Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Картофи - сортове, отглеждане

Recommended Posts

Миленка®

Мда, който има попово прасе и сляпо куче, бърза да ги вади. 

Аз нямам ни едното, ни другото и си ги държах чак до края на август, както правят в източни Родопи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 17 минути, Миленка® написа:

Мда, който има попово прасе и сляпо куче, бърза да ги вади. 

Аз нямам ни едното, ни другото и си ги държах чак до края на август, както правят в източни Родопи.

Миленка не ще биоразнообразие. Но пък има картофи :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас сложени рано и парени от слана картофи дават по-късно и вероятно 2 пъти по-малко ако не и още надолу спрямо сложени 2-3 седмици по-късно. Но сланата като ги "парне" не остават листа, никакви надземни части. Така че предпочитам да ги садя късно, за да избегна тази загуба. А и като ги вадя по-късно се съхраняват по-добре.

Прочее, тая пролет при посаждането на новите... извадих над 2 кг стари, с кълнове че и стъбла някои от тях, бяха си идеални (Гери ги направи на супа най-едрите...). Сериозно съм се замислил на есен при ваденето (обикновено вадим повечето картофи след морето, демек от 6 септ нататък) да оставям през 20 см по един картоф в земята за проба. Отгоре мятам сламата. На пролет всичката слама ще е покарала, хем зелен мулч, хем по-малко трева, хем няма да садя картофи. 

Иначе нашите картофи в момента почват да се показват, най-високите са 10 см над земята. Таман вчера в подготовка на леха за пипер извадих пак от старите 3-4 и Гери ги посади на друго място. Мислех, че това не работи с картофи, които вече имат корени и стъбла, но последните 3 години все така ги "спасява" и явно се получава, защото вадим :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

О, вадила съм картофи през ноември. Миналата година съм ги извадила в края на октомври, погледнах си в записките. Сега още стават за ядене. Чистих кълнове, покарали са малко сега, ама няма да ги махам, че вече сигурно ще садя скоро. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 часа, Ру® написа:

@Славянски, вие нямате ли пиреи и други подобни там!? Аз от всеки квадратен метър вадя по две кофи с коренища - отделно още толкова камъни... 

Понеже аз за първи път ще пробвам картофи и като за опита съм сложил доста малко (1 кг) семе, но от нетърпение май съм избързал. Засадих ги преди повече от 2 месеца (на 21ви март) от сорта, от който и ти гледам, че слагаш - Пикасо.  Та сега са ме обхванали едни съмнения - в това ранно засаждане има ли проблем? Ясно е, че ако поникнат и падне слана - може да бъдат попарени, но на мен това ми се размина някакси - та има ли други проблеми свързани с прибързаното засаждане? 

О, пирей и други подобни има. Но затова багерът ги изрина за 15 минути и натрупа на купчини. Ще трябва да ги разбивам по-нататък и да връщам пръстта. Иначе с тези лехи за цял ден нямаше само коренищата да съм махнал.

Сложих от сорт Сорая и двайсетина картофа във висока леха, прясно изградена, с тор, листа и клони, да видим дали ще е по-добре от в земята. А на вторите лехи добавих по малко овчи тор.

Иначе за ранните хората се изказаха. Според мен ползата е ако хванеш добро време и ги извадиш рано, да спечелиш още една реколта на същото място в остатъка от сезона. Очевидно не съм закъснял.

Никой не каза дали сте пробвали картоф в бедна (на органика) почва без наторяване? Боби, тия двайсет санта дълбочина как ти се струват? Може ли да изгният и да не се покажат?

Относно идеята да оставиш картофи-семе в земята есента, мисля, че би проработило ако нямате сляпо куче. При мен си никват тук-там така.

А това застояване на село, @Боби Димитров, по-често да се случва!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 часа, Миленка® написа:

Мда, който има попово прасе и сляпо куче, бърза да ги вади. 

Аз нямам ни едното, ни другото и си ги държах чак до края на август, както правят в източни Родопи.

Това е благословия направо. :)

Мисля, че си заслужава по- рано да се засадят картофи, но под найлон. Ако не се лъжа, моят земеделски гуру, комшийката, така прави и заяждат рано картофки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За ранни картофи, имам хора в Пазарджишко, които ги слагат в оранжерия, вътре в тунел с агрил. Работи си супер схемата особено предвид че там е топло и май месец почваш да вадиш ранни, когато на пазара са по 5-6 лв/кг. При нас това няма шанс, но пък когато всички вече са преяли с пресни картофки, почваме да вадим ние :D Същото е с доматите прочее, при майка ми съхнат, когато при нас почват да дават най-много.

20 см дълбочина ми се вижда ОК. Дълбоко е, но пък при ваденето ще си мотивиран да разработиш лехата в дълбочина. Прочее нашите картофи също слагаме дълбоко и нито копаем, нито загърляме, нито плевим, квото стане. Става си доста добре! Така или иначе, грудките не стават по-дълбоко от посадените картофи - стават на същото ниво горе-долу, но настрани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 16 часа, Димо 33 написа:

Мисля, че си заслужава по- рано да се засадят картофи, но под найлон. Ако не се лъжа, моят земеделски гуру, комшийката, така прави и заяждат рано картофки. 

Е, колко рано? Аз още имам миналогодишни (купешки) и сигурно ще има още някоя и друга седмица. И те са картофи. Ранните не са лоши, но късните са трайни.

Боби, пробвал ли си със загърляне за сравнение? С какво и колко ги мулчираш по твоя метод и на какво разстояние са в лехата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Може ли един и същи сорт (примерно "Пикасо") да се ползва и за ранни и за късни? Или си има специални сортове подходящи за едното и съответно за другото? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, различните сортове имат различни срокове, както с всичко, вкл. доматите. Някои много по-бързо правят грудките. Други - бавно. Обикновено бързите не са трайни. Но няма проблем да правиш описаното от теб с Пикасо, майка ми прави същото, ако няма достъп до ранен сорт. Но нали, в твоя случай преди края на юни няма да имаш ранни, докато тя вече вади!

Пресните са несравнимо по-вкусни, но не са трайни ;) Затова трябва да се третират като сезонен деликатес! По тая причина си струва да сложиш ранен сорт в оранжерия под агрил на топло място примерно началото на февруари. Като референция ще кажа, че майка ми слага в градината в Каблешково март месец към средата картофи без никакви зависки и тн, примерно Санте или Пикасо и в момента вече вади и то не бейби размер. Докато нашите тепърва почват да показват листа над почвата.

Със загърляне съм пробвал цяло детство при дядо и баба ;) Неам нерви (а и време, а и желание, а и място, щото това изисква нашироко да ги сееш). Отделно не знам дали казах, че не ги и поливам :D Понеже са в ниската част на градината, вземат влага от това, че се стича надолу всичко излишно. Загърлянето е основно за да не садиш дълбоко и да има роВка почва около корена, да прави густо майна грудките. Но при нас си излизат нормални картофи и така. Ето, юли начало и септември средата комай:

ACtC-3fEW0v13caBIT_jyU1_UBXrjl7sHQslFb_lACtC-3e-A6t82GHFMwIOCDese4IhEfA43Pq9u9JH

не виждам смисъл да си създавам нежелана работа, имам си достатъчно други хора, които ми я създават у фирмата :D

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Извадих вчера и оня ден картофи от две лехи, садени след 20 април и вече преминали. Исках да сравня добива. Едната леха е на слънчево място, и почти не беше торена и малко поливана, директно в земята, а другата е хугел леха. В първата садих Пикасо от Варела, във втората бяха някакъв неизвестен сорт. Но ето снимки на урожая Пикасо:

IMG_20200817_111512.thumb.jpg.961ae09022359bddd1597bc14440fed3.jpg

IMG_20200817_111503.thumb.jpg.b015468ce6ce7f6ef60ad76336cd80d0.jpg

Картофите са средно едри, до около 100 грама на картоф, но повечето по-дребни, като кокоши и джинкови яйца. Средно по 300-400 грама от растение. Беше не особено много като се има предвид, че по сайтове пишеха потенциално 1-2 и даже повече кила от корен. Очевидно невъзможността за хубаво поливане си каза думата. И царевицата между картофите не порасна.

А това е другият сорт от хугеллехата, която също не е кой-знае колко поливана:

Photo0135.thumb.jpg.ad7f92cb2065b7420f8edba2337f5578.jpg

Photo0136.thumb.jpg.4048dae619251fd5db5dfa45a973f736.jpg

Повечето картофи са пак в рамките на 70-100 грама, но доста са като пачи яйца, има и като гъши. Най-едрите към 250 грама. Основната разлика е, че са доста повече картофа от гнездо, в много случаи повече от десет:Photo0134.thumb.jpg.998b08f2b20964f8da2f25acddeec6c1.jpg

Мястото не е много слънчево, до обяд бяха засенчени от големи дървета на изток и югоизток. След това пече. Добивите варираха, но по-добрите стигат до 800-900 грама от корен, други 500-700, а в най-източния край на лехата, където попадат по сянката на люляк и шипка до оградата и в по-голяма част от деня, падат до 100-200 грама. Голяма разлика, но очевидно картофи на сянка не стават, иначе като растения бяха същите.

Това е по-прилична реколта определено, но шипката ще пада. Догодина с повече слънце, влага и тор дано станат по-добре. Щото за 200 грама не си заслужава разправията.

Също и пържих снощи от двата сорта и Пикасо стават по-крехки и малко повече ги харесах на вкус. Другите също стояха някак по-мазни и не са лоши, но не беше толкова благ вкусът и консистенцията. Не съм ги белил.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Имали сме и такава тема, да се разпиша и аз. Засадих 60 картофа от три сорта преди седмица : Purple Rain, Salad Blue, Highland Burgundy Red. Донесоха ми ги от С. Ирландия от ето този производител https://www.patchseedpotatoes.co.uk/

И трите сорта се водят Heritage, първите два са лилави (и отвътре), третият червен. Явно не дъм сгрешил с момента на засяване, защото в момента на сайта тече примоция за Christmas Cropping. Там е малко по-хладно, но сланите са по-късни заради морето.

И трите сорта дойдоха с готови кълнове, а при засаждането някои вече имаха и коренчета. Седмица след засаждането изглеждаме така - дори листата лилавеят. На втората снимка се вижда как от едно картофче са тръгнали 3 стъбла. Това е гаранция за по-висок добив. Мисля да ги мулчирам едва след като поникнат хубаво, с тези дъждове земята ще е мокра до другия юли. 

 

IMG_20200818_104422.jpg

IMG_20200818_104539.jpg

P.S. Догодина ще се оглеждам за този сорт :https://www.patchseedpotatoes.co.uk/product/mayan-gold-seed-potatoes/

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Бях си направил албумче у ФБ страничката на градинките ни "Змеюва дупка" - за картофи във слама, с което най-накрая се престраших да се пробвам между малините тази пролет.. качвам един фоторепортаж и тук.. 

Картофите взехме с една колежка на партия от една истинска баба от Сърница.. със забрадка и всичко там както си му е реда - по левче килото беше "семето".. средно едри до едри клубени с диаметър 40-60 мм.. най-едрите сложих на Лясково и Беломорски, а за тук между малините останаха по дребничките + малко пикасо в началото на реда точно под смокинята..

20200424_211245-COLLAGE.thumb.jpg.6cf294747a7e8403f9cf759497a0966c.jpg

IMG_20200424_150158.thumb.jpg.8cb9c68f0f537800268770b37f43db46.jpg

IMG_20200424_152027.thumb.jpg.4339acae7fc895e200f4f8157b778b4a.jpg

IMG_20200424_154429.thumb.jpg.138e8f4730b6d8134dfeb2b0e9208dc3.jpg



Сложени са в сламата на 24.04.. тръгнаха смело в началото на юни, но ги натисна яко плужека и се наложи да хвърлям 2 пъти вениш за да ги оттърва.. между другото там където бяха най-изядени листата до стъбла по снимките извадих най-големите картофи, но просто там имаше повече слънце и беше по-рохко от колкото под смокинята..

received_608201099794153.thumb.jpeg.fc04dcc18dbe71d9398615b17bb97e7a.jpeg

received_691689554965511.thumb.jpeg.09d99870bbeada2f2afd04c1bf668855.jpeg

 

Извадих ги вчера 31.08, като изтрепах с "томахавката" сигурно 50-60 гигантски плужека, поне 10 от които директно в картофа, останал само на тънка обелка около ципата и вътре тотално изяден.. имаше и доста ЧКЧ скупчени на "топки" което към края се разбра защо е.. плужека започва дълбаенето, после идват червеите, а като издат всичко си остават на топка..

IMG_20200831_191501.thumb.jpg.cbeb56cc6211fdf4515c7f81a3a09f3c.jpg

IMG_20200831_191541.thumb.jpg.e2659fc5107d2ac2c9f200cdd9385174.jpg

IMG_20200831_191605.thumb.jpg.e9eebd2d8769835cb15ed37155cb596a.jpg

 

Не можах да напправя снимка на малиновата Жунгла, но открих едно старо фото от началото на юли.. поглед от другия край как е избуяла вегетацията..

IMG_20200705_164432.thumb.jpg.9a230a04154aa3d6f5dbe4a6e4210947.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 8 минути, Варела написа:

Сложени са в сламата на 24.04.. тръгнаха смело в началото на юни,

Ай стига де, моите тръгнаха за седмица?

Може би ако ги беше извадил по-рано щетите щяха да са по-малки. Поливал ли си ги?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 минута, min-4o написа:

Ай стига де, моите тръгнаха за седмица?

Може би ако ги беше извадил по-рано щетите щяха да са по-малки. Поливал ли си ги?

ами по-топло е сега.. тези пробиха сламата на 14-15 ден... и тръгнаха смело(=25 см и нагоре растеж) в началото на юни... поливал съм ги няколко пъти, обилно - все пак и малини искахме да ядем ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

аз ако тръгна да поливам малините яко ще съм я закъсал. вече не мога да си представя да гледам градина където нещо различно от краставици, тиквички ( 1 дневно), марули, лук, зел.боб, босилек, картофи ( на 3-4 дена), чушки, патладжани ( на 7 дена), домати (на 10 дена), всичко останало (никога или ако не вали 2 месеца лятото) да има нужда да се полива. а някои/ мнозина си поливат овошките и смокините....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз трябва да поливам. Голяма суша е въпреки дъждовете август. Поливам и храсти и млади фиданки. Няма насмогване тия дни. Картофите садени в края на май преминават.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Славянски, човекът от видеото разчита на дъждовете. Във Великобритания дъждовете не са като в България.

И той да беше хвърлил едра мрежа върху количката - картофите щяха да останат отгоре, а отдолу - пръстта. А така губи много време в ровене...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

48 кофи по 30 л = 1,5 кубика компост. Като видях купешкия чувал и ми се доплака...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване