Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Къщички и хранилки за птици в градината

Recommended Posts

Гого

Грижите ли се по някакъв начин за птичките във вашия район?

Аз направих 2 къщички, без особен резултат. Уж ги виждам вечер да влизат, но явно не се чувстват достатъчно сигурни там. Не знам и подходящо ли е зимата да ги окачвам на високи дървета, където листа няма и ще са изложени на постоянни ветрове?

 

Храна основно получават от кокошките. Постоянно са там и си я споделят.

 

Това е видео от Бушката, много яко!

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Това с кратунката е много готино :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Да се оправдая, че тук кратунката е празна и за това няма посещаемост :)
А и в мрежата имаше и мас, та им харесваше повече, докато в кратунката слагах само семена.

Къщичките, доколко знам, за да имат посещаемост, е важно как са направени  - има значение дали отвора е горе или по средата, има значение колко са големи и с каква форма са.
Май, за да се направи добра къща, трябва да знаеш за кого я правиш и да протърсиш инфо точно този вид какви къщи би предпочел.
Когато правих къща на катерицата, прочетох, че трябва да има два отвора. Така се чувствали по-сигурни, че си имат резервен план за бягство. Зимата го затваряше с мека си постеля, лятото го отваряше - явно, за да се разхлажда.
Мен ако ме пуснеш в бял япартамент, на найсти етаж, дори  и суперлуксозен, но обзаведен минималистично, ми няма да ми хареса. Но пък има хора, на които това им е стилът и за тях това е уют.
Та така, всеки си има изисквания.

п.п. Мас (несолена) със сълънчоглед (небелен) и жито - това им харесва много през зимата.
Това е най-простия вариант - в мрежа от картофи. Имайте предвид, че този вид хранилка ще с ползва почти само от синигерите - другите птици не могат да се висят така с главите надолу, като тях.

post-23-0-17331000-1426584931_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Конан катерицата, преди да се скарат с Момо кучето, и тя да го прогони, след като той-Конан толкова се ядоса, че подскачаше един ден от яд и я мереше с някакви неща, постоянно влизаше в къщата за птички и тъй като предната стена не беше закована, той я изблъскваше и събаряше на земята. Това продължи със седмици, докато аз просто не я заковах. Но птички не знам дали има. Знам само, че имаме семейство Плъхови, които изнасят по 1 орех, на гръб, вървейки един след друг, в неизвестна нам посока. Това до нас, ние ги гледаме на 3 м. Изобщо много храбри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Буш, гледай какво спретнах, че трябваше да пращам семена днес. :)


post-100-0-32527600-1426591374_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ха! Супер! А кацат ли?
Не схващам  - пирона минава ли през кратуната и се забива в дървото ли? Щото ако не - как се крепи на кратуната тоз пирон?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Пиронът е мега дълъг, от онези, с които строят покриви - минава през 2 места в кратуната :) Дали кацат ще разберем идните дни :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Това ни е балконската кокосова хранилка. Миналата година идваха 4-5 синигера на нея, тази зима са сигурно над 50. Всяка сутрин чакат и се карат, ако закъснеем да я напълним.

 

10885617_10152958608374634_2674297107923

 

На село сме сложили същата като вашите кратунена, посещава се, но слабо засега. Но и тя се пълни веднъж седмично, тоест повечето време стои празна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А някой от вас има ли опит с идеята да се слагат на коловете на оградата отгоре хранилки/площадки за кацане/къщички? Вижда ми се добре, да охраняват периферията, дето се вика, муха да не може да прехвръкне :) но нямам идея да ли за пилетата е добре!

 

84747905.0EyOKruU.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Аз си мисля за къщичка за прилепи. Само да видя някоя гадина да прелита над двора, веднага правя инсталация :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Мерси за идеята. Аз виждам при мен лятото да кръжат. Ще направя някоя друга къщичка.

Ако си се спрял над конкретен вариант, ще съм благодарен да споделиш. На пръв поглед, се спрях над това:

BatBox.jpg

 

Къщичка за прилепи
 
Конструкцията е сходна с тази на къщичките за птици, но без кръглия отвор отпред. Вместо това 15-20 mm процеп е направен в задната част на дъното на къщичката (през него влитат прилепите). Вътрешната повърхност и мястото преди входа се набраздява с трион, което позволява на прилепите да се прикрепят (може надлъжно на входа да се прикрепи малка дъсчица).
 
Къщичката трябва да бъде поставена на 3 до 5 метра височина, с изглед на север, югозапад или югоизток, така че да бъде огрявана от слънцето само през част от деня. 

За повече инфо: http://www.greenbalkans.org/prilepi/indexdetails.php?menu_id=110

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Тези къщички на коловете ми се струва, че едва ли ще се харесат на пилците. Хем са много ниско, хем са много открити - никакво уединение. А и е опасно, ако има котки например.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

 

Мерси за идеята. Аз виждам при мен лятото да кръжат. Ще направя някоя друга къщичка.

 

Ако си се спрял над конкретен вариант, ще съм благодарен да споделиш....

 

 

 

Не съм се спирал на нищо, но от това което разгледах, си харесах също този вариант. Да видим дали ще се появят първо. Тази година ще ни е първата, в която ще имаме повече възможност да наблюдаваме какво се случва на терена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

В мойта градина миналата година се заселиха семейство кълвачи. Издълбаха си хралупа в една голяма слива. Отдолу заприлича на дъскорезница. Голямо блъскане беше. Ето как изглежда жилището им отвън:

med_gallery_193_18_1387428.jpg

 

После в една друга изсъхнала вече слива си направиха и вила. Там ги видях само няколко пъти. Ето я и нея:

med_gallery_193_18_2525848.jpg

Постоянно потропват по нашите и по комшийските дървета, но са плашливи и не дават да ги доближиш.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Февруари е добро време за слагане на къщички за птици. Намерих добри планове в нета (пак на полски :) ) , мъчих се докато направя  първата къщичка без инструменти , накрая стигнах до пробиването на отвора за птиците (входа) и съвсем спрях. Следващите 2 къщички ги направи дърводелецът.

 

http://ptasiastrefa.pl/images/pomagam_ptakom/budki/budka%20typu%20A.pdf

http://ptasiastrefa.pl/budki-legowe/123-budka-legowa-dla-sikor

 

Хубавото на този вид къщички е , че са мислени да затруднят котките , белките и т.п. (при мен има). Тунелчето за влизане върви през три дъски и е с обща дължина 6 см , което пречи на хищниците да сгънат лапата си в лакътната става , за да изгребат пиленцата от дъното (могат да гребат във въздуха над главите на пиленцата). Освен това къщичката е дълбока и няма колче-кацалка под входа. Колчето не е нужно на птиците , а улеснява хищниците, държат се за него. Другото хубаво е свалящата се предна стена, не е закована с пирони- къщичката може да се почиства през зимата.

Днес закачих първата , дано да се заселят през пролетта.

post-130-0-03324200-1487270079_thumb.jpg

post-130-0-17027200-1487270124_thumb.jpg

post-130-0-03910400-1487270150_thumb.jpg

post-130-0-07931800-1487270167_thumb.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

мммм каква хубава тема откривам тук .... къщичките на Евелина са суперски ... дано да се посещават често  :)

много им се радвам на нашите посетители като идват вкупом в ресторанта ... та да ви зарадвам и вас с моите измислени къщо-хранилки ....

тези клипчета са от миналата година :

 

https://www.youtube.com/watch?v=yNjOD5_-4jA

 

https://www.youtube.com/watch?v=ViHa86ldpcg

 

а този е от миналия месец - когато ресторанта откри сезона за 2017-та

 

https://www.youtube.com/watch?v=qKywQJYUt2M

 

:)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Слагам някои къщички, които съм харесал, но не ми изглеждат толкова подходящи за птичките.

IMG_3140.JPG8aff2f73f0725e59a251a9c6f041f582.jpg

cba8db2ce2e6273d72b25cdf2560afc7.jpgc691947e00fc8ff2754ea1b2eec838ea.jpg

 

Идеята е дупките да се слагат максимално близо до покрива, за да може гнездото да е по-дълбоко. А тези ми изглеждат плитки.

Размерите на отвоорите, според изискванията на различни птички:

Синигери, горска зидарка,  полско и домашно врабче – 2,8-3,2 см.
Дърволазка - 3,2 см.
Мухоловки (беловрата и полубеловрата) – 3-3,2 см.
Въртошийка – 3,5-5 см.
Градинска червеноопашка – 4-5 см.
Скорец  - повече от 4,5 см.
Орехче – 5 см.

Информацията е от Българско дружество за защита на птиците.

За ориентацията нищо не прочетох, но предполагам изток, юг, югоизток ще е добре.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз продължавам да си трупам разни идеи във форми и цветове. Но да питам: 

- има ли нужда от вентилационен допълнителен отвор

- вътрешната страна на челната дъска, има ли нужда да е по-грапава или нарязана на някакви стъпки, за по-лесно катерене, ако е по-дълбоко гнездото

carson-wooden-birdhouse-red-with-yellow-flower-and-roof-0-700.jpg 507487.jpg

handmade-wooden-bird-houses.jpg 92a780e18c2534080ba85d2d6e3e40bf.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Съобразявайки се с прочетените размери за отвори, коригирах старите си къщички с ново парче и по-малка дупка върху старата:

 

IMG_3961.JPG

IMG_3962.JPG

 

П.с.: върбата е така жестоко изрязана, защото 3-та година съхнат клони. Изрязах всичко, по което няма зелено. Давам й последна година шанс да се оправя.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Този дебеланко се е наместил в изолацията на къщата. Направих му нов дом. утре ще я закача, дано  му хареса :)

 

IMG_20170405_195610.jpg

IMG_20170323_211549.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване