Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Дъгообразни лехи

Recommended Posts

Гого

Извинявам се, че няма нищо проектантско, но продължавам да се чудя как да оползотворя експерименталната си градина в кръгла форма. Каквото и да измисля, ще е само за тази година. Давам си време за размисъл една година, какво ще представлява постоянната градина вбъдеще.

 

В момента си нарисувах и мащабирах градината.

- 15 метра диаметър;

- 70 см висока ефирна дървена ограда от клони;

- 1 м външна леха, с достъп до нея само от едната страна - предвидено за защитна гилдия от навлизане на треви;

- пътеките са широки 50 см;

- вътрешните лехи са по 1,5 м, с двустранен достъп;

- езерото е с 4 м диаметър;

- 2 срещуположни входа.

 

Така оформени лехите, мисля растителните гилдии да ги редувам през ред по дългата страна на лехата.

 

*Зелено - лехи

Бяло - пътеки

 

схема_мандала.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дотук езерото е най-интересният елемент, защото дали дъговидно, дали прави, лехите и пътеките ще си изпълняват ролята. Важното е на тебе да ти е удобно за работа. Може ли повече детайли около езерото - дъбочина, настилка, използване и подобни?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тук съм описал как ще го правя езерото:

http://bezmotika.com/topic/6-изграждане-на-езеро-в-градината/?p=287

 

А лехите ги мъдря така, че да не ми се получават места, до които няма да мога да стигам с просягане. Няма как да избягам от кръглата форма, защото е оградена. По този начин, мисля, че ще ми е най-рационално използването на площта.

Така, като са дъгообразни, по дългата страна, на лехата, слагам култура, от която ще имам повече. До нея, следващата и така до късата страна, нещо, от което нямам толкова нужда, но ще се допълва с останалите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тествай размерите на лехи/пътеки. Ние пробвахме над метър широка леха - не стигаме с ръце до средата, или поне не е комфортно. При пътечка под 60-70 см, един надупен или клекнал човек запушва пътечката и се налага прескачане... Ако работят 2-3 в една отсечка, става доста неудобно. А (не) дай си боже да имаш тичкащи дечица наоколо :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да, аз затова съм предвидил достъп до лехите от двете страни.

За съжаление, няма с кого да си преча. Хората около мен, не ги влече земята. Даже ги мързи да влезнат в градината да си скъсат нещо. Та ако имах крила, можеше и без пътеки да карам. :)
Всичко е само идеи и догатки как би изглеждало, но на практика ще се получи нещо съвсем различно, вероятно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аха, ясно! Е, ако летеше щеше да трябва писта за излитане и кацане, или поне helipads :D 

 

На нас сега ни предстои разграфяване на новата градина, вероятно ще са 110 см леха и 70-80 см пътека в началото, а после ако видим че има проблем, следващите лехи догодина ще модифицираме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване