Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Картофи - сортове, отглеждане

Recommended Posts

Славянски

Имам следното питане за картофите: когато почнат да пускат кълнове, до кое време стават за консумиране?

Но и една част ще останат за садене и не бих искал пък да чупя на всички кълновете.

Преди години бяхме затрупали едни картофи два месеца зимата и бяха недостъпни. Като ги отворихме имаха дълги кълнове (15 см и нагоре), които аз премахнах. Обаче се оказа, че при готвене консистенцията се промени до някак прозирна и не бяха със същия вкус (демек, не ставаха). Та решихме да ги посадим. От над двеста броя посадени картофи дали поникнаха и двайсет. Очевидно махането на големите кълнове ги съсипа. И не искам да повтарям тая грешка.

Окей ли е да се махнат малки кълнове (до 4-5 см, такива са в момента) и после евентуално, ако не се сготвят, картофите да стават и за садене? Какво бихте ме посъветвали да направя?

Те са в мрежи и за начало мисля да ги прехвърля в щайги, за да могат да се извадят, щото в мрежата ако се оплетат кълнове става ужас.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Славянски написа:

Имам следното питане за картофите: когато почнат да пускат кълнове, до кое време стават за консумиране?

 

Чистиш кълновете и няма никакъв проблем да се ядат. Проблем е, ако позеленеят при съхранение на светло. Целогодишно има картофи на пазара едва от около 20-25 години. Преди това си купувахме картофи в края на лятото за цяла зима. Съхранявахме ги на тъмно и хладно място и при поява на кълнове ги чистехме. По същия начин процедират моите родители и до ден днешен, защото те си отглеждат достатъчно количество картофи, което да им стига до следващата реколта. Така че смело чисти кълновете и яж. Разбира се, ако ги оставяш по-дълги, повече ще се спаружват картофите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Но дали ще ми никнат ако съм им махнал кълновете? Щото една част ще хартисат. Случвало се е веднъж да не никнат. И определено не ставаха за ядене. Бяха повече като варени тиквички на вкус отколкото като картофи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ще поникнат по-бавно, ако са без кълнове. Не чисти всичките, остави си за семе с кълнове, останалите ги изчисти. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз изчистих всички. Мисля, че ще изкарат пак, щото още не са омекнали. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас (в градината на баба и дядо) картофите се деляха след изваждане на 2 купчини. За семе и за ядене. Тия за семе отиваха в мазето, в дъсчени щайги, ред картофи, ред работническо дело и така. Тия за ядене отиваха на тавана, насипни в щайги, но и в мешки и други брезентови торби е имало случаи. Таванските им правихме оборка веднъж месечно - изсипваш ги на едно платнище и махаш кълнове и отделяш "тръгналите", демек загнили, спаружени и тн.

Беше много удобно, че тези от мазето ("хизбичката") покълваха баш като трябваше да се садят наново, края на февруари, началото на март бяха таман.

Но сега вече друго време захвана, а и на друго място сме... Ако сложа толкова рано картофите, осланяват се. Ако ги извадя рано като дядо, покарват тия за семе много до пролетта. Та се ориентираме към късни картофи за основни и по-ранни като за пресни, но от тях не можем да запазим семе към момента :( Ако почна да ги чистя тях от кълнове примерно към края на лятото, съмнява ме да са жизнени до началото на следващия април...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 часа, Боби Димитров написа:

Тия за ядене отиваха на тавана, насипни в щайги, но и в мешки и други брезентови торби е имало случаи. Таванските им правихме оборка веднъж месечно - изсипваш ги на едно платнище и махаш кълнове и отделяш "тръгналите", демек загнили, спаружени и тн.

А защо не и тези в мазето? На тавана не е ли твърде сухо и топло или студено?

И аз ще видя да отделя за сеене още от сега. Вестникът е добро решение, за да не се преплетат кълновете. Ама откога не съм купувал вестник :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес насадих две лехи с картофи - да не повярва човек. По около метър и половина на някъде шест метра, три реда в леха. Ама почти цял ден копане! Хората с машини цяла нива насаждат... А аз с мотика и права лопата, и чимовете багер ми ги беше остъргал (за 15 минути). Може би е късничко в края на май, но тук дойде пресечната точка на желаното и реалността. Сортът е Сорая, купувани за ядене.

IMG_20200523_210030.thumb.jpg.502e37ca51f43bf9edebf492202a93ab.jpg

Иначе пръстта беше идеална за копаене и разбиване на буците. Чудя се обаче какво да очаквам? Първо, почвата е доста глинеста и бедна на органични вещества и всичко досега на тоя терен е расло бавно и мижаво. Аз не сложих никакъв тор, да бъде максимално натурално, а и нямам (засега). Все пак картофите са култура за бедни планински почви, нали? Сложих ги през 30 см и доста дълбоко - на около двайсет сантиметра. Идеята е да има повече влага и да спестя от зариване, макар че ще има някакво по-натам, и евентуално мулчиране след това.

Някой гледал ли е картофи без добавяне/обогатяване на почвата? Иначе лехите са почти перпендикулярно на наклона, който е в посока изток-югоизток, а те са север-юг. Мястото е сравнително ниско и трябва да задържа влага. Добавих и малко корени земна ябълка в края на най-долния ред:

IMG_20200523_195651.thumb.jpg.add56fad2b110ab26596cfe03f5738e3.jpg

Не е по конец, но съм ги оформял с ръце и лопата. Почвата беше спечена, от много години е ливада и нищо не е гледано. Пикасото ги садих само с мотика и кирка малко по-натам и са се показали от доста време, а лехите са добре визуално.

В интерес на истината картофите ми стояха в щайга на топло у дома, и не стигнаха та се наложи да вадя още от хладния сутерен. Ами вторите бяха много по-свежи. Сякаш топлото и сухо не им понася? Не знам какво е това държане на тавана, @Миленка®?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Славянски, всичките лехи ги правя на око. Нямам време за канапи и вживяване. Обаче и така става. :)

Ето последната 18 м. леха за картофи, но догодина. Сега ще е за царевицата. 

 

20200510_132552.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Стоим си, @Славянски, на сундурмата, пием кафе, слушаме песента на птичките, щурците им пригласят, отварям форума и виждам някой писал в темата за картофите. Чакай, викам, да видя какво са писали за картофите.

Чета аз и стигам до абзаца с описанието на сеитбата: трийсе санти между картофите, двайсе санти дълбочина. Това изречение привлече вниманието на мъжа ми: - Какво сее? Аз: - Картофи... и донадям: дали ще успеят да поникнат? А той ми отговаря:Ще поникнат, ама с бомби ли ще ги вади? 

Та @Славянски, ако има начин, намали дълбочината. Картофите се заравят на плитко, когато поникнат се загърлят веднъж, дваж. Така почвата е рохкава и лесно се вадят. Казвам го като човек, който също като теб сее в глинеста почва. А в нея стават чудесни картофи. Спестен труд сега ти е затруднение на по-късен етап. За да задържиш влагата, можеш след като са поникнали и си приключил със загърлянията, да им натрупаш слама, сено, каквото имаш. Ръси ги с дървесна пепел против колорадски бръмбар.

Ето ги моите, снощи им направих първото загърляне и ги напудрих с пепел. 

IMG_20200524_100656.thumb.jpg.ab01d0fcc06f421d28530fdd93ebc557.jpg

А по повод тавана, не мисля, че твоят е топъл. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Миленка, при мен за засявам на поне 25 см. Но говорим за накопана пръст и първо правя улей, после заривам. Като от двете страни слагам фолио и остава само един процеп от 10-15 см. през който си излизат растенията. Нито загърлям, нито се налага да окопавам или плевя. Само пускам капковото, когато трябва.  

Когато вадя картофите, всичко е ок, но и не съм на глина. :)

 

20200516_175651.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Преди съм сял по инструкции 90 см между редовете, 30 между растенията, с ниски лехи под нивото на грунда и засипани с 5 см почва. Така като се изравни с първото зариване остават на 15-20 сантиметра и с второто може би се добавяха още 20-30 сантиметра пръст. Имах ширина тогава. Сега лехите ми са 140-150 см. Не мога да сея през 90, дори през 70. И зариването ще е проблем донякъде. Затова реших да компенсирам със сеене по-дълбоко.

Вие на каква дълбочина сеете и на какво разстояние между редовете? Моята почва не е орана или дълбоко обработвана. Ако посадя на 5-10 см, отдолу ще е кирпич...

Днес ще садя още редове и мястото е по-широко. Мисля да пробвам само с мотиката и да направя високи ридове между редовете, т.е. картофите ще бъдат дълбоко спрямо високото, но не и спрямо грунда.

Чудя се да добавям ли тор за пробата? Щото е глинесто.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Димо, преди 29 години имахме декар и половина двор на брега на Марица. Отглеждали сме в него картофи, които по това време вече продавах на пазара. Там почвата е друга - песъчлива. Начинът на обработване е различен, климатът е друг.

Предлагам да коментираме не общо, а за конкретната почва, надморска височина, температури, пък ку щеш и скат на дадена планина. Моят мъж, роден и израснал в Тракийската равнина първата година в тази ни градина, която е на северен скат от северната страна на Стара планина, обясняваше, че те там (в Хасковско) едно време това онова, ама тукашната действителност много бързо му попари увереността. 

Много добре съм запозната и с двора на @Славянски, та знам защо написах горния пост. 

Славянски, вариантът с оформяне на брегове е добър. Идеята да бъдат на по-плитко картофите в началото е по-лесно да пробият почвата, като израстнат педя загърляй, после пак загърляй. По този начин гнездото ще се формира в обработена почва. 

Нашият терен също не е оран. Ако имаш пясък, можеш да нахвърляш отгоре, да обърнеш с лопатата и да сееш. Пясъкът прави малко по-рохкава глината. 

п. п. Ако ще спиш по-спокойно, слагай тор. Не мисли, че глината не е плодородна. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Миленка, мерси за съветите.

Едно от нещата е, че се чака дъжд и нямам много време за тези лехи. Тор мисля днес по малко да добавя на всеки картоф. Пясък едва ли. Тези лехи по-натам ще се обогатяват. Това е бърз опит. И без това сезонът напредна за картофи. Това, което мога да направя с част от първите, е да нарина пръстта между редовете, тъй че картофите да са на по-плитко докато поникнат. Но не на всички, за да видя разликата.

Мулч нямам наличен. По-нататък може да донеса листа от гората.

Ще използвам това и за опит, пък дано стане и реколта. Едно време, а и сега в планините са сели картофи, но са имали доста стока и тор.

Третата леха е ориентирана изток-запад, на друго място. И излизат наплитко доста камъни. Мислех само с мотика, но ще използвам и лопатата на всяко гнездо.

Нищо не казахте за препоръчително разстояние между редовете, ако се зарива или ако се мулчира?

Без тор какво мога да очаквам като добив? Нали... тези Сорая ги дават по пет тона от декар...

Между другото, чистих кълнове преди около две седмици. Пак има нови по около сантиметър. А преди бяха по три до пет. Възстановяват се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

При мен 50 см между редовете, 20 - 30 см между картофите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Миленка, това имах предвид, че ги заривам само с обработена почва. Първо правя траншей, накопавам под него, нареждам разсада и заривам с разкопаната от траншея пръст. 

Инак, да, твоят метод е класически. И тук в село така гледат картофи. :)

Метода ми е такъв, понеже не искам да ми минава времето в скубане на трева, а и като ги вадя не оставам и един колорадски бръмбар, защото падат на фолиото и се виждат. Миналата година така ги изчистих, че тази година все още нямам бръмбър, а са на два метра от миналогодишните. Към момента всички комшии пръскат, че имат колорадски. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз пък колорадски тук не съм виждал, но не сме и гледали много картофи.

Успях вчера да посадя три 6-7 метрови реда, на по-плитко. Обаче мястото, освен че е глинесто и сенчесто, е и доста каменисто:

IMG_20200524_150618.thumb.jpg.790a5cdcfc9339f7e18099762468bd6f.jpg

Извадих две купчини камъни, някои от които гонеха размера на тухли четворки. И то на двайсет сантиметра дълбочина. Но нали и чимовете и горният слой почва са извлечени. 65-70 см между редовете.

Успях също тая заран да посадя и останалите ми картофи Пикасо от @Варела. Другите вече са по 15 см високи. Сложих ги ден-два след Сорая и ще мога да сравнявам представянето. Сорая бяха и в пъти по-едри картофи. Понеже местата са различни като почва и изложение, боднах един корен Пикасо в края на единия ред от другите, за контролна "група от един".

И едно вметване: писах, че съм сял преди картофи през 90 см по инструкции. Прегледах книгата. Така е, но това включва и ред боб между картофите за другарче, който се сее след първото загърляне. Уж да обърква вредителите. Само че тогава бобът много слабо ми поникна и го бях забравил.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Славянски, вие нямате ли пиреи и други подобни там!? Аз от всеки квадратен метър вадя по две кофи с коренища - отделно още толкова камъни... 

Понеже аз за първи път ще пробвам картофи и като за опита съм сложил доста малко (1 кг) семе, но от нетърпение май съм избързал. Засадих ги преди повече от 2 месеца (на 21ви март) от сорта, от който и ти гледам, че слагаш - Пикасо.  Та сега са ме обхванали едни съмнения - в това ранно засаждане има ли проблем? Ясно е, че ако поникнат и падне слана - може да бъдат попарени, но на мен това ми се размина някакси - та има ли други проблеми свързани с прибързаното засаждане? 

Ето ги как изглеждат (снимката е от преди десетина дена (16ти май):

https://photos.google.com/share/AF1QipPyKLRR3l_6ANDdnKwEcV_aomORo3le_BIbdPgo7q2TeH9FUzlqXbqYoeG7lCqiyQ/photo/AF1QipOwWwBfsA-r4er8VlMSjDcDuFbVeITVGERnGzfl?key=YUxrSzFWb3FhOFc3eWpiZ2xqSWh3WHhMU3JLVkhR

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Ру®, много са хубави картофите, внимателно ги загърли отново.

Ранното сеене не е проблем, дори да ги попари сланата (за нея сега говорим по принцип, защото вече няма такава опасност), те ще се разлистят отново, но по-бързо, защото вече имат коренова система. Така че сланата не трябва да ти е спирачка за ранно сеене. 

В Хасковско за ранни картофи ги сеехме в края на февруари, началото на март. Често ги е попарвала сланата (в онези години нямаше покривала против слана), но след това се развиваха бързо. И твърдя, че години със слана и години без слана, реколтата излизаше по едно и също време. 

Когато решиш, че ще вадиш за ядене, не вади всички, а по малко. Дори по някаква причина да изсъхнат листата (както се случи при мен миналото лято) , не е нужно да ги вадиш, те си стоят съхранени в почвата. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ру, миналата година засадих едни картофи рано и едни по- късно. Ранните ги парна сланата. Възстановиха се, но другите ги настигнаха и задминаха. И като цяло реколтата на засадените по- рано нито беше ранна, нито изобилна. 

Като извод, тази година ги засадих по- късно, преди месец сигурно. Сега цъфтят и са големи и мощни растения. 

Относно оставянето им в земята, аз лично го избягвам защото поповото прасе си ги яде, а може и други гадинки да са на трапезата и не знам после в какво състояние ще са. То и така имаше наядени...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване