Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Картофи - сортове, отглеждане

Recommended Posts

Isa Bel

Вени и ние сме така с картофите ... аз не очаквах да стане нещо читаво с картофите под фолиото - но ме изненадаха и има достатъчно щайги още ... ти кога ще сееш при теб първите картофи? ... аз смятам да заложа под фолиото още сега края на февруари един ред и после през март пак ... ще отделя и от нашите картофи разсад и ще заложа за проба от тях ... понеже миналата година беше топло до ноември, част от останалите картофи в земята пробиха отново през фолиото - можеше да има още една реколта ако ги завивах с нещо и не падаха температурите ... бяха станали към 50 см растения ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Isa BelИсе, миналата година картофите ги слагах на 30ти Март. Нито бяха рътени, нищо... На следващия ден тръгвах към Азия и само това ми беше варианта.

Тази година ще се върна на 6-7 Април, а на 9-11 Април съм В Турция, така, че чак след това ще е време за картофите. А и още не съм решила какво сортове да са. Искам два сорта, не повече...

Записала съм си от твоите сортове Луизияна, Стемстер и Пикасо. От тези трите сорта кой ти допадна най-много за варене и готвене?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Стемстер и Пикасо са по твърди, Луйзияната са меки - може и за пюре ... Но!!! Луйзияната трябва да се хапва първо, защото много омеква във времето - не става за съхранение ... аз готвя предимно на пара и задушено - та всичко става еднакво добре - но ако пържиш Луйзияната са малко по кашнати /но пък са много вкусни :) /...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Колко кила картофи изкарахте, че не сте минали и половината :D Ние половината ги минаваме още лятото :D За зимата останаха 50-60 кила само и те приключиха още декември... Иначе за съхранение предпочитам Агрия, при нас ги гледаме и като късни (слагам ги някъде края на април-начало на май) и ги вадя къде септември. За всичко стават. Пикасо майка гледаше доста години, доволна беше, пак като за по-късно вадене, съхраняваха се добре. За ранни е слагала Импала, които още февруари някъде влизат рътени в земята и края на май почват да ги вадят на пресни, докато са по 3-4 лв/кг на пазара ;)

(да правя ли тема за картофите?)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тема за картофите е задължителна според мен @Боби Димитров.

Хич не знам колко изкарахме като килограми, ама бяха доста. Добре, че пораздадохме част. В неделя пак ще понесем към мама и се надявам към края на Март да ги попривършим.

То окото много лъжело... като ги засявахме си мислех, че са малко като площ, ама се оказа, че са ни много... Щерката не иска да яде картофи заради диети, мен ме сложиха на принудителна диета докторите... остана ММ, а той колко картоф да изяде???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@Venetka Ми дай да си купим тагас :) Аз не съм на диета :P

Впрочем @Боби Димитров турни верно инъ тема за компирите. Аз веднъж садих и верно стигнаха за цяла зима, ама на сляпото куче. Аз успях да извадя 1/3 от това, което зарових :D Най-едрия беше с размерите на тенис топче, а останалите - зарче за табла :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@ЛозанАз направо бих ти подарила, ама сорта не е вкусен.. Трябва да потърся назад в темата как се викаха пустите му картофи. Приятелка купи семената миналата пролет, ама няма да повторим от тях, та затова разпитвам за вкусни картофи.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ааа, сега като се замисля, май верно бях на диета :mrgreen:

Благодаря ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Сорт Пикасо са много вкусни. Стават едрички. Вървят и печени, и пържени, и варени....

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@ТедиБлагодаря. Записвам си. Към пържения вид на картофите не проявяваме интерес, ама другото ме устройва. Като почна пак да ям картофи де...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

подкрепям Импала ! ... 2 години ги сях и съм много доволна и от добив и от вкус ... но за съжаление ги спряха като семе - ще се ослушам тази година ако има да взема пак ... тук при нас отдавна се продават ранните семена картофи - съседката е купила вече ... :) 

и Агата съм сяла - те са по дребни /5-7 см/ но повече в гнездо, вкусни са и се съхраняват добре 

линк към сортовете които предлагат Агрико https://agrico.bg/produkti/posadachen-material/

може да служи за ориентир - особености на сортовете

ето и на Карагьозов https://www.slovbul.com/Pdfs/Leaflet_kartofi 2018.pdf

и от двете места съм взимала

ето тук има за сорта Луизиана http://semena-bg.com/Луизиана клас А (Louisana) семена картофи

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 22 часа, Боби Димитров написа:

Иначе за съхранение предпочитам Агрия, при нас ги гледаме и като късни (слагам ги някъде края на април-начало на май)

Батьо, таз Агрия от'де? Гледах на сайта Институт Марица - нЕма.. 

Редактирано: ааааа намерих - https://agrico.bg/posadachen-material/agriya-semena-kartofi/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

захванах в чата да пиша - но по-добре тук да споделя ;)

вчера взех семената картофи за таз година ... и естествено взех и такива които не съм опитвала - за експериемнт...

ще сея сега към края на февруари първите под фолиото и може да ги завия с агривело отгоре - да им е по-топличко и бързо да растат ... най-ранните които взех са Маринеhttps://www.slovbul.com/Pdfs/MARINE.pdf   /не съм ги сяла до сега, хората от които ги взех ги похвалиха - често закупуван сорт били/

заедно с тях ще насея отново Луизанаhttps://www.slovbul.com/Pdfs/LOUIZIANA.pdf  /3 години съм сяла от тях и ми харесват/

и още един ранен сорт - предполагам и него ще насея сега или в началото на март - Романтика /просто нямаше как в Деня на влюбените да не взема сорт Романтика :D / ... не съм ги сяла до сега, и хората от които ги взех също нямат инфо - така че ще видим ... това са червени картофи - ранни

това е инфото което измъкнах от Гугъл:

"сорта Romantse. Картофите растат овално червени. Кората е тънка, месото вътре е жълто. Очите не са дълбоко на повърхността на грудката. Претеглянето на един плод расте около 130 грама. Семената картофи са непретенциозни. В почвата този вид е устойчив на всички болести и вируси. Този сорт е подходящ за дългосрочно съхранение. Препоръчва се да се засаждат клубени една от друга на разстояние 30-35 см. Романтиката е подходяща за ранно засаждане. Картофите се установяват и растат във всякакви климатични ширини. Преди засаждането клубените не могат да бъдат обработени. Този сорт картофи принадлежи към ранната узряла форма, узрява в около 90-95 дни. Растението расте бързо, висок храст с люляков цвят. От един такъв корен можете да получите от 35 до 40 броя клубени. Приятен е за вкуса. Подходящ за готвене под всякаква форма."

и освен тези взех отново Пикасо - той е по-късен сорт и ще го засея в края на март - така ще ги вадя поетапно ... този сорт се съхранява добре дълго, та ще хапваме другите преди това :) 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На питане на @Ру® в чата, а и за останалите. Картофи в троскот :D
 

Цитат

Ру®: Има ли шанс картофите да ги сложа на място с троскот и те да се преборят? (Въпросът ми е главно към @Боби Димитров, който също е любител на троскота ;-))

alys: @Ру®, троскотът минава през картофите. :) Ще чакаме повече инфо от Боби.

 Ние имаме 2 проби, ще ги опиша накратко.

Първата... Преди години ни останаха картофи, покарали бяха, дай да ги посадим. Добре ама няма къде, няма подготвено място. Пробвахме следното безумие :D В една ливадна част, която не е само троскот разбира се, има много видове (последно бях преброил 22 на 1 квм), но троскот е примерно 50%, направихме гнезда. С права лопата, копвах дупка около 40х40, 1 лопата надолу, като пръстта я трупах на кашон до дупката. Реално това са 5-6 лопати изкопани на дупка. Пускаме вътре малко покарали картофи и връщаме отгоре буците, които таман съм извадил. Не сме поливали, тогава се падна валежна пролет за щастие. Картофите изкараха яко стъбла, макар и по-късно. Да, някои от клубените после бяха пробити от троскот - което първоначално ми се видя кофти, но в крайна сметка се оказа добре, защото ни насочи кои да изядем първо :D

Втората... С мотиката (:blink::P:lol:) отесваш тревата и после правиш грубо накопаване. Не да летят буци, а просто да разкъсаш малко повърхностния слой на почвата. Иска се да е мокро отдолу. Нареждаш картофи директно върху почвата, редче, през 20 см картоф. Отгоре може по избор да сложиш по 1 ккм компост/почва/чкч/микс, ние не сложихме. Отгоре покриваш всяко редче с много слама. Поливаш обилно с душче, да слегне сламата и да се намокри яко. След поливането трябва да има поне 1 педя слама над картофите, настрани по 1 педя от всяка страна. Отива доста слама. Удобно е, ако има от къде да вземеш леко угнила, която реално вече не може да се ползва от животните - ние ползвахме такава, просто защото имахме такава през оградата. Тук идеята е, че корените влизат в разчоплената почва, а клубените стават под сламата. С времето сламата сляга и трябва да се трупа отгоре, да си седи висока купчинка. Този метод иска поливане, иначе се проваля - ако можеш да пуснеш капка под сламата, при картофа, си в играта. Ние нямахме тогава капка, поливахме с душче, беше тегаво, но имаше картоф. Пробити нямаше.

Този метод може да се "подобри" като се постеле кашон върху отесаното, полива се кашона, прави се дупка за всеки картоф, вътре се слага чкч, картофа и отгоре слама. Това дава по-малко трева и повече картофи потенциално.

И двете проби ги направихме с идеята, че нямаме подготвено място за картофи, а искаме да оползовторим семето. Ясно, че не са оптимални, но реално са много малко трудоемки. Като добив, в сравнение с оправено място (частично обезтревено и обогатено с ограника и работено), вероятно наполовина. Но и работата е малко, по-малко от наполовина. И не само това - няма много алтернативи за неподготвено място. Дори за подготвено не бих фрезовал, най-много да ползвам браздир ако има, да ми оформи реда и да зарови семето.

При картофите има такава фатка, че където слагаш картофи, поради нуждата да копаеш, за да ги извадиш, почвата е работена. Просто ако са ранни, след ваденето трябва да се сложи почвопокривна култура, примерно боб нисък, ако са късни, примерно ръж (а ако не са чак толкова късни, пак боб/грах/фий). За да не седи гола почвата. Или в краен случай след вадене - дебел мулч и да чака така до другата година.

Та сега при нас имаме 2 малки "картофарника", около 20 квм общо, от които си вадиме нелошо картофи. Ест не може да се сравнява с добив на земеделец на поле, нито пък с добива на @Isa Bel под синтетиката, но сме доволни. Не ги прекопаваме, не ги загърляме, не ги плевим, не ги торим, не ги поливаме (подбрали сме мястото в ниската част на градината, за да получават подпочвена влага от просмукването).

ps: За да не е съвсем голословно, но пък и понеже не сме теглили всичко наред, ето примерно тази кофа с 15тина кг картофи излиза от 1 ред 4-5 метров, сорт Агрия (това е началото на септ 2019):

spacer.png

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Таз година нали се изсилих и накупих яко картоф.. два сорта агрия и пикасо.. на връх Великден  - 19.IV. реших че е крайно време вече да ги слагам, а и бяха хубавко изрътили кълнове по 1,5-2 см. ...  Първа снимка Пикасо, втора Агрия

IMG_20200419_133448.thumb.jpg.fe0b56f1fb2dbc09383c8c28eb74fe20.jpg  IMG_20200419_133451.thumb.jpg.be83f9d9ef759191ba9f0c8f220ace3d.jpg

Да ама място за садене няма.. та се чесах, чесах и ги набучках на две места.. 

Първото местенце е до целогодишните малини "Дядо Кирчо" като на разстояние малко над 2 метра сместих три редчета през 60 см.. Картофите си бяха едрички така че през 20-25 сантиметра (една педя) ги слагах.. Малини и картофи някак по родопски ме увлече да го пробвам ;) .. няма начин да не станат.. събраха се около 4-5 кг. (по 2-2,5 от сорт)..

IMG_20200419_133502.thumb.jpg.58c10813a9c9b9ab36f0a1ff4aa1aae0.jpg

 

Второто място, което тази година ми се видя сгодно е между камчатките.. някак много място зян отива само за тез мижави храстчета :) ... там сместих 8 + 4 гнезда.. с по 3 до 4 картофчета в зависимост от това дали са големи или по-дребнички.. някъде около 3 кг. "семе" пласирах.. А успоредно на пътеката, по която съм сял детелина насях на гъстичко фасул за стар - пешак..

IMG_20200419_133810.thumb.jpg.38b6de3bf12182dce123c06dddc1f0fe.jpg

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А после как ще ги вадиш тия картофи между камчатки и малини? Айде между малините както и да е, ама между камчатките?

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 16 минути, alys написа:

А после как ще ги вадиш тия картофи между камчатки и малини? Айде между малините както и да е, ама между камчатките?

Това още не съм го измислил ;) ... хихихих.. не те са доста на рядко там.. единствено ме притеснява, че може би ще се маносат.. камчатките имам предвид..

Eто схемата ;) оттатък пътеката покрай касиса са 4 гнезда Агрия само.. "1." са гнездата на кортофите , като от камчатка до камчатка има поне 80 см, а редовете са през метър.. "2" е редчето с фасуля..

IMG_20200419_133810_22.thumb.jpg.13cc5be3904feae9eaefe9bdd2c3f85c.jpg


Между другото Софи ме попита същото.. ама аз инат ;)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не мисля, че ще имаш какъвто и да е проблем с ваденето. Малините са ти отстрани и така или иначе трябва да се копат там, за да не се разпростират. Камчатките на този размер имат съвсем компактен корен и в близките поне 3 години можеш да си ползваш мястото за друго. При мен храстчетата с такъв размер са на 20-30 см помежду си без да си пречат. Особено ако вадиш с вила, няма и кой знае каква проблемация с корените!

Прочее нашите картофи ги занесохме предната седмица на село и бяха с по-големи кълнове, а сега кой знае какво ще стане - в къщата са оставени и подозирам ще прерастнат и ще ги батишеме, ама то тая карантия... туй е най-малкия дерт. Аз ги слагам гъсто, макс 1 педя около 20 см между картоф, не съм забелязъл да си пречат клубените. При нас е по-лежерно знаеш и не стават нито толкова много, нито толкова големи повечето, че да има драма.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е лошо да се оптимизира мястото. И аз обмислям някои такива съжителства поради липса на разчистено място. Камчатките са малки, би трябвало да можеш да извадиш картофите покрай тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ние пък щото на наште им разчистихме чисто новичко място, неупотребявано от минимум  10 години та затова и до днес не са засадени. ММ бягаше от Пловдив доскоро по едни черни пътища покрай Марица, ама да вземат да изтъпанят там патрулката сега и нъц.... седи си дома. Сее райграс , а картофите си седят в бараката. Което ми напомня, че не съм питала на какъв хал са.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване