Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Задържаща стена / подпорна стена / landscaping wall / терасиране

Recommended Posts

Боби Димитров

А тъй, сухия под го уточнихме, сега едно друго чудене, което потенциално вълнува и @Кукумир.

Предстои ни, след поредните епични изкопи, да променяме нивото на част от двора. В резултат, налага се / искаме да / терасираме, по-точно да направим една невисока "стъпка" в терена. Колко точно висока, в момента не е известно. Със сигурност ще е над 30 см, но няма да е повече от 60-80.

От много години гледам из София и планирам да ползвам едни бетонни блокове, на които съм фен, сегментни на Техносим. При тях всичко е много лесно и са чудесно измислени, и за лесно дрениране, и за редене, понасят и кривини да се правят. Височината им е 20 см и е удобна стъпка, вероятно ще ползвам 2 или 3, макс 3+шапка. Отгоре могат да бъдат затревени, ако не е нужна шапка, както и да се ползва като саксия най-горния ред. Редят се без разтвор, формата и теглото им (40 кг/бр) ги държат.

c2b200cd6d2d3f3452d8573c8b918790479a3d32

Реално ще трябва да направим две стени, почващи от лява и дясна ограда и продължаващи докъм средата на имота и извиващи леко нагоре, като да остане 2-3 м "дупка" между стените, там ще е просто наклон, почва като рампа, а не стъпало. В това решение горе-долу са ми ясни нещата, а много по-важно, одобрено е от началството.

Чуденката ми е дали това не може да се направи с плочи камък, на принципа на сухия градеж и какво би коствало.

Първоначално си мислех, че просто мяташ един върху друг камъни как дойде и готово. Обаче течение на времето, гледани клипове, четени статии и форуми, гледам нещо тоя сух градеж не е хич сух, ползва се разтвор циментов между пластовете за здравина (или кал, мизерийка). Освен това, без спойка имало възможност за разместване, пропукване, изпадане на камъни и тн. Другото е, че при нас почвата бидейки смолница, "диша" много яко според водния режим. Има осезаемо надигане и свиване при валеж / суша, което за сух зид искало фундиране с 50х50х50 трамбован чакъл, поне.

Като се вземе предвид и това, че цената на кубик камък за зидане тук е 300-400 лв (горе-долу толкова са и сегментните блокове, а ако са на Реликс Вибро, доста по-евтини ще дойдат) и е все някакъв такъв ръждив гнайс (не се одобрява визуално особено много), отделно ако иска цимент, отделно фундамент дренажен, отделно самото редене ще е много по-тегаво предвид случайните форми, особено предвид, че имам 0 опит, а майстор няма да мога да си позволя... Излиза спек положението. На практика съм решил да не е това с камъните, но реших да пиша, ако някой знае нещо, което аз не знам и би улеснило и поевтинило неимоверно операцията.

 Давам няколко снимки за отправна точка/вдъхновение.

sozdanie-landshaftnogo-dizayna-uchastka-   retaining-walls.jpg  large-sloped-yard-stone-wall.jpg

 

Алтернативата за подобна височина е плет. Аз принципно съм навит на нея, но не съм сигурен, че имаме консенсус... Отделно не е ясно колко ще даяни, надали над 10 г без подновяване, отделно айде за носеща конструкция мога да поръчам акациеви колци, ама за самия плет нямам идея кой ще ми достави 1 камион пръчки лескови или върба. Другото е, че придава един специфичен вид на имота, какъвто ние не целим при нас - не е стара селска къща, реставрация, алюзии за ретро и тн. Принципно това би бил най-евтин вариант, но остава огромен проблем с набавянето на матряли, както и поддръжката...

Тук качвам снимка от преди 5-6 години, парка на Добрич, хем със синчето - там имаше много красиви цветарници, направени в наклонени алеи - плет, който долу е към 70 см висок, а горе излиза на 0, все едно се скрива в земята.

IMG_20140810_173749.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Може нещо от по-дебели трупи на сглобка тип log house и некоя друга шпилка. Събираш малко ентусиасти и налазваме някое дере с елша или акация или нещо друго държеливо и почваме разчистване с моторен трион/и. После малко дялкане и си готов. Нещо такова:

EVq_sNW02EtlpF_kati30GrhpSArvlxAoufmc5m-

...Може да е плътно, да нема такива ралъци чак ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

И аз си мислих за органичен вариант. След разпад на дървото очаквам корените на треви и храсталаци да задържат почвата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 10 часа, Лозан написа:

Може нещо от по-дебели трупи на сглобка тип log house и некоя друга шпилка. Събираш малко ентусиасти и налазваме някое дере с елша или акация или нещо друго държеливо и почваме разчистване с моторен трион/и. После малко дялкане и си готов. Нещо такова:

EVq_sNW02EtlpF_kati30GrhpSArvlxAoufmc5m-

...Може да е плътно, да нема такива ралъци чак ;)

Това без съответната механизация не го виждам изпълнимо, дори да не е толкова масивно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
radiva

Бетонните елементи са най-лесният и качествен вариант, ако искаш да си го правиш сам. На тези елементи най-важно е първия ред да е идеално нивелиран и да имаш кръст да вдигаш 41 кг. Преди 1 седмица правихме такава тераса с елементи от Реликс вибро, но в едното пале бяха криви. Добре е, че бяха за последния ред. Ако имаш нужда от подробности пиши.

IMG-5af14e31c3e176e1b3b8a00d34311de3-V.jpg

IMG-ead967eff69813e16b7aaf38568d0a73-V.jpg

IMG-78836738cde9db9aa1742d369f4986c6-V.jpg

IMG-ae68c837bac56debaafef807b10ea2ed-V.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

@radiva много добре изглежда. Може ли да разкажеш с малко подробности. Първият ред изцяло ли е в земята? Само чакъл ли си сложил за основа/дренаж? Виждам някаква черна хартия/хидроизолация? Запълни ли с нещо кухините на блокчетата? Всякакво допълнително инфо би било полезно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 12 часа, alys написа:

Това без съответната механизация не го виждам изпълнимо, дори да не е толкова масивно.

Не е толкова сложно, колкото си го представящ @alys Едно време лог къщите са се правили масово на трудно достъпни места без техника освен брадви, длета и други ръчни инструменти от много по-дебели трупи и респективно повдигани на много по-високо, като се е целяло и идеално напасване на трупите, така че да няма процепи и разстояния м/у тях. В този пример виждаш какво разстояние има м/у трупите, а и не изглеждат повече от 20см. в диаметър. Аз лично съм рязал, вдигал и прекарвал такива трупи и на практика колоните на верандата, вишката за 1 кубиков резервоар и банята съм ги направил от подобни, при това сам! ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
radiva
преди 4 часа, Кукумир написа:

@radiva много добре изглежда. Може ли да разкажеш с малко подробности. Първият ред изцяло ли е в земята? Само чакъл ли си сложил за основа/дренаж? Виждам някаква черна хартия/хидроизолация? Запълни ли с нещо кухините на блокчетата? Всякакво допълнително инфо би било полезно.

За основа сме сложили само филц (за да можем да дадем ниво), защото основата е здрава, почти само скала. Ако е глинеста земя или чернозем е хубаво под филца да има добре уплътнена скална маса. На три реда е хубаво поне половин ред да е вкопан в земята. При нас нивото в началото и края на стената е различно и затова в единия край почти цяло е вкопано и стената е 4 реда, а в другия край е на 3 реда. Първите 3 (2) реда са запълнени с филц, а последния ред е със земя и вече има насадени ягоди. Черното нещо е геотекстил. Слага се, зщото задържа земята, а водата преминава през него.  Под последния ред с ягодите също има геотекстил. Дренажна тръба не сме слагали, защото тук не ни е необходима. Най хубавото е, че ако не си се справи добре винаги може да ги пренаредиш ;). 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Прочетох и другата тема за подпорна стена от бетонни блокиве, като си мислих, че единствено ще трябва да мога да поставя 815 блокчета по 40 кг, но уви, то трамбоване, дренажи, че и в блокчетата чакъл... Ама и зад тях трябва. Някак си имах надежда, че еваш еваш ще го направя по-бързо и неангажиращо отколкото да направя кофраж и да излея бетон. Та като гледам, плюсовете са, че като ти писне, може да ги разкараш, и завършения външен вид за пред хората. :)

Ако бъркам нещо в разсъжденията си или не съм схванал идеята... Или просто са удобни за някои по-къси стенички, нещо декоративно. Аз трябва да нарравя 75 м дълга стена, висока 90-100 см. Хич не обичам да правя кофражи. По-скоро да ги укрепвам, но явно ще се наложи...

За стената ще иде към 8 хил лв само за блокчетата, че гледам са по 9.64 лв.
 Със стоманобетон ще легне наполовина. И ще ми остане кръст. :)

 

п.с.: мислих си за габиони, ама там ще иде повече площ май. и тия камъни едно друго., знам ли как ще се укрепи.

  • Объркан 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Въх за тия пари ше си вземеш каравана А с автомобилни гуми ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако си майстор на арматурата и кофража и имаш материал за него, определено действай с това!

Но тук примерно наемите на кофраж за небесни, а за 750 квм без да броим подземния ще е чао ела догодина и транспорт цифра. Отделно трудът е мега. Отделно арматурните работи. И друго, гол бетон е една визия, а тия блокчета имат друга визия.

За мен като човек без опит, кофража и бетона на предната бъдеща ограда бяха голяма трудност и стрес, отделно ме измориха повече от бетоновите блокчета. Предвид, че съм дребен 70 кила, а ти си едър културист, нали. Местя ги от палето без да ги дигам в кофата на бобката, той ми ги кара на точка, дърпам ги на стената и готово. Отгоре като е готово ситна франция дренажен филц, то си идва до долу щото обло и ситно... Ест аз си спестих арматури, подложен бетон, дренажни истории и тн, ще видим как ще е във времето, но за момента е ток. Така че ми дойдоха тия две малки стенички доста по-евтини от бетоновата основа отпред с подобен линеен метраж и височина (но нямах нищо за кофраж). И станаха за 0 време, а онова го гласих и развалях около 10 пъти :D

А и като гледам какви неща се правят с тези блокове, не вярвам да е всичко два пъти по-скъпо и винаги да бъде одобрено от общината, при положение, че има търг с най-ниската цена печели?

https://goo.gl/maps/sXwrcHty6bzmTFJk9

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

40 лв на линеен метър ми взимат за труд - подложен бетон, кофраж, армировка, наливане, декофриране.

Иначе да, както казах, външният вид си е фактор. На цената на прененесени  32 тона камъни в моя случай

п.с. арматурните работи са най-малката грижа. Слагат се мрежи. :)

За кофража съм го измислил. Купувам си строителен шперплат. След това отиват за рафтове под навеси, складове..

Освен това, може и на части да се излива. Не е нужно цялата подпорна стена да стане наведнъж. Няма да се притеснявам от корени на дървета. Мога да използвам стената за основа на навес. Основа на тухлена стена нагоре. Всичко е според зависи мястото и целите.

Блокчетата бих използвал за овални части, че гледам става добре с тях.

Моето е подпорна стена на края на имота. Колко ще му е красиво на съседа от моята стена ми е последна грижа. :)

Кофража с платна 50/250 идва 360 лв за 10 дни. Стената реално се декофрира на другия ден спокойно след изливането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване