Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Картофи - сортове, отглеждане

Recommended Posts

Славянски

Без пари му е излязло :) Всъщност не бях го изгледал преди да го пусна. Не бих гледал в контейнери.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Че е без пари - без пари е. Просто казвам, че не е приложимо за ситуация, в която не вали дъжд. Примерно Бургаско, Сливенско и Ямболско тази година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не е проблема дъжда, тия контейнери лесно се поливат, въпроса е точно за инвестицията за тях и компоста. Иначе си струва, защото при такова отглеждане индетерминантен сорт може да даде тройна реколта. Това за ин-/детерминантните сортове отговаря и на въпроса защо някои пробвали техниката за отглеждане в дълбок съд не са получили увеличение на добива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теодора Гаднева

Здравейте, не съм сигурна че тук е мястото за този въпрос, ама най-удачно ми се стори. :grin:Държим картофите в щайги в гаража и друга година не сме имали проблем, обаче вече положението става сериозно. 50% от материала е надупчен, изяден. Имате ли предположения каква може да е ларвата на последната снимка и дали можем да направим нещо, че другата година да я няма.

IMG_20210107_104239.jpg

IMG_20210107_104253.jpg

IMG_20210107_104353.jpg

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

По всяка вероятност е телен червей. Може да опиташ с Натуралис на Амитица. Съдържа гъбата боверия, която е инсектицид.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 17 часа, alys написа:

По всяка вероятност е телен червей. Може да опиташ с Натуралис на Амитица. Съдържа гъбата боверия, която е инсектицид.

 

преди 23 часа, Теодора Гаднева написа:

Здравейте, не съм сигурна че тук е мястото за този въпрос, ама най-удачно ми се стори. :grin:Държим картофите в щайги в гаража и друга година не сме имали проблем, обаче вече положението става сериозно. 50% от материала е надупчен, изяден. Имате ли предположения каква може да е ларвата на последната снимка и дали можем да направим нещо, че другата година да я няма.

IMG_20210107_104239.jpg

IMG_20210107_104253.jpg

IMG_20210107_104353.jpg

Теди, ако подозираш , че картофите ти са заразени, а нямаш освен своите за засаждане, то можеш да изрязваш само почките и да ги засаждаш, изрязаното увалваш в пепел и счукани въглища от печката.. Но даже купените за разсад картофи увалвай в пепел преди да засадиш, това помага против телените червеи.. Сади между картофите тагетис(Tagetes  ), който предпазва от телени червеи и нематоди. Срещу колорадски бръмбар лек няма освен химия и ръчно събиране.

В почвата явно има телени червеи, наесен, да и сега също посипвай с пепел от печката, сяра от агро аптека и прекопай. Напролет пак посипвай почвата  с пепел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теодора Гаднева

С колорадския бръмбар нямам проблем за момента. Миналата година се появи, но го събирахме на ръка, когато стана по-сериозно напръсках с нийм и ги пудрих с пепел на няколко пъти. Не знам кое от двете помогна, но ги спасихме.:grin: Когато ги садим винаги слагаме по 1 шепа пепел в дупката, но явно не е достатъчно. Бях чела наскоро че при картофите не е хубаво да се прекалява с пепелта. Ама така е, като нямам опит и знания ще го карам на проба-грешка. Бяхме наслагали няколко турти около картофа, ама уви. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Теодора Гаднева написа:

С колорадския бръмбар нямам проблем за момента. Миналата година се появи, но го събирахме на ръка, когато стана по-сериозно напръсках с нийм и ги пудрих с пепел на няколко пъти. Не знам кое от двете помогна, но ги спасихме.:grin: Когато ги садим винаги слагаме по 1 шепа пепел в дупката, но явно не е достатъчно. Бях чела наскоро че при картофите не е хубаво да се прекалява с пепелта. Ама така е, като нямам опит и знания ще го карам на проба-грешка. Бяхме наслагали няколко турти около картофа, ама уви. 

Появяването на т.червеи показва че почвата е кисела. Затова писах за пепел. Сяра действа и като препарат против бактериално на картофите, но и неутрализира частично  излишната пепел. Препорчват прекопаването и сеене на синап. Може в дупката на картофи да се слага  сушена билка Змийско мляко. Ако го няма то се прави настойка на Змийско мляко: 

20 гр. трева заливат вряла вода 200мл, престоява няколко часа и се полива точно в прорасналите картофи.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 8.01.2021 г. at 11:26, Теодора Гаднева написа:

 

Теди, този препарат препоръчват, като био.

// Натуралис – гъбен инсектицид с дълго последействие
Действа срещу: телен червей, скакалец, акар, трипс, листна въшка, белокрилка, черешова муха. Доза: 100 мл/дка. //

Не използвах го, но посъветвай се с агрономи, може би някой ползвал подобен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Поръчах си тези три супер ранни сорта - Луизиана, Марине, Актрис. Мисля да ги рътя до към края на февруари и тогава да ги посадя с надежда за реколта през май. Може би ще посадя част в оранжерията като експеримент.

Въпросът е как човек може да си съхрани сортовете. Аго ги изкопая през мая едва ли ще устискат до следващата пролет за посаждане. Може би е вариант през май част от новата реколта да я посадя още веднъж. И да запазя семе от следващата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Като човек, който е отглеждал картофи за продажба, мога да споделя следното. Отглеждахме преди 20 години картофи в едно село по поречието на Марица, на 4 км от Димитровград. Климатът беше мек, допускам, че при теб е нещо подобен.

Садяхме картофите в последната седмица на февруари или първата на март с цел да са на пазара в края на април, началото на май. Имали сме единични случаи да ги попари слана, след това поникват отново, но съответно на пазара излизат по-късно. Сега има покривала за слана, което улеснява процеса.

Щом искаш да поддържаш семе, една част е добре да посадиш през април. Те ще си поникнат, пораснат, след това листата ще изсъхнат, въпреки това ти не ги вади. Ще ги извадиш в късна есен. Аз правя вече втора година така в настоящия си имот. Тази есен ги извадих през октомври. Отделих си еднакви по големина картофи, наредих ги в картонена кутия и са завити с дебели черги в мазето (моето мазе не е вкопано, поради което не е с постоянна температура).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пазенето в земята го правим и ние с добър успех от някоя година, като сме улеснени от това, че за ранни не гледаме, по-точно не стават рано ;)

Обаче имай предвид, че се е случвало два пъти някаква комбинация от условия, които водят до това:

21592957555_2c7caeff3c_h.jpg

Това е на 20 септември. Предполагам е станало хладно и влажно в началото на месеца и после рязко затопляне и тръгват. Не са фира, ядат се, но ако ги искаш за семе е добре да не порастват толкова.

Затова и си ги вадим след къмпинга, демек до 10 септември макс.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

@Миленка® ти имаш предвид да оставя част от поръчаните картофи за посаждане през април. А дали ще стане тази моя идея за две последователни реколти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, това имам предвид, да заделиш от поръчаните семена за по-късно садене. Добър пример за това е и @0ризаки Кошияма, който беше садил, ако не се лъжа, картофи през август или септември и ги извади през ноември.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Някой пробвал ли е сорт Алует? Да сподели впечатления...Пише, че е подходящ за био производство, защото много устойчив на мана и не се налага пръскане....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това звучи добре за такива като мен дето не са по пръскането. Но този сорт не го знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Славянски, така пишеш, все едно тук повечето са ЗА пръскането. С какво се пръскат картофи? ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Освен за колорадски бръмбар за нищо друго не знам картофи да се пръскат.

Тая година ще засадим Агрия и Пикасо отново. От безкрайно препускане насам- натам ни останаха неизядени картофи от миналата година и готово... отиват за засаждане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, alys написа:

Славянски, така пишеш, все едно тук повечето са ЗА пръскането. С какво се пръскат картофи? ;)

Ами не знам. То аз ги пръсках с разредено мляко, но нямаше май особен ефект. Има и безвредни пръскания. За мана говоря, колорадски бръмбар нямаме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Картофите са сред доста пръсканите култури, когато се гледат конвенционално и промишлено, демек машинно от-до, обикновено в размер от 100 до няколкохиляди дка! Първо се пръска със системни инсектициди, обикновено на 2-3 транша според популацията на колорадец. Внасят се и в почвата гранулирани отрови против телен червей, попово прасе и тн. През сезона има и редовни пръскания със системни фунгициди против всички гъбични, които нападат и доматите примерно. Накрая извадените картофи се фумигират... Изобщо... що не купувам картофи от пазара... Някой като ми каже "то са 50 ст, няма смисъл да ги гледам", както примерно @Лозан на срещата и мога само да му се усмихна многозначително ;) Себестойността на чисто гледан картоф без безплатно напояване (тук отварям скоба, защото на много места в България има напоителни канали, в които всеки може да си топне помпа и да полива колкото иска безплатно; или да отбие бара със същия ефект, съответно теглото на добива се вдига значително) е много, много по-висока от пазарната, хеле па изкупната.

Имам познат земеделец, който се прехранва с картофи, при това с био сертификат, но на дребно под 3-4 лв цена/кг няма, като в Гърция може да се вземе и 3 е/кг. При това му се изкупува цялата продукция и реално не стига.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване