Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Идването на пролетта

Recommended Posts

Боби Димитров

Зависи за кои цветове говорим. За пример джанка или друго плодно дърво от групата - гледа се плодника. Близалцето става кафяво и пада, дори да не си личи по тичинки и венчелистчета. Ако е на ниво завръз - пипваш завръза и ако пада, заминал е. Ако е на по-напреднало ниво, друсаш дървото, каквото падне - заминало е.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси, това не го знаех. Венчелистчетата на прасковите са си добре и след тазсутрешната слана, но плодника не съм гледал. Ще ги огледам подробно, но ако издържат на слана при -3, това е добре. След колко време трябва да падне плодникът викаш? Или просто вече е съвсем слабо прикрепен към клонката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Грешкага горе е моя, ще я коригирам, имах предвид близалцето, което е част от плодника! Това е "пръчицата", която стърчи в средата на цвета.  Веднага след сланата се вижда, че е кафяв или го няма. 

flower_parts_350.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси за илюстрацията, Боби. Огледах цветчетата. Някои са позавехнали вече, но тези по-пресните са окей. Близалцето е зелено, и то при минус 4 нощес (замерил колегата). Предната нощ уж било минус 5. Ще ги видим какво ще направят. Първите цъфнали праскови:

IMG_20200408_150818.thumb.jpg.2238bc882a79d47b4472bc5a221a21d8.jpg

Ако държат на такава по-сериозна слана, съм обнадежден за бъдещето им.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Всичко, на възраст над втори сезон ми цъфти. Само една ябълка няма цвят а само разлиства. Черешата е на бутон. Сливите са отрупани. Едната праскова е отрупана. втората цъфна само с 3 цвята.

Орехите още не са се събудили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

И при мен на 5-ти след стопяването на снега, започнаха да се разпукват първите цветовете на сливите, прасковите. черешите и вишните. За щастие от тогава е нямало отрицателни температури.

image.png.db75b0cbeb2361e7cc0564dbb1204fad.png

@Славянски колко странно нещо е микроклимата при мен на 740м надморска не е падало под  нулата и тепърва почва цъфтежа, а при теб -стига 5 и дръвчетата са окичени в цвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И при мен дойде странната пролет. От дъжд го обърна на сняг, вее и е супер гадно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@yanev При нас на 640 в Хераково е имало яко лед и слана в последните дни, щом комшията всяка сутрин троши леда на водата на овцете. Твоята станцийка имаш ли я онлайн, или е потайна?

@Славянски Колко близо е измерването до прасковата? При мен съм забелязъл миналия март  като нощувах там, че долу при гората го показа 2, а горе при къщата,  няма и 50 метра разлика, беше почти 6. А от другата страна на къщата вероятно може и 8+ да покаже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Твоята станцийка имаш ли я онлайн, или е потайна?

Все забравям или се разсейвам, а е полезна информация за споделяне( вече има 3+ години данни).

Станцията е на мачта на къщата и прави сравнително добро обобщение за мястото(като изключим че изпускам снеговалежа). Отделно имам и температурни сензори до и в земята, но те винаги показват по високи температури (като гледаш за студове).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 33 минути, yanev написа:

Твоята станцийка имаш ли я онлайн, или е потайна?

Данни от автоматични метеостанции! Често поглеждам и сравнявам с моя външен термометър. 

https://www.stringmeteo.com/stations/index.php

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, yanev написа:

И при мен на 5-ти след стопяването на снега, започнаха да се разпукват първите цветовете на сливите, прасковите. черешите и вишните.

image.png.db75b0cbeb2361e7cc0564dbb1204fad.png

@Славянски колко странно нещо е микроклимата при мен на 740м надморска не е падало под  нулата и тепърва почва цъфтежа, а при теб -стига 5 и дръвчетата са окичени в цвят.

Здраво. При мен ранната череша има малко разпукнати цветове по върха. Попската круша до нея и тя скоро ще ги отвори. Но слани си има три поредни нощи, имам мента пред къщата и е замръзнала сутрин. Прасковите две цъфтят една до друга, варосването не даде разлика. Третата и четвъртата от същия вид са на по-сенчесто място и са няколко дни назад.

преди 3 часа, Боби Димитров написа:

@yanev

@Славянски Колко близо е измерването до прасковата? При мен съм забелязъл миналия март  като нощувах там, че долу при гората го показа 2, а горе при къщата,  няма и 50 метра разлика, беше почти 6. А от другата страна на къщата вероятно може и 8+ да покаже.

Ами сензорът е на северната стена на къщата, на около 30 м по-ниско по лекия склон от прасковите, които са на слънчево място. Може и да има някаква разлика в температурата. Трябва да сложа и при тях един термометър за проба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тук качвам снимка на проблемът с близалцето. Двата цвята от джанка са от един и същи клон. Единият е цъфнал по-късно и го е подминала сланата. На другия се вижда тъмното, умряло близалце. Сори за качеството, но нямам скъпарските техники на Изи!

wN6tObpCDbUuqPIOjzfxiGbWmwZHoRYtdl5Tir1Q

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Попаднах на интересна информация за японските вишни - все съм се чудел защо са толкова на почит в Япония, при положение, че са декоративни и плодът им, ако въобще го има, не струва... Е, цветът си струва:

800px--_Prunus_serrulata_02_-.jpg

Ето дискусията и коментара:

https://www.quora.com/What-is-the-fruit-of-sakura-tree-in-Japan

Цитат

Significance of Sakura: cherry blossom traditions in Japan.

In Japan, cherry blossoms are called sakura, a special flower for the people and the country.

Cherry blossoms are a symbolic flower of the spring, A time of renewal and the fleeting nature of life. Cherry blossoms have a very short life.

Cherry blossoms represents the fragility and the beauty of life. It's a reminder that life is almost overwhelmingly beautiful, but is also tragically short.

* * *

Значение на сакура (японската череша/вишна): традициите на вишневия цвят в Япония.

В Япония вишневите цветчета се наричат сакура, специално цвете за хората и страната.

Вишневите цветчета са символ на пролетта, на време на обновление и на мимолетната природа на живота. Вишневите цветчета имат много кратък живот.

Цветовете на японските вишни представят крехкостта и красотата на живота. Те са напомняне, че животът е почти изумително красив, но също така е и трагично кратък.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Първото засадено дърво в Пловдив беше огромна / едва я поместихме в комбито / японска вишна. Идва баща ми и пита какво е това. Казваме вишна. Ей що ви е такава голяма, как ще е берете? Ама тя е декоративна. Обяви ни за луди.

Обаааче после като я видя цъфнала каза, че си заслужава. За съжаление тази година пак ще пропусна цъфтежа и. ММ каза, че съвсем скоро ще отвори цветовете.

Ето снимки от миналата година

752131181_Picture-2019-04-0715_18_42.thumb.jpg.17e7704077ebc4b9856efea247648793.jpg

Като опадат цветовете е също много красиво. Вълшебен розов килим.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Като гледам пищната красота на тия цветове и се присетих за тия думи:

"Разгледайте кремовете как растат; не се трудят, нито предат; но казвам ви, нито Соломон във всичката си слава не се е обличал както един от тях."

Нещо толкова скромно и уязвимо (буквално за секунди с резачка или трион) и толкова превъзходно! Аз още не съм се навил за японска вишна. От декоративните имам само див рожков от семе, но още не е цъфтял.

@Боби Димитров върху какво викаш се присажда?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Днес минах през КПП и си видях селското дворче,близо месец не съм ходил заради ограниченията. Всичко цъфти, връзва и зрее:joy:! Бурен да коляно от дъждовете,само коса го оправя. Откъснах даже малко аспержи...!

aspergus.jpg

krusha.jpg

yabylka.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен от вчера разцъфнаха череши и круши, голяма красота.

IMG_20200412_222134.thumb.jpg.b4d29da78606ca2722bdf8b1e486f2de.jpg

IMG_20200412_222110.thumb.jpg.d007b227ea053b04d1378e354eca52c5.jpg

Джанките привършват цъфтежа, но особено тези, които се развиха по-рано, не изглежда да са задържали нещо. То беше сняг и много слани.

Прасковите също цъфтят. Сливите по-ранните сортове също. Някои ябълки са напъпили, но сякаш много няма да цъфтят въобще.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В Пловдив мини вишната е цъфнала прекрасно

photo_2020-04-11_20-31-50.thumb.jpg.e466cdb5fc7361db056675aaa39cabd4.jpgphoto_2020-04-11_20-31-56.thumb.jpg.41aab88a9fe451f6775c8aff8a09d18f.jpg

На вилата също вишна цъфти, но и едната от японските дюли от френската поръчка най-накрая е отворила цветовете си

photo_2020-04-12_17-42-24.thumb.jpg.9d6e742335f3dd4989af9c2720174d9d.jpg

Цъфтят и камчатики, ама не мога да разбера кои. ММ изведнъж взел та открил, че имат надписи на сортовете на етикетчетата, но така снимал, че не мога да схвана кое кое е. Нейсе.. да не придирям много, че ще ме отсвири и няма да снима повече.919970902_photo_2020-04-12_17-42-17(2).thumb.jpg.0b580e47199fb24f8c9756f000bf77a0.jpgphoto_2020-04-12_17-42-20.thumb.jpg.745827a8b228d150ac20d47c39e7abd3.jpg

 

 

photo_2020-04-12_17-42-16.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При Славян в тнар "балкан" е поне седмица по-напред работата отколкото при нас в тнар "поле". Показвам круши и череши на какво положение са в момента.

bA_EsT-WkcpcWWt7kUd7c7GsUqQVFj8DxnEtqSWr   Ai3kxKXBTlmtZX-vRg6XAs81199u6Z19sCEhx7IP 

А с @Marangoza разликата е поне месец :D

CPlHgdfUc3U9W9-HWD7vL8oygaCi-H1KMn-f5I5Q

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Остави, аз гледах едно видео от Мюнхен снимано преди 3-4 дни и вече имаше разлистени дървета по улиците. Тука едвам почват джанките да пускат листенца. И едни храсти, които май се водят татарска лоницера или някаква подобна с листа като камчатките. Значи седмица поне. То като съм пуснал снимки датата остава и може да се види точната разлика. Черешите цъфтят вече 2-3 дни, заедно с крушите, а прасковите може би от седмица. Най-късната някъде от два дена. Вишните още не са цъфнали, но очаквам да стане до 2-3 дни. В горния край на селото има вече цъфтящи сливи, но при мен не. Ще взема да се спусна до долната махала. Нищо чудно там тепърва да цъфтят джанките.

P.S. ей сега проверих втората череша, която като размер е наполовина на тази на снимката по-горе; иначе ги считам за един сорт. Ами не е цъфнала още, тук-там по някое бяло цветче. Поне три дни разлика. Микроклимат!?

Според мен са семенаци и може да има и някаква вариация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване