Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Праскови. Сортове, характеристики, отглеждане.

Recommended Posts

Астрала

Наскоро научих, че в Щатите не лекуват раните на дърветата, камо ли да ги варосват с Вар. 

Here in the US most arborists have concluded that placing coverings over tree wounds, whether paint or other substances, is actually detrimental to the healing process except for certain diseases such as oak wilt in Live Oaks and Red Oak trees, in which a wound dressing is mandatory. Also, severe pruning such as removing major limbs should be done BEFORE bud swell, well before bud opening and well before the sap starts to rise. 

Мнението е на Chuck. https://www.gardening-forums.com/members/chuck.944/

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Arborist

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Този сорт - Q-1-8 е устойчив на Къдравост, за съжаление го няма в България. 
https://www.groworganic.com/products/multi-grafted-curl-resistant-peach-standard-no-1-size
https://onegreenworld.com/product/q-1-8-2/

https://pnwhandbooks.org/plantdisease/host-disease/peach-prunus-persica-leaf-curl?fbclid=IwAR0PYy-OiSZ58LbP0nWUTONknOLqf1l_pDgRhPNELI-Z8EqtR5CMi9ZGZQc

Иначе над 25 градуса умира гъбата, пръскам със СКОР но и това не помага много. Само топлото време помага, от личен опит. Нещо от моята градина. 

IMG_20211005_083935.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз писах, че имам няколко семенака, които нямат проблем с къдравост, докато купешките американски сортове всичките се мъчат. Прасковите им обаче са по-дребни. Има и бели, и жълти, и черникави. Аз очаквах да са от тези с бялото месо само, но ме изненадаха приятно. Отбрах няколко костилки за садене.

Същевременно друг семенак незнайно с какъв произход лятото се измъчи след като го пресадих преди година и мисля, че загина. А имаше хубави корени.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Да, ще се получи нов сорт, стига да имате време и свободно място. Четох преди време, че прасковата - 60% наследява качествата на майчиното дърво. Разбира се, ако има няколко разновидности на сортовете, не знаем какъв ще бъде резултатът. Но ще бъде интересно да се опита.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Не искам да се заяждам с никого, но изобщо не съм привърженик на Американския челен опит в изхранването...

PS: Тази година беше станало дума как черешопроизводителите си предпазват реколтата от изобилните дъждове и някой се измайтапи: "С течен парафин!". Питах познати черешопроизводители и "майтапът" се оказа истина.Те продължиха да берат и в началото на август, а аз май-юни едва сварих да си опитам от моите, но никога не бих си купил!

Съвсем отделно им правят 20-30 пръскания годишно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От двете засадени нектарини на вилата едната оцеля. Първата година нямаше никакъв проблем. Тази година обаче... къдравост. Тъжно ми беше да гледам дръвчето в тоя вид и страх, не страх взех та окълцах всичките завити и гърчави листенца. Мислех си, че ще я уморя. Ама не, съвсем си е ОК. Добър прираст, чисти листа и огромния урожай от 2 нектарини, ама пък супер вкусни.

Това обаче при малко дърво. При голямо не знам какво може да се приложи без да се ползва химия. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 13 минути, Venetka написа:

 При голямо не знам какво може да се приложи без да се ползва химия. 

По тази причина днес поръчах сорт Евмолпия(зрее стедата на септември), той е по- устойчив на къдравост. Имам Шимизу айс(началото на август), който също е устойчив. Тази година се справи добре. 

Е, поръчах и Роял Глори, но юнско зрееща, самофертилна праскова ми допада, та ще я видим. Ако много се изложи, ще търся по- устойчив сорт. 

И на мен пръскането не ми е любимо. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз затова се радвам на семенаците, които вече са на 6-7 години и дадоха малко плод. Но станаха едри дръвчета в сравнение с повечето скоро посадени. Ама са в един къпинак. Зимата ще трябва хубаво да ги изчистя, че не можех и да ги достигна за бране. Не знам до гени ли е само?

Засега от другите сорт Ласкава има хубави листа, но нея овцете я бяха яли и е ниска. Пусна издънка, която не съм сигурен дали не е от подложката и в момента е с две стъбла. Но О'Хенри, Сънкрест и Редхейвън бяха зле тая пролет, почти без листа. Взех и една сорт Елегант Лейди. Тя беше добре като за първа година, но те и другите бяха първата.

Специално за тези трите си мисля дали да не ги пръсна с нещо против тая болест, щото догодина може и да сдадат багажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ласкава исках да взема и аз, но нямам нужда от две дървета да зреят наведнъж. По- добре през целият сезон да се застъпват. 

Пък и съм заложил от всичко по малко. Само зеленчуците са повечко...засега. След време може да ги съкратя, за сметка на овошната градина. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

 Може да е ген, както при крушите, има сортове, които са по-устойчиви на Огнен пригор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То и аз съм сложил различни. Семенаците очаквах да са еднакви, но не са. Четири дръвчета различни или макс две еднакви бели. Едните зрееха началото на септември, другите втората половина на септември, а последната даже октомври. То колкото за опитване. Може и експозицията да има значение. Две са на слънчево място. По принцип препоръчваха сортове с по-ранно зреене, за да има време после да узрее дървесината. При мен по-късни от това трудно биха могли да бъдат. Даже се чудя плодът на райската ябълка дали ще узрее като опадаха листата, пък още е зелен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Според мен е по-важно какъв е плодът :) Между другото сега се пръска срещу къдравост, някъде може и по-рано, с качествена химия - до лятото има време, а бордолезовият ще бъде бързо отмит. Добре е да се повтори след няколко седмици.

Напролет пак се пръска, тогава може с бордолезов.

Лятото не се прави нищо - болестта изпада в летаргия. Venetka напразно е рязала, болните листа щяха да окапят и да израстнат нормални.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Да, има значение и това. Например за хубаво вино при Маврудът и Темпранийо 

Маврудът е късно зреещ сорт – в района на Пловдив гроздето узрява средата на октомври, но не е студоустойчив. Ето защо се смята, че най-подходящи за мавруд са дълбоките, свежи наносни почви в топлите микрорайони на страната, където няма опасност от ниски зимни температури. Капризите на времето определено са една от най-слабите му страни; за да узрее максимално, се нуждае от дълга, суха и топла есен. 

Темпранийо
Изключително разностранен като стилистика, темпранийо е сортът с най-голямо значение и бъдеще в испанското винопроизводство. Освен основа и гръбнак на големите испански  червени вина от Риоха и Рибера дел Дуеро, под името Tinta Roriz той е основен участник и в купажите за порт по Долината на Дуро в Португалия.

История

Едно от ранните споменавания на сорта поименно е от 13 век в творба за вината на Рибера дел Дуеро. Предполага се, че е отглеждан по испанските земи доста по-рано, но заради различните имена, под които е известен няма конкретни доказателства за това. По същото време, и може би много по-рано, сортът е познат и във Франция. Съществува теория, според която темпранийо е мутирала версия на пино ноар, заради виното, което френските монаси са изнасяли за Испания през Средновековието, но съвременните ДНК-изследвания не я потвърждават.

Името му идва от испанската дума temprano (рано) като референция за ранното му зреене средата на септември. Вегетационният му период е сравнително къс, тъй като покарването му не е нито прекалено ранно, нито късно и това е сериозно предимство при континенталния европейски климат. Вредители и болести са сериозен проблем за темпранийо, към които той има ниска устойчивост. Чепката е сферична и гъста, зърната са с тъмен синьо-черен цвят и дебела ципа.

В климатично отношение темпранийо е адаптивен сорт, но не и съвсем без претенции – чувства се много добре на големи височини, където достига елегантност и свежест, нетипична за испанските вина.Одобрените клона Tempranillo са 770, 771, 776. За да достигне достатъчни нива на захар и танини обаче има нужда от по-топъл климат. В зависимост от условията на околната среда се получават съвсем различни като стил вина, в резултат на което винарите решават дали ще бутилират сорта самостоятелно или ще го купажират. Най-честият му партньор в испанските купажи е Гарнача, а също така и Мацуело, Грасиано и Виура.

 

Нещо интересно. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7465125/#!po=6.64336

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Никаква химия няма да ползвам. Бордолезовия е максимума, което се ползва в тая градина. Вече трета година удържаме и дано така да продължим. Искам всичко да съхраня естествено. Мястото се беше очистило от всякакви отрови за годините неползване, нямам намерение да тръгваме в посока химия.

Тая есен поразчистих треволяка около нектарината, целия периметър на короната. Може и да не съм схванала правилно, но доколкото разбрах къдравостта се задържа именно в почвата и растенията около дръвчето и после оттам тръгва нагоре. Миналата есен може и ние неволно да сме си създали проблем. Събираме всички кухненски растителни отпадъци и после ги слагаме под дръвчетата. Гледаме да заравяме, ама... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Препарати като - Син камък, Вар, Зелен камък, Сяра, това са естествени препарати, които се използват отдавна. Те са естествени в природа, но са и отровни за хората в големи количества. Внимавайте, бордолезовата смес не действа добре, при някои видове. Например, тя забавя растежа на доматите, по време на развитие на леторастите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
На 1.11.2021 г. at 18:08, Славянски написа:

Аз затова се радвам на семенаците, които вече са на 6-7 години и дадоха малко плод. Но станаха едри дръвчета в сравнение с повечето скоро посадени. Ама са в един къпинак. Зимата ще трябва хубаво да ги изчистя, че не можех и да ги достигна за бране. Не знам до гени ли е само?

 

Вече съм убеден, че ключът към отговора е в гените. Ще оставя и линк към интересно проучване.

https://elizapples.com/2021/07/31/triploid-apples-an-adventure-into-their-history-breeding-and-use/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Прилича на хлороза, но се оказа съвсем различно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен една се мъчеше след посаждането и загина още същата година. Възможно е и нещо такова да е било. Нямаше сила, а аз мислех, че е от къдравост, но не беше малко и слабо дръвче. Така и не разрових корените.

Иначе черната почва е удивителна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Може би. Имам една праскова точно такава, тези дни ще разровя корените. Иначе миналата година с железен сулфат успях да се преборя с пожълтяването на листата.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За съжаление студовете са попарили цветовете на прасковата на вилата. Падат масово и не мисля, че нещо ще се задържи. 

По десетина листа и къдравост се появи. Просто ... разкош с отрицателен знак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване