Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Картофи - сортове, отглеждане

Recommended Posts

Славянски

Тия уточнения са много полезни за човек, който не познава кухнята. Или какво се крие в тези петдесет стотинки потенциално или реално. И аз малко се отказах от картофите заради лошата реколта предната година с тая суша. Ранните бяха по-добре, но късните бяха толкова малко и дребни, че не си заслужаваше разправията по ваденето направо. Ако картофите бяха по три лева/килото, щеше да е друго... Като мотивация. Щото от производител може да се вземат и по-евтино от 50 стотинки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Съвсем забравих за телените червеи и за колорадския бръмбар. Ама последната година ги нямаше. Е, имаше плужеци. Но това е по-малкото зло. Мисля, че засяването на синап една пролет си каза думата или просто червеите са избягали. ;) Спасение от колорадеца виждам в съвета на Теди да засея фасул около карофите. Остава да науча лек против плужеците. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

То зеленото е хубаво, но точно при картофите - тсъ!

Вярно, че телен червей не съм виждал, май, може би защото насипвам обилно мястото с дървесна пепел. За сметка на това от 10-на години се появиха едни ситни "стоножки" ядящи от картофи до ягоди. Най-гадното е, че много държат да влязат в къщи, понякога всеки ден мета заради тях. Пудрите срещу хлебарки или бълхи са доста ефикасни, но докато умрат - вече са се навряли.

Колорадският бръмбар е класика: не пръскаш ли - ще си ядеш д-то. Миналата година един калпазанин засади с картофи съседната градина, получи се буренак както винаги, извади ги рано-рано и всичкото бръмбар се пресели у нас. Ако не бях пръскал: не без картофи и патладжан, а без уши щях да остана! Но втората реколта, на 8 август я садих от дребните на първата реколта (трябваше повече и по-рано) стана идеална и без нито едно пръскане! Гледам, че тези дни последните са взели да покълват, но кожицата им е като на пресни, може би защото ги мих. И са малко позеленели, въпреки че са на тъмно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Поради проявен интерес копирам сагата си от вчерашния чат:

Тази година първите картофи (Пикасо) ги сях на първи май, сега са полегнали и жълтеят. В много дълбоки вади са, немулчирани - няма и смисъл защото задушиха дори бурените. Снимки на 9 и 29 дни след засаждането, после станаха огромни:

 IMG_20210509_104739_M.jpg.0b749eb05b37a92a5f23dbe208345d4d.jpg

IMG_20210529_204231_M.jpg.e41d098dfd2edcb3c396d311252c7efd.jpg

За много дълбоките вади: наистина нямат смисъл, картофите растат на възвишението. Но: тази година не съм поливал нито веднъж, кой ти е предполагал такива дъждове юни-юли?! Миналата година бяха на равно (с капково) и най-горните картофи се показаха, а не ми се загърляше.

По Пикасото нямаше нито една буболечка за разлика от миналогодишните саморасляци, но са в различни части на градината. На старото място сях лук, който въпреки поверията изобщо не уплаши колорадския.

Агрономите твърдят, че в жегите нарастването на грудките спира, така че единственият смисъл за отлагане на ваденето е да не се спаружат до зимата. Но ако ще се сее втора реколта е добре да се ползва семето на първата. Втората реколта обаче непременно си иска поливането.

Всъщност сега садя/сея втора реколта от почти всичко. До на есен старите растения ще се повредят и изтощят, друго си е младото. Пък и ще са извън сезона на повечето вредители.

Новоразбутаните два корена пак са крайни, между вадените преди почти месец два други. Количество: на бройка са съпоставими, просто дребосъкът (само) е понаедрял. Новите, още мокрички, са почти 2,3кг, а старите (от които изхвърлих два) 1,65кг в момента. Разбира се, два корена са малко за статистика.

Качество: новите имат дупчици и един голям е изгризан наполовина. Както са си под земята са започнали да правят корица и на външен вид са точно като предишно извадените. Това се дължи на горещините и липса на влага (ще полея преди да вадя масово, не се копае), но в противен случай щяха да почнат да никнат. Снимка на извадените преди 20 дни: IMG_20210703_132555_M.jpg.c1eb5eee2117057dbdf65d11249b1b4d.jpg

Извод: ако надземната част жълтее - вадете ги, все едно дали има влага или не. Забавянето на коричката или никненето е проблем на съхранението. Миналогодишната ми първа реколта изкара почти до март без да се старая много, а втората до късна пролет стоя като прясна в старата селска баня, после покълна, чистих кълновете два пъти и накрая оставих за семе, кожицата и сега е тънка.

Снимка на остатъка миналогодишната "зимна" реколта от преди 20 дни, до днес почти не са мръднали: IMG_20210703_132611_M.jpg.12b6ee7869b0cd7cac25b6a1bc30fe9f.jpg

Не знам дали има значение: втората миналогодишна реколта и сегашните ги мих старателно (обилно вода и търкане с ръце) и след изсъхване ги прибирам.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Днес извадих картофите от 3 реда Агрия и 1 ред Пикасо. За другата седмица останаха още 3 реда Пикасо. Агрията са от средни до едри като размер, не са родили особено много, но и това е достатъчно. Корените близо до малините, по на сянка и по- влажно имат очаквано повече от другите. Пикасо са средни, има и малко дребни, но доста по- добре от Пикасо, сети на село. Колорадци има доволно много и сега по изсъхналите стъбла. Не ми се мисли какво ще е догодина. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

От къде да си купя семе за картофи в и около Пловдив, и какъв сорт да са?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 4 минути, Кр.Николов написа:

От къде да си купя семе за картофи в и около Пловдив, и какъв сорт да са?

генко енчев (на околовръстното преди кръстовището първенец/коматево) имат на агрико (холандски) сорт Пикасо.. 3та година съм супер доволен.. но разфасовките са по 25 кг.. за панаира, който почва утре правят обикновено 10 кг. но не знам ще има ли.. 

agrico имат и база малко преди борсата в Първенец..

семето е скъпо.. около 2 лв./кг., но си струва всяка стотинка..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мисля пак да садя от нашите картофи. По какво ще позная, че трябва да подновя семето? Сортовете са Пикасо, Агрия и Сорая. Тази ще им е трета година. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Пикасо имам от нашите, от миналата година. Тях ще засаждаме. А в събота или понеделник ще отида до Труд. Като идваш от Пловдив се пада в дясната страна, ама къде точно беше не помня. Има склад за семена картофи и табела / видна е /. Сорая сорт смятаме да пробваме също тая година. Казаха ми, че там има.

Агрия в нашите условия и за нашия вкус я отписахме. Не ни харесва и това е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 11 минути, alys написа:

Мисля пак да садя от нашите картофи. По какво ще позная, че трябва да подновя семето? Сортовете са Пикасо, Агрия и Сорая. Тази ще им е трета година. 

Майка ми много години наред слагаха тяхно пикасо и накрая измръзна семето една зима и така подновиха. Чувал съм, че почвали да дават по-дребни картофи, но не съм забелязал такова нещо - ако имаше такава логика, щеше всички да регресират... Другата теза е, че има натрупване на болести по клубените - по тази тема съм чел някога едно изследване, че над 500 м нмв го нямало тоя проблем... Други пък ги обеззаразяват преди посяване... Аз лично бих карал докато има семе. И така и карам де, имаме от Якоруда едно семе от 10+ години.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 41 минути, Варела написа:

3та година съм супер доволен.. но разфасовките са по 25 кг.

Не може ли, както преди 2-3 години - да си разделим едно такова чувалче? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 11 минути, Ру® написа:

Не може ли, както преди 2-3 години - да си разделим едно такова чувалче? 

ами на мен едно вече не ми стига.. 2021 на Лясково изкарахме доволно.. до онзи ден имаше и за нас и за майка ми..

но мога да ви купя едно и да го нося на срещата.. още има.. онзи ден си купих моя чувал..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

аз купувам всяка година защото ги гледам мундарската.. затова не искам да рискувам с мое семе..

в Пловдив вече имам картофена мана - и на двора и в Беломорски.. затуй тази година само на Лясково..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 1 час, Варела написа:

генко енчев (на околовръстното преди кръстовището първенец/коматево) имат на агрико (холандски) сорт Пикасо.. 3та година съм супер доволен.. но разфасовките са по 25 кг.. за панаира, който почва утре правят обикновено 10 кг. но не знам ще има ли.. 

agrico имат и база малко преди борсата в Първенец..

семето е скъпо.. около 2 лв./кг., но си струва всяка стотинка..

От Аграта се върнах преди 2 часа,няма пукнат картоф или поне аз не видях.Ще отида до борсата да проверя.

 

преди 47 минути, Venetka написа:

Пикасо имам от нашите, от миналата година. Тях ще засаждаме. А в събота или понеделник ще отида до Труд. Като идваш от Пловдив се пада в дясната страна, ама къде точно беше не помня. Има склад за семена картофи и табела / видна е /. Сорая сорт смятаме да пробваме също тая година. Казаха ми, че там има.

Агрия в нашите условия и за нашия вкус я отписахме. Не ни харесва и това е. 

Сетих се къде е ,след склада за дървен материал в една ниска къщичка на ъгъла.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Сега се връщам от "Агрико" ,на Генко Енчев на околовръстното,имат сорт "Пикасо" по 25кг. чувал, на цена 56,25лв. Не взех тъй като ми е много,трябват ми най-много 10-12кг.Ако някой има желание можем да си разделим чувала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Аз мога да взема 5 кг.  за идеята, инак имам 10 кг. от друг сорт. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 минути, Димо 33 написа:

Аз мога да взема 5 кг.  за идеята, инак имам 10 кг. от друг сорт. 

И аз бих взел 5 кг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Още една петица и сме готови. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Офертата на Варела също е добра, иначе донесете ли картофи на срещата, не вярвам да останат, дори @Любо Д има условия за картофи :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване