Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alex63

Здравейте!

Миналата година като ни гръмна градушката не затворих и един буркан с домати.Сега сме на вълна оранжерия.

Искаме да е от поликарбонатно покритие, 3X6 по възможност с прозорци на вратите, но ако няма, няма.

Открих в Пловдив една фирма и сега съм в преговори с нея за транспорта, понеже нямат във Варна офис.

Та питането ми е има ли фирма която произвежда оранжерии около Варна или има офис( на фирма от друг регион)  в който да се види и поръча продукцията и, понеже всичко което намерихме е руско, а те както знаете след "перестройката" не се знае какво произвеждат!!!

 

Предварително благодаря за инфото!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

приятел ги похвали: линк

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 22 минути, Александър Ал написа:

приятел ги похвали: линк

Имаме една такава 3 х 6 х 2 м (само че беше 300+ лева, сега е 530 лв.). За съжаление не успяхме да я изтръскаме от снега в началото на февруари и се нагънаха/начупиха част от тръбите (задържа се отгоре, защото наклонът не е толкова голям "на билото"). За сериозен ремонт е. Найлонът държи след година. Иначе за тези пари не е зле. Но съм чувал от хора, че найлонът не бил много траен, пък това има значение, за да може да се отваря с циповете и да е функционална. Обикновен найлон няма да е същото нещо с тая конструкция, от друга страна хубав професионален найлон може да изкара 7-10 години, но трябва да си правите отваряеми "врати". Също е добре да се вкопае найлонът/затисне с пръст (а той не е много по-дълъг), защото вятърът тук няколко пъти го беше отвял изцяло (и скъсал връзките) - и то при напълно затворена оранжерия.

Ние за зеленчуци имаме дървени оранжерии (готически арки) и се държат добре вече няколко години, но ние сме си ги правили.

Поликарбонатът е скъпо решение и пази по-добре топлината, но не е толкова траен. След 10-15 години се зацапва и прегаря и заминава. Някои хора слагат двоен найлон (отгоре и отдолу на конструкцията).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Я виж тука. Този младеж ми е бивш колега: Линк във ФБ

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63
преди 7 минути, Александър Ал написа:

Я виж тука. Този младеж ми е бивш колега: Линк във ФБ

Ами тук ми излиза профила на човека, не реклама или сайт на оранжерии. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

последният му пост е за оранжерии.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Славянски, според теб найлон или ПК е по-доброто решение и защо? Кака ви Колет в Ирландия има найлон, несменян от 10 години. Но от друга страна, при колеги има навес от ПК на 20 години и не е мръднал. ОК, мият го с водоструйка всяка пролет, но все пак издържа и на градушката, която натроши София.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами не мога да кажа категорично. Найлонът е в пъти по-евтин. Един човек казва, че поликарбонат на 15 години яко се пука като се е наложило да се качат и ходят по него. Аз имам печален опит със съхранение на поликарбонат навън. Пълна съсипия с ветрове, води, замръзвания и влезли вътре частици пръст. Поликарбонатът също помътнява и засенчва повече. Не знам поликарбонат отвътре плюс найлон дали няма да е по-добре? Аз бих заложил на вкопана оранжерия с някакво акумулиране на топлина, защото найлонът нощем никаква температура не държи. Стъклото е може би най-добрият вариант, но и там има рискове и изисква по-специална конструкция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

Ами освен да благодаря на всички за препоръките и да се похваля с новата придобивка друго няма какво. Вече си имаме оранжерия и позасадих салатики, краставици, домати и целия ра, сад вече е в нея! 

15869470173042507099807573764935.jpg

15869470506761195855191492552637.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравей, @alex63! Честита придобивка!

Да те питам: покритието какво е? Каква трайност му дават? Този прозорец ми се вижда доста малък за проветрение лятото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

Здравей! 

Поликарбонат е покритието. От фирмата 10 години. Оранжерията е руска, но поликарбонатът е немски-пише го на фолио то на няколко езика и е с 20 годишна гаранция от производител. Прозорците са два от двете страни над вратите. 

Има и монуси- ние измисляхме отварянето на прозорците за през деня. Освен това измисляхме и отвореното положение на вратите за опрашване и за през лятото, също и още един райбер за затваряне на врата от вътре. При нас има постоянно вятър и вратата се блъска. 

За повече въпроси съм насреща. 

Весели празници! 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

С какви размери ти е оранжерията - дължина, широчина и височина в билото? Ние го закъсахме с топлия въздух лятото. Ще карам половинката да реже поликарбоната, тоест да увеличи броя на прозорците. Иначе вътре при две отворени врати и още два прозореца, става ад под небето. Има и засенчваща мрежа, която ще сложа на по-късен етап. Вече трета година ще я ползваме. Ама не помага много. Нашата е 3х7 м и в билото е 2,80 м, най-ниските части са високи 1,50 м.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

3х6х2,10 височина-това по документи. Иначе не сме я мерили. 

Днес в 13 ч, се прибрахме и е 45*, като от 8 сутринта са отворени фортачките, а сега отворих и двете врати. После ще видим. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ако искаш, можеш да споделиш и цената.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

Сега идва ред на следващата стъпка. Термометър сложих, а влагомер ще ми трябва ли и нещо пръска ли се и ако да какво? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, alex63 написа:

Днес в 13 ч, се прибрахме и е 45*, като от 8 сутринта са отворени фортачките, а сега отворих и двете врати. После ще видим. 

Имаме една работна и складова оранжерия. Дори с отворени врати лятото съм замервал 48 градуса на сянка. Както е видно, перфектна температура и за хора, и за растения :) Тъй че влизаш в нормата. Проветрението и засенчването са важни, а самият поликарбонат спира част от светлината, но топлината трябва да може да бяга. Примерно, доматите при температура над 30 градуса завързват по-слабо.

При зеленчуковата оранжерия имаме орех от югозапад, който хвърля сянка в следобедните часове на западната й част. И се оказва нелошо, защото жегата е убийствена лятото, дори с две отворени двукрилни врати. Понеже найлонът е заровен, не е вариант да се вдига. Пробвахме и това (навиване на метални тръби с дървени дръжки и застопоряване), но при силен и бурен вятър, какъвто нерядко има, му се разказва играта на найлона и не е оправдано. Дори да имаше прозорци от друга материя, пак влезе ли тоя вятър има сериозни проблеми. Някаква билна вентилация е най-добре, обаче с тая конструкция трудно. При големи и високи врати положението е по-приемливо дори без засенчване с мрежа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

Ясно, явно ще се купува още мрежа, тя наща и без това се понакъса... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

Колко пропусклива трябва да бъде мрежата-60% като за доматите навън ли или по-гъста? Да речем 20-40%?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alex63

Ок, благодаря! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Мисля, че край Варна 40% мрежа е добре. Миналата година бях с такава. мога да те пратя и на склад с ниски цени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване