Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Идването на пролетта

Recommended Posts

Боби Димитров

Вчера ми направи впечатление, че в Ботевград всичкото джанка и хенолемес (там го има почти във всяка къща) е яко експлозия. При Любо дори, на баира, имаше някоя джанка цъфнала. При него е 670 мнмв, но понеже е южен склон, явно е добър микроклиматът, защото дори в София пред офиса не са ми цъфнали джанките, а те цъфтят 7-10 дни преди тези на село. При нас положението го показах в 2 снимки в албума:

Карловска афъзка, червена:

jm_zcooZi7Z400kTmej7o5Ber4yeQgWDuAteFBuu

Кайсия:

9ekXNPgLkJvyMxSx0B-1SK_coZbZQMg32K8ZktYM

Сега със захлаждането ще стане супер, ще отложи още цъфтежа, доволен съм.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Аз пък се притеснявам от застудяването,дано не пада под нулата температурата...!

14.03.2020.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Уж цъфнали джанките, но не баш - първите две почнаха още преди пет дни, но повечето не са цъфнали, а някои днес се разпукват. Тъй че не може да се каже, че са цъфнали. За сметка на това паднаха две слани при минус 7-8 градуса и има поражения по разпукнатите цветове на някои японски дюли. Круши има напъпили и прасковите леко, а сливите и ябълките са съвсем назад. Една от цъфналите джанки е от по-рано зреещите, но най-ранната още не е разцъфтяла, макар и да е на слънце. Но нека не бързат овошките, че всяка заран има слана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

При мен беше -2 и -6. Кайсията, вероятно е тотал щета. Прасковите и те бяха цъфнали и се съмнявам да е останало нещо. Ще се разбере след седмица. При мен, пролетните студове рядко пропускат да дойдат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Току що говорих с мама. Сливите и ранните кайсии са заминали. Попарила ги е сланата. Жалко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 41 минути, Venetka написа:

Току що говорих с мама. Сливите и ранните кайсии са заминали. Попарила ги е сланата. Жалко.

Че много рано тръгнали тия сливи? При мен ги чакам след две седмици поне. Но с тия слани е добре човек да има и късно цъфтящи овошки като ябълки, мушмули, дюли, черници, райски ябълки, защото те рядко страдат от късни слани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

IMG_20200320_153224.jpg

Близката къща не е нашата. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Разгледах цветята - игликите започват да цъфтят, а зюмбюли, нарициси и лалета са напъпили, но са далече от цъфтеж.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Вчера имах шанс да премина покрай къщурата. Само дряна е цъфнал, но пъпките на всички останали дървета са почти отворени (джанките дори "зеленеят" от далеч, така че са точно преди цъфтеж).  Някой сортове касис, камчатките и облепихата са се разлистили вече. С малко се разминах със тоя снег :) Дали ще има следващ тая година? 

@alys странно по снимките при теб изглежда сякаш развитието е малко по назад, а аз съм  по нагоре в планината ( след следващия рид - на 730м) 

IMG_20200322_163430.thumb.jpg.fce7b1cebc946786623ea49822329253.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нека, нека сме назад, няма закъде да бързат овошките. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

С тоя сняг при вас съвсем се оляхте - че и се компрометира "глобалното затопляне" и десетилетия политическо говорене! Последно по-сериозен сняг през март имаше 2014 г. (тук 30 см). И при мен вали два дни, но не успя да натрупа повече от за белване на тревата, а джанките, както са нацъфтели, станаха още по-бели и кичести! Притеснявах се да не начупи клони, но едва ли - май се разминахме. Зимата не се дава въпреки идването на астрономическата пролет. А тази песен е особено хубава и подходяща:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен идва...

IMG_20200324_091724.thumb.jpg.12a43ae222b87e7207feb3ea3465915b.jpg

IMG_20200325_113245.thumb.jpg.8e0142901fbbc89df1f2ea39807cde44.jpg

IMG_20200324_091518.thumb.jpg.a6b527359f8c70a4ebe68511e27d064a.jpg

Десет сантиметра и продължава да трупа. Добре, че са назад овошките. А джанките уцелиха екстремно време.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

photo_2020-03-24_10-42-10.thumb.jpg.09e08dcb291323b4f0dcf3b782030691.jpg

Узбекско пролетно. Днес ще косим тревата, че на места е 20-30 сантиметра висока вече.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 часа, Славянски написа:

С тоя сняг при вас съвсем се оляхте - че и се компрометира "глобалното затопляне" и десетилетия политическо говорене!

Това не компроментира глобалното затопляне, а е ключов елемент от него.  Това ни чака почти всяка година. Късни, пролетни студове.  При затоплянето на северният полюс, топлият въздух там избутва сравнително студен въздух към нас. Най- зле ще се тези, които са на север от Стара планина, като мен. В момента, цветовете на кайсиите, прасковите и дряна са заминали. Под въпрос са крушите, които бяха напъпили.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

еми освен и аз да си сложа пролетните снимки тук, та да си знам кога са се отворили първите цветове на магнолията и са цъфнали първите лаленца...large.20200323_114725.jpg.4a63375d87d3230950c25491b0b7f39e.jpgspacer.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет и от мен...Тя дойде и при нас...20200324_140122.thumb.jpg.82b304dd9ff76c1a3e50083b7af48c5c.jpg

Тази година, нектарини, ние.........Няма да ядеме.20200324_140150.thumb.jpg.99cee8045bf88ab02faf435c53e7a41f.jpg

И един, по -скоро жалък, опит за спасяване на нещо....

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Удивително нещо са овошките. За първа година обръщам повече внимание да времето и продължителността на цъфтежа. Ето, дрянът почна да цъфти на 4-ти и още жълтее. Първите джанки на 14-15 март цъфнаха и ги удариха яки слани - и е удивително, че тези двете още цъфтят, особено по върховете, две седмици по-късно, а изглежда, че сланите и снегът не направиха сериозни поражение по цветовете им. Останалите и те ги последваха. А японската дюля (тъмнорозовата) става все по-красива и може да се каже, че е в разцвета си :)

IMG_20200330_115759.thumb.jpg.7b6bc650a19854f34ef85605752f8e80.jpg

Ще трябва да направя още една акция по опрашване днес или утре, за да има шанс за по-добра реколта, щото е само растение. А червената и тя започва да цъфти, но с около седмица по-късно. Прасковите вече има розовеещи пъпки, но не знам те ли ще бъдат първи или някои круши. Интересното е, че онази жълта джанка с отделяща се костилка, която зрее през втората половина на август, въобще не е близо до цъфване. Очевидно късно зрее и късно цъфти, тъй че @Боби Димитров ако ти се хванат някои от клонките "от Цанко", би трябвало да е добре при тебе. Ако не - догодина, живот и здраве! Много красиви обаче тия дюли:

IMG_20200330_142359.thumb.jpg.aef0a9774823fa7004971d659ad1f70f.jpg

По-светли изглеждат на снимките определено. Язък, че около тях е пълен бардак, но не съм имал време да почиствам. Гледам, че и двете френски японски дюли също са напъпили са цъфтят. Ще ги пусна в тяхната тема, ако ги опазя.

Чака се пак сняг тия дни обаче...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Даа, наистина са много красиви японските дюли! :)

Ето при нас първата джанка, тепърва започва да отваря цветчетата. Игликите и две зюмбюлчета, дори едно закъсняло кокиче.

 

IMG_20200330_110704.jpg

 

IMG_20200330_110432.jpg

IMG_20200330_110507.jpg

IMG_20200330_110416.jpg

IMG_20200330_110524.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 минути, alys написа:

Даа, наистина са много красиви японските дюли! :)

Имай предвид, че на живо изглеждат по-добре отколкото на снимката!

А джанките при вас почват с двуседмично закъснение (спрямо нашите). Е, трябва отнякъде да се почне!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сега видях една джанка, която е цъфнала. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване