Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Идването на пролетта

Recommended Posts

Лозето ме наби!

За протокола към 01.04.2021 (на запад от Силистра):

Ранни кайсии - добре разцъфтяли.

Нормални кайсии, ранни джанки - цъфнали.

Обикновени джанки, праскови - тук-там цъфнали.

Черешите и вишните са заформили неотворени цветчета.

Круши, ябълки - пуснали са зеленичко.

Две японски дюли, нарциси, зюмбюли - цъфнали.

Температури (след скорошния сняг) над нулата, до 15-20 градуса, но идва захлаждане с дъждове :(

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На югозапад от Силистра към вчерашна дата ни една японска дюла от 7 не е цъфнала. Та се чудя това някъде на закътано ли ще е това твоето място @ Лозето или при нас ветрилник и студ на село.

Кайсиите- частично цъфнали. Вишни и череши- далеч от цъфтеж. Нарциси и зюмбюли- да, те цъфтят. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може да е и до сорт дюлята. При мен розовата разцъфва може би седмица преди червените. Още няма разцъфнало цветче. Но една "късна" по цъфтеж праскова, поне на хартия, гони джанките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ахаха. Тук нищо не е цъфнало още от дърветата, освен дрян. Прочее още има живи кокичета. Минзухари има. Със захлаждането сега, бих казал 10 април за джанките, не виждам как кайсията ще е преди тях, предвид колко по-развити са техните пъпки. Имам време за калеми :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Японската дюла: и двете ми се виждат абсолютно еднакви, пуснах снимки на други места, но си цъфтят.

Кайсиите: все пак по нашенско беше Меката на кайсиите.

Виж, във Варна, да речем Аксаково или бившите лозя отгоре - изпреварват със седмици. За бадемите не говоря: почти като в гръчко, началото на февруари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Лозето ме наби! написа:

За протокола към 01.04.2021 (на запад от Силистра):

Ранни кайсии - добре разцъфтяли.

Нормални кайсии, ранни джанки - цъфнали.

Обикновени джанки, праскови - тук-там цъфнали.

Черешите и вишните са заформили неотворени цветчета.

Круши, ябълки - пуснали са зеленичко.

При мен към първи април цъфтят по-ранните джанки от 3-4 дни, някои почват да цъфтят. Прасковите също са напъпили, а някои имат и вече отворени цветове. Кайсии да цъфтят нямам. Листните им пъпки не са мръднали.

Черешите и вишните са напъпили, но според мен най-рано след седмица ще почнат да се разпукват цветовете им, а може и две с това захлаждане.

Ябълките и крушите имат малко по-големи цветни пъпки, а райските ябълки и черниците нямат грам развитие от зимата, както и хинапът.

Бадемите са по-назад от черешите по моему, но това им е първа година и не съм сто процента сигурен, че ще цъфтят. Но принципно трябва да цъфтят след прасковите. Дюли и мушмули не съм гледал.

Интересно, че спрямо предната година джанките имаха 16 дни закъснение, а прасковите с 4-5 дни са подранили (някои).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Бадемите не трябваше ли да са прецъфтели вече, или има "особени" сортове? Или са прекалено млади за да цъфнат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сортовете са "особени", но са и млади фиданки, та ще видим.

Ето един: http://exoticplantsbg.com/product/1371/almond-cultivars-penta-bedem-sort-penta.html

Бях пускал едни таблици в темата за овошки с късен цъфтеж, но може да са и трийсет дни след ранните бадеми. Пента ми се води най-късен, има и още два сорта Тардона и Диамар/Мардиа, който са най-късни от испанските селекции. Но засега съм оптимист. Проблемът е, че влагата в планината може да им дойде в повече.

Иначе @Кукумир беше пуснал една снимка на бадем цъфнал още в началото на февруари. Във Варна. Какво задържат не знам.

13-ти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ааа, Варна е друга българия, там и снегът е рядкост, да не говорим за минуси.

Между другото и в гръчко цъфтят в началото на февруари - първото нещо, защото дрян нямат. Там сезонът не е толкова заради студа, а заради многото дъжд. Зависи кое гръчко, де.

И в Силистра съм виждал цъфнали бадеми през февруари (не началото), даже раждат, но са някакви почти диви сортове.

PS: Като/ако си разширя градината и бадеми може да мушна - зимата вече не е каквото помня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много се чудя на японските дюли тая година. Миналата розовите бяха започнали цъфтежа на 14 март, заедно с джанките, а тая още няма и едно отворено цветче. Джанките почнаха в последните дни на март. Същевременно прасковите миналата година отвориха цветчета на 7-8 април, тая година с 5-6 дни по-рано, и превариха японските дюли. Миналата година повече от три седмици преднина за дюлите, тази за прасковите вече два-три дни и - с идващото захлаждане - не се знае колко. Много странно. Кое обуславя такива разлики?! Очевидно нещо бави дюлите и ускорява прасковите. Дали пък дюлите не са взели поука след като бяха цъфнали в снега миналия март!?

Иначе днес беше красота. Ама че композиция:

IMG_20210403_211556.thumb.jpg.3db1364a28f469fcbed0f8565377e167.jpg

Пред буря. Отляво на дясно на преден план: (изсъхнала) ябълка, ясен, джанка, синя слива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

А да не са измръзнали? Моите кайсии са измръзнали не цъфтят пъпките кафяви отвътре. Февруари беше хубаво време подлъгало е пъпките да набъбнат и после сви студ и заминаха.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това се чудих и аз. Утре, ако не вали, ще отида на инспекция. Наблюдението е важна част от научния прогрес.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

На вилага, 650 м надморска цъфтят лалетата, а нищо от дръвчетата и храстите не е цъфнало. Дори дряна си седи все така с наченки на отваряне на пъпките и това е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Брей, какъв е тоя дрян? При мен на север от Балкана цъфти от много време, месец сигурно.

Иначе @Ангел Димитров е прав, очевидно пъпките на дюлята са измръзнали, може при тези -11 през март. Сега огледах храста и има някои кафеви пъпки все още, а се е разлистил:

Photo0302.thumb.jpg.069b6cd4081e7ac8966f4b97fbc9503e.jpg

Преди цъфтеше преди да се разлисти. Сега има понабъбнали цветни пъпки, но доста по-малко и тук там върховете им са парнати, а някои са изцяло кафеви и падат. Даже не знам дали не е пострадала при студовете втората половина на февруари, които стигнаха -17,5. Тя е по-ранна от червените, които са с хубави пъпки, но още не цъфтят. Студът я е подлъгал и за първа година ще цъфти толкова късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

IMG_20210405_145521.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук снегът успя да счупи една от първите цъфнали джанки и ще трябва да я сека. Полегнала е. С късни или ранни снегове винаги има такива рискове. Но пък днес пекна едно слънце, едни вади - чудо! Поредно отлагане на градинската работа. А снегът почти се стопи. Дано пощади прасковите и джанките, че дават още няколко дни лошо време.

Иначе камчатките почнаха масово да цъфтят, а една нещо я е поопасло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Все още имам цвят само на прасковите. сливите ми са на бутон. Кайсиите са на листни пъпки. Череши и вишна на съцветия. Дюля и круши- няколко листенца и посредата съцветие. Ябълката ми е все още като сурвакница- четири годишна златна уж. Смокините не са чули за пролетта. Също и хинапът. Орехите напъпват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам четири цъфнали праскови, една частично и една пред цъфтеж. Някои череши наближават цъфтеж, както и една неопределена саморасла слива. Може да покрия прасковите с найлони тая нощ, защото малко остава до края на студения период и опасността от яки слани. Нощес нямаше, но тая вечер може и да падне. Минимална за утре дават -3.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Баси гадната пролет. Местенцето ми вече зеленяса като заблатена тиня. Лозенцето потъна в тревуляк. Не мога нито да копая, нито да садя в тази кал. а и прогнозата не е свързана със засушаване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Вече не вярвам на прогнозите, то си е нормално за пролетно време.

Тук вчера го даваха да вали, то даже слънцето се показа. Зарязах плановете и почнах да кося - номерът беше да хвърля още семе в райграса преди да се юрнат мравките.

За снощи го даваха да се размине с минус един-два и без слани, то пък около нулата и яка слана. Вчера така се радвах на червената джанка, "ще има ракия"... 

WP_20210408-M.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване