Гого

Къщички и хранилки за птици в градината

21 мнения в тази тема

От вчера да освежа темата с малко мои разсъждения и снимки:

Снимката е от 2017, януари - големия сняг..

16113472_1418317164867854_9156354111610805323_o.thumb.jpg.8efe0023fb2de1f3b5bb9326db60852f.jpg

Защо в буркан.. като са на открито много се мокрят и покълват.. но основно го ползват синигерите.. врабчовците си ги беше страх.. Пробвали сме да хвърляме и на земята, но понякога не ги виждат.. примерно слънчогледа, който е може би най-добрата храна за студените дни пробвахме да го хвърляме на пръстта, после и на една бетонна плоча.. и частично начупен (на 2-3 врътки в чопър) и небелен, но нещо не проявиха интерес.. а от буркана влизат и си вземат.. макар и само по зрънце и после да отлитат..

А от времето, бях "бракониер" и ги ловях (зимата на 9ти, 10ти и 11ти клас)  мога да кажа, че всякакви "неестествени" материали по хранилките ги плашат - имам предвид дебели въжета, пъстри цветове, парчета от много шарени/ярки дрехи, тесни отвори.. поне повечето птици де.. изключение е синигера, който е супер любопитен, та чак нахален.. бих казал даже "злобен".. и почти всеяден та чак към "хищник" .. случвало се е затворен в кафез с тънката си човчица да накълве до кръв друга птица примерно кардерина.. или да кълве дървената рамка на клетката в такъв цикъл, че чак изпилва дъсчиците..

По моему, за да работи добре хранилка с буркан според мен трябва да се внимава за няколко неща:
- буркана да е с широко гърло и да не е матов или цветен за да виждат пилетата през стъклото какво има вътре..
- връзките/закрепването да не са прекалено ярки/дебели/набиващи се на очи за да не ги стряскат и по бързо да се престрашат да се приближат.. а ако завали сняг и малко ги маскира тогава вече играта, а и гладът са съвсем други ;) 
- разположението - не е задължително да е на високо, но трябва да е далеч от основен клон, по който котките могат да се катерят.. птиците са доста нащрек за котаци и се престрашават само когато са на големи ята и се сдърпат за храната.. или ако са много гладни.. 

Затова като "окачване", според мен, по-сполучливи и коткобезопасни са висящите хранилки.. дори и да се полюшват малко това не пречи на хвъркатковците, напротив.. дори на диви пойни птички гледани в кафез най-голямата забава им беше "люлката" или някое тънко и пружиниращо "клонче" хванато само от едната страна.. Което се потвърди и от на Софи буркана вързан на асмата с канап.. бая се люшкаше, но не е като да не се събираше опашка..

15994973_1415900988442805_6133771454949333240_o.thumb.jpg.c47358526c045f0c90f1fdac11cc4651.jpg

5 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.