Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Идването на пролетта

Recommended Posts

Славянски

Реших да изпратя зимата както подобава - с лагерен огън. Даже два, под крушите и под черешата:

IMG_20200416_020233.thumb.jpg.f8ce322157b6e0400808d99d56a3f119.jpg

Ще видим дали ще има някакъв ефект против сланата. Прасковите са покрити или с нахлузени найлони. Те са малки дръвчета. Но покрай/над огньовете са три големи круши и една череша. Няма да е цяла нощ, но поне до три ще има пушек.

Материалът е влажно сено и клечки от треви и храсти (трънка, глог, шипка), плюс клонки от бъз и доста сухи къпини. Последните чакат сгоден случай от доста време. Отделих час и нещо, което не е кой-знае колко, ако е цената да имаме круши и череши тая година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Събудих се в пет. Единият огън под черешата беше изгаснал, другият под крушите имаше жарава, която разделих и им добавих материал. Вятърът/течението караше пушека настрани известно време, но след това спря за малко и димът се изправи. Добавих повече клони. За Троян дават измерена -1,4 градуса в 4:30. При мен в момента термометърът на двора показва 0. А в стаята добри 21 градуса, че се намръзнах :)А слана има, но при нула можем да прескочим към живот и реколта...

Огънят ще гори още известно време. Да изпратим зимата и мраза по живо, по здраво! И дим да я няма!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Амин!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 7 часа, Славянски написа:

Реших да изпратя зимата както подобава - с лагерен огън. ......Отделих час и нещо, което не е кой-знае колко, ако е цената да имаме круши и череши тая година.

 

преди 3 часа, Славянски написа:

Събудих се в пет. ...... :)А слана има, но при нула можем да прескочим към живот и реколта...

Огънят ще гори още известно време. Да изпратим зимата и мраза по живо, по здраво! И дим да я няма!

Евала @Славянски, докато има хора като теб, има надежда! Искрено ти се радвам, радвам ти се, защото показваш, че светът не е пълен само с потребители, мислещи единствено с какво ще напълнят чиниите и как не си струва да се стане през нощта, за да бъдат спасени дръвчетата. 

п.п. Дядо процедираше по този начин - вечер трупаше мокра слама и треви, и сутрин, преди да падне сланата я палеше. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Миленка® написа:

п.п. Дядо процедираше по този начин - вечер трупаше мокра слама и треви, и сутрин, преди да падне сланата я палеше. 

Какво имаш предвид под сутрин? Щото често сланата/росата пада още преди и около полунощ? Снощи в два часа имаше вече лека слана. Аз бях чел, че палят огъня като стане към нулата, защото при -1, 2, 3 вече може да има поражения по цветовете и завръзите. T.e. ако запалиш сутрин в 6 дали няма да е късно?

За щастие при мен мисля, че няма поражения. Прасковите изглеждат добре, дори едно клонче, което не успях да завия. Може би наистина не падна толкова ниско, макар че към 0:30-1:00 часа замерих минус 1-2 градуса. Данните за Троян са минимална -1,5, за Габрово + 0,2 градуса. Комшията обаче е замерил минимум от -3 нощес. Но според мен това е било в по-ранните часове на нощта, щото към 5-6 беше нула градуса.

В следващите десет дни по прогноза не дават падане под нулата. Може и това да бяха късните мразове и вече да се чувстваме по пролетно. Специално крушите имаха слаба година през 2019 г. и исках тази година да ги запазя, защото имат много цвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

При мен, тази нощ падна само до нулата. Има напредък. Всяка седмица, температурата се качва с по 2-3 градуса и очаквам следващата седмица да падне най- много до 1-2. Поне няколко по- късни ябълки и сливи да останат. Ябълките- джуджета, видях, че са бяха цъфнали още преди да падне до минус шест-седем градуса преди две седмици и съм ги отписал. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен сливите и вишните тепърва ще цъфтят (в момента почват да се разпукват), ябълките също. Дюли, мушмули, райска ябълка черница, иргите. То дюли не е имало от много години заради кафяво гниене, но все пак. За камчатките не проверих има ли поражения, но те цъфтят вече от месец и мисля, че няма. Надявам се да няма по-яка слана от тази до края на месеца. Имаше коричка лед в кофа с вода пред къщата, но не беше дебела.

преди 30 минути, Kalam Mekhar написа:

Поне няколко по- късни ябълки и сливи да останат. Ябълките- джуджета, видях, че са бяха цъфнали още преди да падне до минус шест-седем градуса преди две седмици и съм ги отписал. 

Това мръзнене на ябълки обичайно ли е при тебе?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, разбирането на нашите баби и дядовци е по-различно от нашето. 2-3 след полунощ е ранна сутрин, от този момент започваше да пали. И той не слагаше само под дървото, ами на много места из двора, с идеята над него да се получи облак, който да възпрепятства падането на сланата. Така се предпазваха не само овошките, а и другите насаждения. 

В момента се прилага съвсем ефективно и дъждуване срещу слана. Настройват се пръскачки да дъждуват върху дърветата - при падане на температурата до +1 градус, пръскачката пръска овошката за 2 минути, почива 10, след това пак пръска 2 минути, пак почива - при този цикъл дръвчето се обледенява. До към 10 - 11 часа ледът се е стопил и цветовете са спасени. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси за експертното включване, @Миленка®!

Да, два-три след полунощ е логично. Аз първо четох, че швейцарците гледат кайсии в планинския си климат именно с огньове, но там става дума за големи професионални насаждения, където щетите се усещат по-сериозно във франкове и евро (не е като една-две кайсии в двора). Наши източници пишат за опушване и димна пелена по-скоро. Но според мен това се случва най-много два-три дни в годината, когато е критично да се направи - не е толкова много. За джанките не съм си играл. Каквото направят със свои сили.

преди 9 минути, Миленка® написа:

В момента се прилага съвсем ефективно и дъждуване срещу слана. Настройват се пръскачки да дъждуват върху дърветата - при падане на температурата до +1 градус, пръскачката пръска овошката за 2 минути, почива 10, след това пак пръска 2 минути, пак почива - при този цикъл дръвчето се обледенява. До към 10 - 11 часа ледът се е стопил и цветовете са спасени. 

Това го гледах и е хитро, дори гледах един мъж в Канада (май беше), който поливаше привечер с маркуча и се хвалеше, че постига резултати. Но с тия пръскалки си е малко хай-тек.

Интересно, че Боби беше споменал за леден дъжд в Бургаско, който направил големи поразии - май бяха измръзнали цели клонки, да не говорим за цветовете. Това как се отнася към дъждуването?

Иначе ако съседите имат простряно пране, може да имате проблеми с тия пушеци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 11 минути, Миленка® написа:

Да, разбирането на нашите баби и дядовци е по-различно от нашето. 2-3 след полунощ е ранна сутрин, от този момент започваше да пали. И той не слагаше само под дървото, ами на много места из двора, с идеята над него да се получи облак, който да възпрепятства падането на сланата. Така се предпазваха не само овошките, а и другите насаждения. 

Аз сложих под и между дърветата, но пушекът основно отиваше на изток, а не нагоре. Наистина би било от полза да се обхване по-голяма площ или уязвимите дръвчета да се садят по-близо едно до друго. А не едно тук, друго там и да трябва да покриваш с огнища целия имот. При мен беше удобно, че трите круши и черешата са една до друга. Но не мога да кажа, че съм ги спасил, но знам ли?! Ще видя други круши какво ще направят (такива, които са далеч от тези, огън и пушек).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 37 минути, Славянски написа:

Това мръзнене на ябълки обичайно ли е при тебе?

По принцип не е, но, джуджетата бяха нацъфтели по- рано. Те и узряват много рано. Какво са правили дядовците ни, не е много актуално днес. Късните студове вече са тенденция и се очаква да станат нещо постоянно, заради ранното затопляне на полюсите. Ще трябва  да си прегледам дръвчетата и да постепенно да подменя ранно цъфтящите с късно цъфтящи. На този етап, последната останала кайсия ми е напълно безполезна и само заемаща място и си губя труда да я подрязвам. Имах три големи и за това, две вече отрязах. Дюлите не съм и ходил в другата овощна градина да ги видя. Последните две седмици правих ограда и нямах време. От двора на къщата, премахнах две, защото не ги ядем. В друга овощна градина имам още две. Оставил съм ги почти без грижи, но бера по 2-3 кофи с плодове, правя 10-15 компота и другото го изхвърлям. Всички дюли, които съм имал съм ги садил още, като ученик от семки и всички са били перфектни. Давал съм и на съседи и роднини и при тях също не е имало дърво с лошо качество на плодовете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Дюлите са ми много ценен плод за зимата. Обират се последни, защото държат на студ. Не ги варя на компот в буркан, а от време на време варя компот в голяма тенджера, правя си конфитюр, изобщо не бързам. Особено се мотивирам да ги обработя по някакъв начин, когато видя петънца по тях. Има две млади дюли с хубави плодове, едри. Другата е стара и обикновено са дребни, но всички ги берем и съхраняваме. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

От нямане какво да прави дюлите, баща ми ги събираше заедно с мушмулите, които също никой не яде, запечатваше ги в бидони и вареше ракията чак пролетта. Добра ракия ставаше, но трябва да се разрежда много за да не загори казана. Масовият начин за правене на дюлева ракия, който практикуват сърбите си е чисто производство на менте алкохол на конвейер. Вода захар и символично количество дюли. След това, прецеждане на разтвора, който се преварява  и зареждане нова вода и захар за следващият транш. Ползват се само етеричните масла от мъхчетата на дюлите за аромат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 45 минути, Kalam Mekhar написа:

Дюлите не съм и ходил в другата овощна градина да ги видя. Последните две седмици правих ограда и нямах време. От двора на къщата, премахнах две, защото не ги ядем. В друга овощна градина имам още две. Оставил съм ги почти без грижи, но бера по 2-3 кофи с плодове, правя 10-15 компота и другото го изхвърлям. Всички дюли, които съм имал съм ги садил още, като ученик от семки и всички са били перфектни. Давал съм и на съседи и роднини и при тях също не е имало дърво с лошо качество на плодовете.

Аз винаги съм обичал дюлите, особено на компот. Но тука са дребни и се съсипват (две туфи има огромни храсти). На компот много ги обичам. Дядо ми редовно прави, и сладко прави. Чак пък да се изхвърлят...

Иначе потърсих още малко информация за защита от слани, която ще копирам тука (като линкове). На английски е, но с преводача на Гугъл мисля, ще е разбираема за всички, а и много неща се повтарят. Някои от идеите са свързани с извеждането на студен въздух, акумулирането на топлина в почва, водни контейнери или зидове, покриване, топлене, мокрене и, разбира се, избирането на по-късно цъфтящи и мразоустойчиви сортове. Ето я първата статия:

https://www.growveg.com/guides/protecting-fruit-blossom-from-frost/

https://eu.lcsun-news.com/story/life/sunlife/2019/03/31/late-frost-here-some-tips-protecting-fruit-trees/3301390002/

Тази е доста академична и подробна, но и малко като енциклопедия:

RECOMMENDED METHODS OF FROST PROTECTION

А тук има основна информация, която бих копирал цялата:

Цитат

During the darkest days of winter, while your orchard is dormant, there is little risk of frost damage to your trees. The biggest danger comes in the spring when the tree starts to break dormancy. The young leaf buds and shoot growth can be damaged by extreme cold, and a late frost or snowstorm can mean a harvest-less year for a tree in bloom. Unfortunately, there is no cure for frost damage; a tree affected during its spring growth and bloom will have to wait until the next year to fruit. Prevention is key to protecting your tree from frost damage. The first step to preventing frost damage is to select a variety of tree that is cold hardy and has the correct chill hours for your climate. If your region typically experiences a late spring frost, select a variety that is additionally known to have a late bloom time. This will reduce or, if you’re lucky, eliminate the need to take further steps to protect your tree in the spring.

If your fruit trees are damaged by a late frost, you won’t necessarily lose your harvest for the year. Apples, pears and peaches can lose up to 90% of their flower buds without a decrease in harvest. Cherries will have a full harvest even when subjected to a 50% bud kill. The exact temperature that causes bud kill will vary by type of fruit, variety, bud maturity, and length of cold exposure. Most fruit trees in bloom can withstand temperatures as low as 28°F for 30 minutes, with only 10% bud kill (and thus no reduction in harvest). You can find a comprehensive illustrated chart for the lowest temperatures that fruit trees can typically tolerate from Utah State University Extension. If temperatures are expected to drop too low once your tree begins budding or blooming, or if sleet or snow is predicted, it’s time to take action. If your tree is small enough, you can wrap it in frost blanket bags for the duration of the cold snap. For larger trees, spraying with Frost Shield provides protection to young leaves and flowers without damaging them or preventing pollination from occurring

* * *

По време на най-мрачните дни на зимата, докато вашата овощна градина спи, има малък риск от измръзване на вашите дървета. Най-голямата опасност идва през пролетта, когато дървото започе да нарушава покоя си. Младите листни пъпки и новите клонки могат да бъдат повредени от силен студ, а късен студ или снежна буря може да означава година без реколта за цъфналото дърво. За съжаление няма лек за увреждане от слана; дърво, засегнато по време на своя пролетен растеж и цъфтеж, ще трябва да изчака до следващата година, за да плододава. Превенцията е от ключово значение за предпазването на дървото ви от повреди от слана. Първата стъпка за предотвратяване на повреди от мраз е да изберете вид дърво, което е студоустойчиво и има подходящ период на зимен покой (бел. - продължителност на ниските температура) за вашия климат. Ако във вашия регион обикновено има късни пролетни слани, изберете сорт, за който е известно, че има късен цъфтеж. Това ще намали или, ако имате късмет, ще премахне необходимостта от предприемане на допълнителни стъпки, за да защитите дървото си през пролетта.

Ако овощните ви дървета са повредени от късна слана, няма да загубите реколта си за годината. Ябълките, крушите и прасковите могат да загубят до 90% от цветните си пъпки без намаляване на реколтата. Черешите ще имат пълна реколта дори когато са подложени на 50% убиване на пъпки. Точната температура, която причинява смърт на пъпки, ще варира според вида на плодното дърво, сорта, зрелостта на пъпките и продължителността на излагане на студ. Повечето овощни дървета в цъфтеж могат да издържат на температури до 28 ° F (-2° по Целзий) за 30 минути, като само 10% загуба на цветни пъпки (и по този начин не намалява реколтата). Можете да намерите изчерпателна илюстрирана диаграма за най-ниските температури, които овощните дървета обикновено могат да понасят от Университета на щата Юта. Ако се очаква температурите да паднат прекалено ниско, след като дървото ви започне да цъфти или цъфти, или ако се прогнозира суграшица или сняг, време е да предприемете действия...

А ето какво правят овощари в щата Мичиган:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Моята пролет.

Черешки

photo_2020-04-16_14-33-13.thumb.jpg.08a54f886bdd8dc22b848ea7492bf3df.jpg

Сливите са доста по-големи

photo_2020-04-16_14-33-06.thumb.jpg.98c33f36dc4aff4dd2c9f9f6bfda57c4.jpg

 

А ябълките са прекрасни. Толкова плод на дръвче метър високо... Сигурно като шикалки ще са големи.

photo_2020-04-16_14-33-22.thumb.jpg.5659e005d4c6b76e57f3a6e775858733.jpg

 

 

photo_2020-04-16_14-32-59.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ябълките ако ги проредиш до 1-2 на сноп, може да види И читав плод И читав прираст. Иначе ни плод, ни прираст :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Аз винаги съм обичал дюлите, особено на компот. Но тука са дребни и се съсипват (две туфи има огромни храсти).

За какви храсти става въпрос ? Имам предвид дървета. Издънките се премахват, защото убиват дървото или го държат в мизерно състояние. Това важи почти за всички дървета, образуващи издънки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Боби ДимитровХич пък и не ми мина през ума , че може да ги проредя тия ябълки. Радвах им се, че са оцелели след гадния сняг. Днес за малко останах незаета и ги пообиколих. Има пострадали клончета, пречупени и с опърлени от студа връхни листа, но и в същото време имат невероятен прираст за някакви си 10 дена. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

За какви храсти става въпрос ? Имам предвид дървета. Издънките се премахват, защото убиват дървото или го държат в мизерно състояние. Това важи почти за всички дървета, образуващи издънки. 

Те са стари туфи. Дърво е, но може да има и 15 близнака дебели. Няма как да се оформи като единично, отдавна е изпуснато. Разбира се, чистих младите леторасти и сухите стъбла. Обемът е като за няколко дървета. Ще го снимам и ще пусна в адекватната тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 16.04.2020 г. at 16:42, Venetka написа:

Хич пък и не ми мина през ума , че може да ги проредя тия ябълки. Радвах им се, че са оцелели след гадния сняг.

Този принцип не е само за малки фиданки с много завръз. При силни години, отрупаните дървета се брулят с прът на ниво завръз размер лешник, защото иначе рискуваш да изтървеш следващата година. Повече по темата - знам, че имате много време да четете в карантината - в книгата The Holistic Orchard!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване