Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Гого
Растенията имат нужда от жабите. Тройната защита за градината с помощта на жабите - въздух, земя, вода.
 
Oсигурете в ранна пролет водоем за триото, защитаващо срещу неприятели в градината.
Това са трите вида жаби, които се срещат най-често в България.
 
Дървесница
 
жаба_дървесница.jpg
 
Дървесницата осигурява въздушната защитата от дърветата. Тя се храни с всичко което лети и скача, и е най-гръмогласна от всички. В ранна пролет песните са и неуморими в търсене на брачен партньор. След приключване на размножаването остават почти незабележими и тихи.
 
Кафява крастава жаба
 
Кафява-крастава-жаба.jpg
 
Кафявата крастава жаба е наземният защитник. Рядко ще я видите през деня в градината, ако преди това сте и осигурили място за почивка по краищата на парцела в дънери, камъни, клони под мулча на сянка. Тя се активизира най-вече нощем, храни са с насекоми пълзящи гадини, червеи, охлюви. Най тихата - издава мрънкащи звуци, нехарактерни за жабите, които познавате.
 
Голяма водна жаба
 
голяма_водна_жаба.jpg
 
Голямата водна жаба, се справя чудесно с комари, охлюви, насекоми.
 
Кой яде жаби?
 
Водоемът става страхотно гъмжило от попови лъжички и на трите вида жаби, гледката може да ви потресе, и да се почуствате в безизходица от тази напаст. Всичко продължава до месец, много малка част оцеляват. В крайната си фаза жабата напуска водоема. Някои видове риби добре похапват пролетен протеин от попови лъжички. Някои птици и водни бръмбари също се възползват. И таралежите не биха отказали. Основен враг на жабите са водните змии. След събуждане от зимен сън, могат да изядат една след друга до 8 големи жаби. Водните змии не са опасни за хората, нито хапят при улавяне. Ако имате такава във водоема си, не я махайте. Тя ще е естественият регулатор на популацията от жаби и риби. Най-често срещаната водна змия в България е жълтоухата водна змия. Достига до 1.40 м дължина. Другият неприятел за жабите в градината, това са котките. Затова, котките се смятат, за най-големите вредители в една градина, защото унищожават земноводните в нея.
 
попови_лъжички.jpg попови_лъжички_в_езерото.jpg
 
Снимки: GoddessGardens
 
Ако не обичате жабите моля направете им някъде локва, където няма да ви пречат и поддържайте нивото на водата, за да не пресъхва. Нека дадем принос и да помогнем за оцеляването на тези чудесни животинки, те имат нужда от защита. Нашата защита.
 
Източник: zasei.me

 

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

И ние имаме жаба, живее в магданоза през лятото, а през зимата не знаем къде. Също така имаме и таралеж и всяка пролет го удряме леко по главата, когато разчистваме, защото няма точно определено място за презимуване. Много се ядосва. Змиите се надяваме да са само преминаващи :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ей, тия жаби нямат хващане!

От 10 метра ме усеща и бум във водата :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Михаил Караянчев

И ние си имаме жаба, а сега като стане готов гьола и повече ще има! Много ще се радваме на таралеж, но засега уви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен по принцип има много таралежи, заради многото змии, заради многото мишки, заради многото полета.. :Д

Купичките на кучетата много ги привличат. Някои не си изяждат всичката храна и ежковците намазват допълнително. Само не знам, защо се изхождат там, където ядат :Д

Други пък си обичат кошерите, все под тях се навъртат. Те са с мрежести дъна и все капе от питите.

 

За щастие, змиите ми са само смоци. Не съм виждал други до сега. Една видях в барачката, където си държа зърното за кокошките. Предполагам си върши работата по-добре от котка. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Потомството най-накрая излезе от водата :)

 

жабка бебе.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ааахахахахаха. Повелителят на жабите :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Гого, дървесната ни жаба отново се е завърнала в градината :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Попови прасета ли?

 

 

10x to Cucurbita Maxima

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

В моята градина също живеят и трите вида жаби. А таралежът ни е уникат. Той не е само наш. Минава като мръкне. Ползва винаги един маршрут и го следва неотклонно. Освен това е непукист - като застанеш на пътя му само подушва подозрително, заобикаля и те отминава като малка гара. Когато му пипаш бодлите мърмалясва нещо неодбрително, но въобще не прави опити да се свива на кълбо. Като дойде първата му работа е да изпие водата на котарака, да провери дали не е останала от котешката храна и чак тогава тръгва из градината. Обаче шапка му свалям за едно - никога не прави поразии. Минава между растенията без да ги уврежда и не рови.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Напоследък останах потресен от менюто на котарака. Храня го с котешка храна, но хайвана си добавя към нея какво ли не. Потърпевши са най-вече водните жаби. В мое присъствие е изял повече от дузина. Поне да ядеше краставите щото тази година се развъдиха прекалено много, ама не - само водни. Яде също попови прасета и скакалци, за което отдавна е получил адмирациите ми. Миналата седмица реши да се облажи със смок, дълъг две педи. Изяде го до половината и после повърна. На следващия ден донесе отнякъде къртица. Мъртва. Не пожела да опита вкуса й. Днес ме същиса за пореден път като домъкна тридесетсантиметров охранен гущер и преди да успея да разбера дали е още жив му схруска главата и продължи нататък, а опашката на влечугото постоянно се извиваше в агония. Покъртителна гледка! Тъкмо погълна и нея и повърна целия гущер на кайма. Язък за усилията. След всичко видяно изпаднах в размисъл. Аз ли не разбирам от котки или котарака нещо е сбъркан. Вашите котки правят ли такива щурутии?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Къртици и плъхове не ядат котките. Донасят умъртвени къртици. Виждала съм да играят с малки гущери, но дали ги хапват, не знам. Ловят разни пеперуди вечер. Виждала съм да ядат нещо, различно от мишка, но ми е било неприятно да се заглеждам. Историята познава обаче още по-гаден случай. Имахме две котки. И двете имаха малки котета по едно и също време и не знам какво се беше случило, но си ги изядоха накрая. Отврат пълна или пълен отврат, както искате (торът или торта, нещо подобно :P). На следващата година си отгледаха котилата. Предполагам, че нещо (някаква животинка) е подушила, облизала, не знам точно, котетата и нашите вече не ги смятаха за свои деца. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще отделя тия мнения в котешка тема скоро, но за сега тук.

 

Котките са много добри ловци, особено ако не ги храниш обилно. На едното село мърОко (мъжки котарак на диалект) е страшен унищожител на сляпо куче и къртица! От както го имат, изчезна слепАко (спяпо куче на диалект). 

 

Котараците редовно строяват пред вратата пиленца, полевки, всякакъв улов. Най-фрапиращо беше един път на възглавницата на бабата като подреди трофеи...

 

Евгени, твоят е голям ловец, аз бих бил щастлив с него :) Все пак е хищник и в една градина е на върха на хранителната верига (освен ако нямаш куче или виетнамци).

 

А иначе котките си ядат малките, най-често се случва с големи котараци, които ядат новородени. Затова и майките много ги пазят и ги местят непрекъснато при най-малък признак на проблеми. За майка да си изяде малките не помня да съм чувал, но не ми се вижда странно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mr_nikolov

Аз пък искам да се похваля, но не с улова на котката ( която нямям :D ).

 

Отиваме днес на вилата в Хисаря и в едно малко пластмасово езерце, което имаме там може би е от порядъка на 100 л. , дошла по някакъв начин водна жаба там. Как и от къде никой не знае защото най-близкия водоем е на километър. Освен жабата вътре щастливо плуват хиляди попови лъжички. За днес план графика включваше почистване на "езерцето" ама може това лято да мине без почистване :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Прегледах отново темата, но много набързо. Не видях дали сте писали как да си завъдя жаби в оранжерията - да влизат в нея и да хапват гъсениците. Ако някой има опит, да сподели. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евгени

Не знам дали жабите ще влезнат доброволно в оранжерията. Може би по-добрият /и по-бърз/ вариант е да арестуваш няколко и принудително да ги заселиш там, пък дано да им хареса и да останат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Между другото, жабите май подлежат на опитомяване.

В началото, още като прекрача прага на градината и се разскачват във водата. Година по-късно, почти мога да ги докосна, докато се излежават върху някое листо на лилиите. А вечер светя с фенера, за да не стъпя върху някоя. Става въпрос за водните жаби. Сухоземните са си яко тромави, та не става ясно изобщо дали ги е страх.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Интересна подредба на хайвера. :)

хайвер-на-жаба.jpg

хайвер-на-жаби.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Поповите лъжички растат в мътилката :Д

 

И още мътилка и попови лъжички, в комбинация с бездарен оператор.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 6.06.2017 г. at 23:55, Гого написа:

Между другото, жабите май подлежат на опитомяване.

В началото, още като прекрача прага на градината и се разскачват във водата. Година по-късно, почти мога да ги докосна, докато се излежават върху някое листо на лилиите. А вечер светя с фенера, за да не стъпя върху някоя. Става въпрос за водните жаби. Сухоземните са си яко тромави, та не става ясно изобщо дали ги е страх.

По стъпките, по -точно вибрациите от стъпките,  познават хората и жабите и смоковете. По едно време слагах мляко за таралежче, не знаех, че не трябва. И един смок  реши, че е за него)) Идваше веднага, след като се доближавах до чинийката.Веднъж  идвах с пръчка и чуках, преди да стъпя и той  чакаше да се отдалеча и тогава се доближил до чинийката. Не гоня нито жабите, нито смоковете, хем не много  ги обичам. Полезни са и не съм задължена да ги обичам, нито те чакат любов)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване