Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Как поливат BalkEP и другите :)

Recommended Posts

Славянски
На 4.10.2019 г. at 18:38, Боби Димитров написа:

а нагледната демонстрация, няма по-добро място в България от при Пол в Шипка. Обади му се, качвай се на колата и отивай тутакси, докато не е дошла зимата.

Пол има отворени врати на 18 април тая година (събота е). Може и да отида, щото сигурно има какво да се види и научи, но предвид много други проекти и  ангажименти, не е сигурно. Боби, ти кога последно си ходил в Шипка? Вие разправяхте точно за някакви решения за управление/насочване на водите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Решението при Пол е "централно", защото в Шипка има изградена инфраструктура - външна отводнителна система на улиците тип открита циментова канавка.. така дъждовната вода може да се използва за поливане, като си я отклониш от улицата към двора.. доколкото разбрах от разказите му, те просто се възползват от ситуацията отклоняват уличната дъждовна вода и при нужда "наводняват" обилно пътеките на повдигнатите лехи в домашната градина (Apatheia  - Home Garden), а за пазарската градина (Aponia - The Market Garden) използват функциониращ напоителен канал -  ей тук във вградената гугъл карта ги има градините.. даже и отделен "слой" с напоителния канал..

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Дам, наводняват пътеките между лехите като отбиват вода от напоителния канал. По спомен, го правят през лятото веднъж на две седмици, а есента и напролет веднъж месечно. Има нещо като езеро, което служи за преливник, когато прекалят с поливката. 

Хубаво е да се отиде, защото на място се виждат техники, за които човек само чете. Пол търпеливо отговаря на въпроси. Води и курсове, ама са цифра. За това денят на отворените врати не е за изпускане. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Само да добавя, че това, което отклоняват, реално е селската река. Тя си тече по изградена мрежа из селото и има спогодба кой кога да я "ползва". Когато бях аз таман Пол пращаше Дилън "тичай да видиш кой взе реката" :D Това ми беше много смешно тогава и ходихме да видим кое как. С една тикла и чувалче пясък си стават отбивките. Напояването е като пускат вода по пътеките, като там поради наклона и принципът на изграждане, може да се полива чрез натурално преливане (като се напълни едната пътека, прелива в долната), или с насочване (на всяка пътека в края слагаш 2-3 чувалчета с пясък) за да спираш/пускаш водата.

Реално в нашата градина текущото състояние е подобно в смисъл, че съм направил нарочно вкопани пътеки, за да спират, събират и попиват бавно водата. Писал съм и другаде, при дъжд пълнят 25 см вода. За водата най-важното е принципът slow, spread, sink - особено на терени с наклон е важно да не се губи водата чрез повърхностно отичане, а няма по-добро място за нейното съхранение от почвата!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Баа, това ако е при мен, пускам помпата вечерта когато никой не полива(да не им преча) и пълна няколко кубикови бидона. На другият ден с капково я разливам. 

На село беше такава диващина с вади и прочие, на всички къртици им пълним дупките, па след час може и до края на реда да стигне. За стреса да не говорим, щото цол и четвърт бълва помпата и ако се заблея, доматите тръгват по реда като платноходки...със се корените. 

Затова първото нещо беше да изградя цялостна поливна система, че после се захванах със земеделие.  :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Диващина ти се вижда просто защото контекстът, употребата и начинът на работа при теб са коренно различни ;) Стрес не съм видял там, и ти няма да видиш, ако идеш. Водата е бавна, нищо не бълва, полива се дълбоко, както е редно за такъв тип почви и терен. В твоя пясък е нормално капката да е по-вървежна, особено предвид, че можеш да я пускаш всеки ден. Аз лично бих предпочел тяхната система, честно казано... само дето нямам река и избор, за жалост ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Участвал съм в много поливания на дворове и кърски надаждения по този начин и винаги съм се чудил що си го причиняват. Зариваш, отриваш, водата избила, къртичини... После трябва да се прекопава, защото от толкова вода всичко се пресова. 

Няма как да го сравня с капковото, на което натискаш копчето и сядаш да си пиеш ракията, примерно.  

И най- важното, насажденията трябва да са на редове. Никак не ми допада този мениджмънт за градината. Предпочитам лехи с повдигнат бордюр.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бял чувал, че капковото не стимулирало развитието на кореновата система настрани, защото им капе наготово. Малко като растение от саксия с торфен субстрат, който държи влажно, и корените не го напускат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Като вадех доматите имаше корени под пътеките.  :)

Но дори да е така, все пак нали в лехите ги гледам и само вътре в тях слагам компост и хранителни вещества. Какво да дирят навън? Това са сезонни растения, не са дървета. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

С капковото има основно проблеми при младите овощни дръвчета, масово се препоръчва през първите няколко години да не се използва, за да могат да развият добра коренова система в дълбочина. 

Някой има ли опит с вкопани резервоари за вода? Дворчето е в село със сериозна денивелация, та се замислям за отклоняване на стичащата се по асфалтираната улица дъждовна вода.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Към момента нямам опит, но ако дойде лев, тая година ще вкопаем 5 кубиков като следващата стъпка след ЛПСОВ. Та ще казвам тогава. Планът е 2 от 4те улука да влизат в резервоара + изходящата вода от станцията. Като се напълни (бързо) - прелива към перфо тръба ф110 надолу по терена на дълбочина 60-80 см в чакълирана траншея. В тоя резервоар ще спусна малка помпа, с която ще черпя вода за поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сей отгоре тревата да се не види и поливай. Не е зле идеята и няма да замръзва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

няма по-приятно от личното поливане с лейчица или маркуче на всяко цветенце и растенийце - хем му обръщаш внимание, оглеждаш го..., махаш му гъсеничките и бубулечките...  ;-)

(както се казва - "най-добрият инсектицид е сянката на градинаря..." )

 

(не че го правя, ама и капково нямам, и понеже ме е яд, че вие си имате - та затова така пиша ;-))

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ру, не знам при вас дните да не са по 30 часа? Иначе е приятно с лейчицата (че и с кофата), ако можеш и искаш да си го позволиш. То и аз така поливам по-отдалечените работи (дръвчета, храсти), но ако бяха домати или краставици, нямаше да стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Славянски - и при нас денонощията са си по 24 часа, ама аз става няколко часа по-рано - та да имам 30 часа на разположение...  

Ако имаш 100 корена домати - по 30 секунди на домат за поливането - 3 000 секунди - това са 50 минути .... останалите 29 'часа и 10 минути са ми за релакс - така си отпочивам и затова мога и да ставам по-рано и да си удължавам денонощието. 

;-)

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 56 минути, беля написа:

С капковото има основно проблеми при младите овощни дръвчета, масово се препоръчва през първите няколко години да не се използва, за да могат да развият добра коренова система в дълбочина. 
 

Благодаря.  Значи ще изчакам с капковото при новите дръвчета. Таман сега имам доста друга работа.  

 

преди 40 минути, Ру® написа:

няма по-приятно от личното поливане с лейчица или маркуче на всяко цветенце и растенийце - хем му обръщаш внимание, оглеждаш го..., махаш му гъсеничките и бубулечките...  ;-)

(както се казва - "най-добрият инсектицид е сянката на градинаря..." )

 

(не че го правя, ама и капково нямам, и понеже ме е яд, че вие си имате - та затова така пиша ;-))

Ру, оценявам чувството ти за хумор. :)

Извън тази романтика ми се налага да се справям с три декара на съботно - неделен режим. Чисто технически,  времето бива да се сведе до минимум.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване