Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ангел Димитров
преди 7 минути, Славянски написа:

Аз говорех за цъфтежа. Но @peterstamov ако иска сам да каже какво е имал предвид за тези раноцъфтящи сливи, които нищо не задържат. Иначе, да, обикновено като се каже "късна" се има предвид времето на зреене. Аз това рядко го гледам, щото тези дето цъфтят рано ще ми бъдат за декорация :)

Въпросът е по-скоро дали ако се присади кайсия върху късно развиваща се подложка, това ще забави цъфтежа на кайсията? В случая слива, която цъфти към 15-20 април.

Има логика. Соковете на подложката като тръгват по късно и присадника да тръгне да се развива по късно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Но вече остава съвместимостта. Не виждам практика кайсия да се присажда върху слива. Не ми пречи да пробвам на саморасляци, разбира се. Иначе май е най-добре да се сеят за подложки костилки от късно цъфтящи кайсии. А вече за дренаж може би ще трябва да се добавя пясък или да се садят нависоко/повдигнато.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

За сорт Киото в разсадника, където купувахме кайсиите, казаха , че ниско расте, особенно като го подрежеш в началото ,така и остава джудже.Не знам, казвам това което те казаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Славянски написа:

 

Въпросът е по-скоро дали ако се присади кайсия върху късно развиваща се подложка, това ще забави цъфтежа на кайсията? В случая слива, която цъфти към 15-20 април.

Силно се съмнявам. Не знам, какво означава "късно развиваща се", но толкова ентусиасти е имало през последните два века, че вече да са открили тази закономерност. Ако става въпрос, подложката да е от късно цъфтящ сорт, това няма никакво отражение върху цъфтежа  на присаденото растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 4 часа, Славянски написа:

Аз говорех за цъфтежа. Но @peterstamov ако иска сам да каже какво е имал предвид за тези раноцъфтящи сливи, които нищо не задържат.

Нищо особено. Чачанска лепотица цъфти няколко седмици преди синята слива, която имахме. Няколко години го наблюдавам. Не съм сиг. за сорта на втората, но беше от 20 години при нас. Бащата казваше, че е Стенли, но не съм сигурен. То с тез разсадници някой може ли да е сигурен за нещо!!! Тази зима освобождавахме место и резнахме няколко дървета и вече я няма. Оставих доста костилки, но нищо не поникна - хм! Можех да я пробвам за подложка на кайсията, но се говори за късна несъвместимост. Но пък вероятно не са пробвани всички варианти и семенни растения. Черешите  и те цъфтят през Април при мен. Също са костилкови. 

Тази година пак на 7- ми Март цъфна Рубиста при мен. И други, които наблюдавам. Други втора вегетация започват да се надуват сега - тези дето писах по-назад, че съм засадил миналата есен. Ако ще е това без промени заради младостта се очертава над седмица разлика в цъфтежа.

Вчера пък видях една кайсия на 100% отворена. Преди няколко дни имаше -5°С. Отворих един цвят и плодника зелен - учуди ме!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 2 минути, Kalam Mekhar написа:

Силно се съмнявам. Не знам, какво означава "късно развиваща се", но толкова ентусиасти е имало през последните два века, че вече да са открили тази закономерност. Ако става въпрос, подложката да е от късно цъфтящ сорт, това няма никакво отражение върху цъфтежа  на присаденото растение.

То е ясно, че откриваме топлата вода, но в книгата пише, че дава отражение върху цъфтежа. Отделно вчера във фейса някой с толкова голяма сигурност се изказа, че подложката дава отражение върху времето на цъфтеж. Сега ти друго казваш. На какво се базират думите ти?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 28 минути, peterstamov написа:

Нищо особено. Чачанска лепотица цъфти няколко седмици преди синята слива, която имахме. Няколко години го наблюдавам. Не съм сиг. за сорта на втората, но беше от 20 години при нас. Бащата казваше, че е Стенли, но не съм сигурен. То с тез разсадници някой може ли да е сигурен за нещо!!! Тази зима освобождавахме место и резнахме няколко дървета и вече я няма. 

Няколко седмици (поне 3?) е доста сериозна разлика. При мен Стенли цъфтят след 15-ти април обичайно, може би и 20-ти. Другите сливи и те тогава. Което миналата година съвпадна с разцъфването на вишните. Според мен ако соковете в подложката тръгнат по-късно, това би трябвало да даде отражение върху развитието на присадения вид/сорт. Бих могъл за пробата да присадя Стенли върху кюстендилска слива и върху джанка и да видя ще има ли разлика във времето на развитие пролетно време. Имам семенаци и от двете, но досега съм присаждал само върху джанка.

Цитат

Тази година пак на 7- ми Март цъфна Рубиста при мен. И други, които наблюдавам. Други втора вегетация започват да се надуват сега - тези дето писах по-назад, че съм засадил миналата есен. Ако ще е това без промени заради младостта се очертава над седмица разлика в цъфтежа.

Това ли са най-ранните кайсии тая година? Имаше ли цъфнали в района преди тая Рубиста? При баща ми в плевенско имаше напълно цъфнали на 7-ми, а имаше и такива, които не са напъпили даже. Зарзалата му пак цъфна на 12-13 март. Така е последните три години. @peterstamov Ще ми е интересно да споделиш кога ще цъфнат (започнат да цъфтят), може би като процент отворени цветове, другите ти сортове, ако въобще цъфтят. Аз имам Харкот, зарзала (от разсадник от Павликени), Киото, Фаркло, една неизвестна, и вече Харлейн. Силистренската компотна приключи курса. Харкот и Киото може и да цъфнат. Но досега нито една не е цъфтяла и не искам да им възлагам прекалено големи очаквания.

Цитат

Вчера пък видях една кайсия на 100% отворена. Преди няколко дни имаше -5°С. Отворих един цвят и плодника зелен - учуди ме!

Преди няколко дни може и да не са били отворени пъпките, когато бяха сериозните минусови температури.

Аз за Харлейн честно казано не знам колко късен й е цъфтежът. Води се, че устоява успешно на -30. Но слана с минус 5? Не се знае. За Киото уж има добри отзиви, обаче доколко е от опит, и доколко е преписано от нета...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, peterstamov написа:

То е ясно, че откриваме топлата вода, но в книгата пише, че дава отражение върху цъфтежа. Отделно вчера във фейса някой с толкова голяма сигурност се изказа, че подложката дава отражение върху времето на цъфтеж. Сега ти друго казваш. На какво се базират думите ти?

Обърни внимание, какво точно съм написал.Подложката има значение за развитието на присаденото растение и това е добре известно. Но, става въпрос за темп на растеж, време на стартиране на вегетацията  и жизненост. Самото време на цъфтеж на подложката, която така или иначе се свежда до корен и основа на стъбло не виждам, как ще се отрази на цъфтежа на присаденото растение. Все едно да присадиш Стенлей върху джанка и да цъфне значително по- рано заради подложката. По тази логика и плодовете на Стенлей, присадена върху джанка ще узреят много по- рано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

Подложката има значение за развитието на присаденото растение и това е добре известно. Но, става въпрос за темп на растеж, време на стартиране на вегетацията  и жизненост. Самото време на цъфтеж на подложката, която така или иначе се свежда до корен и основа на стъбло не виждам, как ще се отрази на цъфтежа на присаденото растение.

Ами ако времето на стартиране на вегетацията е различно заради подложката, не може ли това да доведе и до различно време на цъфтеж? Само спекулираме. Трябва да се пробва. Ще присадя Стенли върху друга слива семенак с късно развитие и ще видя догодина в сравнение с тези върху джанкова подложка как се държи.

А ако гоним устойчивост на влага, каквато сливите и джанките имат, (проверено при тримесечен теч при мене и една загинала череша и райска ябълка от влагата), то може ли подложка джанка със или без междинник? Примерно, много късна като започване на вегетацията кайсия и върху нея вече желания сорт.

А на Гошев какви са му подложките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

 

преди 7 часа, Славянски написа:

А ако гоним устойчивост на влага, каквато сливите и джанките имат, (проверено при тримесечен теч при мене и една загинала череша и райска ябълка от влагата), то може ли подложка джанка със или без междинник?

Мисля, че тия въпроси трябва да и зададеш на някой, като Христо Ашламинатора, който цял живот това е правил. Аз досега съм ашладисал само един лимон и то преди 20 години.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100023913141845

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще видим дали ще успея да се допитам до Христо, щото не ползвам фейсбук.

Иначе получих калемите от Боби, в това число от сортове кайсия Аурора и Ориндж Ред от @Димо. Не че съм ги искал, но са останали и са ми ги дали от срещата. Чета обаче, че и двата сорта се водят с ранен цъфтеж и май не си струва да се занимавам, освен за някакъв експеримент, в моите условия. Димо, при теб кога цъфтят в сравнение с джанките тия два сорта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 6 минути, Славянски написа:

Ще видим дали ще успея да се допитам до Христо, щото не ползвам фейсбук.

Иначе получих калемите от Боби, в това число от сортове кайсия Аурора и Ориндж Ред от @Димо. Не че съм ги искал, но са останали и са ми ги дали от срещата. Чета обаче, че и двата сорта се водят с ранен цъфтеж и май не си струва да се занимавам, освен за някакъв експеримент, в моите условия. Димо, при теб кога цъфтят в сравнение с джанките тия два сорта?

В Ютюб го питай. Аз там му задавам въпроси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
На 18.03.2021 г. at 15:14, Славянски написа:

Аурора и Ориндж Ред от @Димо. Не че съм ги искал, но са останали и са ми ги дали от срещата. Чета обаче, че и двата сорта се водят с ранен цъфтеж и май не си струва да се занимавам

Славяне, Аурора цъфти в момента, но Ориндж Ред още не е набухнал пъпки даже. Има поне 20-30 дена до цъфтеж. Поне. Ако те интересува ще ти пиша, когато се случи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А джанките цъфтят ли в момента? Как е Аурора спрямо тях? Значи Ориндж Ред има някакъв шанс. Нали има цветни пъпки? Да не са само листни?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Джанките цъфтят.

Знаеш ли, не се бях замислял за пъпките. Може наистина да няма плодни. Дръвчето е малко. Трябва да проверя.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В софииско джанките са показали бяло стенлея и тя леко се разпуква ябълки и круши връхните пъпки ги гледам се разпукват а кайсиите ( силистренска ранна,силистренска компотна и Киото ) въобще не са и набъбнали откъснах пъпки от трите и под лупа ги прегледах няма даже и зеленичко. Дали не са ми измръзнали ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако режеш клонката и няма зеленичко вътре, заминала е. Не ги знам кога цъфтят, но чак пък никакво развитие? Важно е да се увериш кои клонки са живи. И при мен имаше изсъхнали.

Може и това топло време първата половина на февруари и после рязкото застудяване с минус 15 да е направило белята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 2 минути, Славянски написа:

Ако режеш клонката и няма зеленичко вътре, заминала е. Не ги знам кога цъфтят, но чак пък никакво развитие? Важно е да се увериш кои клонки са живи. И при мен имаше изсъхнали.

Може и това топло време първата половина на февруари и после рязкото застудяване с минус 15 да е направило белята.

Утре ще резна и клонки но 20 февруари взимах калеми от тях и ашладисвах джанки и клонките бяха зелени даже имаше и сокодвижение .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Ще разчопла и под цветните има една малка и остричка която е листна да видя дали е зелена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз не чопля пъпки, а резвам връхчетата на клонките да видя има ли зелено. Ако има какво да се съкращава. Не искам да съсипвам пъпките. Или пък клончето да е живо, а пъпките измръзнали!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване