Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

peterstamov

Нали трябва да се продава! Гледаш го 5 години изсъхне! Късна несъвместимост и т.н.. Наблюдавал съм как постепенно джанката расте в ствола на кайсията и го разцепи накрая. Според мен трябва да селектират кайсия за подложка! Чудя се защо от костилката излизат все зарзали? Та как са селектирани сортовете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Разкош! От съседите. Сочно, ароматно, сладко.

ке.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселин Димитров
Отговорено (Редактирано)
На 3.06.2022 г. at 15:30, Славянски написа:

Резнах клончето. Ето тук съм забелил кората да се види:

IMG_20220603_152557.thumb.jpg.900ff3a9596d945b5b1b61143aeca9c6.jpg

Тъканта е загнила, кафява, сочна обаче все още. Резнах после още няколко сантиметра (две пъпки) надолу до зелено за всеки случай. Интересно ако е от измръзване, защо мръзне проводящата тъкан, а не пъпките... Другите клонки обаче изглеждат добре.

Но една друга кайсия (Харкот) пак коза я омлати, за втори път след миналата пролет. Та това е и от болест по-лошо. Черешата ми Сънбърст на три-четири години след миналогодишното опасване плюс яката слана от -5 на 20 април изкарва растеж долу от нивото на пръстта. А миналата година доста цъфтя и даже плод чаках...

Една друга кайсия Фаркло и тя с измръзнали върхове като черешата (а беше напъпила) и сега е в храстовидна форма подобно на черешата.

 

На 3.06.2022 г. at 15:30, Славянски написа:

Резнах клончето. Ето тук съм забелил кората да се види:

IMG_20220603_152557.thumb.jpg.900ff3a9596d945b5b1b61143aeca9c6.jpg

Тъканта е загнила, кафява, сочна обаче все още. Резнах после още няколко сантиметра (две пъпки) надолу до зелено за всеки случай. Интересно ако е от измръзване, защо мръзне проводящата тъкан, а не пъпките... Другите клонки обаче изглеждат добре.

Но една друга кайсия (Харкот) пак коза я омлати, за втори път след миналата пролет. Та това е и от болест по-лошо. Черешата ми Сънбърст на три-четири години след миналогодишното опасване плюс яката слана от -5 на 20 април изкарва растеж долу от нивото на пръстта. А миналата година доста цъфтя и даже плод чаках...

Една друга кайсия Фаркло и тя с измръзнали върхове като черешата (а беше напъпила) и сега е в храстовидна форма подобно на черешата.

Здравейте!

Аз съм от този край, в който кайсиите са в изобилие и мога да ви насоча, но не гарантирам, че знам всичко. При мен се появява след като имаме нов прираст на растението и засяга основно новия прираст и винаги след преминаване на дъжд, като в месец май  е най-често и когато се вдигнат температурите много, проблема изчезва дори и да не пръскаш с нищо, но нанася доста вреди и можеш да си помислиш, че дървото ще загине, но при вас може да е нещо различно. Най-добре е специалист да го погледне и да каже, стига да има голяма практика за да даде и правилно решение на заболяването.

Аз пръскам с препарат, който вече го забраниха - Дитан , за съжаление не спира изсъхването, но след месец юни има нов прираст на това място и то доста на гъсто излизат нови клонки, което ме дразни на фона на короната, но съм убеден, че на това място е отстранен проблема с изсъхването и въстановяването на този участък от короната. На следващата година пак същото се повтаря, като големите овощарски градини, знам че пръскат с препарат - СИГНУМ, но дали е с професионална употреба не съм запознат.

Редактирано от Веселин Димитров
Правописни грешки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте! Ами според мен си беше някакво измръзване на клончето. Отрязах вехнещата част. Вече е тръгнало ниво разклонение. Въпросът е доколко ще издържи на повратни студове през годините. Друг сорт, Фаркло, измръзна април, и е тръгнала от ниско. Там пораженията са сериозни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселин Димитров
преди 11 часа, Славянски написа:

Здравейте! Ами според мен си беше някакво измръзване на клончето. Отрязах вехнещата част. Вече е тръгнало ниво разклонение. Въпросът е доколко ще издържи на повратни студове през годините. Друг сорт, Фаркло, измръзна април, и е тръгнала от ниско. Там пораженията са сериозни.

Ако имаш измръзване на клончето, нямаше да имаш никаква здрава листна пъпка, а още повече да прораснат нови клонки. Обърни внимание кой месец се случва и какви природни явления е имало.

При мен имах измръзване на клон при много късна слана и не остана след нея здрава листна пъпка и клона си загина. 

При нас най-уязвимия период е при цъфтежа, тогава една слана слага край на плодовете за годината, ако е по продължителен цъфтежа може да оцелят не отворените плодни пъпки на 50 % и т.н. Според мен трябва да се гледа цъфтежа на дървото и колкото се може да е по късен, за да се избегнат сланите има прекалено много сортове, които се водят "късни", но цъфтежа е като на останалите сортове и човек се заблуждава. 

За да издържат на студове, аз август месец спирам поливането, защото имам бурно развитие на клони, но те не успяват да узреят достатъчно и винаги измръзват дори и при топла зима, а за издръжливоста на студовете много зависи и самия сорт кайсия.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 10 часа, Веселин Димитров написа:

Ако имаш измръзване на клончето, нямаше да имаш никаква здрава листна пъпка, а още повече да прораснат нови клонки. Обърни внимание кой месец се случва и какви природни явления е имало.

Аз цитирах два източника и е едно към едно с за каквото говоря - апоплексия. Измръзване, което води до някакви тъкани проблеми и загниване на проводящата тъкан, плюс съхнене проявяващо се обикновено юни. Не е друго.

https://bezmotika.com/topic/717-кайсия-prunus-armeniaca/?do=findComment&comment=31552

Наистина заболяването не е съвсем установено кое точно го причинява, но се предполага, че има някакво измръзване. И при мен при измръзване от слана цели клонки въобще не тръгнаха, а бяха напъпили. Та разлика има.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Попаднах на материал, където се твърди, че пръскане напролет с карбамид забавя развитието на дръвчетата. Няма подробности кой и къде е правил тези изследвания. Някой да знае или да е пробвал?

 

https://fermera.bg/моята-вила/овощната-градина/item/323-нов,-надежден-метод-за-защита-на-дръвчетата-срещу-измръзване

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
На 5.01.2023 г. at 23:19, greenn написа:

Попаднах на материал, където се твърди, че пръскане напролет с карбамид забавя развитието на дръвчетата. Няма подробности кой и къде е правил тези изследвания. Някой да знае или да е пробвал?

 

https://fermera.bg/моята-вила/овощната-градина/item/323-нов,-надежден-метод-за-защита-на-дръвчетата-срещу-измръзване

Не съм го изпробвал този метод но тази година задължително че от 4-5 г не мога да ги спася. Сега съм ги варосал почти целите да не привличат слънчевите лъчии да се загряват че се подлъгват в развитието като е по топло това го гледах в руски сайтове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам ги и двата сорта, но Фаркло беше поразен от късната яка слана миналия април и сега е храстовиден.

За Киото имам повече надежди и ще го размножа. Местих го и няма да цъфти и тая година. Две дръвчета сорт Ориндж ред имат цветни пъпки, което си е събитие.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 6 часа, Славянски написа:

Имам ги и двата сорта, но Фаркло беше поразен от късната яка слана миналия април и сега е храстовиден.

За Киото имам повече надежди и ще го размножа. Местих го и няма да цъфти и тая година. Две дръвчета сорт Ориндж ред имат цветни пъпки, което си е събитие.

Радвам се че имаш надежда за Киото, защото аз вече нямам. При твоя планински климат са само напъпили, а при мен цъфтят и предстоящите три поредни нощни  минусови температури ще приключат с тях. И този сорт не е за моят климат!

Иначе Фаркло е на  напъпил бутон , ниско дръвче и тази вечер го завих като бебе в 10-метров агрил. Така направих и с напъпилите прасковки. Видях в овощарска група във facebook същата история-едни критикуват, други се присмиват, аз пък одобрявам и искам да видя какъв ще е резултата, за това не се пестя в експериментите.

Ако Фаркло се окаже с подходящ цъфтеж при мен и задържи плод, ще послужи за присадка на всичките ми  ранно цъфтящи кайсии.

Тази пролет засадих и късно цъфтяща зарзала, по препоръка на агронома от разсадника ни, пък ще видим за в бъдеще  какво ни вещаят звездите.:)

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 58 минути, ivanina. написа:

Радвам се че имаш надежда за Киото, защото аз вече нямам. При твоя планински климат са само напъпили, а при мен цъфтят и предстоящите три поредни нощни  минусови температури ще приключат с тях. И този сорт не е за моят климат!

Нека се види колко държи на минуси. Една череша тук след минус пет по време цъфтежа си беше отрупана. Сега, черешите не са кайсии. Аз кайсии съм засадил от три години поне и не бях ги докарал до цъфтеж.

Иначе при мен може да са напъпили и да цъфнат след две седмици, но слани поне до 20-ти април има редовно, а понякога и към края на месеца.

Между впрочем, при все че съм болен два дни и почти негоден за физическа работа, успях да направя общо десет присадки кайсиеви (на две джанки) в студеното ветровито време. Харлейн, Фаркло и Киото. Току-виж присадените на място изпреварили купешките дръвчета. Но и като застраховка за сортовете. Калемът от Фаркло беше наполовина с обелена кора от животни и суха сърцевина. За пръв път ползвам такова чудо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен най-бързо растящите калеми са кайсиите, винаги. Вкл. имам една, която от 2 пъпки калем направи по 1 метър прираст, рязах го юли, разклони се и тия и те по 50 см дръпнаха. След 2 години растеж от калем моливче си стана 3 см клон. Остава и плод да даде :)

Натикал съм калеми на разнообразни места като микроклимат с идея да тествам кое до колко влияе. Напр. имам калемче на ниска джанка на метър от земята на сянка под чадър от акация и бряст в най-ниската и студена част на градината, за да сравня с друг, който е в най-слънчевата част. Тъй че пробите продължават :) Предния месец боднах и калем от комшия, който миналата година беше набрал 2 кофи от мазилка с кайсии. Дървото е младо, ест сорт не се знае, но явно е издържало на снега на 20 април и там в тия седмици -2 до -5.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 минути, Боби Димитров написа:

Предния месец боднах и калем от комшия, който миналата година беше набрал 2 кофи от мазилка с кайсии. Дървото е младо, ест сорт не се знае, но явно е издържало на снега на 20 април и там в тия седмици -2 до -5.

Да, това дърво е интересно. В тези условия си е направо шампион. Твоята само цъфти...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Славянски

@Боби Димитровинтересно е за дървото дало две кофи плод дали е раждало нещо и предните години. Да не се окаже, че е имало няколко нулеви преди това. Определено трябва да се види и тази година.

Аз примерно имам една млада, но вече доста голяма джанка, която доста плод даваше. Обаче в последните две-три години е почти на нула - нищо не задържа за разлика от други дървета, които нямат празна година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Да дам отчет, на резултата след завиването на цъфналата кайсийка  с агрил. Вчера го премахнах защото беше се скъсал  на някои места и развял  от вятъра, което пък ме  изплаши, че може да  събори доста цветове, защото при поставянето на агрила ние така и така неволно съборихме известна част от цвета, та загубата дебне отвсякъде. Минималната температура при нас беше стигнала до минус 3 - 4°.   

В близост до кайсията,  цъфналият бадем без защита остана невредим, със хубаво нацъфтяли свежи цветове. Не бързам да празнувам  с резултата до този момент. Случвало се,  и готови оформени кайсийки да ги събори сланата. Под завивка оставих само напъпилата кайсия Фаркло, за да не я загубя  на пъпки, както се случи с Цунами. С  Цунами нямаше никакъв шанс, при минус 10 градуса си беше мраз, не слана.

TimePhoto_20230317_100232.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Кайсията цъфна.

AMWts8Ds8qXxptQBJEasLchQD367m7cIquDNqK-f

 

Калем от нея на дива джанка в хладния и сенчест край на двора очевидно има разлика в развитието. Да видим дали ще има смисъл в крайна сметка.

AMWts8DW2_11Hd2lqnsCEj92wGrVZpXyzzOruZEu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Боби Димитров Като гледам какви снегове се задават в прогнозата - всяка надежда за кайсии тук оставете :) Мъркулещи ли беше? Джанките цъфнаха ли или тя ги превари?

Но пък тази втората може и да прокопса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За сорт Харкот имах големи надежди в моите условия. И на хартия всичко изглежда чудесно:

https://www.bbgarden.bg/asortiment/apricot/harkot-harcot.html

Или описание от разсадник в Колорадо, САЩ:

Кайсията Harcot е продълговата, жълто-оранжева кайсия с високо ценен богат и сладък вкус. Устойчива на болести, издръжлива на слана, късно цъфтяща, добър избор за по-студен климат, където късна слана може да унищожи други кайсии. Плодовете узряват напълно на дърветата преди да окапят. Големите плодове на Harcot са подходящи за консервиране, готвене или замразяване.

За съжаление на два пъти беше нападано дръвчето от коза и върви много слабо. Преди две години беше тръгнало добре. Та не мога да го докарам до цвят и да видя това ли е наистина сортът. Ако бях присадил на някоя джанка, можеше и да бера вече.

Някой друг има ли го Харкот?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Боби Димитров не се виждат снимки при мен, с нормален акаунт в bezmotika. Виждам това:

На 22.03.2023 г. at 23:56, Боби Димитров написа:

Кайсията цъфна.

 large.20230322_131020.jpg

Калем от нея на дива джанка в хладния и сенчест край на двора очевидно има разлика в развитието. Да видим дали ще има смисъл в крайна сметка.

large.20230322_131305.jpg

т.е. виждат се само имената на jpg файловете, но не и самите снимки. Бакенда или фронтенда на този форум, въпреки напредничавите улеснения за нормални потребители, има и други странности, абе направо бъгове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване