Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Къщички и хранилки за птици в градината

Recommended Posts

Варела

От вчера да освежа темата с малко мои разсъждения и снимки:

Снимката е от 2017, януари - големия сняг..

16113472_1418317164867854_9156354111610805323_o.thumb.jpg.8efe0023fb2de1f3b5bb9326db60852f.jpg

Защо в буркан.. като са на открито много се мокрят и покълват.. но основно го ползват синигерите.. врабчовците си ги беше страх.. Пробвали сме да хвърляме и на земята, но понякога не ги виждат.. примерно слънчогледа, който е може би най-добрата храна за студените дни пробвахме да го хвърляме на пръстта, после и на една бетонна плоча.. и частично начупен (на 2-3 врътки в чопър) и небелен, но нещо не проявиха интерес.. а от буркана влизат и си вземат.. макар и само по зрънце и после да отлитат..

А от времето, бях "бракониер" и ги ловях (зимата на 9ти, 10ти и 11ти клас)  мога да кажа, че всякакви "неестествени" материали по хранилките ги плашат - имам предвид дебели въжета, пъстри цветове, парчета от много шарени/ярки дрехи, тесни отвори.. поне повечето птици де.. изключение е синигера, който е супер любопитен, та чак нахален.. бих казал даже "злобен".. и почти всеяден та чак към "хищник" .. случвало се е затворен в кафез с тънката си човчица да накълве до кръв друга птица примерно кардерина.. или да кълве дървената рамка на клетката в такъв цикъл, че чак изпилва дъсчиците..

По моему, за да работи добре хранилка с буркан според мен трябва да се внимава за няколко неща:
- буркана да е с широко гърло и да не е матов или цветен за да виждат пилетата през стъклото какво има вътре..
- връзките/закрепването да не са прекалено ярки/дебели/набиващи се на очи за да не ги стряскат и по бързо да се престрашат да се приближат.. а ако завали сняг и малко ги маскира тогава вече играта, а и гладът са съвсем други ;) 
- разположението - не е задължително да е на високо, но трябва да е далеч от основен клон, по който котките могат да се катерят.. птиците са доста нащрек за котаци и се престрашават само когато са на големи ята и се сдърпат за храната.. или ако са много гладни.. 

Затова като "окачване", според мен, по-сполучливи и коткобезопасни са висящите хранилки.. дори и да се полюшват малко това не пречи на хвъркатковците, напротив.. дори на диви пойни птички гледани в кафез най-голямата забава им беше "люлката" или някое тънко и пружиниращо "клонче" хванато само от едната страна.. Което се потвърди и от на Софи буркана вързан на асмата с канап.. бая се люшкаше, но не е като да не се събираше опашка..

15994973_1415900988442805_6133771454949333240_o.thumb.jpg.c47358526c045f0c90f1fdac11cc4651.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mitkomitashki
Отговорено (Редактирано)

Привет. Искам да попитам, във вашите къщички заселиха ли се синигери? Планирам да направя няколко и да ги разположа из двора, но ми е интересно какви са резултатите от хора, които вече са го направили.

Преди минута снимах това гнездо на една японска вишна на тротоара пред къщата, вероятно на синигер. На най-уязвимото място са го направили :(

 

Screenshot_2020-05-15_at_11_48_07.jpg

Редактирано от mitkomitashki

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mitkomitashki
Отговорено (Редактирано)

Явно, защото от сутринта търся информация за къщички за птици, фейсбук ми показа в news feed-а тази снимка от София :D 

Не мога да не я споделя тук. Интересно дали тия къщички са населявани? Ще попитам, да видим какво ще кажат.

Тия търсачки много информация събират за нас. 

spacer.png

Редактирано от mitkomitashki

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Събрах еко Орехи, но се оказаха много костеливи. Затова реших да ги натроша на малки парченца и да ги дам на кокошките. След няколко дни, чупене на орехи имах гости.

IMG_20211203_145203.jpg

IMG_20211203_145103.jpg

IMG_20211203_145003.jpg

IMG_20211203_144957.jpg

IMG_20211203_144949.jpg

IMG_20211203_144920.jpg

IMG_20211203_144900.jpg

IMG_20211203_144855.jpg

IMG_20211203_144850.jpg

IMG_20211203_144828.jpg

IMG_20211203_144754.jpg

IMG_20211203_144815.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 57 минути, Nenko Baylov написа:

Събрах еко Орехи, но се оказаха много костеливи. Затова реших да ги натроша на малки парченца и да ги дам на кокошките. След няколко дни, чупене на орега имах гости......

Браво, добре си се усетил! Аз черупките от орехите ги поставям в някоя стара пробита съдина на двора и до пролетта синигерчетата се трупат там за да обират - друго си е мазничкото през зимата. Миналата година 2/3-ти от кофата преровиха, сега е в легени. За хранилка така и не ми идва желанието, освен това предпочитам врабчетата, а те - кокошките.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 3 часа, Лозето ме наби! написа:

Браво, добре си се усетил! Аз черупките от орехите ги поставям в някоя стара пробита съдина на двора и до пролетта синигерчетата се трупат там за да обират - друго си е мазничкото през зимата. Миналата година 2/3-ти от кофата преровиха, сега е в легени. За хранилка така и не ми идва желанието, освен това предпочитам врабчетата, а те - кокошките.

Ще пробвам, мерси. Опитвал съм се да правя различни хранилки от бутилки и други подобни, но безуспешно. Иначе кокошките много обичат да ядат орехи, но малко да се дава, че са много алчни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Днес подобрих малко условията, направих хранилка от кошница за съхранение на хляб. Сега ще имам верни помощници в градината. 

IMG_20211204_130213.jpg

IMG_20211204_130211.jpg

IMG_20211204_130209.jpg

IMG_20211204_130203.jpg

IMG_20211204_130203_1.jpg

IMG_20211204_130201.jpg

IMG_20211204_130150.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моята идея за хранилка за птици, не че е оригинална и не че съм я реализирал:

Взема се пластмасова туба от вода, литрите са въпрос на наблюдения. На дъното за тежест се излива малко циментопясък за тежест. Преди това са изрязани отворите за птичките и се намушква кацалото за отвън: предпочитам изолиран едножичен меден или алуминиев проводник, щото се гънат лесно и имат няк'во покритие, за около П-образна форма става дума, после може и нещо напречно да се добави. Тежестта като вземе да се втвърдява се правят отводнителни дупки и каналчета според зависито, щото при вятър няма начин да не влезе дъжд или сняг. Добре е по-горе да има дупчици за проветрение, капачката да си стои - през там се сипва манджата. Съответно: дупките за птички трябва да са над пода за да не се пилее храната. Това се окачва не високо на някое дърво по кето и иначе си кацат птички, ама на тел за да се клати по-малко. Все пак и котки има!

@Nenko Baylov никак не е зле, но заради снега аз поне под някое дърво ги слагам. И огрявано от слънце, разбира се.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Добра идея, храната определено трябва да е суха и те така се хранят по-добре, но в снега ще е съвсем различно ако е мокра храната. Тези дни мисля да направя нещо подобно. Иначе днес преместих хранилката на едно дърво, вързах я добре да не се люлее. Имаше много котки до хранилката, но се надявам да е по-безопасно на дървото.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Просто и готино, само някоя решетчица може да трябва: 

A261644346_n.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Тази е първата хранилка, която направих за проба, от подръчни материали. Дъска, винтове, парче хидроизолация и тел. Птичките я харесаха, но събира много малко храна.

1934521929_hranilkadyrwena.thumb.jpg.87dcd1e0f6edf1c72e9034916d6dbd7b.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

За да увелича количеството храна миналата зима пробвах с 2,5 л шише от минерална вода. Стана много бързо и лесно. С един винт отдолу закрепих капак от опаковка за еднократна употреба (покрай доставките на храна около ковида се намират всякакви). В долната част на шишето изрязах триъгълни отвори, за да може пилето да вади слънчогледовите семки. Много лесно се пълни, не се мокри храната, стига за около седмица. Не е проблем че се клати, посещава се от малки птички: синигери, горски зидарки и др. Недостатък е пластмасовата визия. Сега съм подготвил нова, без гадния етикет, докато спретна нещо дървено.2055947079_hranilkabutilka.thumb.jpg.b4972054957c28c5a7d69914d81a7c69.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Намерих снимка на хранилката която направих за двора в офиса. Много се хареса и на кварталните котки. Кокосов орех разрязан чрез дупки с винтоверт и ножче (това имах под ръка). Наложи се да пробия дупка в дъното на долната чашка за да изтича водата, която се събира при силен дъжд.

1624574109_hranilkakokos.thumb.jpg.bb4c4f34296371cc84aab82e150e1968.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване