Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Физалис - перуански и ягодов (Physalis peruviana / Physalis pubescens / Physalis pruinosa)

Recommended Posts

Боби Димитров

Биологичното му име е Physalis ixocarpa ако не се лъжа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Гледах видео и се оказа, че стават жълти с бяла сърцевина. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Първите две, са от цветната леха, а другото е край доматите. Всички 8 растения са без конструкция. Високи са към 70-80 см. и са на пълно самоотглеждане. Насадихме ги, малко след като садихме доматите. Едва сега няколко "фенерчета" пожълтяват. Това в немско.
Ще опитам по метода на Касис, да зазимя едно растение в саксия, за проба. Тук зимата е мека. 
В БГ занесох 4 растения и ги пресадих в големи саксии - развиваха се значително по-добре от тукашните (сигурно защото се поливат редовно), но не знам в момента как са. Семената са от хипермаркет и изгубих пакетчето, та не знам какви точно са, но са доста мъхести.

IMG_1989.thumb.png.773524a0538b263a0e9071b6624de111.png

IMG_4777.png

IMG_1865.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вчера откъснах първия зрял физалис за сезона. Беше едър като чери домат и много вкусен. Всъщност по-едър от предни години. Но с този разсад стартиран през май... Инак растенията още са живи. Имам още в кофички и ще гледам да ги опазя до пролетта живи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Аз също зазимих 4 растения в големи саксии и в мазето за проба. Тези в градината са отрупани с плод, но няма узряване. Хапвахме доволно, докато беше топло...
Чудя се кога да ги сея догодина?! Нашите бяха априлски, но може би е късно. При нас август беше яко пек, тревата почерня, като да е овъглена и физалиса спря да се развива по това време, въпреки честото поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз засадих нашия много късно, хванаха горещините, порасна до 40-50 см и спря. Беше отрупан с цветове и малки плодчета, но нищо не зрееше. Като захладня полудяха тия растения и станаха двойно по-големи, плодовете също наедряха, но узрели плодове не и не. Поръчах на ММ да откопае два-три корена и да ги сложи в контейнери, но уви... забравил е и всичко е оскубано вече. Догодина отново... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Физалисът бавно зрее, но пък е корав. Днес имаше слана, не много силна, но бяха му побелели върховете. Ами жив е и нищо му няма (не го завивах, вече не ми се занимава):

IMG_20201112_105550.thumb.jpg.e3239b460e1ddd11e8dae19898a2f38a.jpg

Иначе се оказа твърде тежък за едни хилави тръстикови колове. Още цъфти:

IMG_20201112_105606.thumb.jpg.68978f3fafc89597558ff84cd55d81fb.jpg

А това са ми разсадите от лятото, още в кофички. Нямах място за повече е градината. Планирам да ги прибера зимата и ако оцелеят, да ги садя навън още април.

IMG_20201112_105629.thumb.jpg.d75715cb618eaa1fb5c83d0772b57f63.jpg

Бих пробвал и да бодна някои върхове в саксийки, за пробата. Но догодина ако почне да зрее с два месеца по-рано, друго ще е. А кълняемостта му беше сигурно сто процента от прясно отбрани семена от колумбийски физалис от Лидл. Плодчетата са по-едри от купешките, но с разсад от втората половина на май - толкова. Колкото за опитване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Явно не харесва жегите, щом и при теб е спрял да се развива.
Един корен бях сложила на шарена сянка за проба - остана много по-малък и има малко и по-дребен плод. Мястото обаче не е в градината и почвата е по-стегната, та не знам дали да си вадя изводи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване