 години. Намира се в област Пловдив. 
Случва се вече на няколко пъти в дъждовните периоди да се задържи голямо количество вода в двора, която се застоява за по няколко дни до седмица. Причината до голяма степен е почвата, защото е със съдържание на глина. При съседите положението е горе долу същото. 

Възможно ли е да се промени пропускливостта на почвата дори само на част от двора? 
Ако се смеси с по-пропусклив вид почва и се засядат влаголюбиви растения дали ще помогне?

Някой  имал ли е подобен проблем? 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте, Десислава. И при мен в дъждовните периоди и периоди на снеготопене става бая влажно в ниските части на имота - почвата може би не е най-глинестата, но има немалко глина (а и не е еднородна навсякъде). Може да опитате с повдигнати лехи и добавяне на органичен материал и пясък, които да подобрят дренажа. Аз дори дръвчета садих повдигнати с 20 см там, където течеше водата и правеше проблеми. Иначе влаголюбивите растения може да са в стихията си. Примерно, мента.

Какви видове треви растат на мястото? Мястото равно ли е или има наклон?

Нека се произнесат и по-начетените от мене. Боби, ако се изкопае езерце, това би ли помогнало за оттичането на високите води?
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Да доложа. Здравейте Десислава. За мен най-оптимално е да се възползвате от това свойство на почвата ви. Изкопайте някой дренаж перпрндикулярно на наклона и още един свързан с първия и перпендикулярен на него. Завършете втория дренаж с езерце. Така отока ще влиза в езерото и ще създаде приятна атмосфера, а и десетки ползи (земноводни, които се хранят с плужеци, насекоми и други вредители). Друг вариант, както спомена @Славянски е повдигнати лехи, но по-скоро swale

Има доста информация из нета, както и във форума на тази тема. Глинестата почва има доста добри характеристики, а в комбинация с това, че имате и вода в изобилие, можете да постигнете доста висок резултат при правилно менажиране и планиране.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ние вече 4 години се борим с нашто блато и май нищо не помага. На тоя етап прокопаване на отводнителни канали означава голямо ровене и не ни се заема. То не насипвахме почва смесена с пясък, то ли дупки с вилата не правихме. Засадих и таксодиум с идеята като стане по-голямо дърво да дърпа водата. Само дето поколенията след нас ще ни проклинат за такова дърво в двора, ама иначе и през лятото се налага да ходим с гумени галоши на определени места. За сметка на това пък на други места в двора е доволно сухо през лятото и баланса с водата е доста трудна задача. Утре сутрин ще снимам оформилото се езеро в момента... гъсета само дето нямаме. Биха били щастливи...

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Забравих да кажа на Десислава, че двора ни с блатния проблем е също в Пловдив. На някакви си 400-500 метра от Марица сме. Приятелка на няколко километра от нас е с обратния тип проблем. Маркуча може да е пуснат половин ден на едно място и водата все попива. 

Влаголюбиви растения имаме, ама те не успяват да се справят с излишната вода. Имаме прекрасни две декоративни върби, достигнаха гигантски размери за 5 години.

Хибискусите особено им харесва, рудбекията се чувства добре, 3 астилбета има  в тоя участък. За таксодиума вече писах. И това е.. Все цъфтящи растения са обаче. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 часа, Лозан написа:

Изкопайте някой дренаж перпрндикулярно на наклона...

Ако има наклон ;).. че в Пловдив и околвръст ако е 1-2 градуса - ураааа ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошла сред нас Деси! Аз, за разлика от любезните господа по-горе, няма да ти говоря на "Вие" :D

Има една мантра сред хората, които се занимават с пермакултура и възобновително земеделие/градинарство, свързана с почвата. И тя е - на всички проблеми с почвата, решението е органичната материя!

Съхне прекалено бързо? Добави органика! Съхне прекалено бавно? Добави органика! Прекалено е сбита? Добави органика! Прекалено лесно се разпада? Добави органика!

На въпросите ти. Номер 1 - твърдо да! Въпросът е какъв е контекста? Колко е двора? Каква част ще модифицираме? Колко пари, материали, техника, сили, време, сме готови да вложим? Няма универсални решения и дори съветът за добавянето на органика е умишлено твърде общ, за да позволява всевъзможни вариации по темата.

По номер 2 - би могло, но защо?

В опита да решим нещо конкретно може би се губи крайната, общата картина? Ако целта е просто да се засуши двора, един мини багер с вещ оператор, няколко гондоли чакъл и 2 дни работа на декар ще решат проблема. Но така е вероятно да се загуби вода, която е (без)ценна, както примерно @Лозан може да каже, бидейки в другия край на спектъра, супер сухо и с наклон място :)

Та ще са нужни повече данни. Колко е голям двора, как е разположен, има ли наклон, колко и в коя посока, колко ще търсим да променим, какви ресурси са налични...

За на дребно, в стил 2-3 лехи за зеленчук, бих следвал съвета за swales on contour. С мотиката, 30 см дълбоко ровче, 50-60 см широко, то да е "пътечката". Изкопаното се трупа надолу на една леха, която ще се дренира много по-бързо и ако се направи добре, може да подигне поне 20-30 см над кота 0. Върху натрупаното - още 20-30 см органика по избор и в това се сади. Всяка година се трупа нова и нова органика. Тук е отделна тема от къде може да дойде и ще я зачекнем при нужда, но ето един пример от дълбокия край на басейна.

За мащаб около декар-два... Ако няма директно наличен матрял, примерно комшии с безплатна конска тор и слама, или гъбарник с безплатен компост, бих казал компост със зърнарска гондола и мотоблок с фреза. И задължително в тоя процес да се създаде структура в терена, която да способства за отвеждането и събирането и употребата на водата, която е богатство!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 часа, Desislava Velkova написа:

Здравейте! :) 
От няколко месеца се занимавам с едно дворно място, което не е обработвано от около 10 години. Намира се в област Пловдив. 
Случва се вече на няколко пъти в дъждовните периоди да се задържи голямо количество вода в двора, която се застоява за по няколко дни до седмица. Причината до голяма степен е почвата, защото е със съдържание на глина. При съседите положението е горе долу същото. 

Възможно ли е да се промени пропускливостта на почвата дори само на част от двора? 
Ако се смеси с по-пропусклив вид почва и се засядат влаголюбиви растения дали ще помогне?

Някой  имал ли е подобен проблем? 
 

Ако имате възможност, докарайте отнякъде качествена почва и повдигнете малко нивото. Внасяйте десетина години по 2-3 килограма обгорял оборски тор на квадратен метър и нещата ще се подобрят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DiVv

Благодаря на всички за отговорите! 
Не държа да ми се говори/ пише на Вие  

 

преди 8 часа, Славянски написа:

Какви видове треви растат на мястото?

Бурените идея нямам как се казват :D ще ги снимам. Имат много дебели и дълбоки корени.  Има и около 2 - 3 вида трева. На оградата, където се събира водата има мъх, но не е особено активен. 

Наводняваната част на двора за съжаление е най-удобното място за дренажните полета на пречиствателната станция (септик). 
Притесняваме се колко би била попивателната способност на тази почва и дали ще поеме почистената вода след станцията.  И  как бихме могли да подобрим попивателната способност при положение, че и сега не е много добра. 

Другото, което си мислим, е че водата не е подпочвена, а се събира / отаява от съседната улица, на която се образува малко езеро.

преди 3 часа, Боби Димитров написа:

На въпросите ти. Номер 1 - твърдо да! Въпросът е какъв е контекста? Колко е двора? Каква част ще модифицираме? Колко пари, материали, техника, сили, време, сме готови да вложим? Няма универсални решения и дори съветът за добавянето на органика е умишлено твърде общ, за да позволява всевъзможни вариации по темата.

По номер 2 - би могло, но защо?

В опита да решим нещо конкретно може би се губи крайната, общата картина? Ако целта е просто да се засуши двора, един мини багер с вещ оператор, няколко гондоли чакъл и 2 дни работа на декар ще решат проблема. Но така е вероятно да се загуби вода, която е (без)ценна, както примерно @Лозан може да каже, бидейки в другия край на спектъра, супер сухо и с наклон място :)

Та ще са нужни повече данни. Колко е голям двора, как е разположен, има ли наклон, колко и в коя посока, колко ще търсим да променим, какви ресурси са налични...

 

- 200 м2 е обсъжданата площ.
- Имаме уговорка с един багерист... Също пясък и филц сме планирали...
- Двора го изравнявахме вече. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 23 минути, Desislava Velkova написа:

Бурените идея нямам как се казват :D ще ги снимам. Имат много дебели и дълбоки корени.  Има и около 2 - 3 вида трева. На оградата, където се събира водата има мъх, но не е особено активен. 

За плевелите може да почнете оттук - по принцип определени видове са по-влаголюбиви от други и ако са се установили, значи това задържане на вода не от вчера.

А това е дъждовна вода, така ли? Да няма някакви течове от водоснабдителна система или отпадни води? В миналото (преди десет години) имало ли е такъв проблем в имота, или това няма как да се знае? "Малко езеро" на улица ми звучи крайно необичайно. Също не разбрах има ли денивелация и накъде да се отведе водата?

По принцип за какво искате да ползвате мястото, където се задържа водата? Ориз едва ли ще гледате?

преди 4 часа, Боби Димитров написа:

В опита да решим нещо конкретно може би се губи крайната, общата картина? Ако целта е просто да се засуши двора, един мини багер с вещ оператор, няколко гондоли чакъл и 2 дни работа на декар ще решат проблема. Но така е вероятно да се загуби вода, която е (без)ценна, както примерно @Лозан може да каже, бидейки в другия край на спектъра, супер сухо и с наклон място :)

Друг вариант е да се изкопае кладенец или езеро, от които евентуално водата да може да се източва и така да се регулира нивото на водите - ако има наклон, може да отива надолу по склона, или пък да се складира в резервоар за поливане примерно. При мен в такива дъждовни период се вдигат подпочвени/почвени води и буквално е имало случаи вода да блика от пода на сутерена. Но ако се пусне да се източва кладенец в близост, той действа като фуния и намалява силата и въобще помага на тая вода да се просмуква надолу. Аз лично бих бил много внимателен с насипването на филц в двора. Имах една позната, която си садеше доматите в такава отвратителна следстроежна почва, когато разпилели трошения камък в градината. За мен е по-лесно да се вдигне нивото на лехите примерно, отколкото да се добавят огромни количества материал за пропускливост. А лятото как е положението в сухия сезон?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тези детайли променят значително положението!

За ЛПСОВ (каквато и ние ще инсталираме скоро прочее), в никой случай не препоръчвам leech field. Особено за този контекст! Всеки, който инсталира такъв вид инфраструктура ще ви го каже и ще ви предложи попивен кладенец, при възможност комбиниран с френски дренаж. Ако не ви го предлага, лъже ви, бягайте далеч.

За да се изгради попивно поле в такива условия, изискването е да се отнемат горните 80-100 см (!!!) почва и да се засипе с последователни фракции дренажен камък, пясък, чакъл и тн. Иначе просто ще превърнете двора си в целогодишно блато.

Но да се върнем на темата. Щом дворът е бил вече градиран, изтърван е перфектния момент да се оправят потенциалните проблеми :( Щеше да е много удобно на този етап да се направят съответните изкопи и насипи с машина, да се определи пътя на водата.

В момента, ако целта е да има някаква площ за градина, съветът ми е или описаните по-горе swales (безплатни, ако се правят на ръка), или високи лехи. Сковавате ги от дъски 400х15х2.5 с колчета от летви 5х5х5 през метър. Отдолу рабица и геотекстил. Във всяка леха по няколко кубика почва/компост и така. Тук има доста детайли, но ще стигнем до тях при нужда.

Текущата почва, на текущата кота, да се подобрява като се насипват някакви неща, без да се управлява водата, според мен е загуба на време и усилия и пари.

Ако имате опасения за вода, която прелива отнякъде в посока двора ви, най-лесното решение, щом сте на равно, е да се копае една канавка по линия на оградата отвън. При наличие на пари и човек с опит, редно е да се пуснат вътре бетонови елементи тип канавка с решетка отгоре (ест първо се подлага филц, пясък) и да се направи така наклона, че да отича водата настрани. Това е възможно и при привидно равни терени, 5 см на метър отклонение са достатъчен наклон, да се даде посока на водата.

Но при всяко положение съветът ми е да не губите водата. Ако намерите начин, дали след писаното тук, или разговор с локален майстор, да я насочите и запазите в имота, на място, на което ще ви е полезна, направете го. Веднъж направено, ще можете да работите по подобряване на почвата.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DiVv
преди 10 минути, Боби Димитров написа:

Тези детайли променят значително положението!

За ЛПСОВ (каквато и ние ще инсталираме скоро прочее), в никой случай не препоръчвам leech field. Особено за този контекст! Всеки, който инсталира такъв вид инфраструктура ще ви го каже и ще ви предложи попивен кладенец, при възможност комбиниран с френски дренаж. Ако не ви го предлага, лъже ви, бягайте далеч.

За да се изгради попивно поле в такива условия, изискването е да се отнемат горните 80-100 см (!!!) почва и да се засипе с последователни фракции дренажен камък, пясък, чакъл и тн. Иначе просто ще превърнете двора си в целогодишно блато.

Но да се върнем на темата. Щом дворът е бил вече градиран, изтърван е перфектния момент да се оправят потенциалните проблеми :( Щеше да е много удобно на този етап да се направят съответните изкопи и насипи с машина, да се определи пътя на водата.

Текущата почва, на текущата кота, да се подобрява като се насипват някакви неща, без да се управлява водата, според мен е загуба на време и усилия и пари.

Ако имате опасения за вода, която прелива отнякъде в посока двора ви, най-лесното решение, щом сте на равно, е да се копае една канавка по линия на оградата отвън. При наличие на пари и човек с опит, редно е да се пуснат вътре бетонови елементи тип канавка с решетка отгоре (ест първо се подлага филц, пясък) и да се направи така наклона, че да отича водата настрани. Това е възможно и при привидно равни терени, 5 см на метър отклонение са достатъчен наклон, да се даде посока на водата.

Но при всяко положение съветът ми е да не губите водата. Ако намерите начин, дали след писаното тук, или разговор с локален майстор, да я насочите и запазите в имота, на място, на което ще ви е полезна, направете го. Веднъж направено, ще можете да работите по подобряване на почвата.

 

Точно такива полета сме избрали да правим.
Когато се започна копаенето за тези тях, заради проблеми с техниката не бяха изкопани напълно, после времето се развали... След проливен дъжд всичко изкопано се напълни с вода (до ниво терен) и не спадна една седмица. А в съседния имот, който е нива (малко по-нисък от нашия) беше станал на блато. 

 

преди 34 минути, Славянски написа:

А това е дъждовна вода, така ли? Да няма някакви течове от водоснабдителна система или отпадни води? В миналото (преди десет години) имало ли е такъв проблем в имота, или това няма как да се знае? "Малко езеро" на улица ми звучи крайно необичайно. Също не разбрах има ли денивелация и накъде да се отведе водата?

По принцип за какво искате да ползвате мястото, където се задържа водата? Ориз едва ли ще гледате?

Друг вариант е да се изкопае кладенец или езеро, от които евентуално водата да може да се източва и така да се регулира нивото на водите - ако има наклон, може да отива надолу по склона, или пък да се складира в резервоар за поливане примерно. При мен в такива дъждовни период се вдигат подпочвени/почвени води и буквално е имало случаи вода да блика от пода на сутерена. Но ако се пусне да се източва кладенец в близост, той действа като фуния и намалява силата и въобще помага на тая вода да се просмуква надолу. Аз лично бих бил много внимателен с насипването на филц в двора. Имах една позната, която си садеше доматите в такава отвратителна следстроежна почва, когато разпилели трошения камък в градината. За мен е по-лесно да се вдигне нивото на лехите примерно, отколкото да се добавят огромни количества материал за пропускливост. А лятото как е положението в сухия сезон?

Дъждовна вода е, няма шахти и при силни и продължителни дъждове улиците стават реки, поселе остават езерца за няколко дни. Когато не вали почвата става суха и твърда на бетон.  Съседи казват, че преди години канавката между дворните пространства и пътя се е поддържала и водата не се е застоявала. Сега канавката съществува само пред нашия и следващия двор (има още доста дворове по улицата).
Прилагам снимка направена по време на обилен валеж. До сега само 1 път сме виждали да стане чак толкова зле. 

Кладенецът би имал действието на сифон един вид, правилно ли разбирам? Звучи интересен вариант. 
Мястото където се задържа вода искаме да пригодим за дренажните полета на пречиствателната станция (септик). 

Наистина ви благодаря, за отделеното време! 

20191122_144729.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 12 минути, Desislava Velkova написа:

Кладенецът би имал действието на сифон един вид, правилно ли разбирам? Звучи интересен вариант. 

При мен действа така, но ако водата се вдигне на сантиметри от повърхността, то и той се пълни. И трябва да се източва с помпа (към по-ниско място). Това се случва при много сериозни и продължителни дъждове, сравнително рядко. Но работи и спасява положението с високите води. Иначе и тука така като се изкопае трап и падне силен дъжд и си стои с водата сума време.

Не съм добре запознат с технологията на пречиствателната станция, но ако няма накъде да се дренира/да избяга тая вода, може да стане една мизерия...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

ОК, аз мисля, че на практика изчерпихме темата :D

Решенията са изброени по-горе в различните мнения.

За градината: високи лехи с конструкция или mini swales по контура.

За двора като цяло: канавка по външен контур, дренажни изкопи в посока на попивен кладенец в ниска точка.

За попивното поле на пречиствателната: силно непрепоръчително решение за този случай, но щом е навито на пръста, няма как ;) Довършване на изкопа, дренажен камък, чакъл, пясък, мембрани, геотекстил, почва и затревяване отгоре.

Ще ми е интересно да видя снимки и от самия двор, не само от улицата...

Но ще повторя, че това, което тече по улицата реално е едно богатство, има начин да се управлява и усвои най-доброто от него. За да не съм голословен, ето едно истинско наводнение и истинска река, в сравнение в същото време какво става в терен с добра планировка ;)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

ОК, аз мисля, че на практика изчерпихме темата :D

Тринадесет отговора - направо съвършенство. Черпенето край няма:) Би ми било интересно как ще се развие ситуацията. И, ето, хората са тръгнали със сериозни инфраструктурни проекти, а не да направят лехите и после да вкарат багера да "безчинства". Но като цяло основата е важна и оттам нататък да се изгражда.

Не ми е ясен също съвсем балансът между попиването и отвеждането на водата. При мен аз съм вкопавал поточето (което тече пролетно време), за да може водата да не се задържа толкова високо. Ако бях го преградил със swale какво щеше да стане? Предполагам двоен размер на наводнената площ?

Боби, а ти как гледаш на идеята част от излишната вода да се усвоява с определени "лакоми" за вода растения? Венетка беше дала такъв пример. (Пък ти си мисли, че темата е изчерпана.) Има ли смисъл от това?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз на шега го казах :) С мисъл, че въпросите на Деси са напрактика покрити. А че темата е огромна - така си е!

Растения да усвояват вода е нереалистично в събития като усилен валеж. Може да си наблъскаш 30-50 върби на декар и пак ще ти заблатява и прелива, ако не е съобразен релефа. И нали, няма да имаш друго, освен върби.

Начинът е да се оформи терена така, че водата да отива където я искаш и да я ползваш на макс, а не да ти пречи. А вече, ако и където се оформи по-влажно място или езеро, или блато, можеш да слагаш влаголюбиви растения, които иначе не биха виряли. Но да имаш едно място, което не искаш да е заблатено и да посадиш вътре растения, за да спре да е заблатено - това не виждам голяма логика. Нали точно растенията, които виреят в тази среда, ще умрат, ако сами премахваха условията за съществуването си?х

По-скоро ако искаш водолюбиви растения, оформи го така, че да не съхне лятото. А ако не искаш езеро/блато/водолюбиви, оформи терена така, че да отиде водата другаде.

Това с поточето не го разбрах. Ще трябва да приложиш снимка или скица, или да пробваш по-детайлно описание.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 15 минути, Боби Димитров написа:

Начинът е да се оформи терена така, че водата да отива където я искаш и да я ползваш на макс, а не да ти пречи.

Бях гледал едно видео с Холцер, където той критикуваше канавките покрай планинските пътища (неасфалтови) в Австрия. И разправяше как идва водата и постоянно подкопава, разрушава, прекъсва пътя на завоите и така. А той твърдеше, че с неговото управление на водата нямал такива проблеми и няма такова буйно оттичане и ерозия. И аз така и не разбрах канавките ли са проблема? Не би било логично човек да складира вода до степен, че да гази мочурище и това да му пречи. Но и ако водата при обилен валеж отива директно в канала или реката, без да се просмуче в почвата - не е ли и това някакво безумие?

преди 15 минути, Боби Димитров написа:

Но да имаш едно място, което не искаш да е заблатено и да посадиш вътре растения, за да спре да е заблатено - това не виждам голяма логика.

Има логика. Но и някои дървета наистина пият много и това може да е проблем за нивото на подпочвените води (или да е решение). Доколкото знам насадените в моя район борови гори над селото са довели (дали само те) до значително намаляване на дебита на потока. Едно време е имало и риба даже, а сега е 10 см дълбок преко сили (а при силен дъжд си виждал какво става). Чувал съм подобни истории и за други места в чужбина, където са залесявали с борове, там където не са вирели в диво състояние преди. Но не съм проучвал в детайли причините. По соца са залесили повечето пасища наоколо с бор или смърч.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 1 час, Славянски написа:

Но и някои дървета наистина пият много и това може да е проблем за нивото на подпочвените води (или да е решение).

Дърветата (всички сухоземни растения въобще) "пият" най-много вода в условията на сухо, горещо и ветровито време. Тези условия при проливен дъжд не са на лице, напротив. Очевидно това не е решение за пикови наводнявания. Решенията са само тези в посока промяна контура на съответното пространство.

 

преди 1 час, Славянски написа:

По соца са залесили повечето пасища наоколо с бор или смърч.

Залесили са със иглолистни защото растат бързо и дървесината им има широко приложение, както и защото също заради соц-а са изсечени широколистни гори, за да се открият пространства за пасища, което от своя страна е довело до ерозия, която са опитали да овладеят с иглолистните... От трън, та на глог са казали хората, ама какво да очакваш от едни нещастници, които са прогонили или избили голяма част от каймака и мозъка на своя народ, за да могат да изпъкнат и да се превърнат в авторитет, което пък, за да могат да крадат и безчинстват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване