Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Идването на пролетта

Recommended Posts

Славянски

Интересно ми е как настъпва пролетта на различните места, където са градините ни. Имаме хора от разни краища на страната, различни ширина, височина, микроклимат. Идеята ми за тази тема е да съберем информация за цъфтежа/разлистването на някои характерни за началото на пролетта дървета и храсти или цветя, и това да остане като някаква справка. Например:

1) На коя дата тази година е разцъфнал дрянът (то и тук има сортове, но...)?

980x551_ce17dfaaeedb067be164e468a6ed99ac

2) На коя дата са цъфнали японските дюли?

quince-Japanese-flower-ornamental-plant-

3) Кога ви цъфнаха кайсиите/зарзалите?

apricot_flowers.jpg

4) Джанките?

MTQ2MDk4MjA4Ni5qcGd8aW1hZ2V8M3w4MjgxNHxp

5) Ябълките?

cherry-orchard-aisles-blossoms.jpg?w=620

6) Вишните?

48697-sour-cherry-blossoms-in-the-spring-1920x1200-flower-wallpaper.thumb.jpg.e5b345ba6f78e633a875568a4027dc2d.jpg

7) Лалетата?

121370.jpg

Или каквото е показател за определен етап от настъпването на пролетта. При определени видове имаме късни и ранни сортове, което може да обърка сметките, затова бих препоръчал да се фокусираме на такива, които са съизмерими. Примерно, джанките около мен цъфтят горе-долу по едно и също време (може би ден-два разлика в зависимост от това колко слънчево/сенчесто е мястото), докато при сливите между Стенлей и старите сортове може да има седмица и повече разлика. При черешите сигурно е подобно, но вишните очаквам да има по-сходен сезон на разцъфване.

Аз предни години не съм пазил някакъв дневник по календара. Винаги има вариации. Направи ми впечатление, например, че черниците (белите) миналата година ми се забавиха с две седмици като начало на зреенето от предходната, а и после се съсипаха и реално почти нямаше реколта.

Чух, че бадемите на @Гого вече цъфтели. При мен единствено дрянът е напъпил и лешниците са пуснали ресите на тоя етап.

Сега, преди развитието на пъпките, е времето още да се събират и калеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен най-накрая разцъфтя дрянът (3-4 март) - ето снимки от днес:

IMG_20200304_163722.thumb.jpg.a04e7f2dfcf3313ce3263ddbcb7222ea.jpg

Това е едроплоден дрян на първата, а на втората е обикновен - цъфтят едновременно.

IMG_20200304_161251.thumb.jpg.6cb6d12f23e7bbf0bfaf33fd8ab9b26f.jpg

Дори на едно дърво има клони и от едрия, и от другия, и фазата на развитие е еднаква. И тревата почне да расте.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

В Монтана, джанките и кайсиите вече са цъфнали. Извън града, цъфти само дрянът.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

И при мен (София) дрянът цъфти (от няколко дена).

Забелязвам, че пчеличките също работят. Важно е да има паша за тях от най-ранна пролет, затова е хубаво да имаме в градините - кокичета, крокоси, иглики и всякакви други ранно цъфтящи цветя. 

20200305_103845.jpg

20200303_121731.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен в София няма и помен по джанки още за цъфтеж, далече е. А на село - поне още 2-3 седмици, дано и повече отложи. Единствено, че минзухарите се показаха:

spacer.png

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 59 минути, Боби Димитров написа:

... дано и повече отложи..

А защо се надяваш да се отложи? За по-безпроблемен цъфтеж на овошки? Присадки? Подготвяне на лехи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За да се избегне спекът с късна слана, убиваща 90% от цветовете по плодните ни дървета 4 години поред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен миналата пролет април беше доста лош - имаше поне 10 слани, които съсипаха сините сливи и крушите. Ябълките се разпукват малко по-късно и се разминаха. Джанките обаче белязаха най-силната си година въпреки сланите. А неща като мушмули, дюли, черница, дрян винаги се отрупват. За кайсии наблюдения нямам. Досега не са цъфтели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 5.03.2020 г. at 8:37, Kalam Mekhar написа:

В Монтана, джанките и кайсиите вече са цъфнали. Извън града, цъфти само дрянът.

Бая напред сте в Монтана. При мен джанките още не са цъфнали дори във високите части на селото. Моите японските дюли са напъпили и сигурно ще има цветове до ден-два-три.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 16 минути, Славянски написа:

Бая напред сте в Монтана. При мен джанките още не са цъфнали дори във високите части на селото. Моите японските дюли са напъпили и сигурно ще има цветове до ден-два-три.

Монтана е разположена в отворена котловина с голям воден басейн над нея. Студеният въздух се оттича по поречието на река Огоста и не се задържа. Заради огромният язовир, зимата е по- топло, а, лятото е по- хладно отколкото останалите населени места в региона. Вали също повече дъжд, отколкото в отдалечените на повече от 10 километра населени места. За съжаление, нямам никаква земя в града. Основната ми градина е точно на пътя на оттичащият се студен въздух.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 37 минути, Kalam Mekhar написа:

Монтана е разположена в отворена котловина с голям воден басейн над нея. Студеният въздух се оттича по поречието на река Огоста и не се задържа. Заради огромният язовир, зимата е по- топло, а, лятото е по- хладно отколкото останалите населени места в региона. Вали също повече дъжд, отколкото в отдалечените на повече от 10 километра населени места. За съжаление, нямам никаква земя в града. Основната ми градина е точно на пътя на оттичащият се студен въздух.  

Еми не звучи никак зле. В Монтана май никога не съм ходил (със сигурност не и в съзнателна възраст). Имотите в града обаче едва ли са особено големи за овощарство и земеделие, че толкова да съжаляваш? Освен в някоя вилна зона.

А може ли някак да се промени микроклимата и да се намали влиянието на студеното течение?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 минути, Славянски написа:

А може ли някак да се промени микроклимата и да се намали влиянието на студеното течение?

Това е коридор с ширина около два километра ( на места се стеснява) и нямам как да се ограничи директно. Оградите спират само вятъра, но студеното течение засяга всичко в околността. Монтана има голяма вилна зона и климатът е перфектен. Но, точно там, почвата е глинеста, та не им завиждам чак толкова. След ледниковият период са ставали доста интересни неща в този регион, ако се заглеждаш в структурата на почвата. Хълмовете са били брегове на реки, а самите реки са се измествали с повече от километър на юг с течение на времето. От едната градина, всяка година изкопавам речни камъчета и скоро няма да се свършат. В момента реката е на километър, южно от нея. На около 300м. северно от нея се намира брега на някогашната река. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес може да се каже, че разцъфтяха първите джанки - вчера имаше отворени малко цветове:

IMG_20200314_091942.thumb.jpg.62c0638a62c9b5620dcaf99b8270b675.jpg

По същото време започва и цъфтежът на розовата японска дюля:

IMG_20200314_091750.thumb.jpg.4ddb0f08c65b30f3359f244d9fb46b5a.jpg

Интересното е, че тази година джанките в горна част на селото не изпревариха тукашните. Горе-долу по едно и също време се развиват. А дрянът продължава да цъфти вече десет дена. Другото по-рано развило се растение е йощата:

IMG_20200314_094943.thumb.jpg.7bb73f41f302c6e34dc031efe2f846f0.jpg

Черният касис и червеното френско грозде не са и напъпили даже.

Значи джанките тук цъфтят едно поне десет дни след в Монтана. Интересно, че при баща ми японските дюли бяха разцъфтели преди джанките. Но може и джанката му да е късна. Ето и още една джанка (имаше две пчели на клона):

IMG_20200314_133811.thumb.jpg.7de82d75f0a1459bb50c3b75f8406a2d.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

При мен касисът се е разлистил

IMG_20200314_131824.thumb.jpg.5995f8009210e1ae3775d1aa9f662ec0.jpg

Аронията се е събудила

IMG_20200314_131936.thumb.jpg.0bae1ce6dd858fa22db4afd27bd4046b.jpg

По ливадите е нацъфтял кукурякът

IMG_20200314_095001.thumb.jpg.1b773cea099fab1a38b14fc1837d8071.jpg

Джанките са като отрупани с пуканки

IMG_20200314_100509.thumb.jpg.75b648c33ba58b4a0f4c5866776f176c.jpg

Нарцисът се жълтее

IMG_20200314_131716.thumb.jpg.4f539b5e2be22108f50fa3f92102fb15.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Вчера цъфна лале, днес се вързах мартеничката на една праскова! 

 

Първият.jpg

Лале.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А при мен по прогноза утре трябва да вали сняг, а в понеделник минималната да бъде минус 10, вторник - минус 5. Това ще да е някаква много яка слана, ако се сбъдне. Засега сняг не вали. Зимата може да направи някои последни поразии.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нищо цъфнало няма при нас. Явно знаят, че има още изненади и не бързат. Най-развити са камчатките. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 44 минути, alys написа:

Нищо цъфнало няма при нас. Явно знаят, че има още изненади и не бързат. Най-развити са камчатките. 

Надморската височина колко ви беше? То и при мен до онзи ден имаше само лески и дрян нацъфтели. Добре, че не разцъфнаха всички джанки преди застудяването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

650 е надморската височина при нас

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Прасковките ми вече разпукаха розовите цветчета, но не са цъфнали. Дано им се размине. Иначе в гората под селото...на слънчевите участъци край пътя, джанките са цъфнали. Долу- в подножието на Баирбаши всичко е нацъфтяло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване