Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Оранжерия в земята

Recommended Posts

Гого

Реших да проуча как стои въпросът с построяването на оранжерия в земята.

По някое време чакам багер да копае за основи на една подпорна стена и мисля да използвам да ми изкопае и един трап за парник, ако си изясня всички въпроси и видя смисъл в начинанието.

Чудя се за момента за няколко неща:

Колко дълбока да я направя. Колкото съм висок горе-долу?
Как да укрепя стените да не ми се свлечат? Да мажа с глина или нещо от сорта? Също така и да ся изкопая под ъгъл, да не е отсечена под прав ъгъл със земята.
Тук има нещо по стената. А на едната се виждат и тухли. Аз съм зидал шахтата за вода с циментови тухли за ограда. Мога и това така да направя.

Walipini-roof-angle.jpg
c8d43d07d19763a3bb4458502f7fe14b.jpg
Достатъчна ли ще е светлината?
Горе долу каква темп се очаква да поддръжа зимата?
Как ще се влиза в нея?
9-3-864x450.jpg

Ако е по подобен начин, няма ли да се пълни с вода много. Как се отводнява такова нещо? :)
Тия греди дето са в земята, няма ли да изгният бърже. Верноято трябва под тях да сложа някакви циментови колове или нещо такова. Но при всички случаи, трябва да не бяга топлото оттам.
Колко стръмен трябва да е покривът, та да не ми рухне всичко от някакъв голям сняг, какъвто не съм виждам от години. :)

Колко дълбок слой подходяща почва трябва да поставя вътре?

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Такава оранжерия си струва отвсякъде, изпълнена както трябва. За начало гледал ли си това?

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В Узбекистан има такива, примитивно направени са. Първия път не можах да схвана какво е това. Пътувахме към границата с Таджикистан и усърдно зяпах навън. 

Беше ми интересно да видя какво е по техните села. Като се връщахме имаше колона коли и едва пъплехме и тогава разгледах по-обстойно и схванах, че това са теплици / оранжерии демек /. Почвата тук е върла глина и сигурно затова няма нищо направено като стени. Просто изкопано в земята, дървена конструкция, която се подава над нивото на земята около 50-70 см, покрито с найлон. Вече беше лято и затова бяха вдигнати покривите им и подпрени да стоят отворени. За съжаление от пътя не се виждаше какво точно има в тях вътре и дали изобщо има нещо.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз много планирах такава, като още гледахме имоти и бяхме харесали един дълъг и много наклонен с югоизточно изложение - вкопана в ската, частично зелен покрив, водохващане и тн. Стени от сегментни блокове. Отвън тях - дренажен камък, дренажна тръба, както си е по схемата за дрениране при градене с тези блокове. Слагаш и геотекстил, а може и тия черните на пъпки. Греди нямаш в почва. 1 скат. Гредите лягат на камък или бетоновия сегмент на стените горе. Ако искаш носещи в средата и 2 ската, тогава носещите ги слагаш на планка връз бетон в тръба, ама ти си много по-напред от всички нас в това отношение и не вярвам да имаш нужда от акъли!

За температурата, зависи от сума неща, но мисля, че при 2 метра задна стена (северна), която да е добре огряна, при теб, където си е субтропик, спокойно никога няма да пада под 0, а вкопаеш ли и въздуходоводи, вероятно ще държи над 5. Ако можеш да вкараш вода вътре, за допълнителна термо маса (и тилапия), нещата ще задобреят. Може да помогне и една гамера на водна риза ;)

Според мен това е начинание за десетки хиляди и не е супер оправдано в твоя екстра-равнинен терен. Подобен ефект можеш да постигнеш без всички проблеми на вкопаването (а те не са малко), като ползваш логиката на "предната" оранжерия в earthship системите, отново с въздуховоди и циркулация и вода (и вероятно троен ПК, ако не искаш стъклопакети). При теб е топло, имаш и система за отопляне на вода, къщи бол, цехове бол, все има къде да я сложиш и да е много по-полезна, а не просто дупка в земята. За да пазиш температура, просто ще направиш едната стена от вода (плоските stackable контейнери) в стоманена рамка и така.

При всяко положение твоите проекти винаги са с невиждан от мен размах и прекопаването на леха за картофи наподобява първа копка за мол :D така че ще следя какво ще сътвориш!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Брех да му се не види, много искам да си направя такава оранжерия, обаче цялата област е с високи подпочвени води и си мисля, че по-скоро ще се получи кладенец, отколкото оранжерия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 минута, Миленка® написа:

Брех да му се не види, много искам да си направя такава оранжерия, обаче цялата област е с високи подпочвени води и си мисля, че по-скоро ще се получи кладенец, отколкото оранжерия.

Защо не си направиш езеро?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 4 минути, Mihail Mateev написа:

Защо не си направиш езеро?

Защото не искам езеро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 30 минути, Миленка® написа:

Защото не искам езеро.

Разбирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Слагаш в средата малко езеро - 2-3-4 кубически метра. Около него слагаш горещ компост. През компоста прекарваш тръби с вода, които охлаждат вътрешността на компоста, а ти затоплят въздуха. Цялото това нещо е в оранжерия.

Откъде произлиза думата оранжерия? От oranges, което е портокали. А портокалите са вид цитруси. Които ще гледаш във въпросната оранжерия. 

А езерото ще поддържа температурата равномерна.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.
преди 1 час, Mihail Mateev написа:

Защо не си направиш езеро?

Имаш ли патици за продан?:D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
Just now, run. написа:

Имаш ли патици за продан?:D

:D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Пишеш за природен рекуператор. В един друг форум, така охлаждаха оранжерия лятото...тръби 160мм, вкопани в земята по дължина и входове от едната и изходи от другата страна, излизащи от земята, естествения напор на въздуха върши всичко. Виждал съм рекуператор в кравеферма на DeLaval през който преминава издоеното мляко и затопля обемен бойлер 500л, така се топли водата и същевременно се охлажда млякото...икономия отвсякъде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

ако можеше и да се самонаправи на синьо сирене щеше да е идеално :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Има ги и в България, не е нужно да търсим другаде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Чудих се кой е този човек, който живее в парник и генерира мухъл в къщата си. Кога поглеждам, то наш Тихомир - доайенът на градинарството в България.

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 4 часа, Гого написа:

Чудих се кой е този човек, който живее в парник и генерира мухъл в къщата си. Кога поглеждам, то наш Тихомир - доайенът на градинарството в България.

Да, той и жена му са доста напреднали. Отглеждат и свои сортове домати, чушки, собствен разсад и прочие. Някои от сортовете чушки са от дядо му, ако не се лъжа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

Мисля си съвсем теоретично на тема "вкопана оранжерия".  Нямам място, където да опитам да направя такова съоръжение. Иначе ..

1461862214_.png.9542e8a69528e8da560b2e7096d653e5.png

Питам се : каква е функцията на облицовката на стените на изкопа ?

1) Преди всичко - да укрепва почти вертикалните стени на изкопа срещу ронене и свличане. Виждал съм как пада неукрепена стена на изкоп/траншея дълбок 2,5-3 м.

2) Горният край на стената, която облицова изкопа, вероятно служи и като стабилна основа, на която стъпва покривната конструкция.

3) Облицовката на стените на изкопа (тухли, дялани камъни) със сигурност ще топлоизолира до определена степен вкопаната оранжерия от топлината на почвата.

Ако аз реша някога да правя вкопана оранжерия - в никакъв случай не бих облицовал стените с тухли, камъни или бетон.

Бих направил такова достатъчно яко укрепване на стените и на покривната конструкция, при което да е сведена до възможния минимум топлоизолацията на стените на изкопа.

Има едно неписано правило при прокарване на вкопан водопровод : за да не замръзва през зимата - тръбата трябва да е на дълбочина поне 60 см.

Защо ли ?

 

Редактирано от Ch Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Принципно стените (особено северната) е чудесна възможност за термо маса, така че тухла или сегментен блок бетонен е добра опция. Аз също нямам място, но дори в обикновена надземна оранжерия, тухлена или каменна стена (или стена от бидони с вода) има много добър ефект на термо маса. Подобен ефект имат и лехи изградени от тухла или камък. В идеалния вариант, активно и пасивно вкарване на въздух в почвата/термо масата... лани асистирах на подобен проект в добричко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване