Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Стимулиране развитието на клон върху произволна част от стъблото

Recommended Posts

Kalam Mekhar

Здравейте ! Някой знае ли хитринка (химикал, техника) да се стимулира образуването на пъпка (листна) върху произволна част на стъблото или на възел, но на различно от "окото" място. Трябва ми пъпка за да се развие клонче за формиране на корона, но нямам такава, сочеща в правилната посока. Благодаря предварително за отговорите !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Пробвал ли си да отрежеш стъблото под пъпката, която не ти харесва и така да стимулираш развитието на някоя от спящите пъпки?

По подобен начин отрязах голяма част от един клон и оставих нещо като 15-сантиметров чеп, от който се развиха клонки от спящи пъпки. После оставих само подходящата и по този начин успях да "отворя" короната на една млада череша.

Имам спомени, че по някакви форуми препоръчваха използването на кейки паста (любителите на орхидеи я използват), което на практика е цитокинин в ланолинова паста. Нямам личен опит с нея и не мога да гарантирам за резултати. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, беля написа:

Пробвал ли си да отрежеш стъблото под пъпката, която не ти харесва и така да стимулираш развитието на някоя от спящите пъпки?

Клонът е отрязан още есента, а пъпката, която беше в правилната посока е изгнила. Всички останали са разположени в нежелана посока. Ще ги премахвам след активиране, докато отнякъде се формира нова пъпка, сочеща навън, но, това е игра на руска рулетка. Предпочитам това да стане контролирано с химикал или някаква технология. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

В тази статия препоръчват комбинация от изрязване/остъргване на кората и прилагане на цитокининова паста

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, беля написа:

В тази статия препоръчват комбинация от изрязване/остъргване на кората и прилагане на цитокининова паста

Благодаря ! Доколкото разбрах, трябва да се остърже горният слой на кората и да се нанесе тази паста.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Този метод е груб и "дърводелски" според мен, но може да ти реши проблема!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Ако имах клон, нямаше да ми трябва пъпка за да се развие клон от нея. Този човек, не знам, какво точно прави. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Чип бъдинг на желаното място дали ще стане? Колко е дебел клонът?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 52 минути, Славянски написа:

Чип бъдинг на желаното място дали ще стане? Колко е дебел клонът?

Около сантиметър и половина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами теоретично предполагам, че ще стане, но кой присажда пъпка заради пъпката, а не сорта? Остава ти вариантът който спомена @беля, или да се надяваш да покара пъпка от правилната страна.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Славянски написа:

....или да се надяваш да покара пъпка от правилната страна.

Това ще правя. Ще премахвам активиралите се пъпки, докато не излезе нова от приемливо място. Сега, това ми е второстепенни грижа пред студовете, които идват отново. Там, където е градината ми, последователно ще бъде 0, -2, -3, -3. Добре си беше зимата, но дойде пролетта и съсипа всичко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Методът с дрелката работи и прави точно това, което искаш. Можеш да си направиш клон на желано от теб място, височина, посока. Вкл. от същия сорт, ако не искаш да е мулти-култи дървото. Аз лично бих препоръчал това - този метод е разработен точно от разни control freaks по плантациите, за такива цели ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Методът с дрелката работи и прави точно това, което искаш. Можеш да си направиш клон на желано от теб място, височина, посока. Вкл. от същия сорт, ако не искаш да е мулти-култи дървото. Аз лично бих препоръчал това - този метод е разработен точно от разни control freaks по плантациите, за такива цели ;)

Клончето е с диаметър сантиметър и половина без странични клонки. Като го пробия на 50% с дрелка, пъпка ли да сложа в дупката ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Оф, това с бормашината сме го пробвали. Вярно, че това ни бяха първите опити и даже на разцеп нищо не стана. Ама изобщо не бих го повторила това с пробиването по този начин. Какъв принцип трябва да се спази, за да се получат нещата?

Видеото не съм гледала. Може да правят нещо, различно от нашето. Ние се опитвахме да сложим калем в дупката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS

 

На 30.03.2020 г. at 21:39, Kalam Mekhar написа:

Клончето е с диаметър сантиметър и половина без странични клонки. 

Сигурно вече си се справил? На такава дебелина - чип бъдинг, или с клонче/странично зацепване - в зависимост от това под какъв ъгъл и колко бързо искаш да се развие, и 2та м-да биха били удачни. 
Ето как 'подобрих' с подобна цел 1 джанка, преправена на праскова, но малко едностранно пораснала:

MG-9791-Praskova-Djanka-Stendesto-Chip-B

Със стрелките са 2 пъпки на чип бъдинг със силен растеж за противопоставяне, по светло мога да снимам какви красиви клони се развиха за 1 г.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По кое време на годината направихте чип бъдинга?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 19 минути, LyubS написа:

Сигурно вече си се справил?

Да. Изби една пъпка почти на нивото на почвата, но в желаната от мен посока и отрязах клона над нея. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
LyubS
преди 11 часа, Славянски написа:

По кое време на годината направихте чип бъдинга?

Aвгуст. Последвано от голяма жега и продължителна суша. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А развитието им кога започна? На пролетта ли? Аз чип бъдинг съм правил само пролетно време.

А Калам е получил своето си, но не е ли нивото на пръстта много ниско за новото клонче?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

 

А Калам е получил своето си, но не е ли нивото на пръстта много ниско за новото клонче?

Това беше конфигурация на кордон. Два клона, формирани, като разтегнато "V". Левият клон го отрязах и пуснах нов от ниско разположената пъпка на него. Имаше малко асиметрия, но стана. На изложба няма да го водя. Даже даде узрели плодове в края на Август.

За да разбереш, за какво ти пиша пускам, снимка на една Кадота в саксия от миналата пролет. И тя даде узрели плодове, но, чак Ноември и нямаха вкус. Другата си беше с корен в земята от предишната година. Кадота-та изгуби повече от месец за адаптация. Но в края на годината, двете рамена бяха по метър и половина и се наложи да ги пензирам.

kadota-config.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване