Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Dimitar Yordanov

:)здравейте

Recommended Posts

Dimitar Yordanov

От тази пейка започнах тази сутрин ;) ако е интересно ще покажа още :) мисля повече да питам :) и споделям ако има прогрес

IMG_20200420_094922.jpg

IMG_20200420_093130.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Здрасти, голям двор, чака те много работа, успех

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitar Yordanov
Отговорено (Редактирано)

Цялото не е наше :) в случая съм снимал мулча но не е готов и наи вероятно ще ми трябва информация как да направя лехите защото не сме орали а садим. Имам идея да.компостирам върху лехите но дали ще.стане.

Редактирано от Dimitar Yordanov
Автоматичната клавиатура

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз изчаквах търпеливо за нещо по-подробно и изчерпателно, преди да се включа, но може и да не дочакам, затова да поздравя с добре дошъл!

При време и желание, обясни какво виждаме на снимките, какви са тези въженца и клечки, къде се намира, колко е площта, какво е разположението, какъв е режимът на обитаване и обгрижване, какви са плановете и тн ;)

Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Привет и от мен! Наистина снимки без думи не казват достатъчно. Ще се радвам и аз като Боби на повече разяснения.

Малко хора живеят от земята в днешно време (не, че не е дошла от там храната ни), но директното черпене от плодовете на природата дава друг вид оценяване на достойнствата й и изгражда у човека подходящо отношение. Да ви е спорна работата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitar Yordanov

Извинявам се ако съм бил неучтив :( но не беше това целта :)

място се намира в шуменски окръг близо до град нови пазар. Обща площ 2.5 декара но обработваемата не е повече от 1.5 декара. до сега тази земя я обработва баща ми и я обработва по конвенционални начини :( но вече е стар и не може. А аз имам други планове за място. Природо съобразно земеделие. Но съответно нямам достатъчно познания и не знаех от къде да започна :) разбрах само че ще е труден и дълъг процес ;) докато се чудих какво да правя със земята направих курника :) за 15 кокошки. Които вече се чувстват добре и са свободни в двора :)

IMG_20200413_145234.jpg

IMG_20200418_202730.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Добре дошъл!

OSB-то ще се разпадне от дъждовете до края на сезона. Добре де, до 1 година. Мисли керемиди, ламарина, някакво трайно покритие за покрива. Стените също обработи с нещо - боя, лак (не че те ще свършат кой знае каква работа с тези малки стрехи).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitar Yordanov

Относно моите напъни за земята друга тема. 

Тъй като баща ми ме притискаше да сеем заради сеидбените срокове ние започнахме. Със засаждането на растенията и подготовката на лехите. Като за целта избрах един парцел с обща площ 300 квадратни метра. На който са разположени 6 лехи с размери 1.40 на 16 метра. За това бяха нужни клечките ;)

IMG_20200421_112615.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitar Yordanov

Но баща ми реши да фрезоваме лехите :( съгласих се защото нямам компост. Като реших че след фрезоване мога да мулчирам лехите като за начало. Имам слама която расте ;) но уви фрезовах малко и фрезата се счупи :) очаквано не е орано и е твърдо предвид сухата зима.  Това ме накара да потърся друг начин за обработка на почвата. Което е и моя цел. Да речем че се запознах с повечето техники за земеделие пермакултура но тилл и компостиране. Но уви нямам компост. И е късно за революцията на една сламка :). 

Така какво измислих :) а малкото компост който имах от оранжерия засадих тиквички. Като за целта махнах тревата непосредствено преди сеидба направих ямки напълних с компост и засях тиквичките. Като след това покрих лехата с кашони. Кашоните сложих да не съхне земята докато мулча е готов защото баща ми каза че зимата не е валяло и лятото ще е топло и водата няма да стигне за поливане. Съгласих се 18 години опит срещу една идея;). На ораната леха засадих домати общо 40 корена но предвид ранната сеидба са покрити с найлон. И мулча от кашони не е необходим за сега. На снимката с кашоните е видно и опита ми за капково напояване на лехата но след опита за напояване се оказа че не е достатъчно за една леха един маркуч както си мислех и изоставих идеята за напояване на цялата леха с един маркуч за капково. Следващия опит беше да поливам върху кашоните но пак неуспешно за целта използвах пръскачка. Надеждата мие че.след мулчиране ще мога да напоя кашоните и така да поддържам влагата но ще видим. 

IMG_20200423_125242.jpg

IMG_20200421_113744.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitar Yordanov

Малко за компост 

Имам много зелена трева която да окося по дръвчета и стари клони изрязани от тях. Но имам въпрос. Мога ли да компостирам направо в лехата или компостна купчина. Питам по повод идеята ми да внасям по средата на лехата компостният материали и да си гние там. В случая имам зелена трева слама и малко вършина. И въпрос номер 2 тъи като житото не е жънато миналата година и израстна само виждам че сламата е направила добър слой с корените на житото , дали да я махна след мулчиране на есен или да си я застеля с кашончета за.зимата.

Всичко това което правя е с подръчни материали и използвам ресурси от градината които са налични. Нямам животински тор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitar Yordanov
преди 39 минути, Миленка® написа:

Добре дошъл!

OSB-то ще се разпадне от дъждовете до края на сезона. Добре де, до 1 година. Мисли керемиди, ламарина, някакво трайно покритие за покрива. Стените също обработи с нещо - боя, лак (не че те ще свършат кой знае каква работа с тези малки стрехи).

Грундирано е и ще се лакира а на покрива има балатум вече. Толкова са ми възможности те :( и такива материали имах безплатно и палети. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dimitar Yordanov

И моля за идеи по повод сеидбата на сидерати ( или не знам как се казват растенията които растат в лехите около основната култура)в лехите вместо кашоните. Да не е празна земята и да подобрят почвената структура. В революцията на една сламка пише дайкон първите 1 2 години да разбие почвата. Но всички книги и техники които чета не са за нашата географска ширина :( а в България

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 часа, Dimitar Yordanov написа:

докато се чудих какво да правя със земята направих курника :) за 15 кокошки. Които вече се чувстват добре и са свободни в двора :)

Браво за което! И ние тука едно първите неща беше да вземем пилета. После правихме кафези, кокошарник, и особено след третата година яйца не са ни липсвали. Но трябва да си там!

Та добре дошъл и от мен :) Ще обърна и аз внимание на кокошарника:

преди 5 часа, Миленка® написа:

OSB-то ще се разпадне от дъждовете до края на сезона. Добре де, до 1 година. Мисли керемиди, ламарина, някакво трайно покритие за покрива. Стените също обработи с нещо - боя, лак (не че те ще свършат кой знае каква работа с тези малки стрехи).

Мисли максимално голяма стреха от всички страни. Ако трябва накови/завинти шипки (и контрашипки) отгоре, с които малко да си увеличиш стрехата. И ще имаш и някаква вентилация. Но при капането ще пръска върху OSB-то и ще почне да се раздува и да мухлясва. Ако можеш, повдигни го още малко от земята. Все пак климатът ни не е като в Кипър, където шест месеца в годината (топлия сезон) може и да не падне капка дъжд.

Също мисли (ако не си го сторил) и някакви ограждения за пилетата, щото в тоя сезон не са особено съвместими със зеленчуковата градина :)

На пода ние слагаме дървесни стърготини, които се смесват с изпражненията и им е сухо. Но и торът от кокошките добре ще ти дойде, особено ако и почвата не е особено богата. Имаш ли някакви породи?

Все отнякъде ще трябва да я подкараш работата. Наистина сезонът напредва и не е добре да се пропуска, особено и с оглед на ситуацията в света и държавата. И аз се каня да сея/садя доста неща, но нямам достатъчно подготвено място. Ще направим още две-три хугел лехи, защото имаме много клонаци от дърветата.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 13 часа, Dimitar Yordanov написа:

Имам много зелена трева която да окося по дръвчета и стари клони изрязани от тях. Но имам въпрос. Мога ли да компостирам направо в лехата или компостна купчина. Питам по повод идеята ми да внасям по средата на лехата компостният материали и да си гние там. В случая имам зелена трева слама и малко вършина. 

Въпросът ти няма еднозначен отговор. Затова ще ти дам няколко насоки, а ти ще прецениш според ситуацията или ще питаш при нужда.

Окосена трева можеш да ползваш за мулч при вече посаден разсад, като само гледай да не опира в корена и да не е по-дебела от 5 см като слой. Тука, нали, за 1 леха ти трябва 1 кубик матрял, не вярвам да имаш 6 кубика месечно ;) А то за толкова време ще се "стопи". Така че мулчирай таргетирано около корените.

Ако имаш слама, смесвай зелена трева + слама 1:1 обемно и прави компостна купчина. Направи я максимално голяма според наличния матрял. Обръщай я при внасяне на нов матрял. За едно лято и есен си готов с компоста за идната пролет.

Вършина не съм сигурен на какво казваш, но ако са тънки клонки, забрави ги за мулч и компост. Ако можеш да ги минеш през дробилка, ок. Ако не, съветът ми е трупай на огромна купчина в неизползвана част на двора. Идеален хабитат за птици, таралежи и тн. В краен случай, "ората копата" и ще имаш пепел за лехите.

 

преди 13 часа, Dimitar Yordanov написа:

 И въпрос номер 2 тъи като житото не е жънато миналата година и израстна само виждам че сламата е направила добър слой с корените на житото , дали да я махна след мулчиране на есен или да си я застеля с кашончета за.зимата.

Този не го разбрах добре, защо искаш да махаш слама от жито и какви кашончета? Ако мулчираш със слама лехите, на есен не махаш нищо, слагай колкото имаш слама и това е. На пролет, според случая, махаш сламата, мяташ семена и връщаш слама. Или садиш разсада през сламата. И те така.

Успех!

пп: Кокошарникът изглежда приятно, но според мен ще бъде адска спънка чистенето му и отделно ще замине дъното преди всичко останало (ако е осб). За там те съветвам да разгледаш deep litter системите. Но трябва да измислиш как да го направиш читаво при теб - аз лично не виждам начин, освен обшивка вътре с ламарина, или да им залепиш плочки :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

пп: Кокошарникът изглежда приятно, но според мен ще бъде адска спънка чистенето му и отделно ще замине дъното преди всичко останало (ако е осб). За там те съветвам да разгледаш deep litter системите. Но трябва да измислиш как да го направиш читаво при теб - аз лично не виждам начин, освен обшивка вътре с ламарина, или да им залепиш плочки :D 

Ние с deep litter сме с дъски и не задържа такава влага, че да изгние, даже въобще. Но за патиците ползвахме един водонепромокаем плат хванат долу под стърготините, за да не държи влага постоянно на дъските. Като цяло с патета не е работа на дъсчен под, вкл. ОSB. Стърготини си снабдяваме. Със слама не съм пробвал, но ако е дребна може и да стане подобно.

От един магазин втора употреба вземаме ролки плат като за тенти. Не са скъпи (някакъв остатъчен материал от Германия, не цели ролки). Това би станало според мен за пода върху плоскостта. На ламарина ще се хлъзгат най-вероятно и не препоръчвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване