Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Isa Bel

Картофи - сортове, отглеждане

Recommended Posts

Славянски

Без пари му е излязло :) Всъщност не бях го изгледал преди да го пусна. Не бих гледал в контейнери.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Че е без пари - без пари е. Просто казвам, че не е приложимо за ситуация, в която не вали дъжд. Примерно Бургаско, Сливенско и Ямболско тази година.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
0ризаки Кошияма

Не е проблема дъжда, тия контейнери лесно се поливат, въпроса е точно за инвестицията за тях и компоста. Иначе си струва, защото при такова отглеждане индетерминантен сорт може да даде тройна реколта. Това за ин-/детерминантните сортове отговаря и на въпроса защо някои пробвали техниката за отглеждане в дълбок съд не са получили увеличение на добива.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теодора Гаднева

Здравейте, не съм сигурна че тук е мястото за този въпрос, ама най-удачно ми се стори. :grin:Държим картофите в щайги в гаража и друга година не сме имали проблем, обаче вече положението става сериозно. 50% от материала е надупчен, изяден. Имате ли предположения каква може да е ларвата на последната снимка и дали можем да направим нещо, че другата година да я няма.

IMG_20210107_104239.jpg

IMG_20210107_104253.jpg

IMG_20210107_104353.jpg

• Тъжно 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

По всяка вероятност е телен червей. Може да опиташ с Натуралис на Амитица. Съдържа гъбата боверия, която е инсектицид.

• Харесвам 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 17 часа, alys написа:

По всяка вероятност е телен червей. Може да опиташ с Натуралис на Амитица. Съдържа гъбата боверия, която е инсектицид.

преди 23 часа, Теодора Гаднева написа:

Здравейте, не съм сигурна че тук е мястото за този въпрос, ама най-удачно ми се стори. :grin:Държим картофите в щайги в гаража и друга година не сме имали проблем, обаче вече положението става сериозно. 50% от материала е надупчен, изяден. Имате ли предположения каква може да е ларвата на последната снимка и дали можем да направим нещо, че другата година да я няма.

IMG_20210107_104239.jpg

IMG_20210107_104253.jpg

IMG_20210107_104353.jpg

Теди, ако подозираш , че картофите ти са заразени, а нямаш освен своите за засаждане, то можеш да изрязваш само почките и да ги засаждаш, изрязаното увалваш в пепел и счукани въглища от печката.. Но даже купените за разсад картофи увалвай в пепел преди да засадиш, това помага против телените червеи.. Сади между картофите тагетис(Tagetes  ), който предпазва от телени червеи и нематоди. Срещу колорадски бръмбар лек няма освен химия и ръчно събиране.

В почвата явно има телени червеи, наесен, да и сега също посипвай с пепел от печката, сяра от агро аптека и прекопай. Напролет пак посипвай почвата  с пепел.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теодора Гаднева

С колорадския бръмбар нямам проблем за момента. Миналата година се появи, но го събирахме на ръка, когато стана по-сериозно напръсках с нийм и ги пудрих с пепел на няколко пъти. Не знам кое от двете помогна, но ги спасихме.:grin: Когато ги садим винаги слагаме по 1 шепа пепел в дупката, но явно не е достатъчно. Бях чела наскоро че при картофите не е хубаво да се прекалява с пепелта. Ама така е, като нямам опит и знания ще го карам на проба-грешка. Бяхме наслагали няколко турти около картофа, ама уви. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Теодора Гаднева написа:

С колорадския бръмбар нямам проблем за момента. Миналата година се появи, но го събирахме на ръка, когато стана по-сериозно напръсках с нийм и ги пудрих с пепел на няколко пъти. Не знам кое от двете помогна, но ги спасихме.:grin: Когато ги садим винаги слагаме по 1 шепа пепел в дупката, но явно не е достатъчно. Бях чела наскоро че при картофите не е хубаво да се прекалява с пепелта. Ама така е, като нямам опит и знания ще го карам на проба-грешка. Бяхме наслагали няколко турти около картофа, ама уви. 

Появяването на т.червеи показва че почвата е кисела. Затова писах за пепел. Сяра действа и като препарат против бактериално на картофите, но и неутрализира частично  излишната пепел. Препорчват прекопаването и сеене на синап. Може в дупката на картофи да се слага  сушена билка Змийско мляко. Ако го няма то се прави настойка на Змийско мляко: 

20 гр. трева заливат вряла вода 200мл, престоява няколко часа и се полива точно в прорасналите картофи.

• Харесвам 4

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 8.01.2021 г. at 11:26, Теодора Гаднева написа:

Теди, този препарат препоръчват, като био.

// Натуралис – гъбен инсектицид с дълго последействие
Действа срещу: телен червей, скакалец, акар, трипс, листна въшка, белокрилка, черешова муха. Доза: 100 мл/дка. //

Не използвах го, но посъветвай се с агрономи, може би някой ползвал подобен.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...